Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    17:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar.

Benim abim 22 senedir omurilik felçli ve belden aşağısını hissetmiyor. Bizim en büyük problemimiz idrara çıkamama ve bununla birlikte terleme.
    Bundan 10 sene önce mesane darlığı ve mesane temizlenmesi için bir ameliyat oldu. Ameliyattan sonra geçici olarak göbekten sonda takıldı fakat endoskopi yapılamadığı için bu göbekten sonda ile devam edeceğimiz gerektiğini söylediler.
    İlk senelerde iyiydi fakat son 2 senedir gitgide problem çıkartmaya başladı ve önceleri normal idrar yolundan gelmeyen idrar şimdi oradan kaçırmaya başladı. Anlayacağınız şu anda hem göbekten sonda hem de prezarvatif sonda bulunmakta.
    Şu anda göbekten sondanın iptali çok zor ama acaba bu terlemeyi giderebileceğimiz birşey olabilir mi? Ayrıca başka bir problem olabileceği korkusunu taşıyoruz?

Bu konu hakkında fikri olan ve bu tarz bi şikayeti bulunan var mı?

Not: abim kireçlenmeden dolayı oturamadığı için çok sık dışarı çıkartamıyoruz eğer bir hastalık olursa ambulansla götürüp geri getiriyoruz bu durumu da belirtmek istedim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Terlemenin nedeni mesane kapasitesinin küçülmesidir ve belki de beraberinde böbreklere idrar dönüşü olmasıdır.
    Göbekten takılı olan sonda derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Sistofiks mi (mesane üstünden delip katater takmak)?
    Takılı olan sonda sabit sonda mı? Sabitse, idrar akışı açıp-kapayan bir mandal var mı sondada? Yoksa sürekli mesaneden torbaya idrar akıyor, mesanede hiç bir şekilde idrar birikmiyor mu?
    Neden penisten sonda takılmadı da göbekten takıldı? Üretral darlık mı var?
    Mictonorm-Detrusitol vb. mesane iç basıncını azaltıcı ilaç kullanıyor mu?
    Abin ellerini kullanamıyor sanırım?

Bir de, eklemleri benden daha kireçlenmiş kimseye rastlamadım bugüne dek Abinin eklemelerine dair biraz bilgi verir misin? Ben şu sandalyede kolayca oturabiliyorum (arkası yatık, sırtı yüksek, ayaklıklar kalkıyor):
    Sunrise / Quickie Recliner Wheelchair
    9240 - Omurilik felcinde idrar enfeksiyonu ve terleme..?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Terlemenin nedeni muhtemelen mesanenin küçülmesi ama böbreklere idrar dönüşü olması durumu hiç aklımıza gelmemişti.
    Açıkçası ben bayan olduğum için çok fazla detaylı anlatmıyor abim bana maalesef konuşmak istemiyor bu tarz konuları
    çokdetaylı anlamazsın demekle yetiniyo
    Mesane üstünden delik var göbekten sonda dediğim aynen bu.
    Mesane iç basıncını azaltıcı ilaçlar derken üropan kullanıyor aynı işlevi görüyormu tam bilmiyorum.
    Bir de piyoleseptil kullanıyor.Göbekten sonda takılmasının sebebi aslında mesane temizliği ameliyatı geçirdi
    abim ve geçici olarak takılmıştı.
    Fakat daha sonra kireçlenmeden dolayı endoskopi olamadı ve aşırı kanamadan kaynaklanan ters bi durum olur diye.
    Göbekten sondayla kalmasını öngördüler. abim parmaklarını kullanamıyor.
    Eklemleri kireçli hatta bacaklar hiç ama hiç kıvrılmıyor o derecede kireçlenme var.
    Bize önerebileceğiniz bi üroloji doktoru yada bir ilaç var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Sistofiks, bıçakla mesane üstünden delmek ve oraya sabit sonda takmaktır. Bu geçici bir uygulamadır. Enfeksiyon açısından risklidir. Kullanımı da çok zordur. Tam olarak sistofiksten mi bahsediyoruz, emin olmamız gerek?

Mesane temizliği ameliyatı ne demek? Mesanesi dardı da barsaktan parça alıp mesane mi yaptılar? "Temizlik" işlemi penisten girilerek (sistoskopi ile) mi yapıldı?
    Mesanedeki hiç bir sorun (bildiğim kadarıyla) göbekten delik açılmasına neden olmaz. Göbekten delik açılması ancak penisten kakater itilmesi mümkün olamıyorsa, yani üretrada aşılması mümkün olmayan bir darlık varsa söz konusu olabilir (bende oldu, ordan biliyorum). Abinde neden üretranın by-pass edilip göbekten delik açıldığını tam olarak bilmeden bir öneride bulunamam.

Evet, üropan da aynı işi görür.

Benim de dizlerim ve kalçam blok halde kilitlidir. Ve yukarıdaki sandalyeyi kullanıyorum. Günde 15 saat oturuyorum sadanlyede...

En son ne zaman ürologa gitti abiniz? Mesanenin kapasitesi (ürodinami) ve böbreklerin durumu (üst batın ultrasonografi) hakkında tetkik yaptırması gerek.
    Hangi ilde yaşıyorsunuz?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbul'da yaşıyoruz.En son geçen haziranda gittik üroloğa fakat çok detaylı bi araştırma olmadı
    sonrada terleme geçti ve üstünde durmadı.(bide böyle bi problemimiz var maalesef üstünde durmuyor ve benim gibi of hastası yoktur kesin iddiasında bulunmayı çok sever kendisi )
    mesane yapmayı önerdiler ama bize %25 etkili olur terleme açısından çok fazla geçmez dediler o yüzden ameliyatı kabul etmedi.
    Temizlik işlemi penisten girilerek yapılmadı mesane üzerinden yapıldı onu biliyorum.
    gittiğimiz ürologlar sadece idrar testi yapmakla yetindiler o kadar maalesef bir de sizde kasılma oluyor mu abimde
    çok fazla kasılma oluyor bunun için buscopan kullanıyoruz.

----------

bi sorum daha olacak size mictonorm yada detrusitol kullansak üropan yerine belki daha mı ii olur.Çünkü üropana bünye alışmış olabilir mi hani etkisini göstermiorsa bunlar daha mı etkili olur ??????

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

E madem temizlik işlemi üretradan girilerek yapılabildi, sonrasında neden sabit sonda penisten takılmadı da göbekten takıldı? Bu çok saçma bir şey olmuş... Bunun esas nedenini çok net olarak öğrenilmeli. Çünkü sahiden çok saçma bir durum gibi görünüyor...

Bence öncelikle üst batın ultrasonografi ile mesane kapasitesi ölçümü ve böbreklere idrar dönüşü olup olmadığının kontrolü için ürodinami yaptırmalısınız mutlaka.
    Sonucunda böbreklerin ve mesannin durumu anlaşılacak. Duruma göre de gerekli tedavi uygulanacak.

Cerrahpaşa üroloji bu konuda iyidir...

Mesane iç basıncının düşürülmesi için üropan yerine mictonorm denenebilir tabii. Etkisi ancak deneyerek anlaşılabilir. Sabah-akşam bir tane. Ama buna da doktorunuz karar versin.

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederiz söylediğiniz tahlilleri araştırcam bu konuda aile hekimimiz yardımcı olacaktır sanırım.
    cerrahpaşa üroloji de tavsiye ettiğiniz bi doktor varmı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bülent Çetinel benim ameliyatımı yapmıştı ve çok iyidir. Ama o sadece özelde muayene ve tetkik yapıyor.

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım bende zaten Bülent Çetinel ismini çok gördüm internette araştırmalarımda.
    çok teşekkür ederiz.
    sizin kasılmalarınız oluyor mu peki?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Çok az var. Günde bir tane Lioresal kullanıyorum, yetiyor.

Kasılmanın nedeni sürekli yatmak olabilir. Yara ya da bası söz konusuysa kasılma yapar. Mesanedeki-böbreklerdeki sorunlar kasılma yapar...

Benim yukarıda önerdiğim sandalyede oturabileceğini düşünüyorum.

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim Bülent bey bu sandalyeyide araştırcam umarım ikna ederim oturması için inanın bizim için de çok moral düzeltici birşey olur bu sandalyeyi kullanması

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Şöyle bişey:

th 51696 IMG 8750 122 48lo - Omurilik felcinde idrar enfeksiyonu ve terleme..?

Evde ise ayaklıklar var, birkaç kademe yukarı kaldırıyorum ve yastık koyuyorum ayaklıkların üstüne, ayaklarımı onun üstüne uzatıyorum...

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizin eklemlerden daha fazla kireçli abiminkiler artık kıvrılmıyor maalesef

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Benden daha kireçlisi olmaz ki Sağ diz 10 derece bükülüyor, onun dışında ne sol diz ne de kalça eklemleri hareket edebiliyor. Beton!
    Yatakta oturma pozisyonuna gelemiyor mu abin?

Üye
    merve.do Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yok maalesef gelmio işte
    terlemeden dolayı oturmayı istemedi o yüzden de iice kireçlenme oldu birazda yatmak sürekli kolayına geldi eskiden arabayla çıkarttığımızda ön koltuğa oturtabiliyorduk son 6 senedir arka tarafta yatarak gitmek istiyo

Sayfa 1 / 2 12 SonSon