Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Nova arkadaşım idrardaki tortuların kirlimsi rengi ve şekilleri jel şıkkını düşürüyor bendeki durumun
    her tak sonrasında sondayı incelemiyorda değilim jelli bölümde jelin soyulması(mesanede jelin soyulmasından dolayı)gibi bişeyde görmedim
    Ama herbirinizin fikirlerini çok detaylıca düşünüp irdeleyeceğim

Üye
    budapeşte Avatarı

Gerçek Adı
    minevver iskender
    Son Giriş
    19.11-2010
    Saat
    22:29
    Yaşadığı Yer
    adana seyhan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim kızımda da aynı sorun var ama biz devamlı koruyucu antbiyotik kullanıyoruz.yani dr verdi çok düşük dozda hergün kullanıyoruz .fakat yinede dr bunun normal oldugunu söylüyor.koruyucu antibiyotik gerçekten işe yarıyor ve tabiki her tak da yıkamak hatta fazladan yıkamak yapmak sorunu oldukça çözüyor.

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Budapeşte yıkama konusunu biraz daha açarmısın?tahmin ettiğim batikonlu su veya izotonikle(serumsuyu)mesane yıkamamı,hergünmü?...antibiyotiğin ismini hatırlayabilir misin(bugün doktoruma sordum Kaya26 nın önermiş olduğu munorolu bana uygun görmedi)eğer ki ismini hatırlayıp yazarsan direk kullanmam doktorumla bunuda sorarım

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

hayır enfeksiyon kaptığında kültür testi yaptıracaksın üreyen mikroba karşı etkili olan antibiyotiği doktorun yazar bu ilacı 2 hafta kullandıktan sonra 15 gün ara veriyorsun vücudun bu ilaca karşı direnç kazanmasın diye sonra 3 günde bir tane kullanıyorsun... yan etkileride bende en çok 6 ay kullandıktan sonra deride kızarıklık ve kabartı,ishal gibi yan etkileri oldu yani genelde alerjik yan etkiler bunun içinde alerji ilacı kullandım geçti yan etkiler çoğaldığı zamanlarda kullanmaya biraz ara veriyorum... eskiden enfeksiyon kapıyor 2 hafta ilaç kullanıyordum ama ilaç bittikten 1 hafta sonra yine kapıyor yine gidiyordum yine antibiyotik yazılıyor yine 2 hafta kullan 1 hafta sonra aynı en sonunda doktor 3 günde 1 tane kullanmamı söyledi daha rahat ettim yinede enfeksiyon kapma riski var ama her hafta hastaneye taşınmaktan iyidir... yinede doktoruna bu şekilde kullanıp kullanamayacağını sor ona göre hareket et ...
    geçmiş olsun...

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İdosente kardeşim desteğine teşekkürler
    İdosente konuyu başlatırken girişte yazmıştım sanırsam gözünden kaçmış
    belirli zamanlarda üroloji doktoruna gidiyorum ,kültür bırakıyorum uygun antibiyotiğe doktorumun önerisiyle başlıyorum ama;engeç 1 hafta içinde yine üreme başlıyor ki kaçırma sorunları baş gösteriyor.gına geldi bu sorundan sizlere buraya açtım ki sizlerden aldığım değişik deneyim ve fikirleri doktorumla mütaala ediyorum
    ben idrar enfksiyonundan kurtulmak için, tak yapma öncesi ellerin,tak esnasında üretra girişi temizliği gibi konularla çok dikkatli olmaya çalışıyorum ama biyerde eksikliğim veya yanlışlığım varsa bunu sizlerin fikirleriyle yakalamak

Üye
    budapeşte Avatarı

Gerçek Adı
    minevver iskender
    Son Giriş
    19.11-2010
    Saat
    22:29
    Yaşadığı Yer
    adana seyhan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili asabi,biz koruyucu antibiyotik olarak cipro 500 mg hap ama özellikle dikkat ikiye bölüp yarısını her akşam içiyor.aslında 250 mg ama piyasada bulunmuyor bizde 500 olanı ikiye bölüyoruz.ama lütfen siz kendi dr sorunuz.
    yıkama derken izotonik serumla yıkamayı söylemek istedim.
    mutlaka her tak yaptıgımızda 50cc-100cc serum sondadan içeri verip tekrar boşaltıyoruz,hatta bazı günler ben daha fazla yapıyorum,idrara bakıyorum eğer koyu ve içinde partaküller fazlaysa ogün daha sık yapıyorum.günde 5 kere tak yapıyorsak,biz herseferinde mutlaka yıkama dediğim bu işlemi yapıyoruz.
    geçen yıl enfeksiyondan bizde aynı sizin gibi çok çektik ama bu yöntemden sonra çok rahatladık.serumu devlet veriyor,dr rapor çıkarınca sorun olmuyor.umarım tavsiyeler işe yarar hoşça kalın

