TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 57 mesajın 46-57 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Yalnızada Avatarı

Gerçek Adı
    OĞUZ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Largactil bende işe yaradı. 300 mg Largactil uykularım şuan iyi fakat serequel işe yaramıyor. 600 mg bile uyutmuyor.

Üye
    besyo0419 Avatarı

Gerçek Adı
    milan_0419
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ağrı
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Benzodiyazepinler kaygı bozuklukları ve uyku bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan sedatif hipnotik ilaçlardır. Bu ilaçlardan klonazepam, lorazepam ve alprazolam kaygı ve uyku bozuklukları dışında akut manik durumların tedavisinde antipsikotiklere, duygudurum dengeleyicilere destekleyici ilaçlar olarak eklenerek günlük uygulamalarda daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmışlardır. Yanlış kullanım ve bağımlılık potansiyellerine ek olarak kullanımları esnasında ortaya çıkabilecek yan etkileri tedavinin uygulanması sırasında sorunlar ortaya çıkarabilecek bir düzeye ulaşabilir. İleriye dönük amnezi benzodiyazepinlerin akut kullanımında bazen istenen bir yan etki olabilir. İrritabilitede artış, agresif davranışlar gibi yan etkilerin de benzodiyazepinlerin kullanımı paradoksal biçimde ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Daha az sıklıkta görülen yan etkiler olarak işitsel halüsinasyonlar, uyurgezerlik ve deliryum da rapor edilmiştir. Yoğun bakım hastaları ile yapılan bir çalışmada, lorazepam kaynaklı deliryum görüldüğü rapor edilmiştir. İntravenöz lorazepam sonucunda deliryum ile rapor edilen olgular bildirilmiştir. Kliniğimizde lorazepam ile tedavi edilen hastaların bazılarında şuur değişikliği, bilinç bulanıklığı, oryantasyon bozukluğu, canlı görsel halüsinasyonların eşlik ettiği deliryum görüntüsüne rastlanmış olup klinik tedavide lorazepam uygulanan hastalarımız geriye dönük olarak incelenmiştir.

Yöntem: Bu araştırmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 15. Psikiyatri Kliniğinde Ağustos 2013 ile Temmuz 2014 arasında ayakta tedavi edilen 404 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastaların dosya bilgileri geriye dönük olarak taranmıştır.
    Bulgular: Kliniklerde ayakta tedavi uygulanan 404 kadın hastadan 287'sinde Lorazepam kullanıldığı tespit edilmiştir. Lorazepam kullanan 287 hastadan 9'una (%3,1) Deliryum tedavisi uygulandığı görülmüştür. Bu hastalardan beşine bipolar bozukluk, ikisine şizofreni bozukluğu, birine obsesif kompulsif bozukluk ve birine de madde bağımlılığı teşhisi konmuştur. Deliryum gelişimi görülen hastaların yaş ortalaması diğer hastaların yaş ortalamasından farklı değildir. Hastaların psikiyatrik tanısına eşlik eden deliryumu açıklayan herhangi bir genel tıbbi durum tanısı yada laboratuvar bulguları bulunmamaktadır. Deliryum görülmeyen 278 hastaya günlük olarak ortalama 3,3±2,1mg/gün dozunda lorazepam uygulanırken Deliryum görülen hastalara günlük olarak ortalama 6,1±1,7mg/gün dozunda lorazepam uygulanmıştır. Bu günlük olarak önerilen maksimum lorazepam dozu olan 10mg/günden daha azdır. Lorazepam dışında klinik görüntüyü açıklayacak herhangi bir diğer neden olmadığından, hastalarımızın lorazepam tedavileri sonlandırılmıştır. Sıvı ve destekleyici tedavi esnasında deliryum görüntüsünde gerileme ve gelişme olduğu belirlenmiştir.

Sonuç: Benzodiyazepinler merkezi sinir sitemindeki GABA reseptörleri üzerinde yüksek afiniteye sahiptiler. Bu GABAmimetik etki delirojenik olduğu düşünülen bazı nörotransmiterlerin değişim düzeylerini etkileyebilir. Rapor edilen vakalar çoğunlukla yoğun bakım ünitelerindeki ameliyat sonrası hastalar yada intravenöz lorazepam uygulamasının ardından deliryum gelişen vakalardır. Literatürde psikiyatri kliniklerinde lorazepam tedavisi esnasında rapor edilen deliryum vakalarına rastlanmamıştır. Duygudurum bozukluklarının tedavisinde lorazepamın antipsikotik duygudurum düzenleyiciler ile birlikte yaygın kullanımından ötürü deliryumun lorazepamın yan etkileri arasında alınması gerektiğine dikkat çekmek istedik.

