Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Rusya’da biyologlar, dünya genelinde her yıl binlerce insanı ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkûm eden kopmuş sinir lifleri sorununa çözüm bulduklarını iddia etti.

Batıdaki meslektaşlarından farklı yol izleyen Rusya’daki biyologlar, sinir hücrelerini kendisini yenilemeye zorlamak yerine, bağlantının koptuğu noktaya yeni iletken maddeyle yama yapacak malzemeyi keşfettiklerini duyurdu.

Tıpta yeni çığır açacağı söylenen sinir liflerinin onarılması yöntemini, dün Rusya Bilimler Akademisi’nden Yuriy Kulçin dünyaya duyurdu. Rusya Bilimler Akademisi konferansında yeni sinir onarım yöntemiyle ilgili raporu okuyan Kulçin, şöyle anlattı:

“Kopan veya zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale getirilmesi düne kadar imkansız, mucize sanılıyordu. Soruna çözüm tıp fakültelerinden değil, Rusya’nın uzak doğu bölgesinde nöroloji alanında çalışmalar yürüten Deniz Biyoloji Enstitüsü’nden geldi. Buradaki uzmanlarımız insan sinir sistemindeki sinyalleri aktarma kabiliyetine sahip yeni bir malzeme geliştirdi. Nano teknoloji kullanılarak hastanın kopan sinirleri bu yeni maddeyle birbirine bağlanıyor. Böylece sinyalin zedelenmiş bölgeden geçişi sağlanmış oluyor. Deneyler bizi bile şaşırtan olumlu sonuçlar verdi. Şimdi yeni malzeme ve yöntemin insan üzerinde tatbiki aşamasına gelindi. Çok yakında sinir zedelenmesi veya sinir lif kümesinin kopması yüzünden felç olmuş insanların bu kabustan kurtulma imkanı bulacaklarına inanıyorum” dedi.

Hürriyet

Üye
    OnurcanG Avatarı

Gerçek Adı
    Onurcan
    Son Giriş
    11.09-2016
    Saat
    10:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu çok güzel bir haber benim sinirlerim doğum sırasında kopmuş sağ elim birz sol elimden ufak ve %50 oranında kullananıyorum tedavi olurum inş.

Üye
    *CEMRE* Avatarı

Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güzel haberler duymak sevindirici.Bir de devamı gelse çok daha güzel olacak.paylaşım için teşekkürler

Üye
    UTOPYA Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Rusya’da biyologlar, dünya genelinde her yıl binlerce insanı ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkûm eden kopmuş sinir lifleri sorununa çözüm bulduklarını iddia etti.

Batıdaki meslektaşlarından farklı yol izleyen Rusya’daki biyologlar, sinir hücrelerini kendisini yenilemeye zorlamak yerine, bağlantının koptuğu noktaya yeni iletken maddeyle yama yapacak malzemeyi keşfettiklerini duyurdu.
    Tıpta yeni çığır açacağı söylenen sinir liflerinin onarılması yöntemini, dün Rusya Bilimler Akademisi’nden Yuriy Kulçin dünyaya duyurdu. Rusya Bilimler Akademisi konferansında yeni sinir onarım yöntemiyle ilgili raporu okuyan Kulçin, şöyle anlattı:
    “Kopan veya zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale getirilmesi düne kadar imkansız, mucize sanılıyordu. Soruna çözüm tıp fakültelerinden değil, Rusya’nın uzak doğu bölgesinde nöroloji alanında çalışmalar yürüten Deniz Biyoloji Enstitüsü’nden geldi. Buradaki uzmanlarımız insan sinir sistemindeki sinyalleri aktarma kabiliyetine sahip yeni bir malzeme geliştirdi. Nano teknoloji kullanılarak hastanın kopan sinirleri bu yeni maddeyle birbirine bağlanıyor. Böylece sinyalin zedelenmiş bölgeden geçişi sağlanmış oluyor. Deneyler bizi bile şaşırtan olumlu sonuçlar verdi. Şimdi yeni malzeme ve yöntemin insan üzerinde tatbiki aşamasına gelindi. Çok yakında sinir zedelenmesi veya sinir lif kümesinin kopması yüzünden felç olmuş insanların bu kabustan kurtulma imkanı bulacaklarına inanıyorum” dedi.

Kaynak:Hürriyet

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Harika bir haber umarım gerçektir..Ruslar bu alanda 1 numaraydı zaten dağılana kadar ama bakalım..Sabah sabah iyi geldi teşekkürler Zeki..

"Göle su gelene kadar kurbağa'nın gözü patlamazsa iyidir.."

Üye
    titan Avatarı

Son Giriş
    04.01-2017
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Olacak olacak inşallah...

Üye
    ERK103 Avatarı

Son Giriş
    27.10-2017
    Saat
    22:53
    Yaşadığı Yer
    ORDU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bazen ruslar batıdan teknolojide geri kalmadıklarını göstermek için bu tür haberler yaparlar soğuk savaş alışkanlıkları sonunu beklemeden umutlanmamak lazım inşallah doğrudur bu illetten kurtuluruz ama dediğim gibi beklemekte yarar var

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:02
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    537
    Verilen Beğeniler
    149
    Blog Mesajları
    1

Biraz umut kırıcı yazıyor olabilirim... ama bu tür haberlere temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum.
    Belki bazıları biliyordur.. Sinir hücreleri 1 gövde, bir akson ve çok sayıda dendrit denilen çıkıntıdan oluşur.

Gövde, hücrenin kendisidir. Beyinde ve omurgada bulunur.
    Dendritler gövdeden çıkan ve diğer sinirlerle haberleşen kısa çıkıntılardır.
    Akson ise sinir hücresinin iletimi taşıyan uzantısıdır.. Boyu 1-2 metreye ulaşabilir.
    Yani, sizin parmağınızın ucunu hareket ettiren bir sinirin gövdesi omurganızda, bazı durumlarda beyindedir.

Sinir kesisi olduğunda, esasen kesilen sinirin akson denen bu uzantısıdır. Kesildikten sonra aksonun (boru gibi düşünürsek) her iki tarafında içi boşalır. Daha sonra uçları birleştirsek bile içi boş kaldığı için işlev göremez.
    Eski aksonların yeni bir sinir ucuyla birleştirildiğinde tekrar çalışmaya başlaması olasıdır. Ancak, bir sinir lifinde binlerce, milyonlarca sinirin aksonu geçer. Eğer telefon hatlarının geçtiği kalın kabloları gördüyseniz, kesildiğinde içinde binlerce hattın ucu gözükür. Sinirler de böyledir.
    Doğru iletimi sağlayabilmek için doğru kabloları uçuca bağlamanız gerekir. Yani tek tek aksonları ayırıp doğru şekilde bağlamanız gerekiyor. Bu ise, şimdiki teknoloji ile imkansıza yakın bir iştir. Şu anda sinir cerrahisi ancak sinir demetlerini topluca birbirine bağlayabilecek aşamadadır ve bu bile mikroskopik cerrahi ile uzman kişilerce yapılabilir.

Önümüzde yıllarda robotik cerrahi ve bilgisayar (yapay zeka) teknolojileri ile bu işlemlerin kolaylaşacağını tahmin etmek mümkün... Ancak kanımca mucizevi tedavi yöntemlerinden medet ummak pek akıllıca değil. Olayın teorik yönlerinin yanı sıra pratik uygulama sınırlarının da aşılması gerekiyor. Bu da ancak yüksek teknoloji desteğiyle imkanlı olabilecek bir şey.

Üye
    fikri Avatarı

Gerçek Adı
    fikri
    Son Giriş
    01.10-2014
    Saat
    13:56
    Yaşadığı Yer
    ordu/perşembe
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Galiba gene felçli fareleri yürüttüler. İnsanın bu haberleri duyunca fare olsı geliyo.Yakında felçli fare kalmıcak

Üye
    M.Cem Avatarı

Gerçek Adı
    M.Cem
    Son Giriş
    27.05-2015
    Saat
    01:22
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben umutluyum. İnşaAllah yakında insanlarda uygulanır ve bizlere de faydası olur.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Gerçek olsa çok güzel olurdu. Düşünseniz sinirle ilgili bütün hastalıkların tedavi edildiğini...

Üye
    BANU ŞİMŞEK Avatarı

Gerçek Adı
    Banu Şimşek
    Son Giriş
    07.05-2011
    Saat
    22:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben eşim adına bu siteye üye oldum.bu haberi bende okudum ve rusların klasik burdayız gösterisi olduğunu düşündüm.Ama yinede umudumuzu hiç yitirmeyeceğiz.İnanıyorum ki birgün herşey güzel olacak.Her yeni gün yeni bir umut olsun hepimize.....Çok büyük bir derdin olduğunda rabbine derdinin büyüklüğünü söyleme derdine dön benim senden büyük bir rabbim var de...Bu sözü sıksık hatırlamanız dileğiyle sağlıncakla kalın..

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Omurilik hasarıyla 97 yılında tanıştım ve o günden sonra onlarca kurbağanın yürüdüğüne şahit oldum. Kök hücre, yütütebilen elbise, yanardağ ağzından alınmış kaya parçaları hipnozcular vs.. onlarca haber.. 14 yıl sonunda inandığım Bir şekilde bu hayata alışmak oldu. Başımıza gelmişse engelli dünyada yaşamasını bilmek oldu. Kendim için değil ama bundan sonraki nesil için inş. güzel gelişmeler olur. bizim yaşadığımız sıkıntıları onlar yaşamazlar..

Üye
    _BLACK PEARL_ Avatarı

Gerçek Adı
    SENEM
    Son Giriş
    23.09-2012
    Saat
    22:41
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

okuyunca çok mutlu oldum umarım biran önce tedavi süreci başlar

Üye
    gorbi20 Avatarı

Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bir yıl oldu gene bu iş farelere tavşanlara yaradı kardeşim önce insan yürütüp ondan sonra haber yapsanız olmuyomu

Sayfa 1 / 2 12 SonSon