Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar,

Omurilik felçliler mesane iç basıncının azaltılması için Detrusitol, Spasmex ve Üropan isimli ilaçlardan birini kullanıyor.
    Biraz önce bir arkadaşım Mictonorm isimli bir ilaçtan bahsetti. Bu ilacı kullanan var mı? Kullanan arkadaşlar tecrübelerini aktarır, mesane durumları ile ilgili bilgi verirse sevinirim..

• Mictonorm
      Draje

Dr.F.Frik

Etken Madde(ler):
      Propiverin hidroklorür 15 mg

Piyasa Şekilleri:
      56 draje içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
      Yetişkinler: Günde 2 defa bir 15 mg propiverin hidroklorür tavsiye edilmektedir, bu doz günde 3 defaya kadar çıkartılabilir. Bazı hastalar günlük 15 mg’lık bir doza da cevap verebilmektedir. Nörojenik detrüsör aşırı aktivitesi için, günlük üç defa bir doz draje tavsiye edilir. Eğer gerekli görülürse ve tolere edilebilirse bu doz günde dört defaya kadar çıkarılabilir (tavsiye edilen maksimum günlük doz). Mictonorm, 0.61 mg glukoz içerir. Bundan dolayı, günde 2 draje, 1.22 mg glukoz sağlar.

Endikasyonları:
      Gerek idiyopatik detrüsör aşırı aktivitesi (aşırı aktif mesane) gerekse omurilik yaralanmalarına bağlı nörojenik detrüsör aşırı aktivitesi (detrüsör hiperrefleksi), örneğin transvers lezyon paraplejisi olan hastalarda ani idrar sıkışması ve sık idrara çıkma gibi, idrar tutamama problemlerinin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
      İlaç, aktif maddeye ya da herhangi bir yardımcı maddeye aşırı hassasiyet gösteren, bağırsak obstrüksiyonu, üriner retansiyonun beklendiği önemli dereceli mesane taşma obstrüksiyonu, miyasteni gravis, intestinal atoni, ciddi ülseratif kolitis, toksik megakolon, kontrol edilememiş kapalı açılı glokom, orta dereceli ya da şiddetli karaciğer yetmezliği ve taşiaritmi olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:
      Otonomik nöropatili hastalarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Ciddi konjestif kalp yetmezliği (NYHA IV), prostatik hipertrofi, reflü özofajit ile hiatus hernisi, kardiyak aritmi ve taşikardisi olan hastaların semptomları, ilaç alımını takiben şiddetlenebilir. Diğer antikolinerjikler gibi, propiverin, midriyazis’e neden olur. Bundan dolayı, anterior odanın ön açıları ile yatkınlık kazanmış bireylerde akut kapalı açılı glokoma neden olma riski artabilir. Bu sınıfa ait ilaçların, akut kapalı açılı glokoma neden olduğu ya da başlattığı rapor edilmiştir. Organik mesane hastalıklarına (ör: idrar yolları enfeksiyonları, urlar) bağlı olduğu kadar, böbrek hastalıkları ve konjestif kalp yetmezliğine bağlı pollaküri ve noktüriye tedaviden önce hüküm verilmelidir. Koşineal red A (E124 ) alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Verilerin eksikliğinden dolayı çocuklarda kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C’dir. Propiverin hidroklorürün hamile kadınlarda kullanımı üzerine yeterli veri yoktur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, üreme toksisitesi göstermiştir. İlaç anne sütüne geçer. Propiverin hidroklorür hamilelik sırasında kullanılmamalıdır ve emziren kadınlara verilmemelidir. Propiverin hidroklorür, uyuşukluğa ve bulanık görüşe neden olabilir. Bu durum hastanın bir motorlu taşıt ya da başka bir makine kullanmak gibi zihinsel uyanıklık gerektiren aktiviteleri yapma kabiliyetini ya da bu ilacı kullanırken tehlikeli olabilecek iş yapma kabiliyetini azaltabilir.

Yan Etkileri:
      Çok yaygın (>%10): Ağız kuruluğu. Yaygın (>%1-<%10): Anormal akomodasyon, akomodasyon güçlükleri, anormal görüş, kabızlık. Yaygın olmayan (>%0.1-<%1): Yorgunluk, bulantı/kusma, baş dönmesi, titreme, idrar retansiyonu, kızarma, uyuşuklukla beraber düşük kan basıncı. Nadir (>%0.01-<%0.1): Aşırı duyarlılığa (propiverin hidroklorür) ya da hipersensitiviteye (yardımcı maddeler) bağlı lekelenme. Çok nadir (<%0.01, izole edilmiş raporlar dahil): Çarpıntı, huzursuzluk, konfüzyon. Tüm istenmeyen etkiler geçicidir ve bir doz indirimi ile ya da terapinin sonlandırılmasından maksimum 1-4 gün sonra yok olur. Uzun dönem terapi sırasında, hepatik enzimler, karaciğer enzimlerinde nadiren tersinir değişikliklerin oluşabileceğinden ötürü izlenmelidir. İntraoküler basıncın izlenmesi, glokom geliştirme riski taşıyan hastalarda tavsiye edilmektedir. Üriner sistem enfeksiyonu durumlarında, rezidüel idrar hacmine özel olarak dikkat edilmelidir.

İlaç Etkileşimleri:
      Trisiklik antidepresanlar (ör: imipramin), (trankilizanlar) (ör: benzodiazepinler), antikolinerjikler, amantadin, nöroleptikler (ör: fenotiyazinler) ve beta-adrenoseptör agonistler (beta-sempatomimetikler) ile birlikte kullanımına bağlı olarak etkileri artar. Kolinerjik ilaçlarla birlikte kullanımına bağlı olarak etkileri azalır. İzoniazid ile tedavi edilen hastalarda kan basıncını düşürür. Metoklopramid gibi prokinetiklerin etkisi azalabilir. Sitokrom P450 3A4 (CYP 3A4) tarafından metabolize edilen diğer ilaçlar ile farmakokinetik etkileşimler olasıdır. Bununla birlikte, bu tip ilaçlar için konsantrasyonlarda oldukça belirgin bir artış, klasik enzim inhibitörleri ile (ör: ketokonazol ya da greyfurt suyu) karşılaştırıldığında propiverinin etkileri az olduğundan beklenmemektedir. Propiverin, zayıf bir sitokrom P450 3A4 inhibitörü olarak düşünülebilir. Sedatif ilaçlar propiverin hidroklorür ile uyuşukluğu arttırabilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm hatırlarsanız daha önce mictonorm kullandığımı yazmıştım ben tüm diğerlerini denedim kullandım ama en etkili mictonormu buldum.detrusitol spazmex üropan kullandım 200 250 cc de kendiliğinden kasılmayla birazını bırakıyordu bu rezillik çok sık aralıkla tekrar ediyordu.ama mictonorm 450 ila 600cc arasında mesanemi dolmasını sağladı.beraberinde lioresal 2 tane günde 2 defa kullanılmasınıda tavsiye ederim. http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=116

Üye
    hsynglmz07 Avatarı

Son Giriş
    26.07-2009
    Saat
    12:53
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bende kullanıyorum doktorum önce üropan yazdı üropanın yan etkileri oldugundan dolayı spazmex i önerdi ondan fayda göremedigimi anlattım en sonda mictonorm verdi. şimdilik mictonormu kullanıyorum gayette memnunum 3+1 olarak alıyom 1 ay sonra 2+1 düşürecem dedi doktorum

Üye
    devogulo Avatarı

Son Giriş
    17.01-2017
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    ADANA / KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu mictonorm denen ilacı doktor yazıyor mu acaba....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Haklısın asabi, unutuvermişim senin önerdiğini. Olsun, yine de ayrı bir başlık olması görünür kılar ilacı...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Bende kullanmıştım Mictonorm adlı ilacı.. Üropanın ve detrusitolün yan etkilerinden şikayet ettiğimde doktorum birde bunu dene diye vermişti. Ama aynı yan etkileri ondada görünce bıraktım..

Üye
    muratoz Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    19.12-2013
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melpomene, üç ilacıda bıraktın mı? yani, hiç bir ilaç kullanmıyor musun şimdi?

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Evet şu an spasmex kullanıyorum sadece. Ama o da çok düzenli kullandığımı söyleyemem..

Üye
    muratoz Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    19.12-2013
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu ilaç detrusitol, spasmez ve üropan'dan çok daha etkili diye görüş belirtti bir arkadaşım. Henüz 1 hafta olmuş kullanmaya başlayalı...

Üye
    PIRILTI Avatarı

Son Giriş
    01.01-2010
    Saat
    19:51
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaslar bende Miictonorm kullaniyorum ve cok memnunum onun haricinden baska bi ilac kullanmiyorum..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yaklaşık 1 aydır ben de detrusitol'ü bırakıp, Mictonorm kullanmaya başladım. Kendi bünyem açısından kesinlikle çok daha memnunum. Ani sıkışma hissi, mesane kapasitesi ve sızıntı konularında olumlu gelişmeler oldu; çok memnunum.
    Tam da ilaç raporumun bitme dönemine denk geldi. O yüzden yeni raporu Mictonorm için çıkardım. Günde 2 adet olmak üzere 1 yıllık rapor aldım. SSK hiç bir sorun çıkarmadan ilacı karşılıyor.

Üye
    necati bacak Avatarı

Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar bende içtiğm ilacı yazıyım dedim.. Detrusitol raporumda var ama benim menmuniyetim yok. neden derseniz kaçak devam ediyor. tabiki ilacı değiştirince kesilir mi bilmiyorum, çokta doktora gitmiyorum .doktor bana botaks yapacaktı karar vermemi istemişti, ben de sizlerden bilgi için başvurmuştum. buent bey gerekli bilgiyi verdi (bkz) ama doktor galiba bizi es geçti
    sordum gelmedi diye salladı galiba. ben de kime kızdım bilmiyorum doktora felan gitmiyorum aynı ilaca devam çokta faydası yokgibi

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

bende mictonorm kullanıyorum detrusitolda kullanmıştım ,mictonorm kesinlikle daha iyi

Üye
    izmirgüzeli Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    09:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben detrusitol kullanıyordum son zamanlarda kaçaklar başlamıştı 6 ay önce doktorum uropanla değiştirdi şu anda çok memnunum kaçaklar hemen hemen bitti.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Başlığın Etiketleri