Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    pashayavuz Avatarı

Son Giriş
    09.05-2010
    Saat
    19:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2 ay önce kaza sonucu omurilik hasarı bulunan kuzenimde şuan idrar kaçakları söz konusu. Bundan 3 hafta kadar önce idrar yolu enfeksiyonu ile başladı bu kaçakları...

Şuanda idrar kültürü temiz çıktı fakat kaçaklar halen daha devam etmekte...

Günde 6 kez tak yapıyorduk 7-8 takda bir kaça oluyordu. bunu günde 4 tak yapmaya başladık. Çıktıları maximum 400 oluyor... Benim gözlemimde 370-400 ü geçtiği takdirde kaçak olarak bu idrar dışarı atılıyor.

Mesane iç basıncını düşürmek için herhangi bir ilaç tavsiye edilmedi... Kendi düzelebilecek midir bu kaçakların yoksa bu tür ilaçlar kullanmamız gerekiyor mudur.
    Tedavileri doktor kontrolünde devam ediyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Neden günde 6 tak'tan 4 tak'a düşme gereği duydunuz? Bence kesinlikle beş tak'tan az olmamalı günlük tak. Her açıdan bu çok önemli. Bence günde 6 tak çok doğru bir sayı.
    Mesanede idrarın uzun süre kalması, bakteri açısından da risk yaratır. Kaçakların nedeni de budur bence.

Mesane iç basıncını düşürmek için Mictonorm, Detrusitol, Spasmex veya Üropan kullanılmalı.

Sıvı tüketimini kontrollü yapın. Ben mesela, tak yaptıktan hemen sonra bir iki yudum su içerim. Sonra (ekstra bir su ihtiyacım yoksa) 3 saat sonra bir bardak daha su içerim. Böyle yaptığımda 1-2 saat içinde tak ihtiyacı hissederim... Böylece 4-5 saatte bir tak yapacak şekilde sıvı alımını kontrollü hale getirmiş olurum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Erol_2_Angel
    Misafir Üye
    Erol_2_Angel Avatarı

6 defa tak 1 günde 4 saatte bir mesaneyi boşaltmak demektir ve en uygun rakamdır 6. Fakat gece uyuduğumuzda sabaha kadar 7-8 saat geçiyor ve bu arada kalkıp tak yapmak açıkçası zor geliyor. Bu durumda gece yatmadan önce hasta bezi bağlamak en doğrusu. Elbette içtiğimiz sıvı miktarını kontrol altında tutmak gerek.

Ayrıca önümüz kış ayaklarımızı sıcak tutmamız böbreklerimizi korumamıza yardımcı olur. Aman sakın ha soğukta kalmayın ve ayaklarınızı mümkün olduğu kadar sıcak tutun. yoksa üşütme, enfeksiyon, iltahap..vs böbrekler zarar görür. Ben çok yaşadım bu durumu ilk başlarda. Şimdi aradan 15 yıl geçti. Kendi kendinin doktoru oluyorsun bir süre sonra.

Herkese sağlıklı bir vücut diliyorum

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım medikalcilerden kondom(prezervatif)sonda alın.Ozellikle gece icin cok onemli.Gece kacakları daha sinir bozucudur.Kuzeniniz de rahat eder sizde.Gece yatarken kondomu takar sonda yapacağı zaman cıkarır.Hatta bu aralar gun içinde de taksın.Gezmeye çıktıgında da kullanır cok rahat eder.Kondomla birlikte bacaga baglanan idrar torbasıda alın.Kuzeniniz cok kaliteli bir sekilde yasayacak o zaman bana inanın.
    Birde gunluk alacağı sıvı miktarını(2-2.5lt) akşam 10:00 kadar alsın.Ondan sonra fazla abartı sıvı almasın.Geceyi çok rahat geçirir.Karpuz,neskafe,çay idrara çok çıkarıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Valla, ben yatarken sandalyemin üstüne idrar torbası ve bir su kitli kateter alıyorum. Gece uyanıp yatakta tak'ımı yapıyorum. Ahan da tak saatlerim
    23-24, 05-06, 09-10, 14-15, 18-19, 23-24
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yasinayva Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim 14.5 ay oldu hala sabit sonda takılı bazen haftada 1 değişiyor spazmex kullanıyorum sondanın hortumunu ara ara kapatıp açıyorum 700 800 ml kadar dolduğu oluyor hapı bıraktığım günü 100 ml demeden sondanın dibinden sızıyor hapı içince büyük tuvalete çıkamıyorum çok zorlanıyorum bırakınca kapama yapamıyorum sızıyor böyle geçinip gidiyorum işte bayram sonu ürodinamiye gideceğim bakalım ne olacak tak yapma gününe bende kavuşurum inşallah herkese acil şifalar

Üye
    pashayavuz Avatarı

Son Giriş
    09.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sanırım kaçakların sebebi belli oldu bugün Enfeksiyon durumu tekrarlamaya başladı. idrarında tortu oluştu ve ateş 37.3 e kadar yükseldi. İdrar tahlilinde enfeksiyon görüldüğü söylendi. Kültür ise cuma günü çıkacak ve antibiyotiğe başlanacak. Çok sinir bozucu bir olay tam toparlanıyor ve al baştan...
    Bu yüzden hidroterapilerine katılamıyor....

Üye
    arif 34 Avatarı

Gerçek Adı
    Arif
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 3 saatte 1 tak yapayorum.ayrıca 3x1 üropan kullanıyorum .ayrıca senede 1 veye 2 idrar yolları enfeksiyonu oluyorum .sıvıyı çok tüketiyprum 3 saat arasında doktor bey 2 bardak su içmemi söyledi .doktora kontrole gittigimde kültür testi yaptırıyorum.kötü sonuç çıktığında antibiyotik yazıyor doktor bey.geçiyor tekrarlıyor.o rağmen yinede senede 1 v2 tekrarlar.ayrıca taklar da enfeksiyon yapıyor..

Üye
    izmirgüzeli Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    09:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 4 saatte 1 yapıyordum takı son ürodinami sonuçlarıma göre doktor 6 saatte 1 yap dedi bir de gece 10'dan sonra sıvı almamaya çalışıyorum gece rahat oluyor.

Üye
    mutineer901 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Konya/Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

slm ben 15 gün önce ürodinami sonucuna göre 6 taktan 4 taka düştüm fakat idrar kacırmalar basladı daha önce hiç olmamıstı tekrar 6 tak yapmaya basladım ama yine kacırmalar devam ediyor spasmex ve cipro kullanıyorum fayda etmiyor

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Bir dönem sondayı cıkardıktan sonra bu kaçaklardan az cekmedim değil, normal idrarımı yapmaya başlamıştım fakat mesane boşken bile, bir kasılma oluyordu 10-15 cc. idrar tazikli bir şekilde dışarı cıkıyordu, bu sorunu arkadaşın dediği gibi perzarvatif ,kondom ile aştım.Şu an problem yok.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Arkadaşlar, günde 5 ya da 6 defa TAK yapın. 4 kesinlikle az, 7-8 ise fazladır.
    Herkes sıvı tüketimini kenine (yani TAK saatlerine) göre ayarlamalı ve günde 5-6 defa TAK yapmalı.
    Bence bu konu omurilik felçliler için en en en önemli konudur. Günde 6 defa TAK. Bu kadar net.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

İçilen su ne kadar sürede vucuttan çıkar bilen varmı acaba ?

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;
    Kesinlikle katılıyorum.Bende 5-6 defa yapıyorum.4 çok az...

Üye
    pashayavuz Avatarı

Son Giriş
    09.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Göktürk sanırım sende trabzondansın? vücut sıcaklığı 37 dereceye gelincemi mesaneye gidiyor diyorsun?

Bu arada sabit sondaya geçildi bol sıvı tüketilmesi için. Sorduk 2 günde mesane daralması olmaz dediler... İnşallah olmaz...

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon