Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 60 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hem muayene olmak hem cihazımı yazdırmak için (uzun yürüme cihazı-ortez)
    doktoruma gittim.
    Yıllar oldu gitmeyeli.
    Ama artık bedenim bana ısrarla hatırlatmaya başlayınca mecburen gittim.
    Dizimde ki güçsüzlükten dolayı elimi destek vererek yürüyorum,
    doktorum bana ameliyat önerdi. (cihazımı da yazdı)
    Kemiği kırıp 10 derecelik bi açı vereceklermiş, bu diz dondurma ameliyatı değil,
    değişik bi şey (zamanında o ameliyatla da bunu yapabiliyorlardı ama ben dizim bükülmeyeceği için istememiştim)
    3 aylık bi tedavi süreci olacak.
    Ortez geçici bi çözüm bu kalıcı olacak dedi
    Acaba aramızda bu ameliyatı olan var mı?
    Varsa yazabilir mi acaba avantajı dezavantajı, yaşadıkları nelerdir.
    Bana düşün karar ver dedi,
    Düşünüyorum...

Üye
    gul Avatarı

Son Giriş
    10.07-2008
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Çiğdem
    Ben bahsettiğin gibi bir ameliyat geçirdim İzmir de. Ama benim dizim donmadı. Bana da 10 derecelik bir açı yapıldı. Ameliyat sonrası cihaz kullanmadan rahat yürüyordum. Sonra sanırım ters bir hareketten yada düşmelerden filan açının genişliği attı. O yüzden ağrılarım oldu tekrar ameliyat oldum. Şimdi iyiyim ama bastonu atamadım.Korkudan. Bu arada sakıncası yoksa doktorun kim söylermisin.
    Sormak istediğin birşey olursa cevaplamaya çalışırım. Kolay gelsin.

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Doktorum Ayhan Özgündüz (Okmeydanı SSK)
    Peki ne kadar sürdü tedavin gul,
    bi de bu sonraki olduğun (düşmeden sonra) ameliyatta da aynı süreci mi yaşadın,
    ne kadar oldu ki hala baston kullanıyorsun?
    İşe devam edebilmem için ilk 15 günlük süreçten sonra bastonla gidebileceğim sanırım.
    Çok mu soru sordum, karar aşamasındayım en doğru kararı almak istiyorum.
    Teşekkür ederim canım
    başka sorularım da olur belki...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Çiğdem, tam olarak anlayamadım diz eklemine sadece 10 derece açı yapabilecek şekilde bükülme imkanı vererek mi donduracaklar ? Normal şartlarda otururken bacağımız yaklaşık 90 derece bükülüyor diyelim , sadece 10 derece mi bükülecek?

Küçükken doktorum bana da ileride dondurma ameliyatı yapacağını söylemişti. 18 yaşımda ise bu yöntemi uygulamaktan vazgeçtiğini söyledi. Ortez giyiyorum. Beni gördün düşme korkusundan baston da kullanıyorum.

En doğru kararı yine kendin vereceksin , yaşantını gözden geçir hangi durumda daha rahat olacaksan o şekilde karar ver canım, şimdiden geçmiş olsun...

Üye
    gul Avatarı

Son Giriş
    10.07-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Çiğdem
    Doktorun ne dedi bilmem ama ben 6 ay sonra işe başladım. Belki çok zorlansam 4 üncü ayda da başlayabilirdim. Zaten 2 ay alçı vardı . Ve bu 2 ayın bir ayında yataktan kalkmam yasaktı. Çok sorduğunu düşünme aklındaki soruları sor. Sen İstanbulda'sın sanırım. Bayramda oraya gelmek gibi bir fikrim var. Sana fikir olması (görmek gibi) açısından istersen de görüşebiliriz. Ben doktoruma çok güveniyordum. Bende böyle bir psikolojik rahatlık vardı. Amaliyat olalı bir yıl oldu. Dediğim gibi bastonu korkum yüzünden kullanıyorum sokakta sadece. Evde ve işte kullanmıyorum. Tabiiki karar senin.

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sema'cım bu diz dondurma ameliyatı değil,
    onu özellikle sordum yok dedi
    ama normalden 10 cm daha az bükecekmişim
    otururken felan bükülecek yani,
    Kemiği nereden kırıp açı verecekler bilmiyorum (diz olmayabilir)
    içeriden platin takıp kemiğin kaynamasını bekleyecek ve
    tabi bu arada hiç üzerine basmamam gerekiyor.
    Bana söylediği tedavi süresi 3 ay,
    ilk 15 gün geçtikten sonra bastonla işe gidebilirsin dedi.

Bir soru daha soracağım gül,
    demişsin ya başka bi şey için ameliyat oldum,
    yani sen elini dizine destek vererek yürüdüğün için olmadın bu ameliyatı öyle mi?

Başka doktorlara da muayene olup fikirlerini alacağım,
    bu ameliyatı hem çok olmak istiyorum hem de hiç duymamış olmak

Çokk teşekkür ederim arkadaşlar.

Gül İstanbul'a gelirsen haberim olsun elbette seninle tanışmak isterim.
    Sevgiler...

Üye
    gul Avatarı

Son Giriş
    10.07-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Çiğdem
    Geç yazıyorum kusura bakma. Her zaman nete girme şansım olmuyor. Ben önce uzatma ameliyatı oldum. Arkasından elimi dizime dayamama ve ben felçli ayağımı yan basıyordum onun için bir amaliyat oldum. Sonra bahsettiğim gibi ağrılarım oldu tekrar bir diz amaliyatı oldum ama o ameliyatta doktorum farklı bir yöntem denedi. Kasların çalışmasını istedi. O ameliyat sonrası hiç rahat olamadım. Bastona bağımlı kaldım. Ben bilmem ankara yı bilirmisin kızılay dan kurtuluşa yürürken çok kısa yolları yürüyemez oldum. Neyse bir yıl önce tekrar amaliyat olup açımı düzelttirdim.) Şimdi eskiye göre çok iyiyim. Bence de farklı doktorlarla konuş. O kararı vermek çok zor bilirim. Ama bazen insanın gözünü karartması da gerekli . Ben hep öyle oldum. Ben dizimi bükmekte zorlanmıyorum. Otururken diğer ayağım kadar bükülüyor. İstanbul a gelirsem seni arayacağım netten ulaşırım sanırım sana. Fikir vermesi açısından görmen iyi olur diye düşünüyorum. Görüşmek dileğiyle.

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Tamam canım sana özelden telefonu mu yazıyorum, görüşürüz inşallah.
    Sevgiler

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Teşekkürler ilgilendiğiniz için

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Baktım da bu mesajın tarihine baya uzun zaman olmuş,
    yani ben 2 aydan fazla bi süredir bu durumun stresini yaşıyor muşum, sanırım en kafa karıştırıcısı kararsızlık
    ve belirsizlik.
    Şimdilik son durum: Dün başka bir doktora gittim ve bu ameliyatı olma kararı aldım,
    en büyük sıkıntılarımdan biri kararsızlığım böylece son buldu, ameliyat tarihi bana baglı ne zaman istersem olacağım
    (nisan başı olacağım büyük ihtimalle)
    Şimdilik belirsizlik hakim o da geçecektir elbet,
    Doktorum beni çok rahatlattı normal şartlarda
    bu ameliyat başarılı geçerse cihaz kullanmadan, elimi dizime tutmadan yürüyebileceğim.
    (riski var mı diye sorduğum soruya, her ameliyatta bir risk vardır diye cevap verdi)
    Gelişmelerden, yaşadıklarımdan bahsederim ileride,
    Şimdi bekleme zamanı...
    Sevgiler...

Üye
    recep Avatarı

Gerçek Adı
    Recep
    Son Giriş
    25.03-2014
    Saat
    23:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çiğdem 2 ay gibi bi süre senin karar vermen için bencede yeterli..... hakkında hayırlısı ne ise o olsun...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    sevgili cigdemcim,

lütfen özelden bana da telefon numarani yaz...
    bu ameliyat meselesi cok tuhaf geldi bana...

burda okuduklarimdan tam anliamadim...
    10 derecelik aci meselesi tam olarak ne?
    ve hangi kemigi kiripta vericeklermish o aciyi?
    yürürken bacaginin düzleshtirilmish halinde 10 derecelik bi aci olucak shekilde mi dondurulucak...
    yani shimdiki kadar düzleshtiremicen mi bacagini?
    yani rahatca bükebilicen ama tam düzleshtiremicen mi?
    gerci bi yerde "normalden 10 cm daha az bükecekmişim " diye yazmishin...
    benim dedigimin tam tersi yane...
    bunun dizindeki gücsüzlügü (ki bu gücsüzlük tamamen kaslarla ilgilidir) nasi giderecegini, nasi bi faidasi olucani anliamadim?!...

