TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    JonnaJarvela Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    a
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben otizm tanısı almış bir insanım. 21 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim.

Çocukken daha okula başlamadan önce bile okuma yazmayı biliyordum, ilkokulda derslerim çok çok iyiydi sonra ortaokulda en iyi olmasam da öğretmenlerin gözdesiydim. Lisede düşüş yaşamaya başladım ufaktan ama bunu depresyona verdim. Şuan üniversitedeyim ve bazı yeteneklerim beni sıkıntıya sokacak derecede azaldı.

İnsanlarla konuşurken sıkıntı yaşıyorum. Kelimeleri birbiri yerine kullanıyorum, yanlış telaffuz ediyorum veya kendimi hiç mi hiç ifade edemiyorum, aklımla dilim arasında kalın bir bariyer varmış gibi. Okurken sıkıntı yaşıyorum. Uzun uzun zaten okuyamıyorum ama okurken beynim bazı kelimeleri hatta cümleleri es geçiyor. Yanlış okuyorum veya bir kelimeyi okurken ona yazılış olarak benzer başka bir kelime geliyor aklıma sadece ve okuduğumu anlamlandıramıyorum. Bana söyleneni anlamakta sıkıntı yaşıyorum. Bazen tamamen yanlış anlıyorum, bazen duymuyorum. Kafamdan en basit matematiksel işlem bile yapamıyorum, denerken beynim duruyor, bomboş, düşünce bile üretemiyorum. Eskiden çok çaba sarf etmeden bir şeyler öğrenebiliyorken, şuan çok çabalasam da bir şeyler öğrenmekte zorlanabiliyorum. Üniversitede olduğum için zor oluyor bu elbetteki.

Psikiyatriste bunu anlatamıyorum, uzun uzun dinlemiyor. Konuşma sıkıntılarım da buna tuz biber oluyor elbette.
    Bunlar neden olabilir, neden geriliyorum?

Okulumun engelli bölümündeki özel öğretmenle konuşayım diyorum onu da sıkmak istemiyorum, zaten inanmıyorlar çok yardıma ihtiyacım olduğuna. Otizm gününde tanıştığım psikolojik danışmanlık ve özel öğretmenlik yapan biri var onla konuşsam mı bilmiyorum dediğim gibi dertlerimle kimseyi sıkmak istemiyorum ama bu durum canımı çok sıkıyor. Buraya belki buna benzer hisseden yada tanık olmuş biri vardır diye yazıyorum. Şimdiden teşekkür ederim cevap verecek olanlara.

Üye
    lautreamont Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    29.09-2019
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    Tunceli
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Benzer olgular bende de var. Eskiden çok yaratıcı ve pratik bir zekaya sahiptim. Daha sonra işitsel olarak bir halüsinasyon yaşadım. Bu beni ilk an'da çok korkutmuştu, ve evin içinde çığlık ata ata bağırmaya başlamıştım. Daha sonraki dönemler benim için cehennem olmuştu. Kısa bir süre sonra şizofren tanısı koyuldu. Ve halüsinasyonlar görsel de olmaya başladı. İlk başlarda borderline hastasıydım. Yani ilaçlar kullanıyordum. Tabi yapmamam gereken şeylerde yapıyordum. Mesela uyuşturucu kullanmak gibi.

Zaten beni bu konuma sürükleyenlerin başında uyuşturucu geliyor. Uzun zaman sonra dediğim gibi yaratıcı ve pratik zekamı kaybettim. Tabiri caiz ise tam bir odun oldum. Hissizleştim, ve inanır mısın 2 sene önce annemi kaybettim, o zaman bile zor ağlayabildim. Bir insan ile diyalog kurduğum zaman, karşımdaki kişinin bana anlattığı hiçbir şeye adapte olamıyorum. Yani bu tam olarak can sıkıntısıda değil.

Düzenli olarak gittiğim doktorum bana şizofrenliğimin üzerine bir de major depresyonda olduğumu söyledi. Yani depresyonun bir üst depresyonu...Sana tavsiyem, eğer maddi durumun varsa özel psikiyatriye git. Çünkü devletteki doktorlar ilk gün seni en fazla 10 dakka dinleyip direkt analiz edip ilaç yazıyor. Kısacası başından sağıyor. Yani ortada bir terapi uygulaması olmuyor. Ama özel doktorlar öyle değil. Senin sorununu başından sonuna kadar dinleyip seni bir sürece sokuyor. Terapi uygulayan bir psikiyatri bulursan ona git...Geçmiş olsun.

Üye
    muratcarpar Avatarı

Gerçek Adı
    murat carpar
    Son Giriş
    07.11-2019
    Saat
    21:29
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Gaps diyetini duydunuz mu?Ben okb'li olmama rağmen bende bir miktar işe yaradı.

Üye
    lautreamont Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    29.09-2019
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    Tunceli
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

@muratcarpar

Hayır. Şu an ilk defa senden duyuyorum. Nasıl bir diyet bu ? İçeriğini anlatır mısın, aydınlanalım. Doktorum bana yeni bir ilaç yazdı. 2 aydır kullanıyorum ama bir değişiklik söz konusu olmadı. Tek hissettiğim şey zamana eskisi kadar tutulmadığım. Yani sanki eskiye göre daha hızlı geçiyor. Bu şekilde de beni rahatsız etmiyor.

Üye
    muratcarpar Avatarı

Gerçek Adı
    murat carpar
    Son Giriş
    07.11-2019
    Saat
    21:29
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Dostum GAPS diyeti aslında otizimli olanlar için bulunmuş spesifik karbonhidrat diyetidir.youtube ye gaps diye yazarsan konuşmayı beceremeyen otizimli çocukların iletişim kurduğunu görürsün.Bu diyeti bana Adana bir prof önerdi.Sende işe yarayabilir diye.Bende kullandığım ilaç kadar işe yaradı.3 aşamalı bir diyet ve ben ömrümün sonuna kadar bu diyeti uygulayacağım.
    https://www.youtube.com/watch?v=BQyOMpbXbfI
    https://www.youtube.com/watch?v=uAa7awA0e3Q

Üye
    JonnaJarvela Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    a
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Yiyecekle otizm düzelmez. Bunu kullanan insanlarla küçücük bebeklerini hacamat yaptıranlar, çocuklarına otizmli olmasın diye aşı yaptırmayanlarla aynı kişiler. Şu saçmalığa inanan var mı gerçekten?

Sent from my SM-C5000 using Tapatalk

Üye
    wolf123 Avatarı

Son Giriş
    12.03-2019
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

kardeş aynı hastalık bende var bende konuşma sorunu yok ama içe kapanma var ve geç konuşmuşum) bu içe kapanma ergenlikte başladı çocukluğumda sıkıntı yaşamadım sonra çevremden korkmaya başladım herkesken korkuyorum insanların içinde kendimi kasıyorum o yüzden okulu bıraktım sonra çapa hastanesinde psikyatriye derdimi anlatım belirtilerimi anlatım bana atipik otizm tehşisi koydular ilk once bu hastalığı kabul etmedim başka piskyatriye gittim piskotik bozukluk tehşisi aldım sonra doktora atipik otizm tehsisi aldığımı söyleyince olabilir dedi atipik otizmle piskotik bozuklular aynı belirtileri taşıyormuş. şimdi solian ve prozac kulannyorum kendimi toparladım güvenlik olarak çalısıyorum ve tedaviden sonra daha sosyal insan oldum umarım sende kurtulursun bu hastalıktan

Üye
    JonnaJarvela Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    a
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar. Ben 22 yasinda biriyim. uzun zamandir psikiyatrik tedavi goruyorum ve asperger sendromu ndan raporum var. buna ek olarak baska psikolojik rahatsizliklara da sahibim

duzenli olarak psikiyatriste gitmem gerekiyor. ama her ne kadar hastane, doktor degistirsem de doktorlar dinlemiyor hic. daha bugun gittim benim seni dinleyecek vaktim yok deyip gonderdi doktor.
    psikiyatri dinlemezse ben ne yapayim

kan tahliliyle rontgenle anlasilacak sey degil sonucta

doktora mail mi atayim
    doktor ne zaman bos olur ne zaman gidebilirim ya da

bilmiyorum canim cok sıkıldı gercekten

Üye
    ayDÜNYAvazo Avatarı

Gerçek Adı
    100 Numaralı Adam
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:48
    Yaşadığı Yer
    O şimdi burada yaşıyor...
    Alınan Beğeniler
    139
    Verilen Beğeniler
    18

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @JonnaJarvela

Anlayabiliyorum seni kardeşim, gerçekten ZOR.

Başlığın Etiketleri