Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sessiz harf Avatarı

Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    19:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Omurilik kanal daralması ameliyatı olan dostlarımız var mı?

Beyin cerrahının da katıldığı ve riski olan bir ameliyatmış bu. Fizik tedaviyle durdurulabilen bir şey mi omurilik kanal daralması yoksa ameliyat mı gerekiyor?
    Ayrıca ameliyat kesin bir çözüm sunuyor mu yoksa ilerlemeyi mi durduruyor?
    Ameliyat dışı çözümler mümkünse, fizik tedavi gibi, deneyimler paylaşılırsa sevinirim...

Üye
    magıc50 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Öncelıkle geçmış olsun. Omurılık kanal darlığı amelıyatı olan var mı dıye sormuşsunuz.Bu tanıyı beyın cerrahı mı koydu. Çünkü bu amelıyat, öncelıkle beyın cerrahlarının/nöroşirurşi dalı/ işi oluyor.Tabiki rıskli ,ama işin uzmanı olması lazım.Bende de hafıf derecede L4_L5 te bel kayması var.Dolayısıyle kaymayla kanalda da darlık oluşuyor.Şimdılık dıkkat edıyorum.Bu kanal darlığında yürüme mesafelerı kısalıyormuş bayağı.Sızınkı hangı derecede ve omurganın neresınde. ağrılarınız vs. var mı? Bana fızık tedavı ve suda yüzme ile su içinde egzersız verdı.Bel,bacak kaslarını kuvvetlı tutmak için. Bu konuda Uzman TV'DE dr Aybars Akkor vıdeoda gayet güzel anlatıyor.Yenı teknolojılerle rısk azaldı dıyor.Ama yaptığı işi ,yanı hastasını görmek gerekır.Sız de amelıyat olacak durumdaysanız muhakkak kıme gıdersenız gıdın,yaptığı işi yani hastalarla dıalog kurup öğrenın. Allah işinizi rast getırsınve bıran önce sağlığınıza kavuşun.

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Bende omurilik daralması değilde, tümöre bağlı kanalda bası vardı, beyin cerrahisinde ameliyat oldum.Omurilik daralması kişiye göre değişir, darlık doğumsalda olabilir.Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ağrıya mütekip ayaklarda kuvvetsizlik ve uyuşmaların yaşanması.Oluşan kuvvet kayıplarının büyük bir bölümünün geri dönüşümü yoktur.Özellikle ayak bileklerinde oluşan paraparaziler (düşük ayak ve benzeri durumlar )İdrarda ve dışkıda zorlanma diğer oluşan sebeblerdir.bu saydığım belirtiler başgösterdiyse acil ameliyat öneririm .Bu işin uzmanı beyin cerrahisidir, bir kaç tane dalında uzman beyin cerrahının görüşünü al, ilaçlı mr filmide çektir herşeyden önce doğru teşhis, fizikle falan oyalanma geç kalırsın benim gibi.Şimdiki ameliyatlar eskiye göre daha basit.

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

5 gün önce annem omurilik kanal daralmasından dolayı Adana, özel ortopedia hastanesinde ameliyat oldu ve bugün taburcu ettiler...

Ameliyattan önce 2 ay gibi bir süreye kadar yürüyemez duruma gelmişti ama ameliyattan sonra yani bugün bastonsuz 15-20 metre yürüdü.. Doktorunun deyimine göre, 1 buçuk ay sonra hastaneye kendi ayaklarının üzerinde yardımsız bir şekilde gelecekmiş...
    Bir şey demem için çok erken, gelişme olduğu zaman buraya yazıp bilgilendireceğim sizi.... Ameliyat hakkında bilgi isterseniz sorabilirsiniz...Geçmiş olsun...

Şunu da belirtmek isterim,bu güne kadar yapmış olduğu hiçbir fizik tedavi işe yaramadı,doktoru ameliyat olmasının şart olduğunu, yoksa felç kalacağını söylemişti.....

Üye
    ysm Avatarı

Gerçek Adı
    yesim
    Son Giriş
    06.10-2010
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umut;

mrblar .. benim annemde omurilik daralmasından dolayı ameliyat olucak ama tek korkumuz etraftan duyulan yargılar aman sakın olma yoksa felç kalırsın diolar ki bu ister istemez annemi korkutuyor ama doktoru ameliyat olması gerektigini sölemiş.. sizin anneniz ameliyattan sora nasıl bir gelişme gösterdi eger cvp verirseniz çok mennun olurum.. çok geçmiş olsun annenize..

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu konuyu unutmuşum kusuruma bakmayın

Annem ameliyattan önce ayağa bile zor kalkıyordu,şu an eskiye göre daha iyi..Örnek:Kendi evini temizleyebiliyor,yemeğini yapabiliyor...
    Ameliyattan sakın korkmayın!Annem şeker hastası 60 yaşında ameliyat oldu bir sorun olmadı,doktorunuza güvenin...
    Aynısını anneme de söylediler 'felç kalırsın'dediler ama bir sorun olmadı....Ameliyat esnasında bir tane vida taktılar anneme, biraz o'nun ağrısından yakınıyor..Ha! bir de yere oturmasını yasakladılar...Başka sorularınız olursa çekinmeden yazabilirsiniz....Size de geçmiş olsun..

Üye
    ysm Avatarı

Gerçek Adı
    yesim
    Son Giriş
    06.10-2010
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok tsk ederim beni birazda olsa rahatlattınız.. anneme doktoru platin takılıcak demiş.. annem daa 46 yaşında eger şimdi ameliyat olmazsanız ilerki yaşlarda ameliyat daa riskli demiş doktoru.. yani kısacası annem ameliyattan daa çok ameliyatın sonrasıyla ilgili endişeleri var ve internette hiç bir yorum bulamadım sizinkisi dışında.. felç kalma riski galiba çok düşük bir ihtimal artık çagımızda yada sans demeliyiz galiba.. tekrar tsk ederim size..

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Anneniz daha çok genç,bu sorunu aşabilir...Gelişmeleri buraya yazarsanız,bu sorunu yaşayan yüzlerce, belki binlerce insana yararımızın dokunacağı unutmayın!Şimdiden acil şifalar...

Üye
    Fzt. Gökhan Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan Gündoğan
    Son Giriş
    10.03-2011
    Saat
    19:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Böyle bir ameliyat olmadan önce mutlaka fizik tedavi uygulanması gerekir.Ameliyat kararı verilmesi için birçok kriterin aynı anda olması gerekir.Yürüme mesafesi-idrar kontrolü-kas gücü kaybı-fizik tedaviye cevap vermemesi....Ancak bildiğiniz gibi türkiyede cerrahi müdahalelere daha kolay karar verilmekte.Özellikle manuel terapi alanında uzmanlaşmış bir fizyoterapiste görünmenizi tavsiye ederim.Eğer bir sonuç alamazsanız tabiki son çare cerrahi müdahaledir.Son çare(!)

Üye
    mustafa_77 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    21.10-2013
    Saat
    23:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese iyi günler bir sorum olacak arkadaşlar
    bir arkadaşıma omurilik kanal daralması teşisi koyulmuş,fizik tedavi hareketleri vermiş doktor öğrenmek istediğim arkadaşım askere gidecek eylül ayında. bu hastalık neticesinde askerden muaf olma durumu olurmu bilgisi olan varmı ?

Üye
    merve39 Avatarı

Son Giriş
    16.08-2011
    Saat
    23:56
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim annem kanal daralmasından 5 kere ameliyat oldu.4.ameliyatında 12 platin takıldı.ama ameliyattan 1.5 yıl olmadan tamamen yürüyemez oldu.hatta ayakta bile duramıyo.dktr kanal daralmasının ameliyat olduğu yerin üstünde oluştuğunu ameliyat olması gerektiğini söyledi.yaptırdık. hala yüreyemiyo fizik tedavisi olması gerekiyo ameliyat olalı 2 hafta oldu dikişlerinin alınmasını bekliyoruz. benm sorum sizin annenizin ilk ameliyatımı?o ameliyattan önce ayaklarının üzerinde durabilyomuydu?

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merve hanım sorunuzun üzerinden bayağı bir zaman geçmiş ama cevabı yukarıda yazmıştım..annem ameliyattan önce 2-3 ay gibi bir zaman yatağa bağımlı kalmıştı,yürüyemiyordu,bütün gün sadece sırt üstü yatıyordu. 2. sorunuza gelince;Evet ilk ameliyatıydı ama geç kalınmış bir ameliyattı bu.Annem yaklaşık 15 yıldır belinden rahatsızlık yaşıyordu,bir çok doktora göründü hemen hemen hepside "ameliyat olacaksın" dedi.Bunca yıldır ameliyat olmamasının sebebi; "panik atak" olduğu için ameliyat masasında kalırım korkusu yaşadığındandır.Sonunda ikna ettik ameliyatını oldu ve bu sayede sigarayı da bıraktı.Şimdi ise, "ben yıllardır boşuna çekmişim bu rahatsızlığı"deyip kendi kendine kızıyor.. Sizin annenizin son durumu nasıl? Umarım gelişme vardır.. Geçmiş olsun!

Üye
    gülsüm ruhişen orbay Avatarı

Son Giriş
    04.06-2014
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar lütfen bilgilendirin omur daralmasında kesin amaliyat denildi olursak karşılaşabileceğimiz sorunlar neler memnun olan yada olmayanlar yorumlarını yazarsa çook sevinirim

Üye
    mustafa_38 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa gözeri
    Son Giriş
    31.05-2014
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim adım mustafa bende 3m omurulik daralması var ve hangi doktora gittiysem ameliyat dediler ama riskli olduğunu söylediler bende riskli diye ameliyat olmadım kayseride bir doktora gittim ve bana bu daralmanın 8 sene gideceğini söyledi benim mesleğim boyacılık. Ben 1 sene sonra kayseriye kontrole gittim ve bunun 2 seneye düştügünü söyledi doktorum ve ondan sonra da daha hiç gidemedim ve bu hastalık gerçekten çok riskli ve bundan nasıl bi tedavi ile kurtulabilirim şu anda çok şidetli ağrılarım olmaya başladı yavaş yavaş güç kaybetiğimi hissediyorum bana bilgi yazarsanız çok memnun olurum annenizede geçmiş olsun

Üye
    gülsüm ruhişen orbay Avatarı

Son Giriş
    04.06-2014
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    annem amaliyat olmadı zaman zaman ağrıları oluyor fakat riski göze almadı sağlıklı günler dilerm acil şifalar inş

Sayfa 1 / 3 123 SonSon