Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 57 mesajın 46-57 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    abi çok teşekkür ederim saolasın ilk önce doktorum endeskopi yaptı sonra operasyonla üretranın içine girip tıraşladı 45 dakika kadar uğraştı uyuşturmadan yaptı acısı beni delirtti resmen tırşladıktan sonra 18 numara sabit sonda denedi olmadı sonra 14 ve 12 denedi onlarda olmadı seni hastaneye yatırdı idrarın geldiğinde takmaya çalış banada haber dedi bende rüsch care taktım biraz zorlansamda idrarımı boşlttım çıkarmadan bantla yapıştırdılar buğünlük böyle idaret et yarın ameliyat edecem dedi yarındası gün bayıltarak yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla üretrayı genişletip bi gün önce 12 numara bile takılamayan üretraya 20 numaraya sabit sonda taktı dün ameliyattan öğlen 12 de çıktım akşamda taburcu etti saat 16.30 civarı taburcu oldum şuanda evdeyim 20 numara sabit sonda takılı yaklaşık 11 kalacak sonrada çıkarttırmamı söyledi abi şuanda da yatarak yazıyorum fazla oturunca sancıyor penisimin ucuna furacin sürsem olurmu bi krem yazmış ama üzerinde göz pomadı diye yazıyor bende sürmedim galiba eczacı yanlış vermiş işte böyle abi sence ben şuan da doğru mu yapıyorum yada yapmışım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

1 ay kalsın sabir sonda. Daha doğrusu, 15 gün sonra yine aynı numara sabit sondayla değiştir. Bir 15 gün de o kalsın. Sonra TAK'a geçersin. Bir aydan önce çıkarma sabit sondayı.

Evet, yatarak geçir dinlenme dönemini. Bol bol bol su iç.
    Sabit sonda sürekli idrar boşaltmasın. 4-5 saatte bir mandalı aç-kapa. Yani mesanede idrar biriksin mutlaka.

Evet, Furacin de sürebilirsin, sanırım doktor Teramisin yazmıştır, onu da kullanabilirsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

abi çok teşekkür ederim çok saol geröekten ban moral verdin abi saolasın deiklerini aynen uygulama çalışacam fakat bu süre olayını doktoruma söyledim aynen senin dediğin gibi hocam 15 gün dursun sonra yine aynı bi 20 numara daha takalım bi 15 günde o dursun dedim olmaz dedi nedenini bu sabit sondaya en fazla 20 gün kalabilir oda aşırı hijyen şart dedi çünkü tehlikeliymiş abi mikrop kapma açısından sen eğer istiyorsan 15 gün dursun ama sonra mutlaka çıkartmamız gerekir dedi benim doktor 1 ay bekletirsem doktorum bana kızar abi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Şimdi taklı olan sonda 16 gün kalsın. Sonra yenisiyle değiştir, bi 15 gün de o kalsın. Yani toplamda 1 ay kalacak. Arada değiştirdiğin için sorun olmaz...

Aynen bu dediğim gibi yap. Eğer erken çıkartırsan üretra iyileşmemiş olur ve kısa sürede yine kanama-tıkanma olur.

Yahu insanlar zorunluluktan dolayı ömür boyunca sabit sonda kullanıyor... Sen dediğim gibi yap ve kurtul bu dertten kardeşim
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Bülent abi merhabalar bugün sabit sonda da 18.günümdü dün doktorumla görüştüm yarın gel sabit sondayı çıkaralım inşaallah enfeksiyon kapmamışsındır dedi ve bizde bugün gittik doktorum sabit sondayı çıkardı şuan pek üstüne oturmuyorum oturunca biraz acıtıyor şuan evdeyim hastaneden geldikten sonra idrar boşaltımıda yaptım her hangi bir zorlama yada kanama olmadı idrar boşaltımını rusch care 14 numara sonda ile yaptım çıkartırken biraz acıttı ama bi kaç gün sonra o da geçer heralde değilmi bide abi rüsch care 14 numara sondayı bi problem çıkarmaması için 2 hafta kadar kullanıp ondan sonra kaymakamlığın verdiği sondaya geçmeyi düşünüyorum
    ve birde 12 kullanayım bundan sonra sürekli yoksa 14 numara mı kullanayım
    abi ilgine alakana çok çok teşekkür ediyorum saolasın abi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

14 kullan.
    Kanama ya da zorlama olmadığı sürece de 14 kullanmaya devam et. Ne kadar kalın kullanırsan daralması o kadar az olur.
    rüsch care değil de hi-slip plus kullan bence. O daha kaygan gibi...
    C vitamini takviyesi yap. Günde 500-1000 mg c vitamini talleti kullan. Hem üretradaki iyileşmeyi hızlandırır hem de idrarı kristalize ederek enfeksiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Merhaba Bülent Abi nasılsın senden bir ricam var abi senin sonda raporunu buraya koyabilirmisin ben yeniden rapor çıkarttıracamda o yüzden biliyorsun kaymakamlıkla bir orta yol bulamadık o yüzden sigorta başlatıp sondaları sigortan temin edecem inşaallah bide benim raporu günde 4 tane diye yazmış doktor benim baya bi sonra haberim oldu günde 4 tane olduğundan kaymakamlığa gide gele gide gele farkına varmamışım yani yeniden rapor çıkartmam lazım günlük 4 tane yetmiyor abi senin raporu buraya koysanda bende aynısını yazdırsam doktora çok iyi olur kusura bakma sanada zahmet veriyom şimdiden teşekkür ederim abi sağolasın

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Rapor: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=34614

Senin sağlığın iyi mi? TAK yaparken sorun yaşıyor musun? Tecrübelerini yazar mısın buraya...

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Bülent Abi merhabalar teşekkür ederim abi ilgilendiğin için saol sabit sonda çıktıktan sonra 4-5 gün kadar hafif bir kanama oldu artık kanama yok ameliyat olmadan önceki durumuma bakınca evet daha iyiyim faydası oldu sondayı takarken baya zorlanıyordum ama şimdi her hangi bir zorlama yok çok şükür doktorumda bir dahaki sefere iyice daralmadan gel ki işimiz daha kolay olsun ameliyat'a gerek kalmasın dedi yani şimdilik iyiyim her hangi bir zorlama yok kanamada yok bir sorun yok yani çok şükür hatta şuanda sosyal aktivitelere katılıyorum abi özürlülere yönelik çorap kursu var bizim burada bende ona gidiyorum o yüzden pek zamanım olmuyor bilgisayar başında onun içinde pek giremiyorum sitemize

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sonda girmemesi nedeniyle kullanılan sabit sonda üstüne bir sorum var: Sabit sonda illa da sonda torbası ile beraber mi kullanılmalı? Bunun yerine, sabitin agzını tıpayla kapasak, sonra TAK yapar gibi tuvalet gideceğimiz zaman çıkarsak? Mesane de tembelleşmemiş olmaz mı? Bir zararı var mı?

Bir de sabiti ne kadar sürede yenilemek lazım, 15 gün mü?

Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Tabii ki torba takılı olacak diye bir şart yok. Yeter ki torba yetiştirene dek sızıntı olmasın...
    Ve, sabit sonda kullanımında zaten idrarın sürekli torbaya akmaması gerek. Basit bir mendal/maşa/tıpa ile idrar akışının kesilmesi, sıkışında açılması ve mesanenin boşaltılması, sonra yine kapatılması gerek. Böylece mesane kapasitesi sürekli akış nedeniyle küçülmemiş olur. Bu konu cidden yaşamsal önemdedir. Aksi halde zamanla mesane kapasitesi çok çok azalır.

Evet, sabit sonda en geç 15 günde yenilenmeli.

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhabalar Bülent abi nasılsın abi öncellikle çok teşekkür ederim beni merak edip halimi hatırımı sorduğun için çok şükür iyiyim bi problem yok şimdilik hamdolsun. sitemize pek giremiyorum çalıştığım için o yüzden mesajını yeni farkettim abi özür dilerim biraz geç oldu ama inşallah bana kızmamışsındır.

abi senin hakkını ödeyemem beni yönlendirdin sayende daha sağlıklıyım doktorumla sürekli irtibat halindeyim o da soruyor herhangi bir olumsuzluk var mı diye. şimdilik gayet iyiyim hiç bir problem yok çok şükür. ameliyat olmadan önce gerçekten çok zor günler geçirdim ve ameliyat olalı yaklaşık 1,5 yıl oldu ve şu ana kadar bi problem söz konusu değil abi sayende

ve benim gibi sorunu olan arkadaşlarıma da tavsiyem bir an önce üretra darlığı ameliyat'ı olmalarıdır.

Allah her kezin gönlüne göre versin inşallah.

saygılarımla...

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234