TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 23 mesajın 16-23 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    adilalpman Avatarı

Gerçek Adı
    Adil ALPMAN
    Son Giriş
    10.12-2019
    Saat
    03:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar Merhaba;

Daha önceki mesajlarımda da göreceğiniz üzere, ben bir sağlık çalışanıyım ve hanımım doğuştan hidrosefali ve belinde kese ile doğmuş, ardından doğumun 2-3. günü ameliyat ile belindeki kese alınmış ve şu an tekerlekli sandalyede. Kendisinin buna ek olarak mesane inkontinansı da var ve düzenli olarak tak yapmaktayız. Ancak kendisi ben evde olmadığımda TAK işlemini kendisi yapamıyor ve (sanıyorum bu nedenle) başımız mesane - idrar enfeksiyonu ile ciddi anlamda belada. Ben eve gittikten sonra tak ını yapıyoruz, bezi çıkartıyoruz ve benim yardımımla wc ye oturup normal olarak idrarını yapıyor o zaman sorun yaşamıyoruz. (İdrarını ıkınarak da olsa yapabiliyor.) "İdrarını kendisi yaptıktan sonra mesaneyi boşaltabiliyor mu?" sorusunun cevabı için de birkaç kez hemen idrar boşaltımı sonrası TAK ı denedik, çok az bir miktar idrar geldi tak ile (gerçi kendisi mesaneyi wc ye boşalttıktan sonra, tak kateteri girerken baya zorlanıyor ama o ayrı konu...).

Kendisinin ben yokken TAK yapamama sorunun ortadan kaldırmak için, şu sizlerin bahsettiği göbekten delik açılarak oradan tak yapılma işlemini (bu işlemin adını da belirtirseniz sevinirim, zira şu an hatırlayamadım) eşimin kendisinin halletmesini amaçlıyoruz.

Ayrıca bir de kafamıza takılan bir nokta var ki, o da şudur; bu işlem için göbekte delik açıldıktan sonra o deliğin temiz kalmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Bir de bu ameliyat zor mudur? İşlem sonrası ne kadar zamanda açılan o deliği TAK için kullanmaya başlayabiliyoruz?

Bilgi ve deneyim paylaşımlarınızı rica ediyorum...

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.526
    Verilen Beğeniler
    2.978

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @adilalpman

Hangi seviyeden omurilik felçli? Neden kendisi transfer olamıyor?

Üye
    adilalpman Avatarı

Gerçek Adı
    Adil ALPMAN
    Son Giriş
    10.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

"Kendisi neden transfer olamıyor" derken kendisi neden kendi tak ını yapamıyor mu demek istediniz @OturanBoğa ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.526
    Verilen Beğeniler
    2.978

@adilalpman

Hem kendisi neden TAK yapamıyor, hem de neden tuvalete vs. transfer olamıyor? Yaralanma seviyesi C'Lerde olduğu için mi yoksa kendi güçsüzlüğünden mi?

Üye
    adilalpman Avatarı

Gerçek Adı
    Adil ALPMAN
    Son Giriş
    10.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Aslında sadece bir bacağının diz altı, ötekinin diz üstü gibi hissizliği var ve sadece yürüyemiyor. Belden yukarısı sıkıntısız ama beceremiyor işte kendi kendine TAK işini... 😐🙁

O yüzden bu "sihirli delik" işi olursa şahane olacak gibi... 🙄

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.526
    Verilen Beğeniler
    2.978

@adilalpman

Yok, bu durumda böylesi bir ameliyatı olması mantıklı olmaz. 1 ay ağırlık çalışsa, transfer denemeleri yapsa, kendi transferini gerçekleştirir.
    Evet, bu ameliyat iyidir, ama koca bir ameliyattır sonuçta. Sağlı için gereği yokken olmak mantıksız.

Bir de kendi kendine mesane boşaltıyor olması çok çok iyi. Ama bunu yaparken mesane içinde oluşan basınçtan dolayı böbreklere idrar kaçma riski olabilir. Bunun olmadığının ürodinami vb. testlerle teyit edilmesi şarttır.

Üye
    adilalpman Avatarı

Gerçek Adı
    Adil ALPMAN
    Son Giriş
    10.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

@OturanBoğa

Ayın 20 sinde İzmir de İnkontinans konusunda uzman bir üroloji hekiminden randevu aldım tekrar eşim için, geçenlerde yaşadğımız kronik iltihaplarımızdan birinde aşırı ağrı olunca çekilen ultrasonda "bu mesaneye rağmen iyi korumuşsunuz böbrekleri" gibi bir laf etti benim çalıştığım hastanede bir hekim, bu sevindirdi bizi...

Ama eşimin öyle ağırlık vs ile kendini güçlendirip o tak ı kendinin başaracağını sanmıyorum pek...

Zira sizin (daha önceki mesajlarınızda bayanlar için) ve buradaki diğer TAK yapan bayan arkadaşların da söylediği üzere, özellikle kadınlarda TAK ın, normal yoldan kendi kendine yapılması oldukça zor kişi için...
    Konu adilalpman tarafından değiştirilmiştir (06.08-2019 Saat 09:28 ).

Üye
    adilalpman Avatarı

Gerçek Adı
    Adil ALPMAN
    Son Giriş
    10.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu ameliyatın anestezisi belden aşağı mı oluyor toptan uyutma yani genel anestezi şeklinde mi?

Ameliyat açık mı yoksa kapalı mı oluyor ve ortalama kaç gece yatılıyor acaba hastanede?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12