Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 67 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    teo231 Avatarı

Son Giriş
    13.04-2012
    Saat
    13:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar

7 yıldır üretra darlığı rahatsızlığım var. 3 kez internal üretrotomi yöntemiyle kapalı operasyon oldum Sonunda Bursa bahar hastanesinde prof. güven sevin'e stent ameliyat oldum.

aranızda stent kullanan var mı?

Not: Vaka geçmişi: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...r-eder-mi.html

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

Stent taktıran arkadaşlar tecrübelerini yazarsa güzel olur...

Teo, Holmium lazer denedin mi? Stente karar vermeden önce hangi yöntemleri araştırdın ve denedin?
    Stent ameliyatına ve sonrasına dair yaşadıklarını olabildiğince detaylşı yazarsan çok güzel olur. Herkes bilgilenmiş olur. Hem başlık güncel kaldıkça, benzer tecrübesi olan kişiler de görür ve yazar...

Üye
    murat6060 Avatarı

Gerçek Adı
    murat kumaz
    Son Giriş
    21.10-2010
    Saat
    11:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadsalar bende 3. defa uretra darlığı amelıyatımı olcam salı günü ama hiç umudum yok inşallah başarılı geçer duarınızı esırgemeyın benden

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

Darlığın nüksetmesi kişiye göre değişiyor sanırım. Darlığın nedne meydana geldiği, kronik bir hal alıp almadığı önemli. Darlık için bir amleiyat olup denemeden bilinmez... En olmadı, arkadaşımızın yaptığı gibi stent denenebilir. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa çok güzel olur...

Murat, sana da çok geçmiş olsun...

Üye
    murat6060 Avatarı

Gerçek Adı
    murat kumaz
    Son Giriş
    21.10-2010
    Saat
    11:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ameliyatımı oldum sımdılık basarılı gıbı gozukuyo daralmanın baslaması halınde demır cubuklarla tekrar genısletme yapacaklar mıs ve her hafta cubugun numarası buyuyecekmıs

Üye
    engin limak Avatarı

Gerçek Adı
    kamil
    Son Giriş
    07.12-2010
    Saat
    09:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba,

Siteye yeni üye oldum.

Önce kısaca kendimi tanıtayım. Engelli değilim. 36 yaşındayım. İstanbul'da oturuyorum.

Yaklaşık onbeş yıldır üretra darlığı sorunu ile yaşıyorum.

Şu ana kadar dört defa "internal üretrotomi" (darlığın kamera ile görülerek soğuk bıçakla kesilmesi) ameliyatı oldum.

EN son 12 Eylül Pazar günü işeyemeyince, yakınımızdaki Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hast. Acil Servisine başvurdum. Üroloji Kliniğine gönderdiler.
    Pazar gecesi (referandum vardı) genç bir doktor (herhalde asistandı) nöbetçi idi.
    Hastalığın hikâyesi ile ilgili birkaç soru sordu.
    Önce üretraya sonda takmak istedi. Ama takamadı. "Darlık geçilmiyor" dedi.
    Göbek altından kateter (sistofiks) taktı.
    Şu anda hâlâ sistofiks takılı vaziyette...

Yalnız o gün büyük bir şanssızlık oldu. Nöbetçi doktor sistofiks taktıktan sonra, "Sen daha önce darlık ameliyatları olmuşsun. Onlar seni daha iyi takip ederler. Pazartesi günü onlardan birine git" dedi ve eve gönderdi. "Biraz kanama olabilir, endişelenme" dedi. Bir ağrı kesici ile antibiyotik yazdı.

Eve gittim. Bir-iki saat ya geçti ya geçmedi. Penis bölgesinde şiddetli bir yanma başladı. İçimde bir şeylerin kötü gittiğini hissediyoryordum.
    Eşim, hastaneye gidelim deyince hemen gittik.

