Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    BaŞKaN Avatarı

Gerçek Adı
    Evbari Bayram
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Uzun zmandır tak sonda kullanmıyor prezerfatif sonda takıyordum ama bu yöntem tüm idrarı boşaltmadığından ve kısa süre içerisinde idrar kaçakları yarattığından bu enfeksiyon ve üşütmeden daha da sık aralıklara geldiğinden yeniden tak kullanmayı istiyorum.

Sizden tak kullanan arkadaşlar tak kaç saate bir vuruyorsunuz ve tak yaparken düzene nasıl koymalıyım kaçaklar olmadan çünkü kısa sürede benim idrar geliyor bunu düzenlmek uzun süreli idrar depolamak nasıl olur ve bunun için önlem amaçlı hangi ilaç kullanılır kullanmalımıyım?

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadasım tak kısıye gore degısıyo ben gunde 4 kere yapıyorum bazılarıda 6 kere yapan var
    5 kere mesanene baglı benım mesane de kasılma oldugu ıcın gunde bırdefa hap kullanıyorum

Üye
    ghn Avatarı

Son Giriş
    09.08-2012
    Saat
    03:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

idrarının geldğni hisedıysan sıkışklığı ozaman sıkıştığında yap derim hisetmiyosan 4 saatde veya 6 saatde 1 de yapabılırsın ıstersen bi ürolojiye git derim çok sık sıkışıyosan bunun için spazmex üropan gibi ilaçlar var kullanabılırsin ama bi ürolojıye git doktor en ıyı sekılde yönlendırr derim bence...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Ne olursa olsun iki TAK arasında 5 saati aşan bir süre geçmesin. Bu süreden sonra mesanede kalan idrar bakteri üremesi için çok elverişli bir ortam olur.

Bol bol su içmelisin. Ama TAK yaptıktan hemen sonra içme! İöersen, o zaman hemen sıkışırsın, 2 saat sonra TAK yapma ihtiyacı hissedersin. Yapman gereken, havanın sıcaklığına ve beslenmene bağlı olarak, su içtiğinde ne kadar süre sonra onun mesaneyi doldurma başladığını kendin deneyerek öğrenmek ve sonra TAK'a o kadar süre kala su içmek... Yani, işte, ben biliyorum ki şimdi su içsem 2 saat sonra sıkışırım... Ne yapıyorum o zaman? Normal TAK yapma zamanımdan 2 saat önce bol su içiyorum, böylece 5 saatte bir TAK yapacak şekilde konuyu düzenlemiş oluyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fikri Avatarı

Gerçek Adı
    fikri
    Son Giriş
    01.10-2014
    Saat
    13:56
    Yaşadığı Yer
    ordu/perşembe
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende prezarvatif sonda kullanıyorum . aynı zaman tak ta yapıyorum. daha çnceden sadece tak yapıyadum. ama bi süre daimi sonda kullanmak zorunda kaldım buda . tak düzenimi bozdu. daha sonra tam bir düzen sağlayamadım ama düzeni yavaş yavaş normale çevirdim. sana tavsiyem 6 saatte bi tak yap düzenli olarak. arada prezarvatif sonda kullanmaya devam et. bülent kardeşiminde dediği gibi bol su iç . su saatlerini tak saatine ayarlı olarak iç. geçmiş olsun

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bence mesaneyi genişletmek için daimi sonda 10gün kadar kullanın ama daimi sondayı kulanırsanız şayet hortumunu herhangi biryerinden bağlayın bol sıvı tüketin ve belirli saatlerde hortumu açın enfeksiyon varsa antibiyotik falan yazdırın doktornuza bu dediğimin faydası olur deneyin bence ben bu şekilde uyguladım mesanem şuanda 1,5 LT sıvıyı barındırabiliyo

hı ama 10 günden sonra daimi sondayı çıkartık tak kulanıyosunuz artık siz ayarlarsınız onu kaç saatte bir mesanenin boşaltılması gerekiyosa geçmiş olsun

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya benım anlamadıgım bırsey var bu prezervatıf sonda ıdrar bosalmayamı yarıyo
    yoksa kacan ıdrarı tutmak ıcınmı yanı alt bezıne altenatıf ıcınmı.
    bırde bu prezervatıf sondaların ucu delık yanı nasıl bısey anlamadım bırı aydınlatırsa sevınırım

Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba
    Engelli olup prezervatif sonda kullanan bir kişi için durum şu; Dolan meshane kendiliğinden kaçak yoluyla veya dışarıdan vurarak uyarma (ki bu sağlıklı değil) sistemiyle idrarı boşaltmak için kullanılıyor. Bu sondayı kullananlarda enfeksiyon riski oldukça fazla. Çünkü meshanenin içinde kalan boşaltamadığımız kısmı üreme yapıyor ve hastalanıyoruz. Bu sebeple şiddetle tak yapmanız tavsiye olunur. Günümüz imkanlarında kullanılan kendinden jelli tak hayatımızı oldukçada kolaylaştırmıştır. Ayrıca sosyal yaşamda var olurken tak yapmak sizi daha iyi hissettirecektir. Çünkü en az 4 saat tuvalet sorununuzu düşünmeden geçirebilir, idrar kaçırma, koku, kıyafet şüphenizide ortadan kaldırabilirsiniz.
    Aslında bu prezarvatif sondalar kısmı felç geçiren yada idrarını hissetip yataktan kalkamayan bilinçli ve bilinçsiz hastalar için daha uygun. Ucu delik olmasının sebebide ucuna sonda torbası bağlayabilmek ve idrarı torbada biriktirmek içindir.

Sevgiler

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gokhan;
    ben bu sondanın hanı kacan ıdrarı elbıseye bulasmaması ıcın kullanılan bır sey sanmıstım
    yanı zarten tak yapıyorum ama hanı buyuk tuvalet sıkıntısı yok sayılır ve alt bezı kullanmak ıstemedıgımden
    prezervatıf sonda ıse yarar dıye dusunmustum ama farklı bırseymıs neyse verdıgın bılgı ıcın tesekkurler.

Üye
    mpancar Avatarı

Son Giriş
    09.11-2015
    Saat
    14:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

T.1 of liyim günde3üropankullanıyorum ve 6 defa tak yapıyorum yatınca çok kaçak oluyordu gece prezatif sonda kullanmaya başladım takla boşalmayan mesane uykuda boşalıyor prezatif sonda olunca rahat uyuyorumprezatifsonda çıkarınca hemen tak yapıyorum. zararlı oldugunu biliyorum ama mecburum. kullanmazsam bezyatakçarşaf pijama doluyor başka ne yapabilirim .

Üye
    mbozbas Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa BOZBAŞ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla / Fethiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

bende t6-t7 t11 of'liyim kaçarlar için çözüm yok mu arkadaşlar. akdeniz üvn. ürolojiye gittim hemde öğr. üyesi prof e her şey normal çıktı , günde 6 tak yapıyorum ama hala kaçıyor, ne yapmam gerek.

Üye
    serap_25 Avatarı

Gerçek Adı
    SERAP
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    ERZURUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bendede sürekli idrar yolu enfeksiyonu oluyor .Mesanedeki daslıktan kaynaklanıyor desi doktor. Şimsi tak yapmaya başladım . Hi slip marka tak kullanıyorum . Sizlerden ricam tak yaparken hangi kısmı elle tutabiliyoruz . Tak yaparken enfeksiyon kapmamak için nelere sikkat etmeliyim? Ayrıca nörojen mesane ile mesane darlığı arasındaki fark nedir ? Bilgi ,deneyim ve tecrubelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden tşk ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Kataterin kaygan kısmına asla ve asla el değmemeli. İki seçenek var (ben ikincisini uyguluyorum):

1- Ambalajıı altından açıp katateri yukarıdan aşağıya doğru itmek

2- Ambalajı yukarıdan açıp ambalajın üst kısmının arasına katateri sıkıştırıp öylece itiyorum

Nörojen mesane, mesanenin kasılmasıdır (çabuk sıkışma durumu). Üretral darlık ise üretranın kapanmasıdır (katater mesaneye gitmez)

Üye
    Cloud. Avatarı

Gerçek Adı
    Enes
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşlar
    1 yıldır önem vermediğim hatta 6-7 saatte bir yaptığım ve sonunda sürekli kaçak olan tak problemimi 1 aydır biraz disipline soktum
    Ve konunun önemini yeni anlamaya başladım.

Sabaha karşı olan tak hariç diğer takları 4 saatte 1 yapmaya başladım.
    Ve çok ciddi kaçaklar azaldı

Sıkıntım şu;Takta çıkan sıvı genelde 200 cc civarında
    Ve mesane kapasitemin ne olduğunu bilmiyorum ama bence az
    Çünkü taktan 3.5 saat sonra tuvaletimi hissetmeye başlıyorum ve kaça olmasın diye 4 saatten erken yapıyorum genelde
    Bu durumu nasıl düzeltebilirim,şu an hiçbir Üropan vb ilaç kullanmadım
    Ayın 27 sinde ürodinami randevum var,doktor sonuç yanlış çıkabilir diye Üropan yazdı ama şimdilik kullanmöa dedi
    Gönül rahatlığıyla kaçaksız 4,4.5 saat idare edebildiğim an çok rahatlayacam
    tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum
    Özellikle bu konunun uzmanı olarak gördüğüm Bülent abi sen

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Üropan değil de Mictonorm, Detrusitol vb. daha yeni ilaçları öneririm Esesçim. Üropan feci ağız-göz kuruluğu yapıyor.

Mesanede enfeksiyon varsa, gerekirse suyu 5lt'ye çıkartıp 1-2 saatte bir TAK bile yapılabilir. Amaç içilen bol suyla mesanedeki bakteri oranını minimuma düşürmektir. Bu olduğunda, o zaman mesane iç basıncını azaltan ilacın da etkisiyle TAK aralığını kolayca 4 saate, ve kaasiteyi de 400-500cc'ye çıkartırsın.
    Sabır ve özen gerektiren bir süreç...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon