Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    arex11 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2009
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ/çorlu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşım malesef artık olan olmuş çok üzgünüm keşke bunları yaşamasaydın yaşamasaydık hepimiz ama keşkelere takılmamak lazım 6 ay keşke söyle olmasaydı böyle yapmasaydık bunlara takıldım inan hiç bir yararını görmedim aksine dahada yıpratıyor insanı bundan sonra ne yapılır ne kadar gelişme sağlanır bunlara bakmak lazım iyileşmeyi değilde (inşallah hepiniz iyileşirsiniz) daha fazla ne kadar geri dönüş sağlarım ne kadar kazanım elde ederim bunları düşünüp uygulamak lazım diye düşünüyorum...

Üye
    E<3 U Avatarı

Gerçek Adı
    ece dalkılıç
    Son Giriş
    30.04-2012
    Saat
    20:10
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili arex11

yazdıklarını okudukça içime su serpildi çok güzel ğaylaşımların var çok saol.
    benimde arkadaşım geçtiğimiz cuma yani bir hafta önce trafik kazası yaşadı omuruliğinde kırık var . tam bilgim olmadığı için tıbbi terimler kullanamıyorum üzgünüm ama kırığın t12 bölgesinde olduğunu biliyorum .
    iki kez ameliyat geçirdi ilkinde vida takıldı ikincisinde vidanın biri sinire çok yakın olduğu içn yeri değiştirildi .
    moral olarak gayet iyi ama bel bölgesini hissetmiyor tabi ayaklarınıda ayaklarında dokunduğumuz zaman karıncalanma olduğunu söylüyor .
    sonda takılı zaten ayağa kalkamıyor tuvaletinin geldiğini hissetmiyor . her şeyi yiyebiliyor ancak dün akşam ateşlenme sorunu yaşadık.

sanırım uzun zamandır girmiyorsun umarım bana cevap verirsin.
    sence ayaklarını hastamız ayaklarını hissedip eskisi gibi olurmu ?

Üye
    kızkardeş Avatarı

Gerçek Adı
    tugba
    Son Giriş
    20.11-2010
    Saat
    20:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba allh sabır ve şifa versin işallh bizde arife günü bi tıafık kazası geçirdik bu kazada abimin belinde t12 ve t11 de kırıklar varamalıyat oldu bizi 20 gün sonra rehabilitasyon ve fizik tdavi merkzine göndericekler fakat abimin moralı şuan sıfır ona nası yardımcı olacagımı bilemıyorum bana nası bi yol izlemem gerektini anlatın tecrübelerinizden faydalanmak istiyrum tşk

merhaba yine ben abimde amalıyat oldu amlıyatının başarılı oldunu söyledi doktor büyük ve küçük tuvaletini bilmiyor ayaklarında hizs yok tıbi terimleri bende bilmiyorum tek bildigim t12 ve t11 de kırık oldugu ve moralman çokmüş bi durumda lütfen okur okumaz cevap yazrsanız çok sevinirim şimdiden tşk ederim

Üye
    bayrambayram Avatarı

Son Giriş
    29.09-2010
    Saat
    18:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar internetten c5 kırıgı şeklinde arama yaparken buldum burayı
    10 - 11 mayıs 2010 gecesi ankarada bilkent köprüsü üzerinde bi trafik kazası geçirdik. O an itibariyle hiç bişi hatırlamıyorum bi ara gözümü açtım kendi kendime sen bu defa öldün dedim tam kelimeyi şadeti getiriyordum gözlerim kapandı gözümü yoğunbakımda açtım.
    Kaza sırasında c5 -c7 Arasında disk hasarı olmuş kalcam kaburgalarım kolum kırık, iç kanama ve kafamda derin 10 cm cizik hilal şeklinde allah razı olsun duyarlı bi vatandaş 112'yı arayarak ambulans çagırmışlar sıkıştığım halde çıkarmışlar araçtan bilkentte bulunan atatürk hastanesine kaldırılmışım
    İlk gözümü açtığımda 10 gün sonra kalkar işe giderim diye düşünmüştüm yorgun bitkindim sağ tarafım komple tutmuyordu geçici bişi olduğunu zannetmiştim anlayacağınız. Kanımda alkol oranın yüksek olmasından dolayı 4 gün boyunca ameliyata alamadılar. 4. gunun sonunda ameliyata girdim c5-c7 ( arasında bulunan yanlış bilmiyorsam ) disk patlaması ve kemik krılması olmuş oradaki disk yerine medikal bi parça yerleştirilip platin takildi.
    6 Ay boyunlukla gezdim, Sağ ayağım, sağ elim hep yanıyordu, yastığı bile kaldıramıyordum gece yatamıyordum doktor yürümemi yasaklamıştı ben de tam aksine sürekli yürüdüm kalkmaya çalıştım hep azımlıydım anlayacağınız. Kalktım koltuk deyneklerinin yardımıyla gezdim canım yana yana başım döne döne lavoboya gidip geldim.
    Şimdi çok şükür eskisi gibi olmasa da iyim her hangi bi sakatlığım yok
    azim & dua hiç eksik olmasın umarım sizinde güzel haberlerinizi alırım herkese allahtan şifa diliyorum.

