Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2006 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...i-yapiyor.html

Bu ikinci kez oldu.
    Pazar sabahı kalktım ve TAK yapmaya giriştim. O da ne! Katater mesaneye kadar gidiyor, ama tam mesaneye gelince, mesaneden içeri girmiyor.
    Girmesi için ittiriyorsun, ittirdikçe tahriş oluyor, tahriş oldukça kasılıyor… Berbat bi durum! 3 saatte 5 kez denememe rağmen, bir türlü TAK yapamadım. En sonunda, sola yan dönerek, yapabildim (1600 cc!). Mesanem patlayacaktı yahu!

O andan sonraki TAK’larımda, hiçbir sorun yaşamadım. Yani kataterin mesaneye itilmesinde hiçbir sorun olmadı.
    TAK yapmaya çalışırken, mesane girişi ve yolu da ciddi şekilde tahriş oldu. Dünden beri, -azalarak da olsa- TAK yaparken kan geliyor. Bugün baya azaldı bu durum, ama halen kan var tabii.
    Oluşan tahriş enfeksiyona dönmesin diye, bol su içiyor ve üriner sistem antiseptiği olan “UROPAN”dan günde 4 defa kullanıyorum.

Bu duruma sebep olan şey nedir, bilmiyorum.
    Böylesi bir durumla karşılaşıldığında, aklıma ilk gelen şey, o anda, kas gevşetici bir hap alabileceğim oldu, ama maalesef Pazar günü olduğu için alamadım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alp_alp Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    22.04-2015
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sorunu yaşamamıştım ama arada bazen mesane girişinde çok hafif bir zorlanmadan sonra girdiğini farkediyor ama bunun için bir önlem almamıştım.Şimdi daha dikkatli olmam gerektiğini farkettim.

Üye
    Mr Forehand Avatarı

Son Giriş
    10.03-2012
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bülent, senin yaşadığın TAK probleminin çok daha büyüğünü yaşadım ben. Anlatayım;

28 Mart 2003, Cuma. Saat 12:00- 12:30 civarlarında TAK yapmaya çalışıyorum ama kateter bir türlü girmiyor. Uğraşıyorum uğraşıyorum ama olmuyor. Sanki önünde bir duvar var. Sonra kardeşimle doktora gittik. (Ondan 1 ay önce de zorlanmış ve biraz kanama olmuştu. Doktora gittiğimde o yapmış ve sanki hiçbirşey yokmuş gibi her şey yolunda gitmişti.Kandan falan esame yoktu.) Doktor (pratisyen doktor. Belde’de Ürolog olmadığı için) bizi hastaneye gönderdi. Saat 15:15 de hastanenin acil servisindeydik. Acilde gençten bir doktor vardı ve pek ilgilenmedi bile. Oradaki sağlık memurları sondayı takmaya çalışıyorlardı. Bu arada ben de deneme yapmaya devam ediyordum ama bir türlü olmuyordu. Bu süreler zarfında karnım (mesane) iyice şişmişti. İşin garibi arabanın sallantısı idrarın iyice artmasına neden olmuştu.
    (Tecrübe; arabayla bir yere gittiğimde, arabanın sallantısından dolayı idrar normalden daha çabuk oluyor.) Oradakilere bir an önce Ürolog doktoru çağırmalarını söylüyordum. Onlar da toplantıda olduğunu ve haber verdiklerini söylüyorlardı. (Günahı boyunlarına ama sanırım haber vermemişlerdi. Yok toplantıda Kaymakam varmış da falanmış da..) Ben dakikaları sayıyorum ama doktor gelmiyor. Saat 16:00 da geldi. Bir de onunla tartıştık. Sonra sakinleştik. Muayenehanesine gitmemizi söyledi. Orada kateteri takmayı denedi, başka şeyler denedi. Sonuç olumsuz. Ben bak(a)mıyordum artık. O zaman da bir sürü kanamış, tahriş olmuş. Bir türlü mesaneye girilemedi. Ve “Sistofis” takılması gerektiğini söyledi. Yani göbeğin altından mesaneye direkt girilecek ve idrar tahliye edilecek. Ve sistofis takılı kalacak.
    Resmen bıçaklanmak gibi bişey. Ama o an o şişkinlikten kurtulmak için her şeye razıydım. Çünkü tek düşündüğüm böbreklerdi ve onların zarar görmesinden çok korkuyordum.
    Tekrar hastaneye gitmemiz gerekiyordu. Doktor hastaneye telefon edip ameliyathaneyi hazırlamalarını söyledi. Eczaneyi açıp “Sistofis” var mı bakmalarını da söyledi. Hastaneye giderken o da Medikale uğrayıp “Sistofis” bakacaktı. Şimdi de sistofis bulunamıyordu. Hastaneye vardık, bir tane sistofis bulmuşlar. Doktor; “bu da küçükmüş yaa..” dedi. Tam bu sırada bankonun arkasındaki hemşire “aa burada bir tane varmış” dedi. Aah ah, hayret ki ne hayret, ben daha ne diyeyim… Sonra ameliyathaneye gidip (sanırım tekerlekli sandalyeyle kapısına kadar gitmiştim,sonra sedyeyle içeriye aldılar.) masaya yattım. Vee… Sistofis takıldı. Saat 19:00 civarları. O gün Cuma’ydı. Haftasonunu hastanede geçirdim. P.tesi çıktım. Doktor; “bir süre sonra Sistoskopi yapılacak ve Endoskopik bir müdahele yapılacak” dedi. Orası açılacakmış. “İstersen burada yapabiliriz ama birkaç yıl sonra nüksetme ihtimali yüksek sonra beni suçlama onun için bir ihtisas hastanesinde yaptırsan daha iyi olur, sen karar ver” dedi. Tahriş olan o bölgenin dinlenmesi ve kendini tamir etmesi için 10-15 gün kadar beklememi söyledi.
    Dokuz Eylül Ün.Tıp Fak.Hastanesi Ürolojiden randevu alıp İzmir’e gittim. Durumu anlattım.Orada kateterle bir deneme yaptılar, yine kanadı. “Üretra darlığı” deyip beni yatıracaklarını söylediler. Ben de bunun için gitmiştim zaten. Fakat bir problem daha vardı; Ne sevk kağıdım ne de Sağlık Karnem vardı. Çünkü, malulen emeklilik için müracaatta bulunmuştum ve işlemler başlamış, kurumdan ilişiğim kesilmişti dolayısıyla sevk kağıdı vermemişlerdi. Emekli Sandığında işlemlerim tamamlanmadığı için de Emekli Sağlık Karnem yoktu. Bu durumda bütün ödemeleri ben yapacakmışım sonra da Sandıktan geri alacakmışım. Oradaki doktorum durumun çok acil olmadığını, biraz daha bekleyebileceğimi söyledi. (Ama ben öyle düşünmüyordum…) Tamam dedim ve döndüm eve. Sonra Sağlık Karnemin işlemleri en kısa zamanda tamamlandı. Ve doktorumu aradım;”Ben Pazartesi geliyorum” diye. “P.tesiden itibaren 10 gün yokum ABD’ye Kongreye gidiyorum, istersen başka bir yere gidebilirsin ama onlar da Kongreye gidecekler, eli yüzü düzgün doktor bulabilir misin bilmem” dedi. Hayda.. dedim, Ki ne haydaaa..
    Her şeyde bir hayır vardır derler ya. SÜRE UZADIKÇA ORASI KENDİ KENDİNE DAHA GÜZEL İYİLEŞTİ sanırım. 10 gün sonra hastaneye gittik, beni yatırdılar. Ameliyat öncesi rutin tahliller falan derken 3 gün geçti. Perşembe günü ameliyata girdim. Endoskopik bir müdahale olacaktı, üretra darlığını giderecekler ve 16 numara sonda takacaklar ve o 2-3 gün orada kalacaktı. Sistofisi de çıkaracaklardı.
    Ameliyattan çıktım, baktım ki her şey aynı. 16 numara sonda takılmamış, Sitofis çıkmamış.. Ağladım sinirimden.Kimse de açıklama yapmıyordu. Ameliyattayken, orada kanama olmuş, minik kamerayla orayı görememişler falan.. bırakmışlar. Ama mesaneye kadar ulaşmışlarmış. Doktor, “bir süre sonra kateter takmayı deneyelim” dedi. Sanırım 1 gün kadar sonraydı. Büyük deneme yapılacaktı. Asistan doktor (şimdi arkadaşım olan Sevgili Ahmet) denemeyi yaptı.Bir problem çıkmadı, mesaneye ulaşıldı. Az miktarda pembemsi kan var. O an çok mutlu olmuştum, sanki büyük ödülü kazanmıştım. Ahmet’e “Çaakk” demiştim. Sonrasında her yaptığımızda pembemsi kan daha da azaldı.
    Sonraki gün Sistofisi de çıkardık. (Hergün Sistofisin mesaneye girdiği yeri pansuman etmiştik, enfeksiyon falan kapmasın diye..) Nasıl çıkarılacağını merak ediyordum ve o yerin yarasının kolay kapanmayacağı yönünde büyük endişelerim vardı. Ben yine bak(a)madım, doktor çekip çıkarıvermiş. Kardeşim, ben de yapabilirmişim dedi. Oraya iki parça gazlı bez koyup bantlayıverdi. 4-5 saat sonra TAK vakti geldi. Mesane biraz şişmişti. Tam bu esnada sistofisin çıktığı yerden, gazlı bezin altından mesaneden direkt olarak idrar çıkmaya başladı. Çok korktum, hemen doktoru çağırdım. Endişelenecek bişey yok dedi. Sonraki TAK zamanında yine çıkmasın diye mesanede fazla idrar birikmesine müsaade etmedim. Bundan bir gün sonra da hastaneden çıktım. Toplam 8 gün kalmıştım. Sistofisin yeri mi? Yani o yara inanılmaz bir hızla iyileşti, 2 gün içinde kapandı ve yerinde küçücük bir iz kaldı.
    O günden sonra büyük problem çıkmasa da arada bir TAK yaparken zorlanıyorum. İdrar çok fazla birikip orası taş gibi olduğunda oluyor (ki ben bunun olmamasına çalışıyorum. Doktorum idrar miktarı 500 cc.’yi geçmezse iyi olur demişti.Arada bir kontrollü olarak bu miktarı aşıyorum, mesanenin kapasitesini görmek için. Bir de uyuyup kaldığım bazı zamanlarda da aşıldığı oluyor, her ne kadar bunu istemesem de. )
    Bir de enfeksiyon olduğunda (harici bir bulaşma v.s.. ya da üşütmeden dolayı) zorlanma oluyor. Böyle zamanlarda idrarın renginden bile enfeksiyon olduğu anlaşılıyor zaten. Bu durumda antibiyotik kullanıyorum..
    Şimdi daha tecrübeli olmama rağmen, zorlanma olduğu zaman çok korkuyorum. Çünkü neler yaşadığım geliyor aklıma…
    Bir de; Arabada koltuğu biraz arkaya yatırıp, hafif oturur pozisyondayken kateterin daha kolay girdiğini fark ettim. Şimdi zorlanma olursa, yatakta yarı oturur vaziyete gelip öyle yapıyorum, Kateter daha kolay giriyor.. Zorlanma olan arkadaşlar bunu deneyebilirler.