Üye
    fluo Avatarı

Son Giriş
    24.12-2020
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    2

Uyku hapı diye bir şey yok.
    Şizofreni de kullanılan ilaçlar yan etki olarak uyku yaptıkları için doktor onu uyuyamıyorum diyenlerede yazabiliyor..
    Şahsen ben uyku sorunu için şizofreni ilacı kullanmam.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    28.12-2021
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

ben 25 mg cedrina,10 mg diazem ve 1 mg ativan kullanıyorum uyumak için.daha önce 400 mg cedrina kullanıyordum ama beni pert ediyordu.

Üye
    dreamfail Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    Dünya Hayatı
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    21

150mg cedrina + 5mg rexapin alıyorum. Bazen yetersiz gelirse 75mg cedrina'daha alıyorum.

@fringe ben 300mg cedrina kullandım sonra acile başvurdum. Sen nasıl dayanıyorsun 400mg'a

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    28.12-2021
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

@dreamfail

valla 1 sene dayandım..ama pertim çıktı

Üye
    dreamfail Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Dünya Hayatı
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    21

@fringe psikoza girince tekrar 300 e çıkardı. Geçen sefer acillik olmuştum. Hayırlısı artık

Üye
    Psikoterapi Avatarı

Son Giriş
    14.01-2022
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    Mardin
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Uyku uyuyamıyorum gece doktor bugun ativan verdi fayda etmedi.sizce hangi ilaç en iyi uyutur.

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    121
    Verilen Beğeniler
    9

Turkiyede endikasyonu uyku olan tek ilaç imovane dir bakin uykusuzluk diye yazar endikasyonuna, ne icin kullanilir bolumune bakabilirsiniz prospektusunde yesil receteyle satilir ,onceleri yarim ile uyursunuz sonra 1,2 ve uyutmaz olur, kısa süreli tedavi için uygundur benim kullanmadığım hiç bir şey kalmadı tıbbi ilaç olarak artı (kedi otu ,lavanta,papatya,sarı kantaron,alabaş ,melatonin )hic biri fayda etmiyor brezilyadan yeşil reçeteli ilaç getirttim postayla o bile belli zaman sonra uyutmuyor çok zor bir olay bu sorunu çeken arkadaşlara tavsiyem b12 düzeyinize ve trioit hormonlarınıza baktırın ,aslında turkiyede imal edilen barbuturat grubundan 1 ilac var ama oda yesil receteli sayin dr larimiz yazmiyor gerci ben o ilacida kullandim 2.kutudan sonra uyutmadi
    Konu muntada al ansar tarafından değiştirilmiştir (17.09-2021 Saat 05:43 ).

Üye
    dreamfail Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Dünya Hayatı
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    21

Merhaba ben bipolar bozukluk hastasıyım. 2,5 hafta önce hipomani yaşadım. Tüm ilaçların dozu arttırıldı. Psikotik şikayetler gitti fakat uyku için almam gereken 450mg cedrina ilacına rağmen uyuyamıyorum. Zaten ilaç almazsam hiç uyuyamıyorum. Doktorum şikayetlerim devam ederse yatış yapacağını söyledi. Şimdi sırf uyku sorunundan dolayı yatış yapılmasından çok çekiniyorum. Ne yapacağım onu da bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir?

Üye
    dogandemirci11 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeş sen hastasın diye uyuyamıyorsun diye düşünüyor doktor ,hastanedede ilaç vericekler aynı bide boşyerre yirmi otuz gün özgürlüğünden olucan ben iki defa hastanede yattım
    Ben xeplion iğne oldum kalıcı yan etki yaptı uykusuzluk sende böyle bir durummu oldu da farkında değilsin

Üye
    dreamfail Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Dünya Hayatı
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    21

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @dogandemirci11

Cevabın için teşekkür ederim. Ben 3mg invega kullanıyordum. Şimdi 2x 6mg a çıkarttı doktorum. Şimdi normale döndüm.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234