Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fethi Avatarı

Gerçek Adı
    gonuldagi
    Son Giriş
    10.11-2013
    Saat
    03:44
    Yaşadığı Yer
    yurt disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben cift tarafli kalca protez ameliyati oldum kalcalara giden damarlar tikanmis bazen unutup her sey yapiyorum neler yapmamam gerektigini bilmiyorum kendi doktorumda digerleride ne yaparsan yap bir sey olursa tekrar takariz diyorlar o acilari ben cektim bir daha ameliyat acilarini kaldiramam ben tir soforuydum bana saglik kurumu is basi verdi 10 saat falan calistim sancilardan sabaha kadar uyuyamadim tekrar doktorumu aradim bana cok zipladigimi onun icin oldugunu soyledi ve 3 ay evde dinlenmem icin rapor verdi saglik kurumu kabul etmedi isine git diyor simdi mahkemeye verdim arkadaslar cift tarafli kalca proteziyle omur boyu yapmamam hareketler nelerdir basindan gecenler bilgi verebilirlermi tesekkurler

Üye
    HOŞCAKAL Avatarı

Son Giriş
    10.10-2017
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    .............
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    10

BELKİ FAYDALI OLUR BU BİLGİLER
    Evde iyileşme için temel ilkeler
    Ameliyat bölgesi bakımı
    1.Yara iltihabının belirtilerini saptamak için yara bölgesini her gün kontrol edin. Eğer yara yerinizde kızarıklık artarsa ve akıntı olursa lütfen en kısa zamanda bizimle temasa geçin.
    2. Dikişler ameliyat sonrası 21.gün alınacaktır. Bu süreden önce duş almamaya çalışın ve kesi yerinizi her zaman kuru tutun. Kesi üzerine sıkıca oturan giysiler giymeyin.
    3.Dikişler alındıktan sonra rahatlıkla duş alabilirsiniz ama kuvette yıkanamazsınız.
    4.Ameliyat bölgenizi tümüyle ve yumuşak bir biçimde kuruladığınıza emin olun.
    5.Her gün bair kaç kez 20 dakikalık sürelerle kesi bölgesine buz torbası uygulamayı sürdürün.
    Ağrı tedavisi
    1.Hekiminizin önerdiği biçimde ağrı kesicilerinizi almalısınız.
    2.Ağrı kesici ilacı ağrınız çok artmadan almalısınız, bu ağrınızın daha hızlı azalmasına yardımcı olacaktır.
    3.Eğer egzersizleri yaptığınız sırada veya yaptıktan hemen sonra rahatsızlık hissediyorsanız, ağrı kesicinizi egzersizden en az 45 dakika önce alınız. Bu sizin egzersize başlamanızdan önce ağrı kesicinin etkisini göstermek için yeterli zamanı bulmasını sağlayacakır.
    Enfeksiyonun önlenmesi
    Total kalça replasman sonrası geçireceğiniz bir müdahele enfeksiyon riskini artırmaktadır. Şayet,
    1.Diş hekiminiz tarafından bir girişim uygulanacaksa (diş çekimi, kanal tedavisi vs.)
    2.Kalp kateterizasyonu, mide endoskopisi, yada bağırsak akciğer mesane gibi organlara yönelik tanısal girişimler yapılacaksa

3.Vücudun herhangi bir yerindeki iltahaplanma durumu varsa
    Yapılacak girişimden 1 saat önce 3 gr Amoksisilin, sonrasında 3x1
    1 gram / 48 saat devam edilmelidir. Şayet penisilin grubuna karşı bilinen bir allerjiniz varsa eritromisin kullnılmalıdır. Lütfen ilaç seçimi için bizi arayınız.
    Şişlik
    Kalça replasmanından sonra hastaların çoğunda ameliyatlı bacakta şişme olur. Şişliğin miktarı hastadan hastaya değişmekle birlikte, genelikle bu durum normaldir. Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta boyunca oturur durumda geçirdiğiniz zamanı en aza indirmelisiniz. Çünki bu durum şişliği artırır. Yürüme dönemleri ile ameliyatlı bacağın yükseğe kaldırılması süreleri birbirini izlemelidir. Bacak yükseltiğinde bilek kalp seviyesinin üstünde olmalıdır.

Spor etkinlikleri
    İyileşme tümüyle tamamlandıktan sonra hafif spor etkinliklerinde bulunabilirsiniz. Yürüyüş,bisiklet,yüzme,golf en uygun spor faaliyetleridir. Koşma,atlama,kayak gibi ağır yük ve çarpmanın söz konusu olduğu sporlar uygun değildir. Kalça replasmanını izleyen yıllarda bu tür etkinliklere katılmamanızı kuvvetle tavsiye ederiz.
    Evdeki iyileşme sırasındaki “YAP” ve “YAPMA” lar
    Bunlar hastanede izleyeceğiniz ilkelerle aynıdır
    Yatar pozisyonunda iken “YAP”
    Sırt üstü yattığınızda dizlerinizin arasına bir yastık koyun
    Diz kapaklarınız tavanı göstersin
    Yatar pozisyonunda iken “YAPMA”
    Yatağınızın başını yarı dikten (45°) daha fazla yükseltmeyin
    Ameliyatlı tarafınıza yatmayın
    Bacaklarınızı çaprazlamayın
    Bacaklarınızı aşırı içe/dışa döndürmeyin
    Otururken “Yap”
    Dizlerinizi kalçanızla eşit yada daha aşağı düzeyde tutun
    Tuvalet yükselticisi mutlaka kullanmaya çalışın
    Oturak kısmı sert iki yastıkla yükseltilmiş tercihen kollu bir sandalyeye oturun
    Otururken “YAPMA”
    Alçak yerlere oturmayın
    Bacaklarınızı ve bileklerinizi çaprazlamayın
    Belinizi öne doğru 90° den küçük açı oluşturacak biçimde bükmeyin
    Yerden bir şey almak için uzanmayın
    Arabayla yolculuk
    Ameliyattan 12 hafta sonra araba kullanmaya başlayın
    Unutmayınız ki, reflekleriniz yavaşlamıştır-6 ay dikkatli olun
    Arabaya sokak seviyesinden binmeye çalışın
    Ön koltukta sert bir yastık üzerine oturun
    Merdiven İnip-Çıkma
    Bu bir egzersizz değildir. Bu, merdiveni tırmanmak ve aşağı inmek için bir dizi talimattır
    Tek taraflı kalça protezi varsa
    Çıkış
    Ameliyatsız bacak önce gider
    Ameliyatlı bacak sonra gider
    Koltuk değnekleri sonra yada ameliyatlı bacakla gider
    İniş
    Önce koltuk değneği
    Ameliyatlı bacak
    Ameliyatsız bacak
    İki taraflı kalça protezi varsa
    Çıkış
    Daha güçlü bacak önce gider
    Daha güçsüz bacak sonra gider
    Koltuk değnekleri sonra yada zayıf olan bacakla gider
    İniş
    Önce koltuk değneği
    Daha zayıf bacak
    Güçlü bacak
    Çorap giyme
    İyileşmeniz sırasında önceden sıradan olan işler özel dikkat gerektirecektir. En zoru olan çorap giymede, normalde 90°den fazla bükülmenizi gerektirir. Bu durum çok fazla istenen bir pozisyon değildir. Erkek hastalar için dize kadar uzanan çoraplar önerilmektedir. Kadınlar için ise külotlu çoraplar daha kolay giyilmektedir. Hatta çorap kenarına dikilecek iki uzun şerit size daha kolaylık sağlayabilecektir.
    Ev işleri için öneriler
    Bir çok cebi olan bir önlük kullanınız.
    Sıcak sıvıları kapaklı kaplarda taşımaya özen gösterin
    Nesneleri taşımak yerine tezgah üzerinde kaydırın !
    Tezgah üzerinde çalışırken yüksek bir taburede oturun.
    Nesneleri yerden almak için eğilmeyin
    Takılmaları önleme için evde halı kullanmayın yada toplayın
    Cinsel ilişki
    Hastaların büyük bir çoğunluğu kalça replasmanından sonra güvenli bir cinsel ilişkide bulunabilirler. Ameliyat öncesi kalçalarındaki ağrı ve sertlik nedeniyle cinsel işlevleri bozulmuş hastalar genellikle ameliyat sonrası kalçalarındaki ağrının geçtiğini ve daha iyi hareket edebildiklerini görürler. Genellikle ameliayttan yaklaşık 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunmak güvenlidir. Bu süre kesinin ve kalçanın etrafındaki kasların iyileşmesi için zaman sağlar. Total kalça replasmanına ilişkin önlemler (yap ve yapmalar) tüm günlük etkinliklerde olduğu gibi cinsel ilişkide de göz önüne alınmalıdır.
    Ev egzersizleri
    Uyluk seti
    Sırt üstü yatın
    Dizlerinizi yatağa doğru bastırarak uyluk kaslarınızı kasın
    5'e kadar sayın, nefesinizi tutmayın
    Gevşeyin
    Tekrarlayın
    Gluteal set
    Sırt üstü yatın
    Kaba etlerinizi birbirine doğru sıkıştırın
    5'e kadar sayın, nefesinizi tutmayın
    Gevşeyin
    Tekrarlayın
    Bilek pompası
    Bacaklarınızı yatağan üzerinde düz tutun
    Her iki bileğinizi aşağı yukarı hareket ettirin
    Bacak çevirme
    Sırt üstü yatın
    Ameliyatlı bacağınızı içe ve dışa döndürün, aşırıya kaçmayın
    Gevşeyin
    Tekrarlayın
    Topuk kaydırma
    Sırt üstü yatın
    Ameliyatlı taraf kalçanızı ve dizinizi 45° bükün
    6 ya kadar sayın ve yavaşca eski haline getirin
    Gevşeyin
    Tekrarlayın
    Bacağı düz kaldırma
    Kas gücünü oluşturmak için bu egzersizi günde iki defa yapın.Her seferinde 20 kaldırışa kadar çalışın.
    Sırt üstü yatın
    Ameliyatlı olmayan bacağınızı bükün
    Ameliyatlı bacağınızı dizi bükmeden 20-25 cm kaldırın
    2 ye kadar sayın
    Bacağınızı yavaşca indirin
    Tekrarlayın
    Bacağı yana doğru kaldırma
    Ameliyatsız tarafınıza yatın

Ameliyatlı bacağınızı dizi bükmeden 20-25 cm kaldırın
    2 ye kadar sayın<

Üye
    fethi Avatarı

Gerçek Adı
    gonuldagi
    Son Giriş
    10.11-2013
    Saat
    03:44
    Yaşadığı Yer
    yurt disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tesekkurler ama benim sorum ilk 6 hafta 12 hafta degil daha sonrasi 1veya 2 yil sonrasi neler yapip yapamiyacagim