Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ozlecan Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    18:09
    Yaşadığı Yer
    karabük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar mesane kapasitemi ölçtürdüm 200cc çıktı.normal mi yoksa tehlide mi.bilgilerinizi öğrenebilir miyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Sağlıklı yetişkin bir insanın mesane kapasitesi 400-500 cc'dir. Yani 200 cc biraz düşük.

Sabit sonda mı kullanıyorsun?
    TAK yapıyorsan, kaç satte bir TAK yapıyorsun?
    Mesane enfeksiyonu konusunda ne sıklıkla sorun yaşıyorsun?
    Mictonorm, Detrusitol vb. mesane iç basıncını düşüren ilaçlar kullanıyor musun?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gülsüm Avatarı

Gerçek Adı
    gülsüm
    Son Giriş
    30.11-2009
    Saat
    22:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tabi büyütebilir, bir süreliğine daimi sonda takılır,ilaç başlanır ve mesane genişler. tabi doktor kontrolünde.

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

merhaba
    ben on yıldır daimi sonda kullanıyorum 2 ay evvel mesanemi böbreklerimi tarattım böbreklerde sorun çıkmadı ancak mesane sondanın ucundaki su torbası kadarmış sürekli pıhtı 2 hafta bir üre oluyor tıkanıyor sonda idrar üzerime taşıyor sancı cabası özel doktora gittim çok para istiyor devlet hastenesine gideceğim mesaneyi tarayan mesane kabuğu sertleşmemiş dedi bu genişleyebilir anlamındamı?

yapmam gereken tavsiye ve önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Üye
    ozlecan Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    karabük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

daimi sonda kullanmıyorum
    gunde 4 kere ortalama tuvalete kalkıyorum. bezime bakıyorum ıslaklığına göre 3 e de iniyo 5 e de çıkıyo tuvalete gitmem.
    ilaçta kullanmıyorum.

abi 200 cc beni strese sokuyo bi akıl ver lütfen

Üye
    Pardon Avatarı

Son Giriş
    03.04-2015
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

amaliyat ile mesane buyultulebilir ve kucultulebilir bunun icin uroloji doktoruna gidersen bu sorununu cozerler.

Üye
    ozlecan Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    karabük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bulent abi sıkıntımla ilgilendiği için bulent abi dedim yoksa başkası yardım etmesin demedim kardeş.ve hala 200 cc mesane kapasitesi normalmidir yoksa sıkıntımıdır hala bilgi edinemedim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

200 cc kapasite normalin altındadır. Basit yöntemlerle kapasitenin arttırılması mümkündür:
    1- 4-5 saatte bir TAK yapılmalı. Asla günde (bir defa gece olmak üzere) 5 defadan az TAK yapılmamalı.
    2- Sıvı tüketimi kendi bedenini tanıyarak yapılmalı. 1 bardak su içtiğinde ne kadar sonra mesaneye iniyor sıvı, ne kadar sonra TAK yapma ihtiyacı hissediliyor, bunlar tecrübe edilerek öğrenilmeli. Günde 2 litreden az sıvı tüketilmemeli ve bu tüketim TAK ile senkronize şekilde yapılmalı. Yani öyle bir ayarlanmalı ki, hem günde 2-3 litre sıvı tüketilmeli hem de 5-6 defa TAK yapılmalı.
    3- Mesane enfeksiyonuna çok dikkat edilmeli. Kültür testi sonucuna göre doğru antibiyotik doğru sürede kullanılarak varsa enfeksiyondan kurutulunmalı.
    4- Böbreklerde bir sorun yoksa, 1 aylık bir kür olarak günde 1000 mg C vitamini kullanılmalı (Solgar marka öneririrm).
    5- TAK yaparken ellerin asla katetere değmemesi sağlanmalı. Ayrıca günde birkaç defa Protex antibakteryel sıvı sabunla eller yıkanmalı. Haftada en az bir defa banyo yapılmalı veya genital bölge sabunla yıkanmalı.
    6- Mutlaka doktor önerisiyle düzenli olarak sabah-akşam bir defa olmak üzere Mictonorm; veya sabah-akşam bir defa olmak üzere Detrusitol 2mg vb. bir mesane iç basıncını azaltıcı ilaç kullanılmalı.

Bu yöntemlerle mesanen kapasitesi arttırılabilir.

Mesane çeperinin deforme olmaması mesanenein genişleyebileceği anlamına gelir evet, ama bunun ne kadar olacağını kestirmek mümkün değil. 10 yıllık sabit sonda mesaneyi çok olumsuz etkiler. Gerekirse barsaktan yeni mesane yapılabilir. Yaptıran bir çok kişi biliyorum. Hepsi de hayatından çok memnun Zor bir ameliyattır ama süreç tamamlandığında 500-600 cc kapasite olur.
    Mesela: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...rkadaslar.html
    veya: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ler-bilgi.html
    Ayrıca üretral darlık varsa: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...a-yontemi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ozlecan Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    karabük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi çok saol verdiğin bilgiler için

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ve, sabit sonda kullanan arkadaşlar için de mesanenin daralması kader değil! Yukarıdaki önerilerle birlikte şu ayrıntılar da uygulanırsa sabit sondanın yarattığı daralma ve enfeksiyon illetinden kaçınmak mümkün:
    1- Sabir sonda 10 günde bir yenisiyle değiştirilmeli
    2- Sonda hortumunun üstünde idrar akışını kapatıp açmayı sağlayan basit bir "mandal" olmalı ve bu mandal 4-5 saatte bir (tabii bu süreden önce işeme hissi olursa o anda) açılarak idrar tamamen boşaltılmalı; daha sonra yeniden kapatılarak idrar akması önlenmeli. Böylece mesanede idrar birikmesi ve sürekli dolup-boşalarak kapasitesinin normal kalması sağlanmalı.

Üye
    babacan85 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2016
    Saat
    23:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekbir kardeş mikrodalga ile kırılamıyormu taşlar.Üretradan taşı çıkartmak baya zorludur.

----------

tekbir kardeş msn gedincgil@msn.com ekle konuşalım dertleşelim.

Üye
    babacan85 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

üretral darlık varmı kardeş sende peki ? Üretrayı taşmı tıkıyor ? Eğer üretral darlık varsa sonda nasıl giriyor ?

Üye
    babacan85 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok geçmiş olsun kardeş.Allah şifa versin kadir gecesinde bütün hastalara...
    Sende üretral darlık varmı şu anda ?
    sistoskopi oldunmu ?
    internal üretrotomi ile darlığı traşladılarmı ?
    Eğer darlık varsa şu anda sonda nasıl giriyor ?

Üye
    cools_blue Avatarı

Son Giriş
    28.05-2010
    Saat
    20:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

olgan bey daha önce mesaneniz küçükmüydü durumunuzu bilsem yardımcı olmaya çalışırım mesane istenirse büyütüle bilir.

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mesane küçülmesi devamlı sondanın tıpasının acık olmasından kaynaklanır, sondayı kapalı tutmak lazım , hisse göre tıpayı acmak lazım, bu arada 400,500 cc. dışarıya cıkıyorsa bu normal kabul edilmelidir.Dengeyi korumak lazım.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon