Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, size hiç sonda girmemesi problemi nedeniyle yumuşak sonda kullanmanız tavsiye edildi mi? Edildiyse bunları nereden buldunuz? (özellikle İstanbul için)

Ben internette dolanırken gördüm. Eğer sonda girmemesinin nedeni, sondanın tam mesane girişindeyken kıvrılamaması ise, bu tür sondalar işe yarıyor galiba.

Artı bir de bunların ince uçlu olanları da varmış.

Heh, şöyle bir şey yani: sabit sondalar yumuşak olur ya hani. Bunlar ise aralıklı yapmak için, ama yumuşaklıkları sabitlerinki gibi. Hatta bunların bildiğimiz sabitlerden de yumuşak olan çeşitleri var, sabit ve aralıklı olmak üzere.

Bir de bende şu an sabit var, o yüzden kendim deneyemiyorum. Bildiğimiz suyla kayganlaşan sondaları, sıcak suyla kayganlaştırdığımızda yumuşuyorlardı, değil mi? Ne kadar yumuşuyordu onlar, unuttum da...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bense tam tersi diye biliyorum; o yönde tecrübe etmiştim daha doğrusu... Yumuşak kateter içerde büküldüğü için ileri doğru itilemiyor ve dar olan üretrayı geçip mesane çeperini aşamıyor.
    Yani bence yumuşak değil, aksine sert katetrer kullanılmalı. Ya da Tieman kateter denilen, ucu bükülmüş ve inceltilmiş olan kateter kullanılmalı.

Ama evet, her hangi bir kateteri sıcak suyla temas ettirdiğinde kateter yumuşar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağolun
    Evet, çoğu durumda öyle, sert daha kolay giriyor. ama benimki darlık değil de, tam mesane girişinde bükülememe galiba (ya da muhtemelen hem darlık hem bükülememe meselesi var da, darlık bir süre sabit taktığım için şu ara kendini belli etmiyor)

galiba bunda yumuşak daha rahat oluyor. çünkü bükülemeyince sonda yukarı, mesaneye değil, aşağıya gidiyor, kan oluyor sondada (hatta galiba zorlamaktan olandan daha fazla) darlıktan biraz farklı. darlıkta girmiyor bu yahu diyorsun, zorlamaktan veya tahrişten kan oluyor. bunda, girmiş gibi oluyor, ama yanlış yere gidiyor alet, e nerede çiş deyip çıkarıyorum.

tieman modeller (yumuşakta da) bu durum için de daha iyi görünüyor, evet.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üstteki soruma dair: bu bilginin işlerine yarayacağı arkadaşlar varsa diye: Artık bir süredir (4-5 ay oldu) Hi-Slip marka sondanın Tiemann modelini (ince uçlu sondalar) sıcak suda kayganlaştırarak kullanıyorum. Şimdiye dek sorunsuz giriyorlar. Normal Hi-Slip'leri medikalciden nasıl alıyorsak, Hi-Slip Tiemann'ları da öyle alabiliyoruz.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sondaya ılık su uygularsan yumuşuyor oda sıcaklığında su uygularsan olması gereken sertlikte oluyor eğer soğuk su kullanırsan seni üşütür ve çıkarmakta zorluk çekersin.
    Yumuşak sonda sert sonda ilk defa duydum hastalara sonda raporu verilirken bu yazmıyor.