Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 80 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rotinda Avatarı

Gerçek Adı
    gülcan
    Son Giriş
    10.11-2015
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    tekin_sezen

merhaba gecmiş olsun. ben de 5 yıl önce hem de ıkı tarafıda aynı anda kalça prıtezi amelıyatı olmustum şimdi çok iyiyym. o sordugun soruların hepsını ben de yasadım. benım 2 tane daha farklı hast oldugu ıcın hast uzun sure yattım. amelıyat tan sonra tekrar baska amelıyatlar da oldum. ama hiçbiri protezle ilgili değildi. bu halde bile 1.5 ay sonra normal yürüdüm. değnekle yürüyüşler yaptim. 2 ay sırtüstü yattım. zaten iki tarafta ameliyarlı olduğu içim istesenizde yanınıza yatamassınız. yastığı mecburen kullanıyorlar bende önce ağrıdan dolayı kullanmayı ıstemedim ama dok. kullanmam gerektigini yoksa protezın ıçe donuk olur dedı. sende dok. dedıgını yap. v
    arız çorabını da 1.5 ay kullandım kan akışının sağlıklı olması içinmiş ona da sabırla devam etmelisn.
    ben de çok ağrı çektım belımı eğemedım eleımı uzatınca dızıme degdıremıyordum ama sımdı normal ınsanlar gıbı olmasa da kımseye muhtac degılım.
    ben de egzersız yaptım ama 1 yıl devam ettım. kalcamın altına ıncecık yastık koyup 5 dakıka oylece uzandım acıyo ama alısıyo ınsan. cok yavas yavas ama bırının yardımı ıle bacagını kaldırıp ındırdım sonraları yalnız yaptım. sonra yana doğru kaldırdım. düzgün adımlarla yürüdüm ınsan en çok yürüyünce rahatlıyor.

şimdilik hatırladıklarım bunlar. rabbim şifa versin. hayırlı günler.

Üye
    tekin_sezen Avatarı

Son Giriş
    28.04-2011
    Saat
    17:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı.içimi rahatlattınız sanki sadece bana özelmiş gibi geliyordu bu şeyler.salihtuncay arkadaşım sizede tekrar acil şifalar.

Üye
    GLY Avatarı

Son Giriş
    14.12-2014
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekin_sezen öncelikle geçmiş olsun. Ameliyatınız daha çok yeni. Gün gün daha iyi olacaksınız. Ben de 2007 yılında üç ay arayla kalça protezi oldum. Sormuş olduğunuz soruları cevaplamaya çalışayım.
    1- Her iki ameliyatta da 1’ er ay süreyle her iki bacağa varis çorabı giydim. Bunun sebebi kan dolaşımını hızlandırmak ve kanın pıhtılaşmasını önlemek.
    2- İlk ameliyatımda belirli bir süre sırt üstü yatarken bacak arasına yastık koyarak yattım. İkinci ameliyatımda buna gerek görmediler.
    3- Ameliyatlardan önce zaten belim ağrırdı. İlk ameliyatımdan sonrada belim ağrımıştı. Hele ilk ameliyatın sabahında nerdeyse belim kopuyordu ağrıdan. Ama ikinci ameliyatı olduğum anda bel ağrısı diye bir şey kalmadı. Her iki ameliyatta da uyuma problemim olmadı.
    4- Böyle bir durum olmadı. Oturunca da rahat edebiliyordum. Tabi yürüyünce kaslar hareket ettiği için bacaklar daha rahat oluyor.
    5- Her iki ameliyatımda da ameliyattan hemen sonra hastanede iken fizik tedaviye başlandı. Eve çıktıktan sonrada 1’er ay kadar fizyoterapist eve gelerek hareket yaptırdı. Gösterdiği hareketleri ilk zamanlarda yapamasam da yapmaya devam ettim. Burada önemli olan hareketleri yapamasanız da kaslarınızı çalıştırmaya gayret etmenizdir. Ör: Sırtüstü yatar pozisyonda ameliyatlı bacağınızı yana açıp, kapatma. Diz altına yastık koyarak bacak kaldırma. Dizimin üstüne elini koyarak bacağımı bastırırken bacağı kaldırmaya çalışmak. Ayakta iken bacağı yana açıp kapama vb. Bunlar ilk yapılan hareketler. Bunları yaptıkça yapılan hareketler çeşitleniyor.
    6- İlk ameliyatımda ameliyatsız tarafıma bir ay içinde, ikinci ameliyatımda 8.günde araya yastık koyarak yatmaya başladım. Akabinde ameliyatlı tarafıma da yatmaya başladım.
    7- Her iki ameliyatımda da yürüteci 18 gün sonra bıraktım ve iki bastonla yürümeye başladım.
    Her iki ameliyatımda da bir ay sonra hiç kimseye muhtaç olmadan yalnız yaşamaya başladım.( tabi ki bastonlarla) Bazı şeylerde zorlansam da ameliyatlardan bir ay sonra normal hayatıma başladım. İlk ameliyattan 11 ay sonra bir bastonu, ondan 6 ay sonrada ikinci bastonu bıraktım. Mart 2009 dan beri bastonsuz olarak yürüyorum. Gün geçtikçe daha iyiye gidiyorum. Ayrıca Mart 2008 den beri spor yapıyorum.
    Umarım yazdıklarım yardımcı olur. İyi olmanız dileğiyle…

Üye
    nesli06 Avatarı

Gerçek Adı
    neslihan
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    02:30
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tekin geçmiş olsun ve aynı rahatsızlığı yaşayıp burdan paylaşımda bulunan arkadaşlarada çok teşekkürler.Bende protez ameliyatı olucam ve sizin burdan yazdıklarınızıda diğer başlıklarıda dikkatle herzaman okuyorum.Henüz tam karar vermiş değilim düşünme aşamasındayım ama eski halimede dönmek istiyorum şuanda çalışıyorum aseptik nekroz 4.evre olarak görünmesine rağmen halen işime gidip geliyorum.Bazen gayet normal yürüyorum ama bazende oturduğum yerden kalktığımda sol kalçam tamamen katılaşıyor ve zorlanıyorum aksiyorum.Ameliyat olan arkadaşlardan 11.ayda bastonu bıraktığını falan yazmış okadar uzun sürer mi tam emin değilim ama rapor verilcek iş yerine oda heralde 3 aydan falan fazla olamazmış özel sektör olduğu için sıkıntılı çalışmakta zorundayım onuda düşünüyorum ayrıca iyileşme uzun sürerse diye.Bide ameliyat kesisi çok mu büyük bende ufak bir yer kesildiğinde yada düştüğümde iyileşme zor oluyor o yuzden bünyemede pek güvenemiyorum zaten kronikte bir romatizmal rahatsızlığım var ilaç kullanıyorum.Halen beklemenin bir sebebide gelişmeler oluyor uygulamalarda bhr protez diye bir protez yapılıyomuş kemik kesilmeden onuda yeni öğrendim kemiğe baş parmak kalınlığında ve uzunluğunda giriş yapılarak takılıyomuş totale göre daha iyi bakalım ankarada bulmaya çalışıcam uygulayan dr varmı diye, istanbul da varda tabi bana uyarsa hayırlısı bakalım....

Üye
    GLY Avatarı

Son Giriş
    14.12-2014
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nesli06 öncelikle merhaba.Ben ilk bastonu ilk ameliyattan sonra bıraktım. Bunun sebebi çocukken geçirmiş olduğum başarısız ameliyatlar. Eğer ki daha önce hiç ameliyat olmamışsanız doktorlar üç ayda bastonları bırakırsınız diyorlar. Ayrıca ameliyattan sonra iki ay rapor veriyorlar. gerekli görülürse uzatıyorlar. Ben iki ay sonunda bastonlarla çalışmaya başladım. Bu konuda bir sıkıntı çekmedim. Ameliyat kesisi 15 cm civarında. Herkese geçmiş olsun.

Üye
    burcin Avatarı

Son Giriş
    23.10-2009
    Saat
    20:11
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba nesli önclikle hepmize allah şifa wersin... bende 28mayıs'ta sol kalçaya total kalça protezi ameliyatı oldum.. bende 8-9cm yara yerinin büyüklüğü ve estetik dikiş istedim doktorumdan oda öyle yaptı.. ben 20gün içinde yürüteçi bıraktım baston kullanmıyorum.. İlk 15-20 gün biraz sıkıntılı geçiyor ağrı oluyor aksama oluyor dolayısıyle moral bozulması sabır gerektiryor yani.. çok şükür iyiyim arada bir ağrı oluyor kasık bölgesinde, az da olsa aksama oluyor bazen ama doktorum 6ay içersinde hepsinin geçeceğini söyledi.. hala yastıkla uyuyorum ameliyatlı bölgeye de henüz yatmadım ama sağ tarafa dönüp yatabliyorum.. yürüyorum, oturuyorum, dışarı bile çıktım ve topuklu giyebiliyorum herşey gayet iyi gidiyor.. oeskiden olan hareket kısıtlılığı bitti çok iyiyim ve mutluyumm inşallah daha da iyi olacak.. hepimize allah şifa versin... herkese allah iyilk wersinnn...

Üye
    tekin_sezen Avatarı

Son Giriş
    28.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

15 gün önce sol kalçama protez takıldı. sol taraf yani protezki taraf diğer taraftan daha uzun duruyor. sizde de böyle bişey oldu mu arkadaşlar.zamanla geçiyor mu?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

Üye
    nesli06 Avatarı

Gerçek Adı
    neslihan
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    02:30
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler burçin bilgilendirdiğin için, iyi olmana çok sevindim ve çabuk toparlamışssın maşallah.Ve özellikle topuklu ayakkabı giyebildiğin için mutlu oldum çünkü bende heralde artık topuklu ayakkabı giyemiycem diye üzülüyordum mesala şuanda giyemiyorum, ameliyat kesisi de o kadar büyük değilmiş ben ameliyat videosunu izlemiştim çok büyük görünüyodu 10 cm normalmiş.Tabi bunları doktora soramıyosun belki çekiniliyor çünkü önce sağlıklı iyileşmeyi yürümeyi düşünmeden bunların düşünülmesi tepki alır belki diye.Ama genç bir bayan olunca düşünülüyor ister istemez.Mutlu günler.....