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İremsu bilgi ve moral desteğin için çook teşekkürler
    Budapeşte arkadaşım geçen zamanlarda izotonik veya batikon yıkamasını yaptım haftada 1 demişti doktorum bunu tekrar ve sık yapmam gerekirmi sorucam doktora ve bunun yanısıra şunu yazabilirim benim durum seninkisinden inatçı çünkü bana hiçbir dönemde cipro hiç ama hiç fayda etmedi
    tabiki sizlerin tavsiyeleri işe yarayacak teşekkürler

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bazen ne yaparsan yap fayda vermiyor yinede enfeksiyon kapıyor bizim elimizden ancak her şeye çok dikkat edip enfeksiyon riskini en aza indirmek sen bu kış aylarında fazla soğukta kalmamaya bak soğuklarda etkiliyor...

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet İdosente aynen yazdığın gibi doktor kontrolünde neler yapmadım ki aza indirdim derken yine sorunlar baş gösterdi hep hakikaten yoruldum işte bundan dolayı konuyu buraya açtımki benzer sorunları yaşayan arkadaşlardan bu sorununu nasıl aştığını veya azalttığını yazması için

dediğin gibi ayaklarımıda üşütmemeye çalışıyorum öyleki dokununca fark ediyorum biri buz gibi oluyor diğeri normal üşütmeden kaynaklanan kaçırmalarımın idrar tutma kapastasi de düşüyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

• TAK aralıkları asla 4-5 saati aşmasın. Bu süre aşıldığında mesanedeki idrar bakteriler için cennet kıvamına gelir. Hatta, kronik bir bakteri söz konusuysa, yeri gelsin bol sıvı tüketin ve 3 saatte bir TAK yapın. Hatta ve hatta çok bunalırsanız bir haftalığına sabit sonda takın (hortuma açma-kapama mandalı takmak ve mesanedeki idrarın sürekli boşalmaksızın, sıkıştığınızda dışarı atılmasını sağlamak koşuluyla)
    • Baticon veya Octenisep vb. antiseptik ile kateterin giriş bölgesi temizlenmeli
    • Günde birkaç defa eller anti-bakteryen sıvı sabunla yıkanmalı. En az haftada bir kez banyo yapılmalı. En az haftada 3-4 kez üretral bölge sabunlu suyla yıkanmalı.
    • TAK yaparken kateterin içeri giren kısımlarına -bir an bile olsa- el değmemeli (ben kateter torbasıın iç yüzeyini kullanarak itiyorum. Bu şekilde el değmesi mümkün değil)
    • 2-3 günde bir 1000 mg C vitamini takviyesi mutlaka yapıyorum (tabii böbreklerde taş oluşumu olmadığından ve bol su. içildiğinden emin olmak kaydıyla)
    • Ayrıca bazen şuradaki ürünlerden de kullanıyorum (ama ne kadar işe yarıyor bilmiyorum ) http://www.engelliler.biz/forum/sagl...lar-bilgi.html
    • Antibiyotik kullandıktan 3 gün sonra kültür testi yapılmalı. Bu süreyi beklemeden yapılacak testler hatalı sonuç verebilir. Ayrıca kültür testi için idrar öreneği alınırken steril idrar kabı kullanılmalı.
    • Antibiyotik kullanırken geniş spektromlu olanları değil, kültür sonucuna göre en spesifik antibiyotiği kullanın. Zira geniş spektrumlu olanlar bir yandan üreyen bakterileri yok ederken diğer yandan yararlı olanlarla da savaşıyorlar. O güne dek kullanmadığınız gruba dahil antibiyotiği kullanmanız çok daha etkili sonuç verecektir.
      Ve daha önce yazdığım gibi kesinlikle 2, hatta böylesi inatçı bakterilerde 3 kutu olarak antibiytik kullanın. Antibiyotik mutlaka 12 saatte bir alınmalı ve +-1 saatten fazla sarkma olmamalı.
    Asklıma gelenler bunlar
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında bu güzel yazıyı bozmamak için bişey yazmayacaktım ama teşekkürsüz edemedim
    şefim çok detaylı ve hassas olarak konuyu açmış,açıklamışsın teşekkürler
    değinmiş olduğun bütün şıkları 80--90 oranında uyguladım,uyguluyorum,uygulayacağım ki inşallah kurtulcam bu illetten
    tüm sorunuma uzanan arkadalara da teşekkürler

Üye
    mediha gürgöze Avatarı

Gerçek Adı
    mediha gürgöze
    Son Giriş
    01.02-2010
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Selam,
    TAK uygulayan kişilerde üremeler klinik olmadıkça (yüksek ateş, spastisitede artma, idrar kaçırma, genel durumda bozulma) antibiyotik başlanması doğru değildir. Çünkü klinik belirti göstermeyen üremeler normal kabul edilir.
    sıvı alımınızı düzenleyip, c vitamini alımına önem verirseniz iyi olur.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12