Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 87 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    266
    Verilen Beğeniler
    422

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Geçmiş olsun Emrah.

Mesane iç basıncını düşürecek ilaçlar da işe yaramadı anladığım kadarıyla? O sürede TAK yaptınız mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    pasam Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    12.05-2016
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Distigmine bromür antikolinesterazlar olarak adlandırılan bir ilaç grubuna aittir. Asetilkolin adı verilen bir madde, vücutta doğal olarak bulunan kopmasını engellemek için çalışır. Asetilkolin reseptör muskarinik reseptör adı verilen bir tür uyarır . Bunlar vücutta bulunan ve uyarıldığında, vücutta kendi sitesinden bağlı olarak, farklı efektler bir dizi var. kas muskarinik reseptörlerin uyarılması kas kasılması neden olur . Asetilkolin arıza önlenmesi reseptörleri uyararak daha fazla kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Distigmine Bu nedenle, kas kasılmasını artırır . Distigmine muskarinik reseptörlerin sayısı azalır myaesthenia gravis, tedavi etmek için kullanılır . Bu kas zayıflığına yol açar. Distigmine kalan reseptörleri uyararak asetilkolin miktarını artırır, bu nedenle kas kasılması artırılması . Normal kas aksiyon az reseptörleri vardır bile korunur. cerrahisi sonrası gibi mesane boşalmasını zorluk olduğu yerde ek olarak, distigmine koşullarda kullanılır. Bu durumlarda, distigmine, mesane duvarındaki kas asetilkolin reseptörleri üzerinde etkili miktarını artırır . Bu mesane kasılmasını, canlandırır ve idrar tutma rahatlatır . Ayrıca cerrahi sonrası gibi bağırsak duvarındaki kas felç (paralitik ileus) haline gelmiştir kullanılır . Bu bağırsak yoluyla normal gıda geçişini engeller. Distigmine bağırsak normal kasılma uyarır bağırsak duvarının kas reseptörleri üzerinde hareket eden asetilkolin miktarını artırarak çalışır .

Ne için kullanılır?

• Sözleşme bağırsak (ileus veya intestinal atoni) aşağıdaki cerrahi yeteneği kaybı
    • Anormal kas güçsüzlüğü (myastenia gravis)
    • Bu mesane sinir kaynağı nörojenik mesane bozuklukları nedeniyle bir sorun olduğu mesane boşalmasını yardımcı
    • İdrar yapmada güçlük cerrahi sonrası (idrar retansiyonu)

Uyarı!

• Kahvaltıdan önce 30 dakika sürebilir

Dikkatli kullanılmalıdır

Kullanılabilir değil

• Astım
    • Yetersiz kan dolaşımı cerrahi sonrası (şok)
    • Yetersiz kan dolaşımı vücudu etrafında
    • , Kas duvara spazmı nedeniyle bağırsak tıkanması (spastik ileus)
    • Mesane veya üretra normal işleyişi ile ilgili sorunlar nedeniyle idrar akışının tıkanması
    • Şiddetli kabızlık

Maddelerin bir ya da herhangi bir alerjiniz varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Daha önce böyle bir alerji deneyimli varsa doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz. Eğer alerjik bir reaksiyon deneyimli düşünüyorsanız, bu ilacı kullanmayı durdurun ve hemen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi.

Gebelik ve Anne Sütü

Bazı ilaçlar, gebelik veya emzirme sırasında kullanılmamalıdır. Ancak, diğer ilaçlar, hamilelik ya da emzirme anne için faydaları, anne karnındaki bebek için risklerden daha fazla güvenle kullanılabilir. Eğer hamileyseniz veya herhangi bir ilaç kullanmadan önce, gebelik planlayan her zaman doktorunuza bildiriniz.

• Bu ilaç gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Doktorunuzdan tıbbi yardım alın.
    • Emzirme sırasında bu tıp güvenliği ile ilgili hiçbir bilgi yoktur. Doktorunuzdan tıbbi yardım alın.

Etiket uyarılar

• Yemek bir saat önce bu ilacı yarım çekin.

Yan etkiler

İlaç ve olası yan etkileri farklı şekillerde bireysel insanı etkileyebilir. Aşağıda bu ilacı ile ilişkili olduğu bilinen bazı yan etkileri vardır. Bir yan etkisi burada ifade edilmektedir, çünkü bu ilacı kullanan tüm insanlar bu ya da herhangi bir yan etkisi deneyim olacak anlamına gelmez.