Üye
    tekin_sezen Avatarı

Son Giriş
    28.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir ay kadar önce sol kalçama protez takıldı. sol taraf yani protezli taraf diğer taraftan daha uzun duruyor. sizde de böyle bişey oldu mu arkadaşlar.zamanla geçiyor mu?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

Üye
    ÖMER-55 Avatarı

Son Giriş
    06.02-2010
    Saat
    02:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba;

Benimde sizlerden acil destek almam gerekiyo,30 yaşındayım ve doğuştan kalça çıkığı sorunum var. şu yaşıma kadar hiç sorun yaşamadım bu durumdan hatta normal bir şekilde hoblayıp zıplayıp enerjik dolu yaşadım diyebilirim ancak bana büyük eziklik yaşatıyo bu durum normal insanların içerisinde. ameliyat olmak istiyorum fakat çok korkuyorum ameliyat olduktan sonra ya eskisi gibi koşup zıplayamazsam gibi yani normal yürümek diil istediğim tamamen normal olmak yani ameliyat sonrası nekadar sürede tamamen koşabilecek kadar iyileşebilirim.yoksa hayatım sadece düzgün yürüyüp hertürlü aktif hareketten kısıtlanırmı.

teşekkürler,
    saygılar
    ömer

Üye
    ÖMER-55 Avatarı

Son Giriş
    06.02-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

doğru diyosun su_perisi arkadaşım zaten görüntüsü umrumda diil ağrım falanda okadar sık olmuyo çok fazla ayakta kaldığımda biraz sızı hissediyorum ama allahıma şükür hiçbir hareketimi kısıtlamıyo bu durum ewt olmamak daha hayırlı gibi gözüküyo çok teşekkür ederim düşüncelerin için...

Üye
    Islık Avatarı

Son Giriş
    18.07-2017
    Saat
    11:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ömer benim her iki bacağımda total kalça protezi takılı on yılı doldurdum çok şükür.Bu ameliyatlardan sonra kesinlikle koşmak yüksek bir yerden atlamak sakıncalı proteze zarar verir bunları yapamadığın gibi acaba protezlerim nezaman gevşiyecek endişesiylede yaşamak zorunda kalacaksın birde on kilo fazla ağırlık taşıyamasssın kilo almaman gerekli buna çok dikkat etmen gerekecek kas ağrıları ile yaşamayıda öğrenmek zorunda kalacaksın.Bu ameliyatların ne kadar zor acı verici ameliyatlar olduğunu her ameliyat gibi risk taşıdığınıda eklemeden geçemiyeceğim.Biliyorum yazdıklarım çok karamsar şeyler ama ameliyat kararı vermeden önce okuyup değerlendirmen açısından yazmak istedim.

Üye
    ÖMER-55 Avatarı

Son Giriş
    06.02-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim arkadaşım bu sölediklerin benim için çok önem taşıyor ve önderlik ediyor galiba olmaktan zav geçtim görüntüsü umrumda diil sağlığım allaha şükür yerinde sayılır 7 cm kısalık var ama bütün fonksiyonlarım çok iyi çalışıyo 62 kiloda sabitledim bünyemi ve almıyorum üstünde ve 15km yol yürüye biliyorum bu şeklide olmamam çok hayırlı benim için galiba teşekkürler paylaştığın bilgiler için

Üye
    akhmert Avatarı

Son Giriş
    16.01-2010
    Saat
    21:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

üçyıl önce sol kalçama protez takıldı.derince(kocaeli) devlet hastanesinde oldum.ikinci gün ayağa kalıp yürüteçle yürüdüm.,iki hafta sonra ise istanbuldan izmite muayene için koltuk değneksiz gittim.ameliyat Allaha şükür çok iyi geçti.ameliyattan önce bacağımda incelik ve kısalma mevcuttu çektiğim ağrılarda çok fazla idi.şimdi şükürler olsun halısahada top oynayabiliyorum,trekking yapabiliyorum,uzun mesafeler yürüyebiliyorum,koşabiliyorum namazlarımı rahat bir şekilde kılabiliyorum durum böyle.
    ameliyattan korkacak bir şey yok.önemli olan iyi bir doktor bulmak.

ILKER
    Misafir Üye
    ILKER Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Selam... Benimde her iki kalcama protez takildi 1997 de... Sol kalcam 3 kez degisti ve yine degismesi gerekiyo kemikte deformasyon oldugu icin... Amelyat sonrasi hissedilir derecede rahatlama oluyo yürüme filan düzeliyo... Ama iste hoplayip ziplma, diz büküp oturma,çömelmek, agir tasimak... bunlari yapmamak gerekiyo... Allah hepimize acil sifalar versin...

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon

LinkBacks (?)

1. 25.08-2010, 14:59