Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hatice Avatarı

Son Giriş
    29.08-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili boşvermişim sen bu formda iyiki var dediklerimdensin...

Ozaman neymiş, sağlıklı beslenmek, bol meyve tüketmet ve suyu ihmal etmemek gerekiyor. Zaten alkol beni bozar Şalgamda tuzlu vişne suyuna benziyor :?

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

hahahaha tuzlu vişne suyu ha. Zevk meselesi tabi. Ama şarapta çürümüş üzüm suyu zaten Hatice.

Sağlıklı beslenmek deyince Valla belki doğru değil bunları anlatmak ama. Annem her yıl köyde benim için çocuklara doğal kuşburnu toplatıp bir yıl yetecek kadar kuşburnu marmelatı yapar. Tamamen doğal, katkısız. Ayrıca incir bekmezi ki oda çok az şeker katılarak yapılır. Böğürtlen reçeli, karaca eriği reçeli ve daha beş on çeşit tamamen doğal meyvalardan yapılan marmelat ve reçeller. Karadenizdeki köy evimizin etrafında yaklaşık 300 - 400 çeşit değişik meyva ağacı olduğundan bunları yapmak pek sorun olmuyor. Ve annemle babam baharda köye gidip her yıl ısrarla bu ağaçlara yenilerini ekliyorlar. Neyse, ben her sabah bunlara ve bizimkilerin her yıl karadenizin dağlarından buldurup getirdikleri saf kestane, ıhlamur ve çam ballarına yumulduğumdan çok sağlıklı olacağımı ve yaklaşık üçyüz yıl kadar yaşayacağımı düşünürüm. Çünkü gazetelerde bu ürünlere yönelik övgüleri , methiyeleri okudukça annem her yıl bunların arasına yenilerini ekliyor. Ve söylenenler hesaplanınca böyle bir ömür çıkıyor ortaya. Ayrıca bu ürünlerin içerdiği maddelere bakılırsa benim ne hastalanmam gerekiyor ne yüzümün kırışması ne de saçımın dökülmesi. Kafam da zehir gibi çalışmalı. Çünkü mehmet öz hocanın dediğine göre ceviz acaip zeka yapıyor. E bende lazlıktan terfi edebilmek için yedikçe yedim bundan.... sonuç? Valla hala matematikte dört ana işlemden başka bir şey yapamaz haldeyim. Ama yemeye devam ediyorum. Umuyorum ki günün birinde integral türev vb hesapları yapma onuruna erişeceğim.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    Baben konudan uzaklaştık doğru; ama hoş bi noktaya geldik. Şimdi öyle eskiliğe ve alkole bağımlı bir düşüncenin kımızı da öne sürmesi gerekir ki bu ata içeceğinin memleketimizde esamesi okunmaz. Oysa kımızda alköllü ve yaşlılık bağlamında sakalları iyice ağarmış en az şarap kadar antik bir kardeşimizdir.
    "Kımız" da yanına bile yaklaşamaz şarabın!!! Kısa bir arama sonucu: http://www.gurmeguide.com/wineCulture.asp?catID=7 'nu buldum.. Kımızın tarihi de taş çatlasa 3500 yıllık.. Türklerin tarihi o kadar çünkü.. :wink:

Faydaya gelince : kımız da fayda zarar denkleminde şarabı döğer valla. Kımızın bazı türlerinin hastaları dimdik ayağa diktiği söylenir. Ama ondan da kimse bahsetmiyor. Hem tamda senin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Alkollü...
    Yok.. alkol beni de bozar.. Tadını elbette bilirim ama "light bira" bile çarpar beni..

Konuyu uzatmadan bi nokta koyalım şu halde. Şarap içmek, bu ülkede bir zevk tercihinden daha ziyade bir statü simgesi olması bağlamında tercih edilmektedir.
    Bizim sonradan görme, özentili burjuvalarımız neyi, neden yaptıklarının farkında bile değillerki.. :evil:

Limitli şarap içiminin sağlık açısından desteklenmesi batı kültüründe oldukça yaygın olan bu içkinin bir nevi meşrulaştırılmasını ve içenlerin rahatlamasını sağlasa da ülkemiz kültüründe yaygın olmayan bu içeceğin- bizim aslan gibi aslan sütümüz var- sağlıklı olduğunu ileri sürerek olur vermek bana çok sağlıklı gelmemekte.
    Valla aslında doktorumuz;
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bosvermisim
    ... Günlük ihtiyacımız kadar vitamin ve mineral alımına dikkat ederek alkol özellikle de sert alkol alımını kısıtlamamız gerkir. Alkol ilk başta kanı sulandırır ancak daha sonra hızla vücudun su kaybetmesine neden olur...
    demiş.

Neyse, ben her sabah bunlara ve bizimkilerin her yıl karadenizin dağlarından buldurup getirdikleri saf kestane, ıhlamur ve çam ballarına yumulduğumdan çok sağlıklı olacağımı ve yaklaşık üçyüz yıl kadar yaşayacağımı düşünürüm.
    Sevgili Pegesus, sana upuzuuuun ömürler dilerim.. Ama izin ver 300. yaşını şimdiden kutlayayım.. Çünkü benim o yaşlara kadar yaşama niyetim yok.. :wink:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Şimdi masum bir sağlık köşesini tutup sosyolojinin pençelerine teslim etmek ancak bize has bişey olurdu. Ama üstat türklerin kökenini 3500 yılla sınırladın ya eh diyorum artık. Sanırım bilinen tarihlerini demek istedin. Kımızın kökeni insanların o bölgede atı evcilleştirdiği yıllara denk gelir ki buda onbinlerce yıl önce olmuş olsa gerek. 3500 yıl önce iskitler orta asyadan cıkıp bizim karadeniz üzerinden aşagılara ta mısıra kadar akınlar yapmışlardı. Bu adamlar kımız içmese bunu nasıl yapacaktı( ) E onlarda gökten inmediğine göre senin tarih teorin güneş dil teorisi gibi hafif aksamakta üstat.

Şimdi gecen hoca sordu dediki tiyatro nerde basladı? Bizim cocuklar atladı hemen; hocam dediler ilk kez eski yunanda dionosis mi ne ayinlerinde ortaya cıkmıstır. Tabi bu bilgi tamamen oryantalist kafayı yansıtıyor. Hoca yüzüne avını boğacak bir leopar ifadesi yerleştirip saldırıverdi bu bilgiye. Zaten saldırmak için sordugundan segirtişi de o denli etkili oldu. Dediki yav nerden biliyosunuz bu ayinlerden cıktıgını. Onlardan once dunyada hiç mi bi adam bi kayanın üzerine cıkıp bi gösteri yapmadı? Düşündüm haklıydı galiba. Yunandan daha eski mısır medeniyeti, hint medeniyeti, çin medeniyeti var. Bunlar tiyatro sayılabilecek bi şey yapmamış olamazlar. Ama oryantalist kafa genlerimize işlemiş. Herşey batıdan cıkmalı...Şimidi ben de sevgili hocam gibi saldıracam izninle üstat. Ne biliyosun sarabın sekiz bin yıllık geçmişi oldugunu. Hadi doğru diyelim bu kımızın 3500 yıl gecmişi oldugu anlamına mı gelir? Yok üstat. Ben diyorum ki kımız daha uzun ve beyaz sakallara sahiptir. Daha faydalıdır. Daha delikanlıdır. Oryantalist değildir. hem beyazdır saftır temizdir efem.

Uzun yaşamaya gelince ben 300 üncü doğum günümde hepinizi bekliyorum.

Galiba sayfa hafiften karikaturize oldu sayemizde. Ben burada kesiyorum. İsteyen sarap isteyen kımız vede salgam içebilir. Ama nacizane tavsiye odur ki alkole fazla bulaşmayınız efendim.
    Saygıyla.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yukarıda söyledim.. "Adminler kulağımızı çekecekler" diye. Ama n'apiim laf lafı açıyor.. :wink: Cevap hakkımı kullanmak istiyorum..

Şimdi masum bir sağlık köşesini tutup sosyolojinin pençelerine teslim etmek ancak bize has bişey olurdu. Ama üstat türklerin kökenini 3500 yılla sınırladın ya eh diyorum artık. Sanırım bilinen tarihlerini demek istedin.
    Eh.. Bilinmiyeni söyleyebilecek kadar "kâhinlik" yeteneğim yok, ne yazık ki! :wink:

Kımızın kökeni insanların o bölgede atı evcilleştirdiği yıllara denk gelir ki buda onbinlerce yıl önce olmuş olsa gerek. 3500 yıl önce iskitler orta asyadan cıkıp bizim karadeniz üzerinden aşagılara ta mısıra kadar akınlar yapmışlardı. Bu adamlar kımız içmese bunu nasıl yapacaktı( ) E onlarda gökten inmediğine göre senin tarih teorin güneş dil teorisi gibi hafif aksamakta üstat.
    Valla ben tarihçi değilim. Teorisyen de değilim. ops: Şu google'un yapımcılarının alınlarından öpeyim.. :wink: Her bir kaynak elimin altında. Buyurun: Benim bulduğum bu oldu. http://www.denizce.com/turkdevlet.asp
    Buradaki hesaba göre 1000 yıl da ekstradan vermişim ben. :wink:

... Ne biliyosun sarabın sekiz bin yıllık geçmişi oldugunu. Hadi doğru diyelim bu kımızın 3500 yıl gecmişi oldugu anlamına mı gelir? Yok üstat. Ben diyorum ki kımız daha uzun ve beyaz sakallara sahiptir. Daha faydalıdır. Daha delikanlıdır. Oryantalist değildir. hem beyazdır saftır temizdir efem.
    Faydası ve delikanlılığı konusunda bir şey diyemem ama şarabın daha eskiliği konusunda ısrar ediyorum. :twisted:

M.Ö.V. yüz yılda yaşamış olan tarihçi Herodot, kendisinden çok yüz yıllar önce yaşamış bulunan Saka Türkleri’nin kımız yapıp içtiklerini yazar. Demek ki, kımız,Türk’ün tarihi kadar eski bir milli içkisidir. Ve,bu gün Ortaasya’da yaşayan bütün Türk topluluklarının hepsi bu ata içkisini yapıp içerler. http://www.dedekorkut.net/kimiz.html
    Kesin bir tarih yok ama Sevgili Pegasus; yukarıdaki "onbinlerce yıl" da biraz abartı oluyor, bence.

Galiba sayfa hafiften karikaturize oldu sayemizde. Ben burada kesiyorum. İsteyen sarap isteyen kımız ve de salgam içebilir. Ama nacizane tavsiye odur ki alkole fazla bulaşmayınız efendim.
    Saygıyla.
    Buna aynen katılıyorum. :wink:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Konu ilginç. Başka bir yerde sayfa acıp konusalım. Bu konular bildiğimizi sanıp aslında cok az bildiğimiz bir takım ayrıntıar nedeniyle aslında en zayıf oldugumuz noktalar içeriyor. Genelde türk tarihi fransız ,rus ve alman türkologların yazdıklarından aşırma vede daha önemlisi eski olduklarından gerceği karsılama oranı düşük. Son bulgular bugüne kadar bize ögretilen bir cok doğrunun safsatadan ibaret oldugunu acıkca ortaya koyuyor. Türk tarihine yönelik çalışmaların en buyuk handikapı yazılı kaynakların cok eski olmamasıdır. En eski yazılı kaynaklar ise çinlilerden elde edilmişti ve bu kaynakların objektifliği üzerine ciddi tartışmalar yasanmaktadır. Orta asyada hala ciddi tarihi çalışmalar yapılabilmiş değildir. Bu nedenle türk milleti tarihini bir kaç bin yılla sınırlamak zorunda kalabiliyor. Gecenlerde bir yabancı belgeselde o bolgelerde M.Ö 4000 yıllarında yaşamış ve çölde kuruyup kalmış bir cesedin yanında bulunmuş at üzerindeki koşumlar incelendiğinde bilim adamları şoka ugramıstı. Çok ince bir sanat ve yuksek teknoloji içeriyorlardı. Bildiğimizin aksine at çok eski tarihlerde evcilleştirildi o bolgede. Benim yazdıklarım acıkca belirgin oldugu üzere tabiki bir mübalağa içeriyor ama tarihi gerceklikler de bildiğimiz gibi değil. İnsanın atla macerası cok daha eskilere dayanıyor . Öyle bir kaç bin yıla değil. Yazılı tarihi kaynakları tümden değiştirecek buluslar bunlar. Yani bu sayfada olamaz ama konuyu uzatma sansımız olsa bu konular hiç te oyle internetten toplama kalıp bilgilerde bulamayacagımız ve şeytanın yuvasını içeren ayrıntıları önümüze koyacaktır. Hangimiz orta asyada altay dagı çevresinde türklerin binlerce yıl önce bazı yerleşik medeniyetler kurduklarını biliyoruz? Oysa bize hep çoban oldugumuz öğretilmişti değil mi? Dediğim gibi burası yeri değil uzatmayacagım ama bildiklerimiz de cok dogru değil. Sadece türkler hakkında değil, insanlık tarihi hakkında bilinenler de sürekli değişmekte.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Konu ilginç. Başka bir yerde sayfa acıp konusalım. ...
    Evet.. Haklısın ama nerede? :?: Yeni bir sayfayı sen aç, ben gelirim.. :wink:

Üye
    perizan Avatarı

Son Giriş
    10.01-2007
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar bu siteyi yeni keşfettim
    size bi sorum olacak annem yaklaşık üç yıldır coraspin kullanıyor fakat midesinde ülser olduğu için artık kullanamıyor coraspin yerine kullanılan ve mideye zararı olmayan bir ilaç varmış eğer biliyorsanız ilacın ismini öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler

Askıda Üyelik
    kuşcu Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    27.01-2016
    Saat
    20:19
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben clexan kullanıyorum0.6 mg günde 1 tane göbekten yapıyorum...kontrole gittiğim dr akşamdan akşama 2 duble atabilirsin dedi kan sulanıyormuş..alkolik oldum..

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    3

Ben omurilik ameliyatı gecirdim yaklaşık onyedi sene oldu sadece kısa bir süre b ve e vitamini kullandım onuda başka bir doktor tavsiye etti kendi doktorum hiç bir ilaç önermedi sadece protein ve sebze agırlıklı beslen ve yapabildiğin kadar spor yap dedi , tempolu nefes almak bile spormuş ,cok faydasını gördum.

Üye
    Zahra Avatarı

Gerçek Adı
    Zehra
    Son Giriş
    27.08-2014
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Zaqatala, Azerbaijan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tempolu nefes nasil olucak?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12