TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    vakanüvis_faruk Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    10

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, paranoid kişilik bozukluğu veya Paranoid Şizofreni olanlar yaşadıklarını anlatabilir mi?

Üye
    Ahmet T Avatarı

Gerçek Adı
    Temha
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    77
    Verilen Beğeniler
    33

cin şeytan deccal zannediyorum mehdi askeri zannediyorum
    Konu Ahmet T tarafından değiştirilmiştir (03.03-2019 Saat 19:07 ).

Üye
    polynom Avatarı

Son Giriş
    20.05-2022
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    125
    Verilen Beğeniler
    45

doktoruna anlatmalısın.doktorunu randevu alıp gittiğin ,içini döktüğün bir arkadasınmış gibi davranabilirsin. tabii burada hangi doktora gittiğin ,sana uygun kafa dengi bir doktor olup olmadığı da bence önemli yada sanki etkili oluyor.

neticede arkadasım yada dostum dediğin kişiyede çok dürüst davranmak ,randevu verdiğin zaman vaktinde gitmek gerekirse fazladan beklemek zorundasın. faruk ben olsam naparım gibi düşünmeye çalıştığımda belki de üniversite okumazdım. yaşadığımız şu an ki toplum hatta dünya bile uygulaması olmayan bilgilere çok temkinli yaklaşıp , seçici oluyor. bunu söylemek istemezdim ama gerçek dünya nın çok çok üzerinde durduğu ve önemsediği bir nicelik var oda "para".

evet böyle bir realite var. aktif sosyalizmin uygulandığı ülkeler de yaşam nasıl bilmiyorum ancak alen ülkemizde ve yakın çevemizde yada muhattap olduğumuz ülkeler de para çok önemsenmekte.

kendine "uygulaması var olan" seni aktive edecek nitelikler katmak çok daha doğru.

mesela

"dil öğrenmek" (çok konuşulan diller vurgu ile öneriliyor)
    "bilgisayar becerisi edinmek" (html öğrenebilrsin mesela,php felan bence çok fazla da matematik bilgisi gerekmiyor bunun için,abartanlar var çünkü)
    "tıp ,mühendislik,mimarlık" alanlarında kendini geliştirmek.(sözelcisin biliyorum,diğe arkadaslar için yazdım,bunlar örnek)

(temel bilimler (fen fakültesi ,edebiyat fakültesi , ve uygulaması olmayan diğer bölümlerden uzak durun,mühendisler yabancı dil olarak en az ingilizce bilmiyorsa üstüne birde iyi bir okuldan mezun değilse diplomaları çok iş yapamayabiliyor) bunu söylediğim için üzgünüm ama tecrübe...)

* para kazanmaya çalışmak , bir zanaat ile ilgileniliyorsa/edinilebiliyorsa ne ala.

ayrıca senin ve bazı diğer psikiyatrik hastalık yaşayan arkadasların çok taktığı bir konu var , benim "tanım ,teşhisim nedir?" bundan ziyade sürdürdüğünüz hayatın performansı bence daha önemli.

mutlu bir yaşam dilerim.

Üye
    vakanüvis_faruk Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    10

Mesajın için çok teşekkür ederim. Ben sadece terapiye kabulüm psikiyatristin verdiği ilaçları kullanmak istemiyorum. Birçok nedeni var. Ben bilinçli bir şekilde düşünüyorum sadece yaşadığım şeyleri terapi de anlatınca da rahatlıyorum doktora gerek görmüyorum. Eğer ki öleceksek bilincim dahilinde olacak hastalık ile olmayacak ki. Bunun dışında günlük hayatımda dediğiniz gibi İngilizce çalışıyorum yoğun şekilde kitaplar okuyorum. Bir düzenim var. Mesele hayatım için şartları kendim var ettim. Dil öğrenilecekse hocalarla konuştum hatta yurtdışı için burs bile buldum lakin insanların tavırları, hareketleri benim moralimi bozuyor. Tekrardan teşekkür ederim.

Ben psikolojiyi merak edip okuyorum eğer özel değilse sizde bu inançları destekleyen deliller nedir? Yani neye dayanarak böyle zannediyorsunuz?

Üye
    polynom Avatarı

Son Giriş
    20.05-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    125
    Verilen Beğeniler
    45

ne sorduğunuzu tam analamadım ,biraz daha açık yazma şansınız var mıdır aceba?

yani psikoloji bölümüde fena olmaz , klinik psikoloji daha iyi olur.

eğer kendi rahatsılzığımla alakalı sor sorduysanız , ben zaten realitelere çok dikkat ettiğmden veya etmeye çalıştığımdan paranoid değilim, hatta bence şizofren de değilim (beni üç yıl tedavi etmiş dr. sorduğumda yüzüme söyledi), hiç pozitif semptom yaşamadım.

inançla alakalı nasıl bir soru tam olarak anlayamadım ..

yani öğrenci masumiyeti altında her soruyu sorabilirsin bence ancak soracağın bazı sorular uzmanlık gerektirebilir bu açıdan specifize edilmiş soruları uzmanlaşmış kişilere sormanı öneririm.

ayrıca beğendiğin bir doktor olduğunda (sana arkadas gibi davranabilen , (genellikle zamanı yerinde kullanırlar ,beni 3 yıl tedavi etmiş bashettiğim doktor haftada bir gün veya her 2 haftada bir her gittiğimde bana en az yarım saat ayırırdı.bazen 40 dk. veya daha fazla da oluyordu sanırım)

... bu yüzden iyi bir doktor bulursan bırakma.

hımm sanıyorum siz psikoloji derken okuldan değilde psikollojik durumdan bahsettiniz. ya , zor kullanarak bir kişiyi tedavi etmeye çalışmak , yada akılla bağdaşmayan bir tedavi metodunu kullanmak aynı zamanda etikdışı bence.

bana göre kişi istemediği zaman gerekli tedavi yöntemi uygulanmamalı ama ...sanırım bu dediğim çok zayıf ,doğru olsa bile çok zayıf bir bigi. çünkü alan bilimlerinde mesela Kay Tasman Essential of psychiatry kitabını biraz okursanız , mevcut hükümlerin sistematik olarak (yanlış bile olsa!) çok sağlam temellere oturtulduğunu görüyoruz.

dolayısyla her ne kadar bilimde bazı ögeler değişime uğrayabilse de bunlar hep zaman alıcı ve devrim niteliği taşıyan ögeler genelde hemen reddedilir ama uzun zamana yayıldığında tabiiki değişim mümkün. bu son iki paragaf hasta ile psikiyatrist hekimler arasında fikri anlaşmazlık olduğunu gösteriyor fakat yasal olmak ve normal olanı tercih etmek veya genele en uygun yol ile uyum için
    mevcut hasta klinik hakları ve bilgilere uyulması tavsiye edilir.

terapinin gerçek amacı zaten kişinin sorduğu sorulara cevap vermek veya onu yönlendirmek değildir. kişiyi rahatlatmaktır bildiğimm kadarıyla.
    (bu senin söylediğin şey terapinin senin için faydalı/başarılı olduğunu gösteriyor)

Üye
    vakanüvis_faruk Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    10

Benim amacım paranoid kişilerin paranoya düşüncelerini neye temellendiriyorlar onu merak ediyorum.

Maalesef iyi bir doktor hiçbir zaman denk gelmedi. Artık doktor aramayı düşünmüyorum.

Üye
    polynom Avatarı

Son Giriş
    20.05-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    125
    Verilen Beğeniler
    45

@vakanüvis_faruk

merhaba,

1) ilk sorun çok karmaşık , bunu bir uzmanın cevaplaması daha doğru olur. (sadece neuron (nöron sistem hakkında bilgi sahibiyim biraz burada da şöyle bir söz kullanmam mümkün , neuron sistem çok karmaşık , sinir hücresinde iletim çok hızlı gerçekleşir ama hücre membranında yani zarında ( mesela ) birsürü madde bulunuyor. bunların konsantrasyonu psikolojiyi etkiler (mesela glikoproteinlerin veya kolesterollerin eksikliği mental problemlere yol açar).tabii birsürü madde var. (gerek moleküler/atomik/iyonik (mikro) gerekse organizma bazında birçok madde var ve sistem sözkonusu) fakat bence benim bu bilgilerim çok kaba henüz siz bir uzmandan görüş alınız.(önerilen)

2) tamamıyla olmasada düşündüğün şey yanlış gibi. merak etme hemen hiç kimsenin istediği şeyler altın tepsiyle sunulmuyor ..

evet evet hiçkimse. doktorların kimbilir nasıl ,hangi türlü şikayetleri vardır. onu geçtim çok zengin hali vakti yerinde olan insanların da bindir türlü dehşetengiz şikayetlerine tanık oluyoruz.

sana henüz umulan tedaviyi gerçekleştirecek bir hekimin denk gelmemiş olması bunun ileridede de olmayacağı yada böyle bir hekimin var olmadığı anlamına gelmez.

yani şu halde söylediğin şeyler ve psikolojin bi nebze anlaşılır durumdadır . hiçbir şeyin malesef garantisi yok. ama diğer taraftan yaşam sürprizlerle dolu iken kendimizi de bir taraftan sürprizlere hazırlıklı tutmak diğer taraftan muhtemel olan olumsuz sürprizlerden zarar görmemek için önlem almamız gerekir.

kimse mükemmel değil.
    Konu polynom tarafından değiştirilmiştir (03.03-2019 Saat 19:40 ).

Üye
    Muyo Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Yaşıyorsun olayları...ama hayalmis hepsi... inanamıyorum aklımdan çıkmıyor hâlâ...

Üye
    fluo Avatarı

Son Giriş
    24.12-2020
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

Kimler paranoid şizofren tartısalım.

Üye
    (Gölge) Avatarı

Gerçek Adı
    atla gel şaban
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kuşadasi
    Alınan Beğeniler
    522
    Verilen Beğeniler
    796

ben paranoid tip şizofren sendemi paranoid @fluo

Üye
    fluo Avatarı

Son Giriş
    24.12-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

@Paranoya evet hocam. hangi ilaçları kullanıyorsun ?

Üye
    (Gölge) Avatarı

Gerçek Adı
    atla gel şaban
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kuşadasi
    Alınan Beğeniler
    522
    Verilen Beğeniler
    796

ilaç kullanmıyorum şizofrence yaşıyorum

Üye
    fluo Avatarı

Son Giriş
    24.12-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

@Paranoya şakacı seni

Üye
    (Gölge) Avatarı

Gerçek Adı
    atla gel şaban
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kuşadasi
    Alınan Beğeniler
    522
    Verilen Beğeniler
    796

2 tane tanıdıgım var kullanmıyorlar

Üye
    oldboy2 Avatarı

Gerçek Adı
    burak
    Son Giriş
    25.05-2020
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    güzel yazmışsın hocam tebrik ederim.matematikte polinomlardayım nickin onu hatırlattı söylemek istedim

Sayfa 1 / 2 12 SonSon