Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben 4 saatte bır sonda tak yapıyorum bunun daımı olması ıcın ne olmalı neye gore karar verılır?

Üye
    pashayavuz Avatarı

Son Giriş
    09.05-2010
    Saat
    19:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Daimi sonda insanın yaşam kalitesini kısıtladığı için ve mesane de küçülme yarattığı için herzaman Tak kullanmak daha sağlıklı ve daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum...

Üye
    yasinayva Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben 15 aydır daimi sonda kullanıyorum yarın nasipse tak sondaya geçecem aman derim tak yapıyonda daha ne niçin daimi sondaya geçmek istiyorsun ????

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

4 saatte bır sartlı olmamak ıcın ama anladım kı saglık daha onemlı oldugu ıcın ve saglık ıcın bu gereklıymıs...teşekurederım arkdaslar..

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu tak yapmanın sağlık açısından yararları neler bunları şöyle açık açık yazacak arkadaşlar varsa yazsınlar herkeste öğrense ben daimi sonda kullanıyrum 12 yıl oldu sağlık açısından şu ana kadar sorun oluşmadı mesane küçülme problemi olabilyor birde devamlı torba ile dolaşmak insanı rahatsız ediyo

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bir kişi ellerini kullanabiliyorsa, sabit sondadan kurtulma olasılığı varsa, hiç tereddütsüz sabit sondadan kurtulmalı ve Temiz Aralıklı Kataterizasyon (TAK)'a geçmeli.

Sabit sonda:
    1- Mesane kapasitesinin daralmasına ve hatta zaman içinde ceviz kadar küçülmesine neden olabilir
    2- Enfeksiyon için neredeyse kaçınılmaz risk oluşturur
    3- Bir ve ikinci maddelerden dolayı böbrekleri risk altına sokar.
    4- Bedeninde sürekli bir katater ve torba bulunması hem yatış hem oturuş hem de hareket halindeyken hareket kısıtlılığına neden olur.
    5- Cinsel yaşamı olanaksız kılar.
    6- İnsana kendini hastaymış gibi hissettirir ve bu açıdan psikolojisini olumsuz etkiler.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Kendinizi tanımak ve tecrübe çok önemli.3 yıldır of luyum.Önceleri daimi sonda taktılar, 1 ay kadar...hiç tavsiye etmiyorum, özgürlüğü kısıtlıyor.Sonra fizikte tak a terfi ettim.Daimiden sonra güzel bir duyguydu.Ama ne hikmetse hastanede olsun evde olsun enfeksiyonları engellemek mümkün olmadı.İlik nakli olduğum için her hafta kontrole giderdim ve genellikle 15 günde bir enfeksiyon ilacı kullanırdım.Kollarımda damar yollarıyla yaşıyodum, bi parçam gibiydiler.

Ve sonra tuvalet arabasıyla tanıştım.Büyük abdesti yaparken aynı zamanda idrarında geldiğini fark ettim, idrarın çoğu boşalıyor hemen sonra tak yaptığımda idrar gelmiyordu.Sonra arabaya oturup arkadan elle uyarı yaptığımda idrarımı yapabildiğimi keşfettim.Takı bıraktım, enfeksiyonlardan kurtuldum.2 yıldır da bu şekilde devam ediyorum.İdrarın çok veya az olma durumuna göre ayarlıyorum zamanı.Bir de kaçak saatlerim var, onu da tecrübeyle buldum.O saatlerde yapmazsam mutlaka kaçak oluyor.
    4 5 saatte bir yapılması uygun olur.Gece biraz uzun ama yatmadan önce fazla bir şey içmezseniz sorun olmaz.Vücudunuzu iyi tanıyıp dengeyi sağlamaya çalışın.İçtiklerinizi ayarlayın.Aldığınız sıvı miktarı çok olursa düzeni sağlayamazsınız.

Sabah 06.00
    öğlen 11.00
    öğleden sonra 15.00
    akşam 19.00
    gece 23.00

Üye
    yasinayva Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu gün ilk tak ı yaptım ama daimi sondam yokken kendimi bir tuhaf hissediyorum daimiye o kadar alışmışımki bir daha nasip olmaz inşallah birde bu tak dan kurtulursak benden iyisi yok