Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 48 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ülkemizde engellilere yönelik imkanlar gün geçtikçe artmaktadır... Eskiye dönüp baktığımızda her geçen gün sorunlarımızın dahada hafiflediğini görüyoruz.. Bu güzel ama birde şu var özellikle biz bayanları ilgilendiren bir konu diye düşünüyorum ben.. Engelli tuvaletleri bir çok yerde var artık ama tak yapabilmemiz için ne kadar uygun sizce?
    Ben oldukça pratik olduğumu düşünüyorum fakat klozet üzerinde tak yapmak benim için işkence sandalye üstündede tak yapmak yine oldukça zaman alıcı ayrı bir işkence..
    Bence ayrı bir tak odası olmalı mı mesela içinde sedye veya o tarz bir şeyler olan tak yapma işlemini kolaylaştıracak..
    Örneğin zamanın kısıtlı olduğu zamanlarda ne yapıyorsunuz? özellikle biz bayanların en büyük sorunlarından biri olduğunu düşünüyorum bu tak sorununun sosyal hayatta bizi çileden çıkardığını düşünüyorum. Ve bu konuda bilgi alışverişinde bulunalım diyorum..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Benim mucize deliğim geldi aklıma

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Ayrıca, ben olsam, bu ameliyatı yaptırırken, geleceği de düşünür, TAK yapmayı daha kolay hale getirmek için, bir de mesaneden göbek altına/cilde bir TAK yolu açtırırdım. Özellikle kadınların sandalyede TAK yapması -hele de menstürasyon dönemlerinde- çok zor ve sıkıntılıdır. Bu bahsettiğim yöntemle, normal üretral yolu by-pass edip, üstten TAK yapmak mümkün oluyor. Ameliyatın adı kontinan vezikostomi sanırım. Barsaktan 5 cm kadar bir parça kesiliyor, bu parça kalem misali silindir haline getiriliyor, bir ucu mesaneye, diğer ucu da göbeğin altından cilt üstüne iliştiriliyor. Bu kadar Artık TAK oradan yapılıyor. Şu başlığı inceleyebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...i-yapiyor.html
    Hazır mesane genişletme için açılmışken, bu iş de aradan çıkar. Doktorunuza sorun derim...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Hani bazen kısıtlı zamanlarda bende zorlandığım çileden çıtkığımda bunu düşünüyorum ama doktorlardan ve ameliyettan korktuğum için bir süre sonra vazgeçiyorum bu fikirden..
    Ama yinede bekliyorum engelilere uygun wc bile olmayan yerler var ve bayanlar bu sorunlarına nasıl çözümler bulmuşlar paylaşmak bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum..

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    21:21
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bana sonda verdiklerinde zaten şok geçirmiştim.Doktorlar ve medikalciler yatağın üzerinde üzerinde uygulama yaparsın dediler.Bir şok da o zaman geçirdim.Yatağın üzerine naylonlar çarşaflar......sonda elimden kayar.....çok zorluk çektim.
    Sonra baktım olmuyor.Eve misafir geliyor,siz burada bekleyin ben yatak odama gidiyorum,mesanemi boşaltmam lazım diyorum.Garip bir durum....!!!!
    Şimdi hem evde hem de dışarıda sandalye üzerinde uygulama yapıyorum.Mutlaka ayna kullanıyorum .zamanı kısaltıyor.dakikalarca sondayı sokacak yer aramıyorum hiç olmazsa.Aynayı da klozet kapağının üzerine yerleştiriyorum.

Nereden bakarsan 10 dakikayı alıyor.
    Kataterin ıslanmasını beklemek ,soyunmak,
    Daha sonra giyinmek,idrar torbasını tuvalete boşaltmak,sonra da atıkları çöpe atmak.
    Ne yaptım ise zamanı fazla kısaltamadım.
    Zaten sosyal hayat pek fazla bırakmadı.Malzemeler ağır,bir de bazen idrar torbalarında bazen akıntı oluyor,o yüzden ev ziyaretlerine gitmiyorum.
    Tuvaletlerini kirletmek hiç hoşuma gitmiyor.

Sonuç : tak yaptığımdan beri 5-6 saatten fazla dışarıda kalmadım.(hastane yatışlarım hariç.)

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Tak yapan kişilerin psikolojilerini şimdi anlıyorum, beni daha cok düşündüren uzun otobus yolculukları.O yüzden seyahati sevmiyorum.

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tak yapan bayanların hiç bir sorunu yokmuş
    kimse ilgilenmiyormu?

Biraz cesaret bayanlar

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Çok teşekkür ederim nine60 cesaretinizden dolayı.. Ama bu tak sorunu yüzünden eve hapsolmakta çözüm değil her ne kadar sorunlar yaşasakta yine dışarıda ve günlük hayatta olmamız gerekiyor..
    Ben yolculuğa çıkacağım zaman 4-5 saat öncesinden oldukça az sıvı almaya dikkat ediyorum. Yolculuk esnasında otobüslerin verdiği molalara yetişemem belki diye molalarda inmiyorum dolayısıyla 8 - 9 saat tak yapmıyorum ama sıvı almamak kaydıyla tabiki.. Yani yolculuk varsa bir nevi sıvı orucu tutuyorum.. Bende sandalye üzerinde ayna yardımıyla tak yapıyorum ama bazen ayna yere düşer bazen aksilikler birbirini kovalar v.s. bütün işlemleri yaptım lavabodan çıktım en az 15 dk zaman alıyor.. Maalesef bende bu süreyi kısaltamadım bir türlü..

Askıda Üyelik
    juliet35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    9

ben tekerlekli sandalyede değilim ama
    Benimde mucize deliğim var
    o yüzden rahat yapıyorum...

Üye
    engin934 Avatarı

Gerçek Adı
    Engin
    Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İş durumundan Tekirdag
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben tak yapmaya yeni başladım bir ay ancak oldu benim canımı sıkan kaçaklarımın olması öyleki mesela gece 4 tak yapıyorum hiç bişi gelmiyor sabah 8 kalkıyorum ki yatak göl gibi olmuş buda çok ama çokkkkkkkk sinirimi bozuyor gerçi doktor daha yolun başındasın kulandıgın ilaç en az 3 ayda etkisini gösterir diyor ama genede canımı sıkıyor ben üropan kulanıyorum sizler hangi ilacı kulanıyorsunuz nekadar memnunsunuz acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Uzun yolculuklar için sabit sonda takma seçeneği düşünülmeli bence. Yani onca zaman susuz kalmaktansa... Sabit sonda takılır, bir de yeden torba alınır, ihtiyaç halinde torba değiştirilir...

Kadınların TAK işini pratik yapmasının bir yolu yok bence. Olsa, buradakilerden biri illa ki el yordamıyla bunu bulmuş olurdu. Aklıma gelen tek pratiklik, aynanın bacağa/dize bir yere sabitlenmesini sağlayabilecek bi düzenek...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Aslında sabit sonda en rahatı her gün dışarı çıkarken takıp akşama kadar kullanmak ama o da mesane kapasitesini düşürüyor sanırım.. Sabit sondanın kullanımıda boşaltmasıda kolay çünkü.. Bunu doktoruma bir danışıp her gün olmasa bile en azından tak için uygun ortamların olmadığını bildiğim veya tereddüt ettiğim yerlere giderken kullanmak iyi bir çözüm gibi..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Haftada birkaç defa, o da mesane sürekli boşalacak şekilde değil de basit bir mandal sistemiyle idrar akışını kesip, sıkışıldığında mandalı açıp mesaneyi boşaltarak yapılırsa, hiç hiç bir zararı olmaz.

Üye
    nine60 Avatarı

Son Giriş
    18.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eve hapis olduğum yok Mediha.Yalnız yatılı gitmem.geçmişte yeteri kadar kadar gezdim.Benim böbreklerim bozuk.Kronik pyelonefrit, Ama ilerlemiş şekli.Tuvalet ihtiyacımı gideririm ,yola çıkarım, yarım saat sonra tuvalet aradığım da olur. 4 saat de sabreder. Ne olacağı belli olmaz.
    Böbrekler tuz kaçırıyor,idrarı yoğunlaştıramıyor.Tutmaya kalkarsam böbreklerimin ağrısından duramam.
    Sizlerde bu kadar tutarsanız böbreklere vereceği zararı bilemezsiniz.
    Benden uyarı yapmak......
    Bu kadar eziyete değmez. Kısa mesafeler iyidir.

Gelelim daimi sondaya .Doktor bana mesane kapasitesini küçülttüğü için önermiyoruz dedi .2 defa hastanede yatarken kullandım. Biri 20 gün sürdü. Çünkü çok kötü idim. En küçük numara sonda takıldı 10 gün sonra çevresinden idrar kaçırma başladı. Bir numara büyük takıldı.
    İkincisinde 2 gün takıldı ameliyat olmuştum . Genel cerrahi doktoru gitmiş ürolojiye söylemiş ,en kısa sürede çıkartın demişler.
    bunlar size bilgi. Gerisi sizin bileceğiniz iş.

engin934;
    Kendini bezlesene .Bunun kurtuluşu yok.o kadar sık tak yapılmaz.ben çocuk bezi alıyorum.Çarşaf değiştirmekten daha kolay.
    Uykun da ağır ise tam olur.

Mediha;
    Yanımda aynağı baldırıma bağlıyacak enli lastik taşıyorum.Eğer uygun tuvalet bulamazsam aynayı bağlıyorum.Aynasız olmuyor.Hedef şaşıyor. Bu sefer sonda yumuşuyor uğraş dur.

Üye
    köşeci Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    17:33
    Yaşadığı Yer
    GÜNEYLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar :
    Tak yapan bir erkek olarak yaşadığım sıkınıları biliyorum fakat
    bir bayanın tak yaparkan yaşadığı zorlukları düşünmek bile istemiyorum
    cesaretiniz ve paylaşımlarınız için teşekürler.Benim sormak istediğim bir şey var,
    bi ara form da okumuştum ankara gatada nörojen mesane vakaları için yei bir ameliyat yapmışlar.
    Mesane kapakcık sinirlerini başka kas sinirlerine bağlayıpta mesaneyi aktif hale getiriyorlar,
    diye.Bu ameliyatı olan varmı bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler herkeze geçmiş olsun.

Üye
    engin934 Avatarı

Gerçek Adı
    Engin
    Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İş durumundan Tekirdag
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Nine60;
    Ben taka ve üropan ilacına yeni başladıgım için gece gündüz sürekli bezleniyorum bezlendigim halde kaçaklarımın şiddeti ve sıklıgı çok oluyor uykum öle agırda degildir ben istiyorum ki taklarda idrarım gelmesi gerektigi kadar gelsin tak aralarında hiç kaçagım olmasın hiç bezlenmeyim ama daha bu istegim için erken yada çok şeymi istiyorum ne ? 4 saatte bir tak yapıyordum doktor 3 saatte indirdi ama gece 12 sonra sabaha kadar 4 saatte çıkardım gece sıvı almadıgım ve fazla gelmeyecegini düşündügüm için

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon