Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    asill3333 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    22:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2 yasındaki çocugumuz için hi slip plus sonda kulanıyuruz,
    sorun şu sonda yaptıktan sonra çocuk ağladıgı zaman öksürdügünde yine idrar kacırıyur sanırım mesane tam bolaşmıyur ne yapmamız lazim?

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok normal.dediğiniz gibi mesaneyi tam boşaltamıyorsanız sondayla kalan idrar da kaçak şeklinde çıkabilir.aslında iyi bir üroloji doktoruna başvurmanızı tavsiye edeim.
    2 yaşındaki çocuğun mesane kapasitesini bilmek ve su rejimini ona göre uygulamak lazım.mesanenin kapasitesini zorlamamak lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Doktorunuza, "Mictonorm kullanabilir miyiz" diye sormanızı öneririrm. Mesane iç basıncının azaltılması önemli.
    Enfeksiyon olmadığından emin olun. Kültür testi yaptırın ve gerekirse doğru sürelerde antibiyotik kullanın.
    İki yaşında çocuğun mesane kapasitesini bilmiyorum; bunu doktorunuzdan öğrenin. Ve mesanenin o kapasitede olduğundan emin olun. Gerekirse ürodinami yaptırın.
    TAK yaparken kataterin bir ucuna mutlaka idrar torbası takın. İdrar torbasına takılı olduğunda idrar akışı çok daha iyi gerçekleşiyor.
    Çocuk sıkıştığını hissettiğinde idrar torbasına TAK yapın. Böylece öngörülen kapasite ile varolan kapasitenin örtüştüğüü teyit etmiş olursunuz.
    TAK yaparken katatere el değmemesi çok çok çok önemli. Ellerinizi (çocuğunkini de) Promax sıvı sabunla yıkayın mutlaka. Ve çocuğunuza haftada en az bir kez banyo yaptırın. Ardından katater poşetinin üst-iç kısmının arasına sıkıçtırın katateri ve oradan tutarak itin... Böylece torbanın sterilliğinden yararlanmış ve katatere kesinlikle ellememiş olursunuz (burayı anladını mı?)
    TAK yapıldığında mesanede idrar kalması neredeyse imkansızdır. Zira teorik olarak hortumla küvetten su boşaltmakla kataterle mesaneyi boşaltmak arasında hiç bir fark yok. TAK işlemini doğru yapıyorsanız içerde idrar kalmaz.
    Su alımını kontrollü yapın. TAK'tan sonra 2-3 saat sıvı almayın. Daha sonra sıvı alın ve 4-5 saatte bir TAK yapacak peryodu oturtmaya çalışın.
    Çocuğun günde 1 saat kadar ayağa dikelmesini sağlayın. Metabolizma ayakta pozisyonda çok daha iyi çalışır. SGK'dan ayakta dik pozisyonlandırma için ürün temin edebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/enge...si-ve-sgk.html

Aklıma gelenler bunlar...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ardaben Avatarı

Son Giriş
    20.03-2010
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    yüreğimin götürdüğü yerdeyim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İdrarımı kendim boşaltıyorum. Sonda kullanmıyorum. İdrarı boşalttıktan beş dakika sonra öksürsem ya da hapşırsam idrar kaçırıyorum. Bu durum beni perişan etti. 9 yıldır omurilik felçliyim ve bu kaçırma 9 yıldan beri bende var. Bir ara acaba mesanede idrar mı kalıyor o yüzden mi kaçırıyorum diye düşündüm ve bir defa sondayla boşalttım. 5 dakika sonra idrar kaçıp kaçmayacağını ölçmek amacıyla öksürdüm maalesef yine idrar kaçağı oldu. Bu durum beni çok rahatsız ediyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

"Öksürük ilacı denedin mi" diyesim geldi, Şaka tabii.

TAK'ı doğru şekilde yapıp mesaneyi tam olarak boşalttığından emin misin? Yani beş dakika sonra mesanede idrar kolay kolay birikmez ki dışarı taşsın.

Ayrıca aklıma şunlar geliyor:
    1- Üretada mekanik bir sorun olabilir
    2- Mesane iç basıncını azaltıcı Mictonorm vb. bir ilaç kullanıyor musun?
    3- Mesanede enfeksiyon olmadığından emin misin?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ardaben Avatarı

Son Giriş
    20.03-2010
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    yüreğimin götürdüğü yerdeyim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mesaneyi kesinlikle tam olarak boşaltıyorum. Dediğim gibi idrarı kendim sonda felan kullanmadan yapıyorum. Bazen tam olarak boşaltıp boşaltmadığımı merak ettğimden sondayla tekrar deniyorum ama hiç sondayla idrar çıkmıyor. Ayrıca sondanın sonunda muhakka idrar torbası kullanırım. Kazanın ilk zamanlarında hastanede tedavi görürken üropanı çok kullandım. Hatta saçlarımı üropan yüzünden kaybettim. Üropan ile mesane hacmi bayağı arttı ama kaçaklar hep oldu. O günden bugüne hala çekiyorum. Evlilik önündeki en büyük engelimin o olduğunu söyleyebilirim.

Üye
    ilknur gün Avatarı

Gerçek Adı
    ilknur
    Son Giriş
    02.01-2010
    Saat
    20:57
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oüropanı asla sevmiyorum dozu çok yüksek çok kullandım 7 yıl saçlarımı döktü içtahsızlık ağız kurulu uyku bozukluğu ama şükür 4 yıldır kurtuldum mictonorm süper dozu düşük hiç yan etkisi olmadı bana ama üşütmemeye dikkat edin ayaklar bel ve kasıklar çok önemli bu durumda

Üye
    asill3333 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    22:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizde cocuga artık tak yapmıyuruz çünkü kendi kaçirıyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

"Kaçırmak" sağlıklı olmayabilir çoğu zaman. O esnada oluşan iç basınç üreterden böbreklere idrar kaçmasına neden olabilir. Bu tür kendi başına idrar atımının ürodinami ile kontrol edilmesi ve böbreklere zarar gelmediğinden emin olunulması gerek. Malum, her şey böbreklerin zarar görmemesi için...

Üye
    caglarim Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    08:31
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Dostlar ben 2 yıldır Tak sonda kullanıyorum, markasını vermeye gerek yok. Ben doğuştan skolyoz hastasıyım tabi buna bağlı idrar kaçırması yani tutamama var. Üropan - Detrisitol gibi ilaçları kullanıyorum. Tak sonda denen bir aleti kullanıyorum. Yaklaşık 2,5 saat - 3 saat hatta daha fazla gidiyor. Lakin soğuk havalarda, ayaklarınızı üşüttüğünüzde, çok sıvı aldığınızda bu zaman 1 saate kadar iniyor. Gece yatarken sıvı almamaya dikkat edin, devamlı saatlerinizi kurun vakitleri tayin edin. Dikkat edin. Allah yardımcınız olsun.