Yine sistofiksi takan nöbetçi doktor müdahale etti. Bu defa da alttan sonda takmaya çalıştı, ama geçmedi. Yaklaşık üç saat uğraştı. O gün hayatımın en kötü gününü geçirdiğimi söyleyebilirim. Benim için korkunç bir gece oldu. Bir ara tansiyonum 6-4'e indi. Bayılacaktım. Nöbetçi doktor diğer üroloji servisinden bir asistan arkadaşı çağırdı. İkisi birlikte müdahale etmeye başladılar. Ama dayanılmaz bir acı, ağrı ve yanma oluyordu. Doktorlara ne söyledğimin farkında değildim. "Penisimi koparın, atın. Beni bayıltın, dayanamıyorum." diyormuşum.

Nöbetçi asistan, bir ara serviste çalışan bir uzman doktora telefon etti. Uzman doktor zaten servise başka bir hastasına bakmak için gelecekmiş. Bir süre sonra geldi.

Gelince o da alttan sonda takmaya çalıştı. Geçmedi. Ultrasonda mesaneye baktı. Bu sırada diğer iki doktor sürekli sistofikse enjektörle sıvı verip sonra çekiyorlardı. Tansiyonum bir ara yine 6-4'e indi. Kendimden geçiyor, bayılacak gibi oluyordum. Boğazım kurumuş, tâkatsiz kalmıştım. Meğer idrar torbasında kanama olmuş, bu yüzden hematom (pıhtılaşmış kan) oluşmuş. Bu tansiyonu çok düşürüyormuş. Uzman doktor, beni acil ameliyata almamız gerektiğini, içerisini temizleyeceklerini, ayrıca üretraya sistoskopi le bakacaklarını, görüş sağlanabilirse darlığı tedavi edeceklerini söyledi.

Ameliyata alındım. Mesane kesilip içi temizlendi. Üretrada "yanlış yol" görülmüş. Dahası tahrişten ve yapının değişmesinden dolayı görülememiş. İki gün hastanede yattım. Bana bir hafta izin verdiler. Bir hafta sonra voiding-üretragrafi çekilecek. Sonucuna göre işlem yapılacaktı.

Geçen salı günü voiding-üretrografi çektirdim. Sonucunu doktora gösterdim. Doktor, "Darlık yeri çok uzun değil. Üretrada bir toparlanma var. Dilatasyon programına alacağız.
    Üretrotomi ameliyatına gerek omayabilir." dedi. Bujilerle (demir bujiler değil, artık onları kullanmıyorlarmış) darlığı genişletmeye çalıştılar. Ama ben bırakın bujiyi, katejelle yada ince kılavuz teli iterken bile yanma olduğundan, dayanamadım. Doktor, "üretran çok hassaslaşmış" dedi. Ameliyata gerek olmayabilir dedi. Ben, "Hayır, bu acıya dayanamıyorum" deyince "internal üretrotomi ameliyatı olacaksın" dediler ve eve gönderdiler.

Bu kadar ayrıntıyı neden yazıyorum. Biliyorum ki, idrar yolları darlığı sorunuyla yaşayan pek çok kişi var. Bu insanlar çeşitli nedenlerle sorunlarını seslendiremiyorlar.

Ben Cerrahpaşa'da, Çapa'da ve Şişli Etfal hastanelerinden toplam dört defa bu operasyonu oldum. Nüks ihtimali yüksek diyor hâlâ doktorlar.

Ben de başka çözüm yolları vardır diye düşünüyorum. Holmium lazer veya stent bunların başında geliyor.

Doç. Dr. Deniz Ersev'e muayene oldum. Tüm tetkiklerimi gösterdim, hikâyemi anlattım.
    Bana senin vakanda internal üretrotomi önermem dedi. Yeniden çıkar dedi. Stentle yüzde doksan, holmium lazer'le yüzde yetmiş sorunun çözülür dedi.

Bugün başka bir doktorla daha görüşeceğim.

Sonucunu akşam yazacağım.

Bu arada üretral stent veya holmium lazer yöntemleriyle sorunu çözülen varsa burada paylaşırsa çok iyi olur.

Sevgiler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

Engin, ben deişeyememekten (TAK yapamamaktan) kaynaklı olarak acile gitmiştim. Bilirim o kanlı sahneleri Benim ikna etmem de kolay olmamıştı doktorları.. İlle de deneyecekler TAK'mayı. Ama ne mümkün. Ben TAK'amazsam kimse TAK'amaz.
    Neyse, sonunda bana da sistofiks takıldı ve mesaneyi (2200 cc olmuştu!) boşalttım.

Bana doktorum stent ya da holmium lazer önermemişti. Bu belki de darlığın çok uzun ve kronik olmasıyla ilgiliydi, bilmiyorum. Bana "mucize delik" açıldı, oradan TAK'ıyorum: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...i-yapiyor.html

Stent veya holmium lazer ile tedavi olan arkadaşlarımız varsa lütfen yazsın...

Üye
    engin limak Avatarı

Gerçek Adı
    kamil
    Son Giriş
    07.12-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nihayet, internal üretrotomi ameliyatı oldum.

Gelişmeleri yazacağımı söylemiştim.
    Doç. Dr. Deniz Ersev'e muayene olduktan sonra başka bir doktora daha muayene olmaya karar verdik.
    Medical Park Hastanesinden Doç. Dr. Barış Nuhoğlu ile görüştük. Bizi dinledi. Tetkikleri, epikriz raporlarını inceledi. Özetle şunları söyledi. Üretra darlığından tam 27 defa ameliyat ettiğim hastam var. Bu rahatsızlıkta en kötü durum nüksetme ihtimalinin yüksek olması. Üretra son derece hassas bir yer, fazla kurcalanmaması gerekir. Etrafında sfinkter kası var. İşeme mekanizmasını sağlayan kas. Onun zarar görmesi halinde çok daha zarar görürsün. Öyle herkese elletme. Mutlaka bu konuda uzman bir doktorun ince ve nazik bir şekilde müdahale etmesi gerekir. Genel anestezi altında bakacağız. Darlığın durumuna göre müdahale edeceğiz. Gerekirse lazer kullanabiliriz. Ama lazer de sihirli değil. Ancak uygun vakalarda yararlı olabilir."

Stent kullanımının ancak son çare olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.
    Benim durumumda stent takılmasına gerek yokmuş. Üretrotomi yeterliymiş.

Geçen perşembe bu işlem yapıldı. Bir gün hastanede kaldım. Bu cuma gününe kadar kateter takılı olacak.

Ondan sonra da işemede anormallik olduğunda hemen kontrola gideceğim.

Benim gibi olanlara acil şifalar diliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

Çok geçmiş olsun. İnşallah uzun süre sorunsuz devam edersiniz...

Bu arada haftada bir gün TAK yapmak üretranın geniş kalması için faydalı olabilir bence? Örneğin normalde 14 numara katater kullanabiliyorsanız, o gün ilkinde 14 kullanın, sonraki işemede 16, sonrakinde 18, hatta üretra zorlanmıyorsa, sonrakinde 20 numara kullanın...

Not: Bu dediğim şeyi yaparsanız, TAK'ta kesinlikle hi-slip plus katater kullanın.

Üye
    engin limak Avatarı

Gerçek Adı
    kamil
    Son Giriş
    07.12-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey ilginiz için teşekkür ederim.

Ama doktorum TAK'ı bana önermedi. Üretranın zarar görebileceğini söyledi. Bunun yerine mutlaka uzman bir ürolog -o da incelikle, zorlamadan müdahale edebilir dedi.
    Ben de böyle düşünüyorum. Bilmiyorum, benim durumum o hale geldi mi ama şu son onbeş gündür yaşadıklarım, ayrıntılarını önceki yazılarda anlattım, tam bir felaketti... Acı verici ve korkunç bir tecrübe oldu. Bunlardan sonra kendi kendime TAK yapamam diyorum herhalde. Mesela, katajelden sonra kılavuz tel gönderiliyor. Onun üzerinden kateter mesaneye itiliyor. Ama bende kılavuz tel bile geçtiğinde yanma ve acı oldu. Hatta katejelde bile hassasiyet oldu. Doktor da üretran çok hassas olmuş demişti. Nasıl sağlam hale gelecek diye düşünüyorum. Yeniden benzer olayları yaşamaktan ölesiye korkuyorum.

Ama sizin bu konudaki bilginiz, tecrübeniz bence birçok ürologdan daha fazla. O nedenle sizin görüşlerinizi de dikkate almak lazım.

Sevgiler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

Biz omurilik felçliler TAK yaparken acı veya benzer bir şey hissetmediğimiz için...

Ama, işte üretrta daralmaya öyle meyilli ki, daralıp da günümüzü cehenneme çevireceğine daralmasın diye biraz acıya katlanılabilir diye düşünüyorum.
    Bence şimdilik bir şey yapmayın.. Ama baktınız ki daralma nüksetmeye başladı, o zaman doktorunuza gidin ve bu söylediğim yöntemi uygulamak için görüş isteyin...

Not: Jelli de olsa başka kayganlaştırıcılı da olsa asla yeterli olmaz. Ne olursa olsun Hi-slip Plus katater kullanın TAK yapacağınız zaman (Not: Zaten az kullanacağınız için bir önemi yok ama, yine de bilgi olsun diye diyorum: bunu SGK karışlar zaten)

Üye
    tekbir Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    21:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey ve diğer arkadaşlar, benim size sorum: yeni üretra daralmasında 5 ameliyat oldum
    doktorlar bana TAK yapacağımı söylediler ben de TAK yapacak kadar daralma olmuyor daha doğrusu tam kapanmıyor
    bana tavsiye edeceğiniz sonda var mıdır. Bu sondayı nasıl kaç günde ne kadar kullanacağım.

Benim bir sorunumda böbrek taşlarım çok düşüp üretramı daraltmazsa pek şikayetim yok.

Üye
    ardiles72 Avatarı

Son Giriş
    31.07-2015
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende kazadan dalayı mesanenin 3cmaltından idrar yolu koptu.. kocaeli ünv. hastanesinde 3 tane kapalı ameliyattan sonra bana tak önerildi... günde 2 defa 14 lük....
    ama takı yapamadığımdan dolayı yani geçmediğinden açık ameliyat oldum.... penisten yani sünnet derisinden zar alıp daralan yeri yarıp üstüne yama yaptı doktor...
    şu anda işeyebiliyorum ama gene kapalı olacam galiba nedenmi şu sıralar zorlanmaya başladım..
    .bu darlığın geçmesi zor... ömür boyu çekeceğiz bu hastalığı...

herkese geçmiş olsun. saygılar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

tekbir, TAK yapmanızı söyleyen doktor bu detaylarla ilgili bilgi de vermeliydi size. Darlık oluşmasın diye arada bir TAK yapmak ayrıdır, normal işemede mesanenin tam boşalmamasından kaynaklı sorunların önüne geçmek için günde birkaç kez TAK yapılması ayrıdır.
    İki üstte yer alan mesajımı inceleyin lütfen...

Her halükarda Hi-slip Plus sondayı öneriririm. Hem kayganlığı iyidir hem de içindeki su kiti sayesinde sudan bulaşabilecek bakterilere karşı güvenlidir.

ardiles72, üretranın kopması baya zor olmalı... TAK yaparken de o itme esnasında yama için bir risk var mı?

Üye
    tekbir Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    21:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anladım teşekkür ederim doktora yarın gideceğim sana TAK yapmayı öğretceğiz demişti.Benim sorunum daralma olmasın diye yapacağım TAK şekli olacak.Gelişmeleri yarın yazacağım inşallah arkadaşlara faydası olabilir kanaatindeyim.

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon