Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    özdilli Avatarı

Son Giriş
    29.11-2011
    Saat
    18:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaslar oruc tutsam saglıgıma bı zararı varmı bende omurılık felclısıyım

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeş ben 11 yıllık ofliyim 7 yılını tuttum tutup tutamayacağını senden daha iyi kimse bilemez sağlığına dikkat ederek tutabilirsin

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

ORUCU tutmak yada tutmamanın özelıkle omurılık felclısı olmanın bır anlamı yok sana baglı..saglıgına baglı.

Üye
    desparado Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    adana/çukurova
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende 3 seneden beri tutmuyorum bu sene tutmayı düşünüyorum tek korkum böbreklere zararı olurmu?

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben 16 ay trafık kazası bu sene tutmayı dusunyorum ama ogrendıgım kadarıyla bobreklere zararlı oluyormuşo yuzden tutamıycam.

Üye
    *CEMRE* Avatarı

Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende om.felciyim her sene tutarım.kişinin kendine bağlı,sağlık problemi fazla yaşamayacaksa,sakıncası yok bence

Erol_2_Angel
    Misafir Üye
    Erol_2_Angel Avatarı

Böbreklere dikkat özellikle omurilik felçlisi arkadaşlar. Günlük sıvı ihtiyacınızı ve ilaçlarınızı ihmal etmeyin. Oruç tutacağım diye sağlığınıza zarar vermeyin..

Üye
    Zahra Avatarı

Gerçek Adı
    Zehra
    Son Giriş
    27.08-2014
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Zaqatala, Azerbaijan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamaleykum. Ben de tutuyorum Elhemdulillah. Evet her kesin sagligina bagli. Insan kendi daha iyi bilir gucu yetremi diye. ben bir az halsiz oluyorum ama yine tutuyorum. 11 ay sagligimizi koruyalim sora problem olmaz insaAllah. Imsakda ve Iftardan sonra bol sivi tuketsek bi zarari olmaz InsaAllah. Yine de her kisinin sagligina bagli.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

15-16 saat boyunca (hadi aç kalmanın getirdiği sorunları ve riskleri görmezden gelelim ama) su içmemek değil omurilik felçli biri için, atletik bir insan için bile zor ve sağlıksızdır.

Omurilik felçlilerin idrar yolu, mesane ve böbrekler konusundaki risklerini ve korunma yollarını belki yüzlerce kez yazdık bu forumda. Bu riskler ve kötü sonuçlar Ramazan/oruç gelince değişmez. Bu sonuçları göze almak mümkün tabii dindarlık temelinde, ama "zararı olur mu" demek anlamsız. Çünkü çok net şekilde evet, 15-16 saat su içmemek kesilikle büyük zararlara yol açar.
    Aklıma gelenler: mesanede enfeksiyon oluşması, mesane kapasitesinin düşmesi, üretral darlık oluşması. İftar-sahur arasında aşırı su tüketimi sonucu mesanenin zorlanması, böbreklere idrar kaçma riski ortaya çıkması. Ayrıca o arada çok sık TAK yapmak nedeniyle üretranın zarar görmesi. Beden dengesinin hepten değişmesi nedeniyle kasılmaların artması. Sıvı tüketilmediği için ve terleme az olduğu için vücuttaki tuz oranının artması. Açlık ve tuz fazlasının tansiyon dengesini bozması. Sağlıklı beslenememekten dolayı cildin beslenememesi ve yatak/bası yarası oluşma riskinin artması; varsa yaraların kapanmasının güçleşmesi.
    Sürekli kullanılan ilaçların yan etkilerinin sıvı tüketiminin azalması neticesinde vücuttan atılamaması ve bunun böbreklerde yol açtığı tahribat.

Bilmiyorum atladığım bir şey var mı, ama bunlar büyük riskler ve gerçekler. Bunlar ortadayken "zararı olur mu" demeyin. Olur. Bunlara rağmen oruç tutmak da kendi kararınız...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bide tuvalet alışkanlığının değişik saatlere kayması

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğanın saydığı nedenler arasında çok önemli maddeler var özelikle su ihtiyaci helede mevsim çok sıcak ben 11 yıldır of liyim 7 yıl oruç tutum hiç bir sıkıntıda olmadı yanlız 2 yıl önce ramazanın 3üncü günü ateşim yükseldi enfeksiyondan dolayı bayrama kadarda iyileşemedim bu yılda kontrollü bir şekilde tutmaya çalışacağim başarabilirsem ne mutlu başaramasamda bunun dindarlıkla bir alakası yok YÜCE ALLAH insanlara her türlü kolaylğı sağlamıştı yeterk samimi olalım şimdiden ramazanın hepimize hayırlı olması temennisi ile

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Tek sorun susuzluk,çünkü biz susamadan su içen ,omurilik felçlileriyiz, açlığın problem yaratacağını sanmam, eğer kişi cok zayıf değilse, oruç tutanlar ,iftarla sahur arası mutlaka en az 3 litre sıvı alması gerekir, birde mevsim yaz, çalışanlar var ,onların işi daha zor.Allah c.c. herkeze sağlık versin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

İşte, gün içinde su içilmediği için gece boyunca 2-3 litre su tüketmek de büyük zarara yol açabilir. Yukarıda buna özellikle değindim. Altını çizmiş olayım:
    1- Aniden ve aşırı su yüklemesi tümden metabolizmayı sarsar
    2- Mesaneye aşırı yüklenmek bir yandan iç basıncı arttırarak mesaneden böbrekle idrar kaçmasına neden olabilir, diğer yandan da mesane çeperinin o doğal dokusunun zorlanmayla deforme olmasına neden olur (don lastiğinin aşırı gerdirilmesinin yol açtığı deformasyon misali)
    3- Kısa aralıklarla çok fazla TAK yapmak üretrada tahrişe neden olur. Bu da gün boyu susuz kalmış ve zaten enfeksiyon riski taşıyan mesane için ekstradan enfeksiyon nedeni demek.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alptug06 Avatarı

Gerçek Adı
    salih
    Son Giriş
    21.11-2014
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağlıgına zarar vermesinnden korkuyorsan öncelikle doktoruna sor derim 35 yaşındayım yaklaşık 20 senedir yürüyemiyorum ve 15 yaşımdan beri oruç tutarım hiç bir zararını görmedim . senin yerinde olsam ilk gün tutmam bir gün aralıklarla tutarım sonrada kazasını yaparım 15 günün karar senin tabi kolay gelsin.

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar ben tutuyorum normalde de kim bu kadar dikkat ediyor ki üretra darlığı vs.) yapmayın zaten dinen sağlık yönünden bir sorunu varsa tutma özgürlüğü var tutacaklarında kafasını karıştırmasanız...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon