Sayfa 75 / 98 İlkİlk ... 256571727374757677787985 ... SonSon
Toplam 1459 mesajın 1.111-1.125 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Engelsiz07 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar, bende Mersin'den yazıyorum, talasemi hastasıyım(akdeniz anemisi), 3-4 haftaya 2 ünite kan alıyorum, yaşım 26, bir kurumda hizmetli olarak çalışıyorum.Size o kadar çok anlatmak istediğim şey var ki, o kadar doluyum ki; ama başınızı ağrıtmak istemiyorum.Bana yardımcı olmanızı ve ne yapmam konusunda yol göstermenizi istiyorum; çünkü dertlerimiz hemen hemen aynı. Hikayemi kısaca anlatayim;

Ayda sadece kan almak dışında başka bir problemim yoktu, yaklaşık 17 yaşında okulumuzun bir gezisinde düşüp sol dizimi çarptım, nolduysa sanırım bundan sonra oldu, sağ bacağım normal bir şekilde çalışırken sol dizim rahatsızlık vermeye başladı, tabi o yaşlarda futbol maçı yapıyordum ve bisiklet sürüyordum günde en az 5-10 defa düşüyordum; ama böyle bir ağrının o geziden sonra olduğunu düşünüyorum, neyse olan oldu artık bu kadar uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. 17 yaşından 19 yaşıma kadar arada sırada ağrı yapması beni ve ailemi çok rahatsız etti ve bir ortopedi doktoruna gittik, bu sıralarda da pek maddi yönümüz iyi değildi, devlet hastanesinde sıradan bir doktor bakıp alçıya alınması gerekiyor dedi. Normalde çok hırçın ve bir o kadarda çok akıllı bir çocukluğum geçti, durumu düşünüp doktora sordum bacağım "neden alçıya alınıyor" diye bana ters bir cevap verip gidip sardırmamı söyledi, bacağımın kırık olmadığını da biliyorum bütün fonksiyonları yerine getiriyor; ama neden hala alçıya aldıracağımı anlamış değildim, tam pamukla bacağımı sararken masadan kalkıp öfkeyle terk ettim. Ondan sonra bilmiyorum belki psikolojik olarak sol dizimin ağrısı bir kaç sene geçti. Futbol oynayabiliyordum, bisikletle okula gidiyordum, yürüyordum, koşuyordum, sonra ne olduysa 20 yaşımda tekrar ağrı başladı ve iyi bir uzman fizik tedaviye gittik, adam sol bacağımın sağ bacağımdan 3 cm kısa olduğunu söyledi. Şaşkına döndüm, çok üzüldüm, sağ bacağım sol bacağıma kombine olup kısalığa uyum sağlamış olsa gerek ki fazla hissetmiyordum, bana dizlik ve topuk destekli ayakkabı kullanmamı önerdi, normalde ameliyat olmam gerektiğini; ama Talasemi hastalığımdan dolayı ameliyattan sonra sorunların daha çok artacağını enfeksiyon riskinin olduğunu söyledi. El mahkum topuk destekli ayakkabı ve dizlik kullandım 2-3 sene. Tabi bütün bunlar olurken boyumun uzaması devam ediyordu, sol bacağımın uzamadığını hissediyordum; ama sosyal yaşantımı da hiçbir şey olmamış gibi yaşıyordum. Neyse devlet memuru olduk hizmetli olarak atandık, para kazanmaya başladık ve kuzenim Adana'da polis olarak çalışıyordu, onun yanına gezmeye geldiğimde ortapedia hastanesine gittim Mahir Gülsen adlı ünlü bir prof. doktorun muayenesine gittim, adam soğukkanlı biri, fazla konuşmayan fazla açıklama yapmayan; ama işinin ehli bir çok ameliyat yapmış birisi zaten ameliyat için istediği ücrettende işinde iyi biri olduğunu biraz kestirdim. Mahir Bey detaylı bir tahlil ve tetkik sonucu sol bacağımın 9 cm uzatmamız gerektiğini söyledi.

YOK artık hocam! dedim, ciddi olamazsınız diye cevap verince 9 cm kısalıktan bahsetmiyorum kısalık daha az; ama 9 cm uzatmam diğer bacağın için sağlıklı olacağını ve 9 ay ilizarov denilen metal parçaların bacağımda takılı durup daha sonra çıkarılıp alçıya alınacağını ve sonra fizik tedavi yapacağını söyledi. Ben üzüntü ve şaşkınlıkla; yaklaşık ne kadar bir zaman sonra tamamen iyi olacağımı sorunca 1 sene yani 12 ay sonra eskisi gibi olursun dedi. Hocam bacağımın 9 cm kısa olduğunu düşünmüyorum dedim. Bana göre 5 cm en fazla dedim. "Sana göre öyle" diyip kısa kesti. O gün ordan düşünelim diye üzüntülü bir şekilde ayrıldık.

Daha sonra ertesi gün Adana Başkent hastanesinde bir doktora gittim, adı Mustafaydı hatırladığım kadarıyla genç bir prof. doktordu. O da ayrıntılı bir şekilde tahlil ve tetkikler yapıp kısalığın 5 cm olduğunu yaklaşık 6 ayda eskisi gibi iyi olabileceğimi söyledi, Mahir beyden daha az bir ücret istedi, hemen hemen yarısı kadar. Tabi ben "hocam emin misin 5 cm mi" diye sordum tekrar tekrar ölçtü, bilgisayardan ölçtü, gerçekte ölçtü "evet" dedi. "Güzel bir ameliyat yaparız, her şey yolunda giderse uzama sağlıklı olup kemikler hızlı bir şekilde dolarsa, sıkıntı olmadan atlatırsak süreçleri, 6 ay gibi bir süreçte bu iş hallolur" dedi. "Sadece bolca fizik tedavi yapman gerek" dedi.
    Eskisine oranla biraz rahatlamıştım; çünkü süreç kısa ve doktor herşeyi ayrıntısıyla açıklıyordu. Tekrar sordum hocam peki bu ameliyatı ne zamana kadar olabiliriz diye?
    -Ben senin yerinde olsam hemen olurdum; ama sanki senin planların varmış gibi geldi bana, dedi.
    +Bende evet gerçekleştirmem gereken hayallarim var dedim. 1 sene en fazla 2 seneye ihtiyacım var dedim.
    -Tamam kendini ne zaman hazır hissedersen o zaman olursun, dedi.
    +Peki olmasam ne olur diye sordum?
    -Sen talasemi hastasısın ilerde kireçlenme olabilir, senin için sıkıntı yaratabilir dedi, hatta daha ağır bir şey olursa dizini dondurmak zorunda kalırız dedi.
    +(Çok üzülerek sordum) Hocam peki hadi her şey yolunda gitmezse ne yapacaz, ben şu an bütün hareketleri yapabiliyorum, sadece çok uzun yürürsem ağrı oluyor ve yürürken aksıyorum dedim.
    -İçini ferah tut, senden daha kötüleri var dedi. ve ordan ayrıldık. (03/11/2012)

Ordan ayrıldım ve yalnız başıma oturdum uzun uzun düşündüm, bu ameliyatı olsam mı olmasam mı? Eğer olacak olursam nerde olayim? Eğer olmak istemesemde ileri doğru nasıl bir yaşantım olacak diye çok düşündüm. Bana yardımcı olursanız minnetkar kalırım. Kendimi bu konuyla ilgili çevremdeki insanlarla konuşmak istemiyorum; çünkü kendilerini benim yerime koyarak düşünmüyorlar. Kafam çok karışık, 26 yaşındayım ve sol bacağım şu an 5-6 cm kısa yürürken aksıyorum, arkadaşlarım bacağına noldu diye sormuyorlar; ama tahmin ediyorlar sanırım. Normalde tatlı bir insanım, biraz da yakışıklıyım; ama işte bu dizimdeki sorun bütün düşüncelerimi ve kendime olan güvenlerimi olumsuzlaştırıyor.Bir kaç kez sevdiğim kızlarla çıkma aşamasından ciddi duruma geldik ayrıldık. Bilmiyorum fazla etkisi var mı; ama ister istemez karşımdakini etkiliyor diye düşünüyorum.
    Ameliyat olupta daha kötü olacak diye de korkuyorum, birde aşırı sosyal bir insanım sabah 7 akşam 11'de eve geliyorum, bir kaç arkadaşım var, her gün bir şeyler yapıyoruz,yalnız başıma çok geziyorum; şimdi ameliyat olursam en azından 7-8 ay evden dışarı çıkamayacağım, ister istemez psikolojim bozulacak, aileminde huzuru kaçacak, borç harç aldığım kürüstür bir arabam var, kapıda araba var; ama ben binemeyeceğim, her 3-4 haftaya bir kan almak için hastaneye gitmek zorundayım, o aparatla nasıl gidicem onuda bilmiyorum. Anlayacağınız işler karışık.

Bütün bunları düşünmek beni çıldırtıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, moralim bozuk.
    Siz benim yerimde olsaydınız, ne yapardınız ve benim ne yapmam gerek???

Üye
    türkan34 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

geçmiş olsun kardeşim mahir gülşen işinni ehli bir doktor biliyorum çünkü benim kızımda onda ameliyat oldu dışarı çıkmamak gibi bir sorunun olmaz o aparatla yürüyebilirsin ancak enfeksiyon kapmamaya dikkat etmelisin ve doktorun söylediklerini harfi harfine yapmalısın sonrası fizik tedavi egzersiz ve bolca yüzme tabii yinede karar senin

Üye
    mpjp Avatarı

Son Giriş
    29.11-2013
    Saat
    20:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iki bacak için sadece eğrilik düzelten yok mu ? ben düzeltmek için pretty bacak bantları aldım kullanmadım ameliyat olmak istiyorum yardım lütfen. bilgi almam lazım

bide şu ameliyat ücretlerinden haber verirseniz iyi olur

Üye
    EylülT Avatarı

Gerçek Adı
    Eylül kutlu
    Son Giriş
    12.07-2013
    Saat
    23:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben 16 yaşındayım ve Tekirdağda yaşıyorum boyum 150 boyumdan son derece şikayetçiyim psikolojik açıdan beni çok etkiliyor özgüvenim sıfır, Bacak uzatma amelıyatı bırkac ay ıcınde olmak ıstıyorum 1 hafta sonra Prof.Dr Muharrem ınan'a muayene olucam. Eğer bu amelıyat hakkında bilgi sahıbı olanlar varsa Allah rızası ıcın bılgı verebılır mı? Ozel iletişeme de geçebilirim

Üye
    eylul huznu Avatarı

Son Giriş
    18.01-2014
    Saat
    23:33
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaslar bende trafık kazası sonucu 3cm kısalık olustu sag bacagımda konyaya yakın bır ılcede yasıyorum tavsıye edebılecenız ıyı bır hekım varmı?ankarada olabılır bu sıteye yeni uye oldum bana yardımcı olabılırmısınız lutfen ozelden yazarsanız sevınırım sımdıden tskler

Üye
    kıyak Avatarı

Gerçek Adı
    bünyamin
    Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    19:32
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ilizarow u çıkaralı 1 ay oldu . 1,5 yıl takılı kaldı iyi bir sonuç alamadım ben kemiqim halen kaynamış deqil. ben tawsiye etmiyorum olacak arkadaşlara.herkesde qüzel sonuç wermiyor . ayrıca bahsettikleri qibi enfeksiyon başlı başına bi ölüm zaten . kısa kalması bence daha iyi .

Üye
    eylul huznu Avatarı

Son Giriş
    18.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Neden?Noldu ki kiyak sorun neydi? Nerde ameliyat oldun dojtorun kimdi?

Üye
    kaltintas Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    20:53
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende ameliyat olmadan önce yaptığım araştırmalarda hesaba göre günde 1mm den 6cm uzatmayı 2 ayda tamamlamam gerekiyordu, fakat doktorum uzatmayı yavaşlattı günde 0.5mm yapıyordum, arasıra birkaç gün aralıklar verdik uzatma 4 ayda bitti, sonra fiksatör çıkarıldı, yine hesaba göre 6cm iyileşmesi 6 ay sürecekti ama röntgen sonuçlarını düşündükçe çok daha uzun süreceği anlaşılıyor ameliyatımdan beri 10gün sonra 7ay dolmuş olacak ama 6 ay daha değneklerden kurtulacağımı sanmıyorum, sonra bir altı ayda dizim eski açısına kavuşursa ne mutlu bana şimdi 45 dereceden fazla bükülmüyor

bu yazdıklarım biraz karamsar görünebilir ama ameliyat olacaklar iyi düşünsün süreç uzun ve sağlam psikoloji gerektirir, doktorumla ameliyat olmadan önce görüştüğümde kısalığın 2-2.5cm olsaydı bu riski almaya değmez anlamına gelecek bir konuşma yapmıştı bana

Üye
    kıyak Avatarı

Gerçek Adı
    bünyamin
    Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eylul huznu;

Selçuklu tıp fakültesinde oldum.dr un ismini burada wermeyeyim şimdi ama dalında iyi bir doç dr.ilk takılırken 4-5 ay qibi sürede iyi olacaqımdan bahsedildi bizde qünlük uzatmaları düşürdük 90 qün kadar uzattık,sonrasında kemik kendini qeliştiremedi tekrar kısalttık sonra tekrar uzattık vs denendi.nitekim sonuç itibari ile 7 cm uzayacak bacak 3 santim ancaq uzadı wede halen kemik yapısını oluşturamadı o yüzden şimdi bacaqıma İntramedüler Çivi uyqulandı ancaq ayakta durabiliyorum deynek yardımı olmadan yürüyemiyorum. bu süreç içerisinde sayısını unuttum kadar enfekte oldum 8er 10 ar qün hastanede enfeksiyon tedavisi aldım defalarca. kemik yapısı insanların kişiden kişiye farklılık qösterebiliyor .
    o yüzden herkesde başarılı bi opere olmadıqını düşünüyorum yaşı çok qenç hastalarda iyi netice alınıyor benim qözlemlediqim kadarıyla.kaltintas ın dediqi qibi benimde dizim 45 dereceden fazla bükülmüyor onun içinde tedawi almam qerekiyor ki tedavi sonucunda büküleceqide şüpheli.zaten bu tip operelerde uzayan yer uzasada belkide diz eskisi qibi olmuyor. ben kendi düşüncem zaman qeri qelmiş olsa ben uzattırmazdım....

Üye
    eylul huznu Avatarı

Son Giriş
    18.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kiyak kardes kac yasindasin?

Üye
    kıyak Avatarı

Gerçek Adı
    bünyamin
    Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

32 yaşındayım

Üye
    saynz Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

eylül merhaba bende bacak uzatma ameliyatı oldum bende tekirdağ da yaşıyorum devlet hastanesinde dr ömer lütfü aytaç istanbul şişli etfal hastanesine sevk etmişti ünal kuzgun idi ameliyatı yapan doktor çok memnunum ama ben ameliyat olalı uzun zaman oldu 1998 yılında olmuştum.

Üye
    kaltintas Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@saynz

peki biraz ameliyatınızdan bahsedermisiniz? hangi kısımdan kaç cm uzattınız, tedavi ne kadar sürdü, eklem problemleri yaşadınızmı? diz bükülmemesi vs. gibi

Üye
    EylülT Avatarı

Gerçek Adı
    Eylül kutlu
    Son Giriş
    12.07-2013
    Saat
    23:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar olan olmayan herkes yazıyor gibi benım durumum çok kritik olmakla olmamak arasında bocalıyorum tatılın bıtmesıne 2 ay var ve ben karar vermek zorundayım artık yaşım 16 kemik yapım güçlü yardımcı olun lütfen sıkıntıları, maliyeti nedir? 1998 de olan arkadaş suan bir sıkıntın oluyor mu

Üye
    kaltintas Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    EylülT

Boy kısalığından başka bir derdin yok sanıyorum, aksama, topallama, yürüyememe gibi, neden hemen karar vermek zorunda hissediyorsunki, yaşında genç seneye olursun olacaksanda ne kaybedersin, iyice düşün taşın, bu başlığı komple okuduysan 1-2 sene düşünüp taşınan araştıranlar var, acele karar verme

Sayfa 75 / 98 İlkİlk ... 256571727374757677787985 ... SonSon

Başlığın Etiketleri