Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ayak bileklerinde kısmi felç olan var mı? yani: parmaklar oynamıyor, bilek hareketi yok denecek kadar az. his kaybı. buzda yürüdün çölde yürüdün tam anlayamazsın. ama içerden sanki bu donma hali çözülecek gibi bir his var.
    durum belkemiği ameliyatının geç yapılması sonucu oluştu. belde platin var, kırılma olmuş.
    elektrik tedavisi işe yarar mı? refleks hareketi var, istenmedik. kasılmalar nadır oluyor, aşırı heyecan, korkuda ancak ayak bilekleri ağır gibi, gibisi fazla. sanki ağırlık takılmış, sanırsın kan dolaşımı yık. kışın genelde buz gibi ama his var yani tamamen yok olmadı.
    iyileşme mümkün mü? elektrik akımını veren tedavi edici araç gereç alınması yararlı olur mu? kablo çok az elektrik veriyor, ayak bileğine takıyorsun.
    yürümeyi etkiliyor, yürüyüşü bozuyor. sanki 10 kilo bağlı oraya, jimnastik hareketlerinde kum torbası gerekmez. ayak bileklerinin her biri kum torbası sanki.
    varsa böyle sorunu olan, haberim ola....
    bu arada:KISMİ felç tedavi edilebilir mi yıllar sonra olsa da? kaplıca yararı oldu sanki? sıcak su?

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    21:21
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

violatri bu anlattığın hisler genellikle bende ayaklarımı sarkıtığım zaman oluyor.ayaklarımın altına yastık koyup yükseğe kaldırdığımda da sanki buz çözülmesi gibi olur.bende spina bifidaya bağlı felç var.ama üst bacak ön yüzünde duyu var ,karışık.
    ayaklar aşağıya doğru devamlı sarkıtıldığında veya kışın soğukta ayaklarıma kurşun ağırlık bağlanmış gibi olur,ayaklarımı sanki bulamam.
    ayaklar tam pelte gibi değilde yarı felç.duyumlar aynı.
    kışın sıcak tutabilirsin.piyasada elektrikli küçük ısıtıcılar var.aman dikkat!! his olmadığı için yanabilir.
    devamlı egsersiz yapmakta fayda var.bunun için üniversite hastanesinde fizik bölümünden destek alabilirsin.devamını da evde sürdülebilirsin. gerekli aletler var ise de oradan öğrenmek daha mantıklı olur.

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nine,anlattıgın sanki benim ayaklarım.kışın bot,içine yün çorap.bazen ayağıma basarlar.farketmez hissetmedim sanki derim.balçova termal tesis için heyet rapor almıştım.ödüyorsun,sigorta sonra bir kısmını veriyor.ama o gün 5 gün için 500 ytl istediler.tabi vazgeçtim.günde 2 saat tedavi için,git gel....
    özel tabi.kaplıca afyonda,biraz faydası oldu.orda havuz iyi,yüz!
    deniz süper,özgür oluyorum.en iyi deniz
    ama bu donma olayı hakkaten zor ve elektrik tedavisi araştırcem.cıııııızzzzzzzzzzzzzzzz kaç volt isterdiniz?

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

felçlilerin büyük çoğunluğu aynı durumdadır.hava soğudu benim vucut da kalçadan itibaren soğudu.şimdilik şal -battaniye gibi örtülerle idare ediyorum.daha soğuklarda elektrikli battaniyeye geçiyorum.
    3-4 sene önce elektrikli battaniyenin üzerinde uyumuş kalmışım ve kötü bir şekilde yanmıştım.sonradan abajurlara takılan ışık azaltan yükselten düğmelerden taktırdım.şimdi iyi.uyurken de kapatıyorum.
    dağcılar için pille çalışan çoraplar çıkmıştı.ama Türkiye'de bulamadım.
    sana kolay gelsin.umarım aradığını bulursun.

Üye
    infer Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    Kırşehir
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

evet dediklerinin aynısını yaşıyorum bendeDoktora gittigimde omurgamda kist oldugunu ve bu yuzden kısmi felc oldugunu soyledı.yururken ayakları tam açamama biraz oturunca şişme ,hissizlik oluyor.Yururken coğu zaman takılıyorum.(Şimdi ayaklarım buz kesti :roll: )

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kaynananız varsa yün çorap örsün.hakiki yün çare dedi biri....üf kışın doncak yine ayakcıklarım

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar dediğiniz uyşma, donma,karıncalanma bende de var.kışın popom,ayaklarım donuyor.tabiki buralarda his yok.ayaklarım bilinçsizce paytak paytak atıyor.

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu da adamı asabi yapıyor demi :lol:

evet ben de paytaklıyorum,nere gidiyo bu ayaklar diye bakmam lazım ara sıra,her biri kendi aleminde...

sadece ayak bileğinde kısmi felç olması bir şans,ayağın tamamı öyle olsaydı öğretmenlik yapabilirmiydim bilmiyorum,kolay değil.değil tekerlekli sandalye,inanın 5 dakka fazla otursam birilerine batıyor,tamamen sağlıklı öğretmenlerle aynı konumda koşulda kalmak zorundayım biraz huzur istiyorsam hayatımda.ufak tefek kayrtarmalar bile sonradan dile getirildi ama başkalarınki görünmez.
    bazen diyorum bu ayak bilekleri çözülse çok iyi,güvenli yürürüm.tabi bu güven biraz da piskolojik,bu konuda çok düzeldim."yürüme anında düşme fobisi" epeyce gerilerde kaldı ama bir düşme ihtimali olunca ben değil,etrafımda kim varsa fena korkuyor"ay dikkat edin,ay ay......".)

[size=18]bu durumda oldugumdan dolayı,hastane ve derneklerde bulundugumdan dolayı bedensel engellilerin "sakatlıklarını" iyi anlarım.acı,zorluk dışardan anlaşılmıyor.belli de etmeyiz aslında.ve hepsinden dayanıklıyız.
    anneler ve özürlüler acıya dayanıklıdır .özürlüler inatçıdır,doğuştan özürlü değilim.bilmiyorum o zaman nasıl olurdu kişiliğim.ben çok inatçıyım,ama avukatlıgını yaptıgım meseleler hayatımla,hakkımla ilgili.bazem bir baskasının hayatı,hakkı ile de ilgili olabilir.çenem durmaz pat diye söylerim ne düşündüğümü.
    sanırım sağlığını kaybetmek hayatını kaybetmekten sonra insanın en zor kaybı.ya yas tutarsın kendine ya da hergün yeniden başlarsın,doğan güneşle birlikte.
    öyle özürlü arkadaşlarım var ki,onlar bana hep cesaret verdi zamanında.ben daha iyisini yapabilirdim.ama daha kötüsünü yapmadım ya,siz ona bakın.hayatım,elimde vezir de olmadı rezil de olmadı :P

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben hastaneye gittiğimde doktorları güldürüyorum.
    1-norejen mesane .hiperaktif çalışır.yani özerliğini ilan etmiştir.beyinden emir almaz.
    2-ayaklar aynı durumda.onlar da özerkliğini ilan etmiş durumda.beyinden emir almıyorlar.kendi kendilerine hareket ediyorlar.
    3-son seneler sindirim sistemi de onlara katıdı.
    4- bir de bunlar yetmezmiş gibi akciğerler KOAH hastalığına yakalandı.
    onlarda hiperaktif çalışıyorlarmış.
    bu kadar otonom çalışan organ var.bir tek federetif devlet kurmadıkları kaldı.
    işte durum bu.

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    aynen öyle violatri kardeşim.asabiyim,bu ayaklara,uyuşmalara,kaçırmalara................... .....