Evet, tecrübeler bunlar. Kimsenin böylesi tecrübeler yaşamaması dileğiyle, herkese sağlıklı günler diliyorum..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Mr Forehand, yau nefessiz okudum..! Neredeyse aynılarını yaşadığım için, okurken içim giti
    Böylesi durumlar için önerilerim:
    1- 1 Lioresal, 1 normal kas gevşetici ve bir de -biriken idrarın böbreklere dönüşünü önlemek için- Üropan için.
    2- Yatakta -sola- yan dönerek TAK yapmayı deneyin.
    3- Catajel (kayganlaştırısı sıvı)'nın ağzını alkolle temizleyin. Sondanın girdiği yerden içeriye olabildiince doldurun/pompalayın ve geri kaçmamasını sağlayın. Jel içerde 3-5 dakika kalsın. Daha sonra, jel içerden tam boşalmadan, TAK yapmayı deneyin. Bu gerçekten çok işe yarıyor.
    3- Eğer hala yapamadıysanız, yarım saat kadar TAK yapmayı denemeksizin bekleyin. Bu arada hem ilaçlar hem de catajel, mesaneyi ve mesane çeperini sakinleştirecektir. Ve sonra, olabildiğince sakin bir şekilde TAK yapmayı deneyin.
    Sonuç başarılı olursa, işeyebildiğiniz için sevindiğinizi düşünüp küfredin
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    03:29
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar merhaba,

bende yaklaşık 1 senedir bu dertten muzdaribim, başıma ağrılar giriyor 1 litre kola içtiğim oluyor sonda yapamıyorum. Bendeki problemin daha korkunç olanı ise bazen bu şekilde zorladığımda çok çok az miktarda da olsa idrarın dışarı çıkması.

İçtiklerimi düşünüp çıkan miktara bakınca hayretler içinde kalıyordum. Aylar sonra korkunç bir şey farkettim. Ben girmesi için ittirirken meğer sonda içeride bükülüyormuş!!! Ufak bir şok yaşadım, nasıl bir hortumu ikiye katlarsınız da çok hafif sızıntı yapar dışarı ama tamamen boşalmaz, bu olay aynı şekilde geliştiği için idrar az çıkıyormuş meğer.

Nitekim ben derdime çare bulamadım gittim ürolojiye... Şu bacaklarınızı ayırarak yattığınız meşhur masaya aldılar, en inceden en kalına kadar metal sondaları yedik, bir güzel hırpalandık. Doktar sperm atımını sağlayan birşey var içerde o normalde mercimek kadar olur, sende fındık büyüklüğünde şu an dedi. Penisi olabildiğince asılarak sokmayı denersen o girişte engel olmaz, kolayca mesaneye ulaşır sonda dedi. HA hala başını ağrıtırsa da gelirsin 2 dk'da kazırız alırız onu ve derdin biter diyerek beni yolladı.

Tabii ben ne bok yiyeceğimi şaşırdım. Doktora gittik adam birşeyler deneyip birkaç laf edip yolladı ve problemim devam ediyor. E devam ederse de sperm atımında rolü olan birşeyi almaktan söz ediyor. Kfam allak bullak oldu ve operasyon yaptırmadım kendime. Şu an hat safhada bu problemim, dediğiniz kremi yarından tezi yok aratıp satın alacağım ve bir de öyle deneyeceğim. Umarım işe yarar ama yaramazsa hakkaten sakar bir durumla karşı karşıya kalacağız.

Doktor o parçayı işememiz için ortadan kaldıracağını söylüyor ama ilerde sorun olurmu, cinsel olarak handikap yaşarmıyız bunlardan bahsetmedi hiç. Ben de en büyük salaklığı yaparak hiçbir soru sormadım o anki psikolojimden olsa gerek.

Şu krem işe yararsa müthiş sevineceğim, sizlerde son durumlarınızdan beni haberdar ederseniz sevinirim dostlar

saygılar, sevgiler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Kaç numara sonda kullanıyorsunuz?
    Ben de 12 numaranın haricinde kullandığımda buna benzer sorunlar yaşayabiliyorum (ve tabii kullanmıyorum). Hatta ben, 12 numara Conven Coloplast kendinden jelli sondanın haricinde bir sonda kullanamıyorum bile! Başka bir ürün mümkün değil itilmiyor mesaneye, içerde burkuluyor. Bu sonda emsallerinden bir parça daha ser; burkulmama sebebi bu sanrım.
    Ve hatırlatayım, SSK, bu ürünü veriyor.

Not: Omurilik felçliler, TAK yaparken hiçbir acı hissetmezler. Yoksa çekilir dert değil elbet...

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

12 numara 40cm uzunluktaki Nelaton Catheter (Romsons) kullanıyorum.

Comfeel Barrier Cream çözmedi mi sizin probleminizi ? Giriş yazısında bahsetmişsiniz ama bunu kullandıktan sonraki gelişmeleri aktarmamışsınız yaramıyor mu yoksa işe?

