Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    11 yıldır paraplejik omurilik felçlisiyim.

İlerlemiş osteoporoz mevcut.

Son 2 aydır sağ femur başı kemiğimde inanılmaz erime ve sonucunda sivrilme oldu. Yatar veya oturur pozisyonda sürekli batıyor ve hareket kabiliyetimi kısıtlıyor. Psikolojik olarakta tam bir yıkım.

Dün Bahçelievler Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Polikliniğe randevu alıp gittim.
    Fizik doktoru hemen hemen ilerlemiş bütün parapleji hastalarında öyle bir sanı doğduğunu söyledi ve ilaç yazmaya kalkıştı.Yni durumu biz öyle algılıyor olabilirmişiz gibilerinden konuştu.
    Sağ ve sol kemiklerimi gösterip kıyaslama yapmasını, durumun öyle olmayacağını söyleyince kalça röntgeni ve kemik yoğunluğu ölçümü istedi.

Röntgeni ve kemik ölçümü sonucunu getirdim, femur başında ilerlemiş erime ve az buçuk kireçlenme gördü.
    Bir vitamin şurubu ve haftada 1 kullanılması gereken kemik ilacı yazdı.

İnternette bazı makaleler ve doktor görüşleri okudum. Durumun 1 kemik ilacıyla kurtarılmayacağını, erkenden mücadeleye başlamamın ilerisi için sorunları en aza indirgeyeceğini düşündüm. Sivrilmiş femur başı hala ve hızla eriyor gibime geliyor. Kemik ölçümü sonucu çok kötü çıktı.

Herhangi bir ameliyat yada değişik bir müdahale ile bu duruma çare bulmak istiyorum.

Bu konu hakkında pek bilgili değilim, tecrübe zaten yok. Kemik erimesine karşı kalsiyum ve d vitamini içeren besinler almaya başladım. Pararalel barda uzun bacak cihazıyla ayakta duruyorum. Bunun dışında herhangi bir doktora yada tedaviye ihtiyacımın olduğu ortada.

Bu sefer iş işten geçtikten sonra birşeyler öğrenmek istemiyorum.

Tavsiye ve yardımlarınızı bekliyorum.

Üye
    Cloud. Avatarı

Gerçek Adı
    Enes
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    1

o haftalık ilacı + kalsiyum u bende kullanıyorum.bunlar durumu iyileştrmez,ilerlemessini önler.
    kemik sağlığı ayakta durma ile güçlenir. atrofiyide kısmen tens cihazı önlersek tüm baskı kemiklerde toplanmazz

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

dansometri çektirdiniz sanırım, kemiklerde erime varsa D vitamini desteği artı fizik tedavi yapacakssınız... yanlış fizik tedavi, farklı yerlere aşırı basınç uygulanması da farklı sorunlara yol açabilir... ara sıra kemik ölçümü yaptırarak ki genelde yılda bir yapılır durumunuzu yakından takip edebilirsiniz... geçmiş olsun...

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

@Cloud. @dostempati

Arkadaşlar durum vahim. Canım yanıyor. Oturken ayrı dert yatarken ayrı bir dert.
    Gittiğim doktor kesinlikle benden kötüydü iyi niyetli ama sorunumu bir kalıbın içinde değerlendirmek gibi acemilik yaptı.

Femur başı kemiği çok erimiş ve sivrilmiş durumda psikolojimi alt üst etti.
    Sizler hangi sandalye minderini kullanıyorsunuz ?
    Kemik ölçümü yoğunluğu tam tanı koyamaz, MR yada farklı bir yöntemle film çekilmem gerekir mi.
    Egzersiz ollarak haftada kaç kere uzun bacak takıp ayağa kalkıyorsunuz.

Üye
    Cloud. Avatarı

Gerçek Adı
    Enes
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    1

malesef ben ayağa kalkamıyorum çünkü fzyoterapist femurumu kırdı ve anı anda kalçamı çıkardı...bacak by farkı çok fazla doktorlar sakıncalı buluyor şuan dik durmamı.
    bence üniversite hastanesıne gözuk..daha detaylı bakılsın...

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @bLaCkRaCe

kemik survey(röntgen), dansometri, kemik taraması, mr gibi yöntemler var. Uzun bacak cihazı uzun süredir kullanmıyorum, faydadan çok zarar verdiğini düşünüyorum çünkü dengesiz bir şekilde ayakta duruyorsunuz. Farklı basınç noktalarına aşırı yük binmesi oluyor. Biz ne yazarsak yazalım her hastanın vücut değerleri, kemik değerleri vs farklıdır. İyi bir hastane, iyi bir doktor, arada film çekimi, vitamin desteği, fizik tadavi dışında yapılacak çok bir şey yok. En iyi doktor kendinizsiniz. Ben çoğu şeyi kendi tecrübelerimden yola çıkarak yapıyorum. Doktorlar vucudumuzu bizim kadar bilmiyor. Ancak hangi tetkikler lazım o konuda uzman yardımı almalısınız...

Allah şifa versin...