Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    21:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    30 Mart 2010 Güncel: arkadaşlar yaraları kurutmayı başardım

Aralık 2009 başında 4. siringomyeli ameliyatımı oldum. ameliyatan sonra yürüyemiyorum. 4. ameliyatta hem boyun hemde bel i açtı doktorum. Mr lara göre yapılan her şey normal ve ii ama artık benim savaşıcak gücüm kalmadı ve fizik tedaviyi erteleyip duruyorum
    neyse soruma geciyim: yatakta yatmaktan kalçanım sağ ve sol kısımlarında yüzeysel bası yarası oluştu. ama yüzeysel yaralar.. önce sol tarafta yara oluştu o taraf comfeel yara örtüsü ve izotonik su yardımıyla kuruyo gibi. sağ tarafta kızarıklık vardı doktorum tavsiyesiyle koruma amaçlı o tarafa da comfeel taktım. ama sanki yara oluşuyo gibi.
    yatakta havalı yatak kullanıyorum
    161 - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..?
    bu tarz bi yatak acaba yatak seçimim mi yanlış oldu ? ve yatak gece terletiyor. sadece geceleri sağ ve sol tarafa yatıyorum.
    yaraların bu kadar çabuk oluşması normal mi? yaraları temizleyip açık mı bırakmam lazım yoksa yaptığım doğru mu acaba? ve hangi tür yatağı önerirsiniz ?

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şu anda sol tarafta yüzeysel bi yara var ama kuruyo gibi ... sağ taraf ise kızarık ... bende pozisyonumu değiştiriyorum sırt üstü yatmaya da korkuyorum o taraf ta yara olur diye ...

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yok gün içinde oturma pozisyonudayım havalı yatak üstünde ... sağ ve sol ayakta hareket var ama yürümeye yetecek kadar değil ... daha havalı minder alamadım o yüzden genelde havalı yatak üstünde oturuyorum ... yara açılan tarafların üstüne sadece geceleri yatıyorum o da korkudan sırt üstü yatarsam o tarafta yara olur diye

Üye
    İbrahimt5 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

çok geçmiş olsun arkadaşım benimde nacizane bir tavsiyem var.
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...tml#post574588

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

comfeel yara bandını eczacımızın tavsiyesi üzerine kullanmaya başladım ... sonra sitemizden gelfix sprey i öğrendim ... hemen pazartesi eczane ye sorucam

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

yatak yarasını önlemenin bence altın kuralları:
    1- Sağlıklı beslenmek. Protein yönünden zengin olması önemli. Haftada bir diz kemiğinden çorba yapmak çok faydalıdır.
    2- Özellikle C vitamini takviyesi almak gerek (Solgar 1000 mg'ı öneriririm).
    3- En az haftada bir kez banyo yapmak gerekir. Bu mümkün olamıyorsa popo ve genital bölgelerin sabunlu bezle temizlenmesi çok yararlıdır.

Ben yıllardır standart İstikbal yatakta yatıyorum. Ama iki özelliği var:
    1- Resimde olduğu üzere yatağın üst kısmında neredeyse yorgan kalınlığında yumuşak bir kısım var. Bu sayede yatağın yüzeyi çok yumuşak
    yatak - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..?
    2- Özellikle çarşafın buruşmaması, yatak yüzeyinin terletmemesi ve yumuşak olması için bir de alez kullanıyorum. Bu alez sahiden çok işe yarıyor (benimki aşağıdakinden değil, ama bu da güzelmiş: bkz):
    sivigecirmez - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..?

Hatta ille de havalı yatak kullanılacaksa, onun üstüne bu alez mutlaka konmalı diye düşünüyorum. Zira terleme gerçekten yara için büyük bir risktir...

yatak yarası küçücük bir kızarıklık olarak ortaya çıkmaya başlamışsa (bir ıslaklık yoksa henüz):
    1- Terlememek, temiz tutmak çok önemli.
    2- Comfeel Plus Transparan Yara Örtüsü ile hemen yaranın üstünü korumaya alın:
    13 - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..?
    3- Kesinlikle üstüne bası yapmayın. Yani üstüne yatmayın, oturmayın, sürtünmeyin.
    4- Yatarken çok sık pozisyon değiştirin. Bunu yaptığınız sürece yara olmayan yerlerde yara olması riskini önlemiş olursunuz. "Aman başka yerimde çıkmasın" diyerek varolan yaranın üstüne yatmak akıllıca değil

Varolan kızarıklık ıslak hale gelmiş ve yara haline dönüşmüşse:
    1- Gelfix Sprey'i çok övüyorlar, bunu kullanın ve yine üstüne Comfeel veya Gelfix yara örtüsü örtün (http://www.engelliler.biz/forum/sagl...kullanimi.html).
    sprey - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..? ped - Bası Yaralarının tedavisi ve korunma yolları..?
    2- Kesinlikle ama kesinlikle üstüne bası yapmayın.
    3- Bu tür örtüler ilk kullanılmaya başladığında önce "yahu yara daha kötüye gidiyor" hissi verir. Aman telaş etmeyin, bir-iki günde kendine gelir. Sakın (akıntı çoksa ve bu akıntı örtüyü kendisi kusmamışsa) örtüyü almayın...

Aklıma gelenler bunlar...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hayat52 Avatarı

Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    samsun/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar alezi nerde bulabilirim ve fiatı ne kadardır.

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yataş ... idaş ... istikbal ... bellona gibi pek çok firmada var ... bende bi tane aldım ... fiyatı 20 ile 40 Tl. arası değişiyor ...

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol taraftaki yara comfeel yara bandıyla iyiye doğru gidiyor ve kuruyor.. ama sağ taraftaki yara ıslak ve kanlı yaraya dönüştü . ama yüzeysel bi yara ... comfeel bandı günde 2 defa değiştiriyorum (komple beyaz oluyor ) ... yarayı izotonik ile temizleyip etrafını batikon la temizliyorum .... ve tekrar yara comfeel yara örtüsü ile kapatıyorum ... bir hemşire rifampisin ampül önerdi ... doktorum ise rifosin kullanmamı söyledi ... Gelfix Sprey'i ıslak yarada kullanabilir miyim ? acaba comfeel yara örtüsü mü sulandırıyor (gerçi sol tarafa iyi geldi ) ...Sağ tarafa hiç baskı yapmamaya dikkat ediyorum ... ne biçim yaraymış bu böyle hemşirem comfeel yara örtüsü kullamadan gazlı bezle sarmamı söylüyo . eczacımız comfeel yara örtüsü kullanmamı söylüyo ... doktorum rifocin + comfeel kulanmamı söylüyor ... çok fena aklım karıştı . daha önce yazılan herşeyi yapmaya çalıyorum . sizce ne yapmalıyım ?

Üye
    Ben..VE..Sen Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:59
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    3

slm arkadasım cook gecmıs olsun sımdı konuya nerden baslıcamı bılmıyorum oncelıkle o.f ların buyuk sorunlarından bırı bası yarası
    sımdı havalı yatak secımınde ıyı olmalı tabı ama havalı yatak kulanıyorsun bu yara acmıcak demek deyıl senın elınde olan en buyuk kozun hareketlı olman kardeısm eger hareketlerın kısıtlıysa elınden geldınce aynı pozusyonda durma mesela yuz usdu durmaya calıs sık sık ama bır kere acıldımı
    ZORR ELINDEN GELDINCE ONU TEMIZ TUT VE PANSUMAN LARINI AKSATMA BUNUN ICIN COK GUZEL ILACLAR CIKDI DAHA YENI BASLAMIS YARALAR ICIN ISTERSEN BIR PILASTIK CERAHINA BASVUR KARDESIM COK GECMIS OLSUNN

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Ne durumda Can?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hebunebru Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bası yaraları BUZ DAGI gibidir,buz dagi yukaridan cökmeye baslar ama altan erir..iste yarada icten acilir ve yüzüye kizarikla ortaya cikar.ben 28 Aralik basi ameliyati oldum ve hala oturamiyorum.her yil yara acilir vucudumda o kadar ki artik basi yarasi acilan yerde doku kalmadigindan belimdn alindi..arkadasim cok dikkat et sana rifampisin ampul öneririm kurutur ve iyi bir plastik cerrah bul unutma her plastik cerrah basi yarasindan anlamaya bilir.beslenme cok önemli protein al mesela yumurta günde 3 tane(iyy nefret ederim)o yüzden bu haldeyimve sürekli pozisyon deistir.oturanboga arkadasmzn dediklerini dikkate al..cok gecmis olsun umarim ameliyata gerek kalmadan kurtulursun.

Üye
    ates34 Avatarı

Son Giriş
    11.11-2010
    Saat
    23:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm can arkadasım babamda bası yarası ilk acıldıgında kapatabildiik 2002 de acılmıstı sonra tekrar acılldı yası ilerlemiş oldugundan ve yüs üstü yataamadıgından ammeliyat uygun görülmedi.yarası bayagi genişti suan ufaldı benim tavsiyem sabah aksam izotonikle temiz panssuman ve gazlı besle yarayı örtün.yüz üstü yatabiliyorsanız yatın.yarayı hava aldırtıktan sonra tekrar kapatın .yukarda aarkadasımız 3 yumurta yazmıs bnce fazla 1 yter yogurduda tavsiye ederim biirda vitamin kullnnın derim .pansuman günde 2 defa mutllaka yapın yara iltihaplı gibiyse 3 defa pansuman yapın günde.allah yardımccınız olsun

Üye
    ..can.. Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Büyükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cuma günü cildiye doktoru bi karışım ilaç (Rivanollu su) ve 2 krem verdi ... akşam bu ilaçları kullanmak için comfeel li açtığıdımda yaralar kurumuştu ... şimdi iki tarafta kurudu ve küçülüyo gibi ... Tedaviye comfeel yara örtüsü ve isotonik ile devam ediyorum . doktorun ilaçları şimdilik bi kenarda duruyo ..Amerika dan roho minder siparişi verdim . modelini araştırıyolar ama büyük ihtimalle roho Contour Select Cushion gelicek . inş. yaralar tamamen kapanır ..
    Gelfix sprey üretilmiyormuş galiba artık . onu baya araştırdım hiç bir yerde yok ..

Üye
    özgürtürkkan Avatarı

Son Giriş
    22.02-2010
    Saat
    23:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    forumlardaki yazıların bir kısmını okuma fırsatım oldu. Bası ve diğer rahatsızlıklar için: http://www.engelliler.biz/forum/alim...kullanimi.html

Sayfa 1 / 2 12 SonSon