Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bu gece TAK yaprken çok çok zorlandım, sabah ise TAK yapamadım! Tüm uğraşmalarıma karşın olmadı. Bunun üzerine hastaneye gitme kararı aldım ve eve yakın iki özel hastaneyi arayarak, ürolog olup olmadığını sordum. İkisinde de yoktu! Malum, kar fırtınası da çok şiddetli. Ama yapacak birşey yok. 112'den bir ambulans istedik. Geldiler ve Bakırköy Devlet Hastanesi aciline giriş yaptık.
    ............
    Sonunda doktorlar da TAK yapamadı ve göbek altından delerek mesaneye dışarıdan ulaştılar ve mesaneyi boşalttılar (bu operasyona sistofiks deniliyor).
    Şu an hem keyfim hem de halim yok.
    Daha sonra yazarım yaşadıklarımı...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mr Forehand Avatarı

Son Giriş
    10.03-2012
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bülent çok geçmiş olsun. Aynı şey benim de başıma gelmişti Mart 2003'de.
    Yaşadıklarımı yukarda yazmıştım.
    Sen de okuduktan sonra;

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    Mr Forehand, yau nefessiz okudum..! Neredeyse aynılarını yaşadığım için, okurken içim giti
    diye yazmıştın altına.

Ben de senin neler yaşadığını tahmin edebiliyorum, hatta tahmin de değil, biliyorum...
    Ve benim de içim gitti arkadaşım.

Geçmiş olsun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Sağolun arkadaşlar...

Şimdi sevgili Mr Forehand'in yazısını bir kez daha okudum. Yaşadıklarını çok güzel yazmış kardeşim. Tüm omurilik felçliler okumalı derim... Olur ya ileride başlarına gelirse böyle bir şey, paniğe kapılmamalarına yardımcı olur..

Konuyla ilgili olarak birkaç şey söylemek istiyorum:

1- Eğer tecrübeli bir omurilik feçlisiyseniz ve TAK yapma konusunda yeteri beceriniz varsa, bilin ki, "öylesi durumlarda", siz TAK yapamazsanız, doktor ya da başkasının yapabilmesi çok çok çok çok ama çok düşük bir ihtimaldir.
    Bence doktora ya da başkalarına denetmeye gerek bile yok! En fazla bir defa doktorun denemesine izin vermeli, ama fazlasına izin vermemelisiniz. Çünkü her deneme daha çok tahriş ve her tahriş de daha fazla kasılma sonucunu doğuruyor.
    Acile gittiğimde, tüm iyi niyetlerine karşın doktorlar, mesane yolunu -benim hırpalamamın üstüne- daha da hırpaladılar.
    Sonuçta anladım ki, ben yapamazsam, kimse bana TAK yapamaz.

2- Sistofiks denilen şey çok basit bir operasyonla takılıyor aslında. Hatta biz omurilik felçlilerde his olmadığı için, kısmi ya da genel anestezi dahi yapılmıyor. 10 dakikalık bir iş. Dikkat etmemiz gereken en önemli şey, sistofiks takacak olan kişinin ve ekiptekilerin, sterilizasyona çok çok önem vermesini sağlamamızdır. Malum, göbeği delip, içeri boru salıyorlar. Enfeksiyon riski büyük...

3- Nasıl takılıyor sistofiks?
    * Yatırıyorlar yatağa
    * Göbek altını batikonla boyuyor ve steril hale getiriyorlar.
    * Operasyonu yapacak kişi göbeğe küçççücük bir delik açıyor ve
    sistofiks'in (bir nevi sonda) borusunu o delikten içeri itiyor.
    * Bu arada Ultrason'dan, borunun mesaneye girişi takip ediliyor.
    * Yeteri seviyede girince, deliğin çevresinden dikiş atılıyor ve borunun olabildiğince sabitlenmesi sağlanıyor. Sonra pansuman yapılıyor ve gazlıbezle kapatılıyor.
    * Bu arada önemli bir ayrıntı var: Ben gibi 15 saat mesane boşalmayınca ve mesane aşırı dolunca, sistofiks takılır takılmaz tüm idrarı bir anda boşaltmayın. Bir seferde tüm mesaneyi boşaltmak, mesaneye zarar verirmiş; bir nevi şok etkisi ... Onun için ilk anda biriken idrarın yarısını boşaltın, sonra sistofiks'in kilidini kapatın, 5 dakikaka sonra, mesanede geri kalan idrarı tamamen boşaltın.
    * sistofiks'in üstünde bir kilit mekanizması var. Bu sayede mesanenin sürekli boşalmasını ve bu yüzden de daralmasını önlemiş oluyoruz. Yani yine 5-6 saatte bir bu kilidi açarak mesaneyi boşaltıyoruz...

4- Sistofiks'in acil ve zorunlu bir müdahale olduğunu unutmayın. Yani kalıcı bir tedavi değil, geçici bir rahatlatma sağlıyor. Ayrıca, tahriş olan mesane yolunun dinlenebilmesinin sağlamış oluyor.
    Bu bağlamda sistofiks 10-15 gün vücutta kalıyor ve daha sonra herşey yoluna girip, normal TAK yapılabildiğinde, sistofiks vücuttan çıkarılıyor.

5- Kasılmaya sebep olan şeylerin bulunması için bazı tetkikler yapılmalı, ancak acil durumda tüm veriler sapıtabileceği için, daha doğrusu veriler normal olmadığı için, tetkik ve kontroller 10-15 gün sonra yapılmalı.

6- Bir hafta sonra TAK yapmayı deneyeceğim. Eğer sorunsuzca olursa, bu durumda sistofiks'in çıkarılması mümkün olabilecek demektir... Yani sistofiks takılıyken, aynı zamanda TAK denemeleri de yapılabilir. Ama, en az bir hafta geçmesi lazım ki, mesane yolunda oluşan tahribat iyileşsin.

7- Bu sorunun oluşmaması için Lioresal vb. ilaçlarımızı aksatmamalı, mesanenin aşırı dolup kasılmasına izin vermemeli ve üşütme vb. koşullara maruz kalmamalıyoz.

8- Acile gitmeden önce bir Ciflosin antibiyotik içtim. Böylece tahriş olmaya başladığı anda vücudu korumaya almış oldum. Nitekim gittiğimde doktorlar da hemen antibiyotik vermeye kalktılar...
    Bunun dışında acile giderken, 2 lioresal, bir Muskoril kas gevşetici, bir ağrı kesici ve bir de C vitamini almıştım. Böylece vücudun direncinin düşmemesini sağlamaya çalıştım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Bugün ilk kez -sistofiks takılı haldeyken- normal yoldan TAK yaptım.
    Mesane çeperine kadar sorunsuzca itildi, tam çepere geldiğinde az bir zorlama ile içeri girdi ve mesaneyi boşalttım.
    13 gündür ilk denemem oduğu için bir parça kan pıhtısı geldi. Ama sorun olacak bişey değil.
    Şimdi bir normal TAK yapacağım, bir sistofiks'le boşaltacağım. Böylece yavaş yavaş alışıp, normale dönecek.
    Hava şartları çok sert olduğundan sistofiks'i çıkarmak için doktora gidemedim. Sistofiks'in vücutta kalma süresi 1,5 aymış. Bu durumda haftaya gidip çıkarmamda bir sakınca yok... Tabii her şey normal olur ve normal TAK yapabilirsem...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Dün gece -sistofiks takılı haldeyken- üçüncü kez normal yoldan TAK yapayım dedim. Hiç ama hiç zorlamama rağmen, çok ciddi şekilde kanama oldu. 1 saat kadar azalarak da olsa kanama devam etti. Daha sonra durdu. Bikaç damla akıntı halinde sürdü gün boyu, ama şimdi hiç kanama yok.
    Bugün hastaneye gittim. Üretra darlığı olup olmadığının kontrolü için 4 gün sonra bir tetkik yapacaklar. Bakalım sonu ne olur...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Dün hastaneye gittim. Üretra darlığının olup olmadığının tespiti için Retrograd Üretrografi çektirdim. Bir sonda aracılığıyla mesane yoluna ilaçlı su veriyorlar ve o şekilde rontgen çekiyorlar...
    Sonuç olarak üretrada darlık tespit edildi. Bunun için ameliyat olmam gerekiyormuş. Ameliyatın kendisi zor değilmiş aslında ama, daralmanın tekrar nüksetmesi muhtemelmiş.
    Başka doktorlarla da görüşüp, karar vereceğim...

Üye
    alp_alp Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    22.04-2015
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abi doktorun ameliyat demesi yani çeperin sanırım ameliyat ile genişletilmesi hakkında en ufak bir bilgim olmamsına rağmen eğer bu sıkıntılarına kesin çözüm olacaksa bence çok iyi.Fakat en doğru kararı yine doktorunuz ve siz vereceksiniz.İnşallah bir an önce bu sıkıntılardan kurtulman en büyük dileğim.Tekrardan geçmiş olsun iyi ve olumlu haberlerini bekliyoruz..

Üye
    K.Altun Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konuyu hortlaşmış gibi olucağım ama yeni konu açmaktansa buradan devam etmeyi daha uygun buldum.

1-2 gündür bende TAK (sonda) yapmakta zorlanıyorum , Öncelikle 10 senedir nasıl tak yaptığımı anlatayım batikonla giriş yerini sterilize ediyorum, sonra orayı tuvalet kağıdıyla siliyorum ardından eldiven giyip ondada aynı işlemi uyguluyorum,sonra sondayı poşetinden çıkarıp vazelinliyorum, bir ara gliserin kullanmıştım çok sorun yaşamıştım o nedenle doktorum vazelini önermişti, neyse iyice vazelinlediğim sondayı eldivenli elimle girişten içeri yavaşca ittiyorum. Sonda yaklaşık 15-16 cm girdikten sonra takılıp kalıyor 5-10 dakika zorladıktan sonra giriyor idrarın renginde bir değişklik yok ve kanda gelmiyor, yanlız bol miktarda doku parçası var.

Mesanemde taş var, acaba ondanmı, yoksa zaman zaman yaşadığım hemoroid sorunum var ondanmı yoksa prostatda iyi veya kötü huylu bir büyümemi oluştu. Kendimi çok dinleyip düşünmeme ve nette araştırmama rağmen sorunun kaynağını bulamadım.

Çarşamda hastaye gideceğim bakalım ne diyecekler aranızda bu tarz bir durum yaşayan var mı?. Teşhis ve tedavide hangi yöntemler daha etkili vede Vazelin yerine hangi kayganlaştırıcıyı önerirsiniz.

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Bence üretrada bir tahriş ve daralma sözkonusu olabilir Altun. Çözümü kolay.
    1- İstersen daralmanın boyutunu tespit etmek için Retrograd Üretrografi çektirebilirsin (Bence şu aşamada gerek yok)
    2- 16 numara sabit sonda takıp, 1 ay süreyle üretranın dinlenmesini sağlayabilirsin. Böylece daralan üretra genişlemiş olur (15 günde sabit sondayı yenile. Enfeksiyona sebep olmasın. Ayrıca sabit sonda sürekli açık olmasın yani sürekli mesaneden torbaya akış olmasın. Boruyu istediğin zaman açıp-kapatabileceğin bir anahtarı olsun sabit sondanın. 5 saatte bir o anahtarı açıp mesaneyi boşalt, sonra yine kapat... Böylece mesane dolsun ve kapasite azalmasına sebep olmasın)
    3- Daha sonra sorunun çözülmüş olacak diye umuyorum. Düzelmezse, o zaman basit bir cerrahi müdahale deneyeceksin. Ürolog penisten görüntülü bir kesiciyle girecek, daralan üretrayı keserek açmayı deneyecek. Başarabilirse çok iyi. O zaman yine sabit sonda takıp, 1 ay süreyle üretrayı dinlendirecek..
    4- Eğer o müdahale ile başarılı olunamazsa, o zaman da sorun değil Başka bir ameliyat olursun. Mesane üstünden açılır cilt, barsaktan 5 cm'lik bir parça alınır, boru haline getirilir, bir ucu mesaneye diğer ucu ise cilt üstüne iliştirilir... Ameliyat 3 saat sürer. 2-3 hafta o açılan yeni yoldan TAK yapmaya başlarsın...
    Bende bu yeni yol var. Çok çok çok memnunum. Hiç bir kısıtlama sözkonusu değil. Banyo, denize girmek, cinsel aktiviteler, yüz üstü yatmak.. Aklına gelen her konuda özgürüm.. Bu, kesin çözümdür. Yani yaşadığın şey çözümsüz değil. Sakın tedirgin olma.

Üretradaki darlığa her şey sebep olabilir. Yeterince kaygan olmayan sonda, bir vesileyle üretradaki kılcal kanamalar ve bunların birleşerek sorunu büyütmesi, enfeksiyon ve hatta kum dökmen dahi etkili olabilir...

Neden kendinden jelli sonda kullanmıyorsun? SSK'Lıysan ya da Yeşil Kart'ın varsa kendinden jelli sonda kullanabilirsin. Çok daha kaygan ve gücenlidir...

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Iki ayda iki kere sonda girmemesi sorunu oldu bende de.

Sorun kisa donemli bir sey degilse, tam cozum sayilmaz bu. ustte yazilanlar daha dogru gibi geliyor. ama balonlu sonda da girmiyorsa ve acil tak yapmak lazimsa:

Bana iki kere oldu (sonda girmiyor, kan oluyor vs.) . Ikincisinde (hala devam ediyor) internette burasi disinda su an icin isime yarayan iki sey gordum: 1. yatarak deneme ve tam sonda mesane girisine geldigi anda derin nefes alarak iceri itme.

2. "Coude-tipped" (Türkiye'de "Tieman sonda") diye adi gecen, ucu biraz ince ve yamuk bir sonda tipi varmis. Rush markasininkileri gordum: yine suyla kayganlasiyor bunlar da. Bunu prostatlilara da tavsiye ediyorlarmis. Ayni sorunu yasayan bir cocuga da doktoru bir kullan demis (simdi nerede gordugumu hatirlamiyorum).

Bunu iki kere kullandim: otururken de girdi. Bununla yalniz sonda takarken biraz daha dikkatli olmak gerekiyormus. Yamulan tarafinin ucu sondayi takarken yukari dogru (yani bele dogru) bakiyor olmaliymis, asagi degil. Ben iki kere denedim, becerdim; ama belki yine de birine sormak gerekiyordur.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

duzeltme: "Tieman sonda"ymis adi.

Üye
    frkdmrc Avatarı

Son Giriş
    13.10-2010
    Saat
    16:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben de bu rahatsızlıktan muzdaribim acaba kalıcı bi çözüm bulabildiniz mi ?

Üye
    desparado Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    adana/çukurova
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bir, iki defa bendede olmuştu sondayı zeytin yağıyla yağladım) hiç problem olmadan mesaneye girdi.Sonda mesanenin girme noktasına geldiğinde hafif hafif uyarmakta iyi gelebilir...Sonda'da may cath 14*40 kendinden jelliyi tek geçerim....Hissetmesekte uyarıldığında mutlaka bir tepki veriyor.Newtonun 2 kanunu etkiye tepkide olduğu gibi)hafif uyardıktan sonra 2-3 saniye bekleyin tekrar deneyin...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Çok zaman geçti bu başlığı açalı... Üretram kronik şekilde dar olduğu için açılamadı ve mesaneden göbek altına bir yol açıldı, oradan TAK yapıyorum. Çok çok çok çok memnunum: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...i-yapiyor.html

Bunun çözüm dışında, üretral darlığı iyileştiren bir yöntem bilmiyorum. Yapılabilen tek şey her daraldığında üretrayı traşlamak: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...-koydular.html

Üye
    drumac Avatarı

Son Giriş
    10.04-2012
    Saat
    07:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    merhaba;

3 hafta önce sistoskopi amaleyatı oldum ve sonda 3 hafta kaldı. İleri seviyede üretra darlığı teşhisi kondu. 3 hafta sondalı aradan sonra doktorum haftada bir defa gelip darlığın tekrarlamasını önlemek için sonda takıp çıkarmam gerekiyor dedi bu da sizin değiminizle TAK yapmak oluyor sanırım? Merak ettiğim konu şu: 3 hafta önce sonda takılırken ben narkozluydum ve hiçbirşey hissetmedim. 1 hafta sonra gittiğimde hiçbir uyuşturma olmadan sondayı takacak bu cok can yakmaz mı? Sıvı jel kullandığını soyledi hiçbirşey duymayacağımı soyledi ama benim tereddutlerim var.. Bir de bu şekilde daralmanın önüne geçen oldu mu kesin çözüm olarak?

Herkese acil sifalar dilerim

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 06.09-2010, 13:17