• Karın krampları
    • İshal
    • Istemsiz kas hareketleri, titreme veya seğirme gibi
    • Terleme
    • Kalbin pompalama eylemi (kalp bloku) kontrol elektrik yolları bloke
    • Düşük kan basıncı (hipotansiyon)
    • Artan ihtiyacı idrara
    • Tükrük salgısında artış
    • Yavaş kalp hızı (bradikardi)
    • Solunum güçlüğü (dispne)
    • (Bronkospazm) hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes alma güçlükleri
    • Öğrencinin Konstrüksiyon (miyozis)
    • Sulama gözleri (lakrimasyon)

Yukarıda listelenen yan etkileri, ilaç üreticisi tarafından bildirilen yan etkilerin tümünü içermiyor olabilir . Bu ilaç ile ilgili herhangi bir diğer olası riskler hakkında daha fazla bilgi için, lütfen ilaç ile sağlanan bilgileri okumak veya doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç diğer ilaçlarla nasıl etkileyebilir?

Propranolol gibi beta-blokerler ile birlikte alındığında, yavaş kalp atım hızı gibi yan etkileri artan bir risk söz konusu olabilir . propafenon ile birlikte alındığında distigmine etkinliğini bir azalma myastenia kontrol kaybına neden olabilir belirtiler.

Diğer ilaçlarla aynı etkin maddeleri içeren

Üye
    emraht Avatarı

Gerçek Adı
    emrah
    Son Giriş
    03.01-2012
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diyalizde zor bir hayat arkadaşlar lütfen böbreklerinize iyi bakın.....

Üye
    GAMLIBAYKUŞ Avatarı

Son Giriş
    24.06-2012
    Saat
    21:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaslar,Nörojen mesane hastaligi ile ilgili yazilarinizi okuduktan sonra sizlere bu konuda bilgi verme ihtiyaci hissettim.Ben bu tur hastaliklara tedavi eden nadir merkezer ve tedavi amaciyla cihazlar ureten bazi firmalar hakkinda bilgi vermek istiyorum.

Oncelikle norojen mesane tedavi edilebilir bir hastaliktir ancak butun hastalar bu tedavi icin uygun olmayabilir.Bu da hastaligin her insanda farkli br yapida olmasi ve farkli sebeplerden ortaya cikmasi nedeniyle olabilir.Yani trafik kazasi,yuksekten dusme ya da dogustan bile olabilir.Buna gore de tedavi secenegi az ya da cok olabilir.
    Bu hastaligin tedavisi icin "sakral noromodulasyon" diye adlandirilan kalp piline benzer bir pilin vucuda yerlestirilmesi ile hastalarin idrar kacirmalari ya da tutamamalari engellenebiliyor.
    Bu tedavi daha cok universite ya da egitim arastirma hastanelerinde yapilabiliyor cunku tedavi pahali oldugu icin sosyal guvenlik kurumu bu merkezlerdebu konunun uzmani doktorlar tarafindan yapildigi taktirde tedaviyi karsilayabiliyor.
    Tadavide oncelikle hastaya testler yapiliyor ve sonuc pozitif ise bu cihaz vucuda yerlestirilebiliyor.

Bu konuda Ankarada Hacettepe Hastanesi uroloji bolumu ve Gata uroloji bolumu tedavi uygulayabiliyor. İstanbulda da sanirim Capa da bu tedaviyi yapiyorlar. Bu merkezlere basvurabilirsiniz.

Firma olarak da Medtronic adli amerikali bir firma bu cihazlari uretiyor. Bu konuda internet sayfasindan bilgi alinabilir.İnternet adresleri: Medtronic, the world leader in medical technology and pioneering therapies ya da www.medtronic.com.tr

Herkese gecmis olsun dileklerimle....

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    30.10-2016
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar tak kullananlar herkese geçmiş olsun ben 2 yıl daimi sonda kullandım 5 sene de tak ve 5 yıl önce hepsinden kurtuldum herkese acil şifalar kullandığım ilaçlar LİORESAL 10 MG SPASMEX 30 MG CARDURA 4 MG umarım herkes tak yapmaktan kurtulur

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aziz Nasıl Kurtuldun Tak tan.

Üye
    mami1995 Avatarı

Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tedavisi mesane büyütürken ameliyati yada sakal noromeditasyon

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    30.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mesane yi ilaçla büyüttük üropan ilacını ezip toz haline getiriyorduk ve 50 lik enjeksiyonla mesanenin içerisine bırakıyorduk 6 ay boyunca sabah 1 akşam 1 yapıyorduk

Üye
    09akon Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    07.02-2015
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

metin benim ağızdan aldığım üropanı adam mesaneye veriyomuş.ben bu üropanı kullandığımda sıkıntı veriyodu. sürekli çişim varmış gibi oluyodu.

Üye
    mami1995 Avatarı

Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emraht;
    mesaneniz büyütüldüğü içinmi böbreklerinizde sorun oldu bu kısmı anlıyamadım.

sedatarslan;
    Botoks yaptırdım hiç bir faydasını görmedim dediğiniz şekilde oluyo. mesaneye küçük iğne ve kamerayla giriş yapılıyo kaslara botoks enjekte ediliyo daha faydalıyöntemler var sakral noromodulasyon gibi.

Üye
    gülali Avatarı

Gerçek Adı
    Havva Ö
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iskocyalim;
    Metin bağırsaktan yapılan mesanelerde bu risk var bu nedenle benim oğluma ameliyattan 10 yıl sonra biopsi yapıldı sistoskopiyle girip, sonra periyodik olarak yapılacaktı henüz gerek duymadılar (eminim farkında da değiller ben hatırlatacam gene) ve ben de burda okumuştum mesane kasılma ve ilaç meselelerini sormuştum nefrolojiye. Onlar da bana mesane kese görevi yapıyor ürodinamilerde böyle bir kasılma yok o nedenle Ali için geçerli bir sorun değil bu demişlerdi.

emraht;
    Emrah ben Cerrahpaşa nefrolojide nörojen mesane olup geçici diyalize giren pek çok çocuk gördüm, bir süre diyalize giriyorlardı sonra diyalize gerek duyulmuyordu, hemodiyaliz seçiyorlardı, daha yorucuymuş sonrası ama daha hijyenikmiş gibi bi şeyler söylüyorlardı, inşallah senin ki de geçicidir, pek çoğunda söylenen sebep, belirlenen aralıklarda yapılması gereken tak'ı geciktirmek, mesane yıkamayı ertelemek, mesane boşaltmayı geciktirmek gibi sebeplerdi. Dediğim gibi inşallah seninki de geçici olur ve kurtulursun diyalizden.

Üye
    zeynoşum Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep
    Son Giriş
    06.01-2017
    Saat
    01:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mesane augmentasyon ameliyatı olanlarda daha sonraki yıllarda böbreğini kaybetme riski varmı

Üye
    gülali Avatarı

Gerçek Adı
    Havva Ö
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zeynoşum, maalesef sorunun cevabı evet. Ogmentasyondan sonra düzenli yapılması gereken mesane yıkama ya da boşaltmak için belli aralıklarla yapılması gereken TAK aksatılırsa böbrek sorunu bağıra çağıra geliyor demektir, hiç şakası yok ciddiye alınması asla boşverilmemesi gereken bir konu bence.

Üye
    ahmet06_18 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.01-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

son 3 senedir medikal sektöründeydim ve tak katater üzerine çalışıyodum ve kardeşim de engelli oldugu için oda kullanıyor tak katater doktor gözetimi olmadan bırakmak mazallah diyalizze kadar yolu var ve ilaç ve düzenli kullanımda ve tabiki allahında yardımıyla tak kullanmaktan kurtulan bi kaç müşterim oldu . kardeşimde kullanıyor ama onda 3 senedir bi gelişme olmadı diyebillirim kaçakları oluyodu spazmex la 0 a indirdi diyebilirim kesin çözüm olmamakla beraber kök hücre tedavisi ile kurtulmak ta mümkün oldugu söyleniyor ama ben görmedim henüz inş sizde tak kullanmaktan kurtulanlardan olursunuz

Üye
    london78 Avatarı

Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    23:34
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sayın arkadaşlar ben doğuştan beri norojen mesaneyim benim problemimim sadece çok çok aralıklaral tuvalete çıkmak emsaleks ve spameks kullandım sadece yüzde 10 fayda sağlıyor ilaçları bıraktım. basit idrar testlerinde pek bi şey yok bu tat nedir acaba sıcak suda düşte çok daha rahat za za idrar yapabiliyorum benim demek istediğim 30 yıldır hep aynı bundan sonra böbrek riski olurmu aslında hastalığımı 2 yıldır ürodinamide teşis ettiler sürekli ürolog beni kovuyordu git bişeyin yok derdi taki ürodinami yaptırana kadar bu son 7-8- yıldır sık sık büyük tuvaletede çıkıyom acaba buda nörojen bağırsak mı bunu nasıl anlayabiliriz sık sık az az çıkıyom

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon