Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    karikutal Avatarı

Son Giriş
    26.03-2012
    Saat
    12:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

Cervikal (C) seviyesinde kırığı olan tüm arkadaşların bu başlık altında toplanıp, tecrübelerini paylaşmalarını istedim.

C seviyesinde olup destekli veya desteksiz yürüyen yada ayakta duran var mı acaba? Veya çevrenizde hiç sorunsuz yürüyene rastladınız mı?

Benim seviyem C5-C6,
    Durumum, birinin kolundan tutarak ufak adımlarla yürüyorum,
    Desteksiz 10-15 adım atabiliyorum...

Sevgiler,
    Herkese acil şifalar diliyorum...

Üye
    karikutal Avatarı

Son Giriş
    26.03-2012
    Saat
    12:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

C seviyesinde kırığı olan veya son durumlarını paylaşmak isteyen kimse yok sanırım

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben c6 c7 yim şuan kanadyenle yuruyorum desteksiz ayakta 5 6 dakika duruyorum ama desteksiz adım atamıyorum halime binlerce sukur.

Üye
    hsahsa Avatarı

Son Giriş
    15.06-2017
    Saat
    09:10
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba benimde seviyem c5-c6 şuandan kendi başıma yürüyebiliyorum çok şükür sag ayagım biraz aksıyor

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba benimde seviyem c5-c6 ayağıma demir cihazlarım var onları taktıktan sonra walker'la yürüyebiliyorum ama sadece egzersiz yapmak amacı ile sol elimi normal kullanabiliyorum sağ elimi tam olarak kullanamıyorum ama kaba cisimleri kavrayabiliyorum ayrıca sağ dizimde spastisite oluştu çok fazla kasılma oluyor sol ayağımda azda olsa hareket var hafif basabiliyorum ve hasta olduktan sonra düzensiz beslenmeden dolayı hemoroid hastalığına yakalandım siz siz olun beslenmenize dikkat edin çünkü bizim gibiler için bu hastalığın tedavisi yok devamlı oturan hasta olduğumuz için 7 yılda bu kadar bunada şükür...

Üye
    ilhan71 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2009
    Saat
    00:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aranizda peki c4 olan varmi
    yakinimin c4 ve suan platin taktilar hala yogun bakimda henüz cok üzülüyoruz sizce kollarini oynatma imkani varmidir
    lifkopmasi da var denildi ,allah yardimcimiz olsun

Üye
    ghn Avatarı

Son Giriş
    09.08-2012
    Saat
    03:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm karikutal sanada acil şifalar diliyorum.Kardeşim adına yazıyorum şu anda hala hastanede yatıyor ve c5 c6 seviyesinde.kaza olalı 2 ay oldu bu gün sağ ayağını ve sağ ayak parmaklarını kıpırdatabiliyor.oturmasında problem var hemen başı dönüyor.inşallah kardeşimde adım atabilir.ellerini de kullanamıyor.ne kadar zamandır böylesin?.iyileşme sürecini ve durumunu anlatabilir misin.bu arada kardeşimin t2 bölgesindede kalınlaşma varmış.tekrar sağlık diliyorum umarım en kısa zamanda eski haline dönebilirsin Allahtan şifa diliyorum.yaşadıklarını tavsiyelerini merak ediyorum.

Üye
    Jery Avatarı

Son Giriş
    10.07-2009
    Saat
    08:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim annem 60 yaşında. 22.02.2009 tarihinde geçirdiği araç içi trafik kazası sonrası, araçtan fırlayarak yere çarptı ve C4-C5 omurilik hasarı sebebiyle solda kontrolsüz-sağda hissiz Brown sequard tarzı felç oldu. Omuriliğinde tam kesi yoktu. Başlangıçta sol tarafı tam felç durumundaydı. Kolda ve bacakta kuvvet sıfırdı. Parmağını, bileğini dahi hiç kontrol edemiyordu. 1 ay hastanede sonra 1 ayda evde fizik tedavi gördü çok güzel gelişmeler gösterdi, yardımla yürüyebilir, bir kat merdiven çıkabilir duruma geldi, sol elini pençe konumuna getirebilmeye başladı. Kontrole gittiğimizde doktorumuz omurlarda kayma olduğunu söyledi.Tavsiye üzerine Azmi Hamzaoğlu'na gittik. Kendisi hem önden hem arkadan fiksasyon, enstrümantasyon gerçekleştirdi, mesh taktı ve omurları sabitledi.

Ameliyat son derece başarılı geçti. Ameliyattan sonra ertesi gün annemi ayağa kaldırdılar, yürüttüler. Şu an ameliyat sonrası 8 haftayı tamamladık.

Fizik tedaviye hergün günde 3 defa devam ettik çok büyük faydasını gördük. Annem kendi başında ev içinde gezinebiliyor. Oturup kalkabiliyor. Eliyle bardak tutabiliyor, nohut ayıklayabiliyor. Ancak kol ve bacak kuvveti halen %40-50 civarında. Yataktan tek başına kalkamıyor. Evin dışında ise yanında bir eşlikçi ile 750 m kadar yürüyebiliyor, 1 kat merdiven çıkıp inebiliyor. Çok yoruluyor ama bu mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz.

Üye
    Goldenarrow Avatarı

Son Giriş
    21.04-2016
    Saat
    11:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,
    2002 yılında trafik kazası geçirdim ve c3-c4 seviyesinde kırık vardı ,omurilik vakaları için kullanılan literatürle yarım kesi ve baslangıçta vucudumun neredeyse hiç bir yerini hissetmiyordum.Platin takıldı.Ameliyattan 2 hafta sonra ayak parmaklarımı oynatabildim.Kardesinizin doktor kontrolunde ,tilt table denilen aletle ,otonom kan dolasımını harekete geçirmesi ve vucudun dik durdugu pozisyonlarda kendini kaybetmesini bir an önce engellemesi gerekir.Bende baslangıçta bir kaç sefer bayılmıştım.Ancak vucudu dik pozisyona alıştırmak ,gelişim surecinin başlangıç noktası.
    Devamında Rehabilitasyon ,sevgi,destek çok önemli.Ayrıca oturur pozisyona geldigi andan itibaren parmaklardaki kontrolu arttırmak için gazete sayfalarını kendi çevirmesi,çekirdek ,leblebi gibi küçük taneli yiyecekleri tabaktan tek tek kendisinin alması gibi çalışmalar olabilir.
    Bu tür yaralanmalarda vucudun denge noktalarını tekrar kazanması çok önemli bunuda önce vucudu dik pozisyona alıştırıp daha sonra ,fizyoterapistlerle degisik hareketleri tekrar tekrar deneyerek vucut tekrar kazanıyor.Ameliyattan 4 ay sonra muayeneye yuruyerek gittigimde doktor "buraya yatarakta gelebilirdin" demişti.Morali yuksek tutmak,mevcut durumu gerçekçi olarak görüp,kaza öncesi duruma en yakın düzeye gelmek için bolca çalışmasını tavsiye ederim.İlk 2 sene gelişme gerçekten çok hızlı ancak vucut hareket ettikçe tekrar eski yetilerini kazanabiliyor ve gelişme 2 seneden sonrada devam ediyor.Su anda sag el parmaklarımda ve sag ayak bilegimde problem var.Sekerekte olsa yuruyorum .Sevgiler ve acil şifalar.

Üye
    feritt Avatarı

Gerçek Adı
    feridun
    Son Giriş
    10.02-2010
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benimde c5te kırık var 2yıl oldu sadece kollarımı oynatabiliyorum

Üye
    pashayavuz Avatarı

Son Giriş
    09.05-2010
    Saat
    19:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim kuzenim yaklaşık 25. günü oldu kazadan bu güne kadar şuan omuzlardan aşağısını hissedemiyor. Parmaklarını oynatamıyordu fakat şuan az da olsa hareketlendirmeye başladı. C6 omurunda kırık var. Ameliyatını ilk günden oldu ve şuanda tedavisine devam ediliyor...

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ilhan71;

öncelikle geçmiş olsun yakının büyük ihtimalle ellerini kollarını tam olmasada kullanabilir çünkü c seviyesindeki çoğu hastada böyle oluyor hatta yürüyebilenler bile var ama özellikle ilk 6 ay fizik tedaviyi sıkı tutun 2 yıla kadar hareketlerin geri dönebilme ihtimali var ama moral ve azim şart çok sıkıntılar çekicek ama asla pes etmesin ne kazanırsa kardır...

Üye
    ÇİCEK Avatarı

Son Giriş
    10.06-2010
    Saat
    18:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba benim nişanlım 04,07,2009 da trafik kazası geçirdi c5 kırıgı var platin takıldı kolları paralizi bacaklarıparaplaji bacaklarını hissetmiyo solunum sıkıntıları başlayınca mekanik ventilatöre baglandı halen solunum sorunu devam ediyo bu durumda olupta ayaga kalkan varmı bu sürecte neler yaşadınız paylaşmak isterim herkese acil şifalar diliyorum

Üye
    dua Avatarı

Son Giriş
    01.10-2016
    Saat
    22:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim 12 yaşındaki kızım araç içi kaza sonucu 1ay önce c5 c6 c7 den darbe aldı.omirilik zedelenmesi.platin takıldı.fizik tedavi başladı.ümit ve dua beni ayakta tutuyor.yaşının küçük olması ve kopma olmaması avantaj diyorlar.allah hepimizin yardımcısı olsun...bir ebeveyn olarak zor durumdayım...

Üye
    Goldenarrow Avatarı

Son Giriş
    21.04-2016
    Saat
    11:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aynı durumda ve 28 yasindaydim.Moral,destek,rehabilitasyon ve merak etmeyin Allahın izniyle kısa surede toparlar.
    Acil şifalar

Sayfa 1 / 2 12 SonSon