gittigin ikinci doktor bu konuda neler söyledi, ameliati nasil tarif etti lütfen buraya yaz...

ameliyat olmaya seni nasil ikna etti, neler söledi bilmiom ama, aman ha güzelim dikkatli ol !
    en ince noktasina kadar örenmeden olma bu ameliati...
    iki tane doktorun "kalici cözümdür" demesi yetmedi bana...
    nedense kalici bi cözüm olduguna inanasim gelmio...

biz poliolularin asil sorununun nörolojik oldugunu hatirlatmak isterim...
    eger gittigin doktorlarin ikisi de ortopedi doktoruysa bi de bi nörolokun (dooru mu yazdim? ) fikrini al bence...

bi gercek daha var ve bi cok doktor bilmio bunu:
    her ameliatta risk vardir ama bu risk poliolular icin daha büyüktür...
    eger bir de post-polio-sendromü sös konusuysa cok cok daha büyüktür...
    lütfen bu konu hafife alinmasin...
    narkoz ilaclari polio gecirmish insanlarda cok farkli etki yapabilio...
    tabe bu etki hastanin durumuna, anestezi metoduna ve ameliat ceshidine (süresine) göre degishebilio...
    anestezi doktorunun nöromüsküler hastalarin ameliyati konusunda tecrübeli olmasi hic fena olmas...
    özellikle nefes almaya yardimci olan kaslarin durumu iyice kontrol edilmeli...

doktorlarin "bilgisizligi" (her sheyi de bilemesler ya ) yüzünden günlerce narkozdan ayilamayan polio hastalari hakkinda, yapilan yanlishlar hakkinda, dikkat edilmesi gereken ama cogunlukla unutulan/bilinmeyen/önemsenmeyen noktalar hakkinda yazilar okudum (hatta elimde olanlar da var, ama almanca)... bu konuda kötü deneyimleri olan poliolularla da bizzat tanishtim (katildigim toplantilarda)... kafamdan uydurmuyom yane

daha önce hic ameliyat oldun mu?... seni korkutmak istemem ciidemcim (hazir kararini almishken) ama cok cok cok cok dikkatli ol... bu ameliatin faydalarini ve zararlarini iice örenip anladin mi?... doktorlarin kafasini shishir gerekirse, sana hersheyi anlatmak zorundalar... "ameliyat olursan elini dizine tutmadan yürürsün" gibi bilgilerle yetinme, nedenlerini de iyice anlayincaya kadar anlattir bence... ve faydali olucagindan 100% ikna ol önce...

eger durum zaten böyleyse ameliat öncesi saglik kontrollerini ihmal etme, bashtan ayaa muayene ol, özellikle de kalp ve ciger fonksionunu ihmal etme... bir de post-polio varsa sende hic hic ihmal etme, e mi?... ameliat durumunda anestezisti bilgilendirmek üzere bi yazi vermishlerdi bana (ilaclarin miktari ve etkisi hakkinda, ameliat öncesi ve sonrasi dikkat edilmesi gerekenler hakkinda vs. vs.) sana yolliim dicem ama o da almanca (gerci ben alamanca bildigim halde pek anliamiom "doktor dilinde" yazilmish cünkü )

neyse, cok uzattim gene, her zamanki gibi...
    sen ne yapicani cok iyi biliosundur zaten, kusuruma bakma e mi?...

öptüm...

not: yaw cok mu ukalayim ben?

bir not daha: ortez secenegi o kadar da kötü degil bence... cok "güzel" ortezler var artik, örnegin otto bock.un "free-walk"u senin ishini pekala görür gibime gelio... benim sol bacaama da yaptilar ondan, bana cok fazla faydasi olmadiysa da fena bishe diil aslinda... kullanip memnun kalan insanlar cok...

son not: biz en iisi telefonlashalim

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Çiğdem'cim , bizim doktorların en büyük özelliği yuvarlak konuşarak fazla açıklamaya girmemeleri ve pembe tablo çizerek hastaları rahatlatmaları. Bir bakıma iyi sayılabilir. Ama Rekursion çok haklı en ince noktasına kadar öğrenmeye çalış bu ameliyatı.
    Ortopedi doktorlarının işi aslına bakılırsa bir anlamda mühendislik. Açı , eğim, denge v.s. Ben toplam üç ameliyat geçirdim -bir tanesi ameliyat bile sayılmaz- bunun nedeni mühendis babamı ikna edecek açıklama yapamamalarıydı. Çok net hatırlıyorum , doktorla birlikte kağıt üstünde çizim yaparak karar alırlardı. Yapılan yanlışları düzeltmek için gereksiz 18 ameliyat geçirmiş bir arkadaşım var. Karamsar tablo çizmek istemiyorum ama herşey doktorların söylediği gibi olmuyor. Ve önemli bir nokta yine narkoz meselesi. Normalin dışı tepki verdiğim için tüm kayıtlara narkoza duyarlı notu düşmüşlerdi.

Rekursion 'a not : ne münasebet çok sevimlisin

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Amanın amanın Rekursion neler yazmışsın öyle
    teşekkür ederim öpüyorum sizi sema'cım seni de tabi canım.

Hm ne yazacağımı da bilmiyorum açıkçası tam olarak toparlamaya çalışayım.
    nerdeyse 3 aydır kendi kendime her gün her saat her dakika her an aynı soruları sorup durdum bu ameliyatla ilgili.
    Ve ben o ameliyatı olma kararı almıştım ilk doktorun muayenesinden sonra ama dedim 2. bi doktora gideyim başka şeyler söylerse ya da ne bilim olma bu ameliyat işe yaramaz derse
    (ki böyle doktorlarda var: en son gittigim doktor bana daha fazla uğraşma bacağınla gibilerinden hiçte hoş olmayan bi tarzda açıklama yaptıgı için ben yıllardır doktora gitmiyorum, yaptırmam gereken cihaz için bile gitmedim)

Zaten doktora gitme nedenim de o cihazı yaptırmak içindi.
    Daha önce 3 kere ameliyat oldum (ki bir tanesi ilizarov (kemik uzatma) ameliyatı, bilen bilir oldukça agır bi ameliyattır,
    ben en küçük bi pişmanlık duymadım ve çok çok faydasını gördüm o ameliyatın. Şimdiye kadar hiç bir ameliyatımda böyle düşünüp taşınmamıştım, sanırım yaşım küçüktü ve olayların farkında bile değildim.
    Bu sefer uzun uzun konuştum doktorla sorular sordum ve içime sindi anlattıkları.

Ameliyatı dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım (diz değil, diz üstünden kemiği kırıyorlar) ve ters açı ile
    (10 dereceden daha az bi açı veriyoruz dedi, yani küçük bi açı) kemiği sabitliyorlar, bunun için geçici platin takılıyor.
    Ve alçıya alınıyor sabit kalsın diye.
    Bir hafta sonra bastonla işe gidebilirsin dedi, hastanın durumuna göre
    (sigara içiyorsa biraz daha uzun) 6,8 hafta 10 haftaya kadar da çıkabilirmiş alçının kalma süresi.
    Sonrasında elimi dizime tutmadan yürüyebileceğim.
    Dizimi tıpkı eskisi gibi bükebileceğimi söyledi.

Ben görüyorum ki aynı tarz ameliyatı olan farklı hastaların sonuçları ve yaşadıkları aynı değil, yani ben kemik uzatma ameliyatımdan çok memnun kaldım fakat sakın yaptırmayın diyen arkadaşlar var.

Sonuç itibarı ile ben bu ameliyatı olmaya karar verdim, sonuçlarını hep beraber göreceğiz

Henüz ameliyat olmadım ama aldığım bu kararın bana sağladığı yararlar
    1. Tek tük içtiğim sigara sayısı "0" oldu
    2. Süt içmeye başladım (yıllardır, en son ameliyatımdan beri ağzıma sürmezdim)

Not: Rekursion sana telefonumu yazıyorum

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet, yaşımız küçükken karar vermek ne kadar kolaydı değil mi? Aklımız büyüyünce acabalar çoğalıyor.

Aynı tarz ameliyatlar , farklı kişilerde farklı sonuçlar doğuruyor. Zaten her polio'nun rahatsızlık durumu farklı. Mesela boyum uzun olacağı için kemik uzatma ameliyatı yerine , uzamayı durdurma ameliyatı ile kısalık problemi yaşamadım. Upuzun bir boya kısa kalmış bir bacak çok anlamsız olacaktı. Tedaviyi kişiye göre uyarlıyorlar.

Herşeyin istediğin gibi sonuçlanmasını diliyorum , öptüm.
    (Mektup gibi oldu )

Herkese Not: Süt içmeyi sakın ihmal etmeyin

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon