Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nehirdila Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    annem nörolojik bir rahatsızlıktan dolayı t 12 c 6 felç teşhis transver miyelit omirilik iltihabı anneme herşey yapıldı tedaviye cevap vermedi
    doktorumuz plazmaferez yapalım dedi
    bu, kanı temizleme işlemi sanırım. hayati tehlikesi de varmış.

sormak istedigim bunu yaptıran varmı iyi geldimi yan etkileri ne oldu

bilgilendirirse sevinirim

Üye
    klamoks_12 Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    10.10-2010
    Saat
    12:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nehir hanım öncelikle cok gecmiş olsun. ben sağlıkcıyım plazmaferez ile ilgileniyorum. nörolojı bolumunde yatan bir cok hastaya plazmaferez yaptım cogunda iyilesme oldu.ama tabıkı her bunye bır olmadıgı ıcın ıyıde gelmediği oluyor. siz yan etkılerınden korkmussunz tabıkı her seyın bır yan etkısı vardır bu plazmada 1 unıte tam kandan ayrıstırılan sarı seklınde sıvı, içinde antikorlar ve proteinler vardır. Bu kanlar farklı kısılerden alındıgı ıcın insan vucudunda reaksıyon gosterebılıyor.

Üye
    burak demir Avatarı

Gerçek Adı
    burak
    Son Giriş
    03.10-2010
    Saat
    13:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bn 16 yaşında geçirdim bu omurilik iltihabını yani 10 ay önce benim sol ayağım dışında her taraf iyileşti sadece sol ayağımı hareket ettiremiorum ondan banada çapa da plazmaferez yaptılar 5 gün çok sıkıntılı geçti baya bi zor yani
    ama ölüm falan olmadı.sadece çok fazla kan gerekiyo onun için hazırlıklı olun 75 ünite kan lazımdı bize.

Üye
    nehirdila Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burak bey size hastalıktan nekadar süre sonra bu işlem yapıldı.anneme ikinci atak olalı 5 ay oldu.bize kan gerekiyor falan demediler.

Üye
    klamoks_12 Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    10.10-2010
    Saat
    12:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu işlem kanın içindeki plazma denilen sıvı sayensınde gerceklesiyor. Her bır unite kan bır unıte plazma demektır. işlem öncesi hastanın kan sayımına gore hesaplama yapılarak kaç ünite kullanılacagı bellı oluyor.

Üye
    burak demir Avatarı

Gerçek Adı
    burak
    Son Giriş
    03.10-2010
    Saat
    13:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla bana bikere oldu olduktan 1 ay sonra kontrole gittim sol ayaam hareket etmiodu doktorda kan deiştircez dedi.
    bize yedek 1 ünite kan bulundurun dediler ama sonra nolduysa çok kan gerekti hergün 12 - 13 ünite kan gerekti bunu bana 5 gün yaptılar

Üye
    bursam Avatarı

Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    16:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

geçmiş olsun nehirdila ben de 5 sene önce C 4 T2 seviyesinde transvers miyelit geçirdim bana 3 ay kortizon verdiler ve başka bir şey yapmadılar annenizede kortizon verdilermi neden kanını temizliyorlar ben daha önce duymamıştım anneniz nerde tedavi görüyor şimdiki durumu nasıl yazarsan sevinirim

Üye
    nehirdila Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizede plazma ferezden kimse bahsetmemişti doktora sorduk rutinde yok dediler şimdi bakanlıktan izin aldık çapada yapılacak duydugumuz kişi bu işlemden sonra kanedyen ile yürüyor.faka ona atak olur olmaz bu işlem yapılmış annem t12 c6 seviyesinde his ve hareket yok yürüyemiyor bi umut yapılacak inşallah yürür.sizin durum nedir nerde tedavi oldunuz.annemede kortizon verildi ikinci atakta hiç fayda etmedi

Üye
    bursam Avatarı

Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    16:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba nehirdila annende hiçmi iyileşme görülmedi benim ilk başta boynumdan aşağı hiç hareket etmiyordu ama sonra yavaş yavaş iyileştim ama ellerim tam çalışmıyor ve sol bacağım biraz iyi ama sağ bacağımda çok az hareket var belden aşagıda kasılmalar var bu kasılmalar yardımıyla barda yürüyorum ama yalnız kalkamıyorum
    yani durumum pek parlak değil 5 senedir hastayım 1 seneden sonra iyileşmem durdu Allah tan hiç atak geçirmedim
    ben bursalıyım uludağ üniversitesinde tedavi oldum 10 civarı tm hastası tanıdım herkesin hastalık seviyesi ve şiddeti değişik kimse kimseninkini tutmuyor herkesin durumu kendine özel kiminde hastalıktan eser kalmamış kiminde hiç gelişme olmamış ben orta derecede iyileşme gösterdim sanırım kollarım ve gövdem iyi ama malesef yürüyemiyorum örneğin düğme filan ilikliyemiyorum

inşallah annen iyileşir Allah hepimize şifa versin

Üye
    nehirdila Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

amin hepinizede şifalar versin rabbim.

Askıda Üyelik
    kuşcu Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    27.01-2016
    Saat
    20:19
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle geçmiş olsun..bana gectiğimiz ay 6 seans uyguladılar.fakat arkadaşlar kan gerekiyor diye yazmışlar.hayır kan gerekmiyor.yan etkisi oldumu oldu.kokuya karşı aşırı derecede duyarlılık vardı buda bulantı yapıyor.faydasını gördümmü,şimdilik hayır hemen etki göstermeyen bir tedaviymiş.zor tarafı boyundan acılan damar yolu.her uygulamadan sonra kan değerlerine bakıyorlar.ben transvers miyelid hastasıyım yürüyemiyorum ..korkulacak bir tedavi değil..geçmiş olsun..

Üye
    hayrunisa Avatarı

Son Giriş
    19.03-2012
    Saat
    02:46
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

allahım ben yalnızıs sanıyordum eşim dört senedir yatıyor, bu tedaviden haberimiz yoktu .

Üye
    ENfER Avatarı

Gerçek Adı
    Ener
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Esk.-Erz.-Ant.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende FSGS & böbrek yetmezliğinden dolayi böbrek nakli oldum. FSGS denen hastalık lanet gibi bişiy gercekten kurtulmak için elektroferez ve plazma ferez yapıldı bolbol. suan 10 ay oldu cok sükür iyiyim.
    ilk olarak fsgs li eski böbreklerim cikarildi. sonra bu hastalıgın mikroplari kanda da tutunabildigi için. 3-4 gün diyaliz + plazmaferez yapıldı. kan epey temizlendi böylelikle. o sıralarda ameliyattan cıktıgımdan cok bitkin haldeydim pek sıkıntı cekmedim. sonraki 6 ay boyunca FSGS kendini 4-5 kez gösterdi her defasında hastaneye yatip katater acildi ve plazma ferez yapıldı. o kadar da agir bişiy deil bence. diyaliza girmekten cok daha kolay ve cok daha güvenli. biraz karıncalanma ve üşüme dışında pek bir yan etkisini görmedim bilakis şuanki sagliğimi ve hastaliğimin nüks etmemesini ona borcluyum diyebilirim.
    Buradan antalya medical parkta plazmaferezci ercan abime sevgilerimi gönderiyorum allah razi olsun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konuya dair deneyimlerinizi paylaşmaya devam ederseniz, eminim çok kişi yararlanacaktır...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...