Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    23:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    erkek arkadaşım 5 ay önce trafik kazası sonucu omurilik felci geçirdi. 1 hafta önce eve çıktı. kazadan önce de aynı evde yaşıyorduk. kaza sonrası evmizi değiştirerek yine birlikte eve çıktık. tuvalet ihtiyacını kendisi gideremiyor. tak da kullanamadığı için, bez kullanıyor.
    şu anda ellerini de kullanamadığı için bezi benim değiştirmem lazım. ama bunu yaparken çok utanıyor ve bunun sonrasında saatlerce benimle konuşmadığı oluyor.
    bu konuyu nasıl aşabiliriz. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Üye
    lovest42 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa AÇIKGÖZ
    Son Giriş
    04.04-2017
    Saat
    13:07
    Yaşadığı Yer
    Konya\Karatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Erkek arkadaşının ailesi felan yokmu bide siz evlenmeden berabermi yaşıyordunuz bu kadar samimi oldugunuza göre bu sizin ikinizin arasında bişey ama sunu söylüyüm bende ilk kaza yaptıgım zamanlarda bu bez olayına çok kafamı takmıstım çok utandıgım sıkıldıgım anlar oldu ama aradan 11 ay geçti suan bez kullanmıyorum tak yapıyorum kendim bu yönden biraz rahatladım tamamen psikolojik bişey herşey onun kafasında bitiyor kolay değil ama alışmak zorunda ona böyle şeylerin olabilecegini söyle kafasında baskı olusmasın ona ondan daha kötü olan hastalar oldugunu söyle şükretmesini söyle sabırlı olmasını söyle ancak bu şekilde yardım edebilirsin.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

İlk önce geçmiş olsun diyorum ..Arkadaşınıza bez kullanmanızı doktoru mu önerdi? çünkü omurilik felcinde felç olayı olduğu için vücut mesanedeki idrarı tamamiyle boşaltamaz ve mesanede idrar kalır bu da eğer böbreklere kaçarsa böbreklerin çürümesi durumu bile sözkonusu..

Bence öncelikle bi hekimden yardım alın gerekirse daimi sonda takılır yok her şey yolunda giderse erkek arkadaşınıza gerekli testler yapıldıktan sonra TAK kullanmaya başlayabilir...

Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerçekten hepinize teşekkürler.
    normalde tak kullanması gerekiyor. ama ben buna cesaret edemediğim için sadece her akşam gelen hemşiremiz takla boşaltım yapıyor.büyük abdestini hissedemiyor fakat herkesin şaşırmasına rağmen şimdilik kabızlık olmadan kendi isteği dışında devam edebiliyor(bunun için bez kullanıyoruz).bir süre sonra tak'a geçmeyi umuyoruz ama ftr'deyken de tak'la iltihap olmamasına rağmen kaçaklar oluyordu.
    ben sevgilimin ailesi yerine benimle kalmasını istediğim için(kazadan önceki gibi) ne bunu bu durumu kabullenemeyen ailemle konuşabiliyorum, ne de onun ailesiyle. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Arkadaşım gerçekten sizi tebrik etmek lazım ..bez kullanın elbetteki ama akşamdan akşama tak yeterli olmayabilir ve sevgilinizde hissetmediği için ileride sıkıntı oluşturabilir onun açısından.. Bence bir an önce bi Fizik Tedavi merkezine başvurun ve ordan yardım alın ..Kaçaklar konusunda da size önerecekleri mesane içi basıncı azaltan ilaçlar var..Ama en önemlisi içtiği sıvı miktarını ve boşaltım yaptığı idrar miktarını karşılaştırıp ona göre davranmak...

Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

doktorumuz ftr'ye yatmasına gerek olmadığını haftanın belli günleri rehabilitasyonla gelirse yeterli olucağını söyledi.ama tuvalet eğitimi konusunda kimse bizi bilgilendirmedi.ama açıkçası ben de erkek arkadaşıma söylemeye çekiniyorum. çünkü bez değişimi bile onun içn büyük bir problem. sizce bunu ona nasıl söyleyebilirim.?
    biliyorum belki de sizin için saçma sorular soruyorum.ama hayatımızı kazadan önceki haliyle kurgulayabilememiz için bütün yardımlarınıza ihtiyacım var.
    şimdiden teşekkürler

Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emin olun.ftrden çıkarken bunları sormak aklımıza bile gelmedi.ama şimdi tekrardan sorabilirim.yardımlarınız için teşekkür ederim.bir de bana banyo konusunda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. internette yatak banyosundan bahsediyor,ftrden çıkarken de bunu yapmamızın yeterli olduğu söylendi. ama normal banyo(küvette) yapmamız mümkün mü?

Üye
    korayy Avatarı

Gerçek Adı
    Koray
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rehabilitasyon süreci tamamlanmadan hastaneden nasıl çıkarmışlar anlaşılır gibi değil birde sanırım arkadaşınız durumu kabullenmekte zorluk çekiyor, kimse düşünmez ama böylesine bir travma sonra psikolojik tedavi de en az ftr-rehabilitasyon kadar önemli bence.. o destek olmadan hayata yeniden dönmek epey zor..
    idrar kaçırma problemi varsa mutlaka işinin ehli bir üroloğa görünmesi lazım (özellikle nörojen mesane konusunda uzman) öyle veya böyle günde 5-6 defa tak yapmaya alışması lazım, mümkünse kendisi yapsın ama ellerini kullanamıyorsa bu iş size düşüyor. yediklerine dikkat ederse ve hergün günün aynı saatinde büyük tuvalet için tuvalete oturursa o iş de zamanla rayına oturur. bir süre sonra bezden de kurtulursunuz...
    kolaylıklar dilerim..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu zamanlar biraz sıkıntılı geçecektir, zamanla alışmaktan başka sihirli bir yol yok maalesef.

TAK yapamamak konusunda biraz tereddütüm var. Eğer kendisi mesaneyi boşaltabiliyorsa (yani işeyebiliyorsa), o zaman Prezervatif kateter/sonda kullanın:
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...bir-oneri.html
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...kullanimi.html
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...i-olur-mu.html
    http://www.engelliler.biz/forum/alim...satiyorum.html
    Böylece hem sağlık açısından daha iyi olur hem de her gün bez değiştirmekten kurtulursunuz.
    Ama dediğim gibi, kendisi işeyip mesanesini boşaltabiliyorsa (bazı kişilerde mesane üstüne küçük vuruşlarla mesanenin harekete geçip boşalması sağlanabilir). Yok, mesaneyi boşaltamıyorsa, o zaman günde bir TAK çok az. Bu süre zarfında mesane çok fazla dolar ve böbreklere idrar kaçması soınucu böbrekler zarar görür.
    TAK çok zor değildir. İnanın açılmak kolay olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün biraz da sizden destek alarak hemşiremizin yanında tak yaptım. çok da korkmama gerek yokmuş ama bir de gece tek başıma yaptığımda halimi görmek lazım. yine sizin önerileriniz doğrultusunda taktan sonra prezervatif sonda taktk ama biraz zor oldu. sanırım yine deneyimsizlik ve biraz da beceriksizlik yüzünden torbayı nereye koyucam,çok mu sıktım flasteri gibi birçok korkum oldu. birazdan diğer başlıklara girip kolay yolu var mı onu öğrenicem.

banyo konusunu da hemşiremize sordum. erkek arkadaşım desteksiz oturamadığı için şimdilik bir müddet yatak banyosuyla idare edicekmişiz. ama daha sonrası için tekerlekli sandalyeden küvete transferi sağlayan cihazlar varmış, internetten onlardan bulmaya çalışıcam. eğer daha önce kullanan varsa bana marka konusunda yardımcı olursa çok sevinirim.

adaptasyon sürecimize katkılarınız için teşşekkürler..

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:47
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

erkek arkadasınızın yaralanma seviyesi kaç??

Üye
    resital Avatarı

Son Giriş
    28.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

c5-c6

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili resital,
    Sizin çok güçlü, akıllı ve seven bir hanım olduğunuz aşikar. Bu zor günleri zamanla atlatacak, yaşamınızı düzene koyacaksınız. Bu forumlarda omurilik felcine ilişkin pek çok bilgi bulabilirsiniz ancak doktorun FTR’ye gerek olmadığını söylemesi tuhaf geldi.
    Yapılması gerekenler konusunda en iyi bilgiye ve merciye ulaşacağınıza eminim. Geçmiş olsun diyor, ikinize de sabır, kuvvet ve yaşama sevinci diliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bir defa şu hep aklınızda olsun: Banyo yapmasından tutun, beden hareketlerine dek felç olmadan önce ne yapıp ne yapamıyorsa, şimdi de aynı şeyler geçerli. Yani oturabilse ve banyoya transfer olabilse, banyo yapmasında hiç bir sorun yok. Hatta, inanılmaz keyif verici olur. Yeter ki oturma pozisyonunda tansiyonu düşmesin...
    Sadece şuna özen gösterin: Ekstra aktivitede bulunacağı zaman tuvalete çıkmış olsun, mesanesi boş olsun. Böylece beklenmedik şeyler olmaz ve canı sıkılmaz...

Sandalyede oturabilmesi çok önemli. Mobilize olunca çok rahatlayacaktır... O yüzden sık sık yatakta oturma denemeleri yapın. Tansiyonu düşerse, uzansın... Zorlamadan, küçük küçük adımlarla bu oturma dengesini sağlayabilir.

yatak banyosu için hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Sabun ve ılık sudan daha keyifli bir ürün düşünemiyorum... Saç için de kuru şampuan var. Marka ve satış yerini bulursam yazarım buraya...

Not: Kesinlikle sandalyeye geçtiğinizde minder alın: http://www.engelliler.biz/forum/teke...t-cushion.html

TAK konusu nasıl gidiyor? Birkaç defa yapınca çok kolay olduğunu göreceksiniz. Şu başlıkta yazılanlara da göz atabilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...tml#post405071
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...tml#post131195

Aklıma geldikçe birşeyler yazacağım bu başlığa...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Saç için de kuru şampuan var. Marka ve satış yerini bulursam yazarım buraya...
    Ben buldum bişeyler: http://www.sanalmagaza.com.tr/Produc...roductID=54208

54208 - Omurilik felçlilerde bez kullanımı ve bunun yarattığı psikolojik haller..?

Gugul daha fala seçenek buluyor..
    kuru şampuan - Google'da Ara

Sayfa 1 / 2 12 SonSon