Ben uzun zaman önce 1-1,5 ay kadar jelli Conveen sondalardan kullandım. Gerçekten bu sonda hemen giriyor ve sert! Diğerleri de bir o kadar yumuşak ve burkulmaya müsait. Yalnız ben ne zaman jelli sonda kullandım o tarihten beri bu dert başıma geldi. Jelli denemeden önce hiç problem yaşamıyordum bu konuda, bu da ilginç bir ayrıntıdır..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bahsi geçen kremi 2-3 defa kullandım. O da denemek amacıyla. Çünkü normalde sondanın girmemesi gibi bir durumum yok. Yukarıda yazdığım gibi, bu durum bugüne kadar sadece 2-3 defa oldu. Kremi o zamanlarda kullanacağım...
    İlginçtir, o zorlandığım ve sondanın girmediği andan sonraki tüm TAK'lar çok rahat oluyor. Yani, bir defa sorun oluyor, sonrası sanki hiçbişey olmamaış gibi normal oluyor...
    Zaten buradan yola çıkarak, sorunun kalıcı bir şey olmadığı, anlık bir kasılma vs. sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Dante
    Yalnız ben ne zaman jelli sonda kullandım o tarihten beri bu dert başıma geldi. Jelli denemeden önce hiç problem yaşamıyordum bu konuda, bu da ilginç bir ayrıntıdır
    Büyük ihtimalle bunlar bizim pipirikliğimizdendir, ama ben de ilk dönemlerde normal (PVC Bıçakçılar marka) sondayla çok kolayca TAK yapabiliyorken, jelli sonda kullanmaya başladıktan sonra, başka ürün kullanamaz (ama gerçekten kullanamaz) oldum!
    "Kedidir kedi..."

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok önceleri mesane girişindeki çok hafif zorlanmayı hissediyordum. Daha sonra senin yaşadığın gibi ara sıra girmediği oluyordu. Birgün günboyu hiç girmedi!

Büyük bir ihtimalle içerde engelleyen kitle, sonda yaptıkça her temas ve itmede gelişiyor ve birgün gelip orayı tıkayacak noktaya geliyor. O jel işe yaramazsa ne halt edeceğiz şimdi

Ben 2 gündür sıkışık olduğum halde sondayı sokamıyorum, ara ara deniyoruz ve anca bu şekilde yapabiliyoruz.

Üye
    Mr Forehand Avatarı

Son Giriş
    10.03-2012
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar.. :P
    Ben yukarıdaki olay olana kadar Bıçakcılar 12 numara nelaton kateter kullanıyordum. Yukarıdaki olayın vukuundan bu yana Conveen Easicath 14 numara kendinden jelli nelaton kateter kullanıyorum.
    Doktorlarım demişlerdi ki; "sen 14 numara kullan, üretra darlığı olursa, zorlanma falan olursa, o durumlarda 12 numara sonda daha kolay girer" dediler.
    Bana da mantıklı geldi. Ben de öyle yapıyorum. Yalnız bir miktar da 12 numara nelaton kateter bulunduruyorum. Zorlanma durumlarında onu kullanıyorum.. :wink:

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

En son mesajımı attığımda da yazmıştım 2gündür problem yaşadığımı. Malesef bir sonraki günkü gece yarısı son bomba patladı evde. Geceyarısı sonda yine girmiyor uğraşıyordumki birden kanama başladı.

Apar topar Tıp Fakültesine gittik Acil Servise. İşin kötüsü babam, kuzenim ve ben sonda yapmaya odama geçmeden önce içiyorduk. Herkes hafif uçar pozisyonda hastaneye vardık. Doktorlar kontrol etti, tabi ben nelaton sonda sokamıyorum onlar akılları sıra şu balonlu serum lastiği gibi yumuşak olanlardan denemeye kalktılar. Elbetteki girmedi ve ürolojiye haber uçurdular.

Ürolojiden doktor geldi eczaneye adam yollamışlar farklı tipte sonda sipariş etmişler. Sondanın gelmesini beklerken doktor karnıma bastırdı biraz kontrol etti. Şimdi bir başlıycaz 2 litre işersin dedi güldük tabi napalım.

Neyse sondayı buldular prbolem çıkarmadan girdi, bant felan yapıştırıp bir sonda poşetine bağlayıp yatağa astılar. Yatıracak gibiydiler bir problem olursa diye, babam pek istemedi geri eve döndük. Tabi ertesi gün doktor tekrar gelmemizi söyledi.

Eve gelince bir de ateşim çıkıp titremeye başlamaz mıyım.. Kimse uyumadı tabi, birgün önceden de uykusuzum; vücüdum iyice hırpalandı haliyle. Ertesi gün ürodinami yapacaktı doktor güya, gidip eteşimiz var deyince o zaman yapmayalım antibiyotik kullan pazartesiye yapalım dedi.
    Ayrıca darlık olup olmadığını kontrol edecekleri için Easicath ince sondalardan yazayım şimdilik kullan dedi. Ultrason'Da mesane ve böbreklerimi kontrol edip eve yolladı.

Pazartesi gününü bekliyoruz ailecek, ne olup bittiği ortaya çıkacak ona göre hareket edeceğiz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bu bela, bu sabaha karşı 04'de yeniden başıma geldi!
    Sıkışmış bir vaziyette uyandım ve TAK yapmak istedim, ama yine sonda mesane çeperinden içeri itilemedi!
    Gıcık oldum gıcıııııııııık

Sondayı itmeye çalıştım ilk seferinde, olmadı; zorlamadan çıkardım sondayı.
    1 Lioresal ve 1 Muskoril (kas gevşetici) hap aldım.
    1 saat yatakta yan dönerek ilaçların etkisini göstermesini bekledim.
    1 saat sonra TAK yapmayı denediğimde, yine olmadı! Beton sanki kasıklar!..
    Sondayı çıkarmadan yan dönüp denedim bir süre... ıııh yine olmadı.
    5 dakika bekledim sakinleşmek için ve son kozumu oynadım: Catajel aldım bir tüp ve mesane yolundan içeri sıktım (tabii ki elimi ve mesane girişini batikon ve antiseptik'le sterilize ettim öncesinde). Sonra Catajel'in geri dönmemesi için elimle yolu kapadım ve 3 dakika kadar jelin içeride kalmasını sağladım.
    3 dakika sonra catajelin olabildiğince dışarı çıkmasına fırsat vermeden yeniden TAK yapmayı denedim.
    Oldu! Sonda mesaneden içeri girdi...

Yani diğerleri gibi büyük bir kabusa dönüşmeden, hafif sıyrıklarla atlattım. Ondan sonra ilk kez biraz önce TAK yaptım. Çok çok çok hafif bir takılma oldu, ama kolayca TAK yapabildim. Umarım atlatmışımdır...

Sonuç: Bu meret 3. defa başıma geldi. Neden olduğu yönünde aklıma gelen ve üçündede ortak tek unsur, 6 yıldır düzenli olarak günde 1 tane aldığım Lioresal'i, yaklaşık 15-20 günden beri -unutkanlıktan kaynaklı- olarak düzensiz alıyor olmam; 3 gün unuttuyorum, sonra 1 tane alıyorum, 5 gün unutuyorum, 1 tane alıyorum...
    Ve içimden bir ses, bu düzensizliğin, böylesi bir kasılma sorununa yol açabileceğini söylüyor. Ne dersiniz?

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

patron kendi kendini tedavi edebildiğin için ne kadar şanslısın bunun farkında mısın? çevremde kimse yokken böyle bir olayla karşılaşmak en büyük kabusum. ben yürüyorum, oturuyorum,kalkıyorum wc ye gidip işiyorum ama sürekli işiyememe korkusu yaşıyorum. başıma geldi 2-3 sefer ve acillik oldum. nereye gitsem yanımda sonda taşırım ama onu kendim uygulayamam.
    malum eller nanay :roll:
    ama lioreseli unutmak gibi bi lüxüm yok o olmazsa neredeyse nefes bile alamam.
    geçmiş olsun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Aman abiii; verirsin birine yapar... Sen cep telefonuna hakim ol yeter... En yakındaki hastaneden bi hemşire...
    Onu bırak da, depremde bina çöker ve şanslı olup bi boşlukta sıkışırsak ve ölmezsek, nasıl işiicez!?
    Umarım kimsenin başına gelmez böyle bir şey.

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yaa o deprem olayı benimde hep aklıma gelir.
    ben tak tuk etmiyom ama boşaltım için mesanenin üzerine 15-20 sefer aralıklarla vuruyorum..ya sıkışıp vuramazsam peaahhh
    bi gün bizim bu olaylardan haberdar olmayan bi arkadaş sondamı gördü bu ne yafu dedi. olayı açıkladım. dehşetten gözleri ööle büyüdü ki anlatamam.
    nası yani acımıyomu vs vs..
    bilmeyene çok ürkünç geliyor.
    bi de şöyle bi şey var bende. 10-15 dakika içinde mesaneyi boşaltmazsam tansiyon uçuyo..haliyle beyin damarını çatlatma korkusu sarıyo bünyeyi .
    tevekketül taalallah.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 06.09-2010, 13:17