Üye
    sugaryuz Avatarı

Gerçek Adı
    mümin şeker
    Son Giriş
    26.01-2014
    Saat
    16:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ALLAH tan ümit kesilmez ben de t12 vertebra kırığı geçirdim metin olun hep bir umt var dır en içten dileklerimle şifa diliyorum ve sizin için dua edeceğim ALLAH yar ve yardımcınız olsun

Üye
    mbk Avatarı

Son Giriş
    19.11-2011
    Saat
    18:22
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

babam 5 haziran 2011 araç içi trafik kazası geçirdi .. c5 c6 kırığı varmış ameliyata alıp platin takıldı bi hafta gazi'de yoğun bakımda kaldı daha sonra bursaya uludağ ünv tıp fakültesine getirdik burda da 45 gün yattı
    bu süre içerisinde kaza sonucu ortaya çıkan nefes, ateş, balgam atamama sorunları tamamen geçti ..

he bu arada teşhis ne yazık ki tetrapleji tam bir aydır evdeydik eve göndermişlerdi.. bursaya ilk geldiğimizde sol kolunda çok çok hafif bi kımıldama vardı şimdi bilekten olmasa bile kolunu kaldırıp göğsüne kadar koyabiliyor sağa sola ileri geri hareketleri var ..
    yine sağda omuzda cok hafif hareketi vardı o da ilerleme kaydetti .. ayaklarındaki kasılmalar dokununca oluşan refleks harketler arttı..

dün kontrole götürdük olumlu gelişmelerin olduğunu söylediler ama tekrar eve yolladılar fizik tedaviye başlamadılar .. şuan günlük eklem hareketlerini yaptırıyorum..

bu tür hastalar için fizik tedavi süreci hemen başlar mı bizim şimdi ne yapmamız lazım??..
    benim içim pek rahat değil neden bizi fizik tedaviye almadılar??.. hastanın vücudunun toparlamasını mı bekliyorlar acaba??

şimdiden teşekkür ediyorum ne olur cevapsız bırakmayın

Üye
    shifty Avatarı

Son Giriş
    11.09-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum. C serisi kırıkların iyileşme sürecini çok bilmiyorum ancak omurga yaralanmalarında değişmez bir kural varsa o da fizik tedaviye kesinlikle çok önem vermektir. Hastaneye yatamıyorsa belirli günler bir fizik tedavi merkezine gitsin. Refakatçi kişi de hareketleri öğrenip günde en az 3 defa bu hareketleri babanıza yaptırsın. Son olarak da sakın umudunuzu kaybetmeyin. Gelişmeleri ayrı bir başlıkta paylaşmaya devam ederseniz de seviniriz. İyi haberlerinizi bekliyoruz.

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba bende c5-c6 seviyesinden felçliyim solunum sorunu yoksa fizik tedaviye ne kadar erken başlarsa o kadar iyi siz yatılı bir fizik tedavi hastanesine başvurun onlar çağırıp durumuna bakıp ona göre hastaneye yatırıp tedavi ediyorlar

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle geçmiş olsun.. Yaklaşık 3 ay olmuş, fizik tedavi için erken değil kesinlikle..Fizik tedavi merkezine devam ederse çok iyi olur.. Gelişmeler için ilk aylar çok önemli çünkü..
    Evde yapabileceğiniz bir kaç önerim olacak nacizane..Bir çamaşır (!) lastigini babanızın kollarına bağlayın, açma hareketi yapsın.. çok çok hafif dampıllalrdan edinin , yada evdeki bir şeyleri dambıl yapın) bunları babanızın avuçlarına koyup, eczaneden alacağınız kumaş lastikli bandajlarla sabitleyin.. babanız bunları indirsin kaldırsın.. bu şekilde çalışan kasları kuvvetlenecektir.kol kasları çok önemli ne kadar kuvvetlenirse o kadar iyi , yatakta kendini çevirebilir, yada transferlerde kendini taşıyabilir.
    Bacakları için de aynı şekilde sizler fırsat buldukça sık sık eklemlerini hareket ettirin, eklemlerin kireçlenmesini ve kaslarının kısalmasını engellersiniz. Yine kemikler ve kaslar için vitamin takviyesi alın, Cals-d3 , ve Solgarın magnezyum tableti bu iş için uygundur. Mesane enfeksiyonunu engellemek için gün aşırı yine Solgarın C vitamininden alın.Bu ilaçları dönüşümlü olarak kullanın.
    Ayrıca babanız hala sabir sondada mı? Tak Kullanmaya başlayın bir an önce..
    Son olarak 2 saatte bir pozisyon değiştirin, temiz pamuklu ve kırışık olmayan gergin çarşaflarda yatsın,bu şekilde yatak yarası oluşumunu engellersiniz..BOL vitamin ve protein ağırlıklı beslensin, taze fındık, badem,ceviz, kuru kayısı ve kuru erik günlük beslenmesinde mutlaka yer alsın, bunlar kabızlığı engeller.
    Şimdilik aklıma gelen şeyler bunlar.. kolay gelsin..

Üye
    mbk Avatarı

Son Giriş
    19.11-2011
    Saat
    18:22
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değerli bilgileriniz için hepinize teşekkür ederim.. biz yatak yarası vb konularda çok dikkat ediyoruz kuyruk sokumunda yarası vardı doktorlar yenilerinin açılmasında korktular ama pansuman havalandırma vb ile olan yarayı bile kapattık..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Kişide fizik tedavi görmesine mani bir rahatsızlık yoksa, fizik tedavi görmesi çok yararlıdır. Fizyoterapistlerden öğrenilecek hareketler daha sonra ev ortamında da kolayca yapılabilir... Ama önce fizyoterapistten öğrenmek lazım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ümran12 Avatarı

Son Giriş
    12.11-2014
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

19 aralık 2011 de eşim trafik kazası geçirdi.boyundan aşağı felç.Kazadan yaklaşık 2 ay sora fizik tedaviye başlandı.hiç hareket yoktu,şuan kollarını çok rahat olmasada kaldırabiliyor el egzersizine ağırlık verdik avuç içi ve parmaklarının çok yandığını ağrıdığını ve üst bedende de karıncalanmasının çok olduğunu söylüyor.Bacaklarında hiç his yok istemsiz kasılmalar yanında bacaklarına su damlasa tepki veriyor umudumu kaybetmek istemiyorum .Sormak istediğim ağrı karıncalanma yanma gibi hissettiği şeyler olağanmı yoksa iyileşme belirtisimi cevap yazarsanız sevinirim.herkese geçmiş olsun diyorum,allah yardımcımız olsun.

Üye
    sugaryuz Avatarı

Gerçek Adı
    mümin şeker
    Son Giriş
    26.01-2014
    Saat
    16:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 2010 yılın da t12 kırığı yaşadım bende hep his ve hareket vardı ama aynı ddiğinşz gibi belden aşağımda çok karınca lanma yanma ve aşırı hassa siyet vardı insallah eşiniz içinde bunlar iyiye işarettir benim çok şükür şuan bi sorunum yok allahın izniyle oda düzelir insallah umudumuzu kaybetmeyelim iyi günler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Ümran hanım, İlk 2 yıl his ve hareket açısından geri kazanımlar mutlaka olacaktır. Karıncalanma ve kasılmalar iyiye işaret olarak algılanabilir. Bunu kimse bilemez. Sizler elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edin, moralinizi yüksek tutmaya, saygı ve sevgide bonkör olmaya özen gösterin, inanın geçen her gün bir önceki günden daha iyi olacaktır.

Eşiniz yapabildiği her hareketi kendi başına yapmalı. Kullanabildiği her kasını kullanmalı, güçlendirmeli. Bol su içmeyi ihmal etmesin. Kilo almamak çok önemli. Kesinlikle beyaz ekmeği bıraksın, sebze ve liftli ürünnler yesin.

Her gün aynı saatte tuvalet ihtiyacını gidermeye çalışsın. Tuvalet düzeni çok önemlidir. İlerde gündelik yaşamı açısından bu düzenin sağlanması çok katkı sağlar

Sabit sonda kullanıyordur; sonda torbası idrar akışını kapatıp-açacak mandal mekanizmasına sahip mi? İdrar her an torbaya akarsa, zaman içinde mesane daralır. Bunu hiç ama hiç istemeyiz. Oun için mesanede idrarın birikmesini sağlamalısınız. İçilen suya göre 3-5 saatte bir torbadaki mandalı açarak mesaneyi boşaltmalı, sonra yine mandalı kapatmalısınız. Mesane kapasitesi 400-600 cc'dir. Ama henüz çok erken bir dönemde olduğunuz için bu kapasite oturmamış olabilir. Eşiniz daha önceden idrara sıkıştığını anlarsa bir şekilde, mesaneyi mutla o anda boşaltın. Mesane iç basıncı çok olur ve boşaltolmazsa, idrar böbreklere geri kaçabilir ve zarar verebilir... 3-5 saatte bir mesaneyi boşaltmak, 400-600 cc idrar çıkması en ideal durumdur. Su içmeyi de bu olacak şekilde düzenlemek lazım. Zamanşa öğreniyorsunuz zaten...

yatak yarası olmaması çok önemli. Maddi durumunuza göre iyi bir havalı/yatak almalısınız: Engelliler veya Hastalar için Karyola, Yatak, Yorgan, Yastık

Vücut temizliğine özen göstermelisiniz. Banyo yapmak çok çok iyi gelir (tuvalet ihtiyacını giderdikten ve mesaneyi boşalttıktan sonra banyo yapın). Bu mümkün değilse, yatakta sabunlu bezle güzelce yıkamak ve sonra bol suyla/bezle durulamak da çok iyi gelir. Ayrıca alternatif ürünler de var: http://www.engelliler.biz/forum/enge...zlik-bezi.html

tekerlekli sandalyede otururken mutlaka minder kullanmalısınız: Tekerlekli Sandalye Minderi

İlk anda aklıma gelenler bunlar.

Zaman her şeyin ilacıdır. Sabır, sevgi ve saygı da öyle.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ümran12 Avatarı

Son Giriş
    12.11-2014
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Herkese teşekkür ediyorum.Yaşadıklarımızı ve yaptıklarımızı fırsat buldukça paylaşacağım,yatak yaramız yok çünkü 2 saatte bir pozisyon değiştiriyoruz,bu konuda çok titiz davranıyorum.
    Eşim kazayı Erzurum da yaptı ameliyatının çok iyi geçtiğini söyledi doktorumuz,sinirlerde kopma yokmuş zedelenme fazlaymış,8 gün Erzurum Araştırma Hastanesinde yattı hemen Gata rehabilitasyon Merkezine giriş yaptık fakat solunum ve balgam problemimiz oldu akciğere emboli attı 15 gün göğüs hastalıkları bölümünde yoğun bakıma alındı ve hala coumadin kullanıyoruz.6 aylık bi süreç rehabilitasyon merkezinde geçti bir aydırda evdeyiz.solunum balgam ve ateş düzeldi tansiyon problemi eskiye oranla azaldı ama devam ediyor.kolları oldukça güçlendi el bileğinide hareket ettirebiliyor fakat parmaklarını kullanamıyor oturma dengesi daha iyi düzenli her gece masaj yapıyoruz,gün içerisinde çocuklar ve aile dostlarımız öğrendiğimiz fizik tedavi hareketlerini yaptırıyoruz ve haftanın 5 günü bir seansda fizyoterapist geliyor,birgün bu sayfaya neler yaşadığını kendisinin yazmasını diliyorum.
    Herkese şifa diliyorum.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon