Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,,,stenoz ameliyatı geçiren var mı? ameliyat sürecini anlatabilir mi? stenoz-omurilik kanalı daralması

Üye
    Cloud. Avatarı

Gerçek Adı
    Enes
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    1

amatörce yorum yazıyorum belirtiym.
    hastane dönemmde oda arkadasım bu amelliyatı olmuştu.bi süre walker takıldı bikaç ay fızık tedaviyle de hasarsız atlattı.
    konu omurilik olduğundan doktor seçimini iyi yapın

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Cloud.

slm....emg çekildi bugün...periferik sinirlerde birşey bulunmadı....kısmi felçli olduğumu yazmıştım...L5 deki sinir köklerine bası yapan stenoz var denildi,,,ameliyatsız düzelmez gibime geliyor,,,beyin cerrahı göreceğim 6 ekimde,,,doktor seçimi ilk gideceğim doktor işte,,fakülte prof u...bu ameliyatı düzgün yapan başka cerrahlar bilmiyorum,,belki siteden bilgi gelir

Üye
    enging76 Avatarı

Gerçek Adı
    engin
    Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    17:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Medikal park turker kılıç beyin cerahi prof dekan

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@enging76

teşk,,baktım,,,,bel ve omurilik ilgi alanında değil....göztepe/medical park.....gerçi ben Bursa'dayım ama aklımda olsun,,,siz mi ameliyat oldunuz daha önce omurilik stenozdan?

Üye
    nofear39 Avatarı

Gerçek Adı
    Emrah
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    09:02
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2 sefer ameliyat oldum .. ilk ameliyatım da 8-10 tane beyin cerahhıyla görüştüm platinsiz kurtulma imkanımın olmadıklarını söylediler .. ameliyat olduğum doktor ise platin kesin çözüm ama yaşın genç platinsiz kurtarmaya çalışalım dedi . fakat olmadı . ilk ameliyattan sonra şikayetlerim hiç geçmedi daha da arttı . 6 ay sonra artık yürüdüğüm mesafe 5 metreye kadar düştü . bacak kaslarım erimeye başladı . 2 bacağımda uyuşma ve hissizlik arttı . 10 ay sonra aynı doktoruma tekrar ameliyat oldum . L4-L5-S1 seviyelerine 3 sağda 3 solda toplam 6 adet vida takıldı

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eski ve yeni durum kıyaslamanızı rica ettim dm den....kendi durumumu da yazdım,,teşekkürler

stenoz ameliyatı olmuş veya henüz olmamış fakat ağır belirtileri olan arkadaşlar dm den mesaj atabilirsiniz,tel no bırakabilirsiniz....ben ararım sıkıntı yok.....mümkün olan her bilgiyi toplamaya çalışıyorum...özellikle vida-platin gibi aparatlar kullanılmadan çeşitli yöntemlerle ameliyat şansı bulanlarınız varsa lütfen lütfen irtibata geçin benimle...hastane olabilir,doktor olabilir,ameliyat tekniği olabilir,,aklınıza gelen her konu ve detay stenezlo ilgili olarak....lomber yada herhangi bir düzeyde stenoz( omurilik kanalı daralması)--teşekkür ederim peşinen herkese....

@nofear39

tekrar merhabalar....platin ve vidaların sizde ne gibi sıkıntısı oldu bu son 10 ay içinde acaba? ağrı,sızı,batma,yanma türü şikayetlere sebep oldu mu,oluyor mu? kısacası metaller yaşamak ne tür birşey acaba? çok çok geçmiş olsun tekrardan...bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim arkadaşım

fizik tedaviye ameliyattan kaç gün sonra başladınız? özel bir merkezde mi devlet bünyesinde mi fizik tedavi gördünüz? ameliyatınızı devlet hastanesinde mi,özelde mi,yoksa üni tıp fak.bünyesinde mi oldunuz? maliyeti ne oldu?

Üye
    nofear39 Avatarı

Gerçek Adı
    Emrah
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle şunu bilmeni isterim , ben çok geç ameliyat olduğum için ; iyileşme sürecim sıkıntılı ve geç oldu .. yani söylediklerim moralini bozmasın ve umutsuzluğa kapılma .. benim ayak kaslarım tamamen erimişti bu yüzden artık bedenimi taşımıyordu ayaklar , belden aşşagısını hiç denecek kadar az hissediyordum ( sıcak su , iğneyi bile çok az hissediyordum ) ( uyuşukluk vardı ve yürürken zorlanıyordum ) ameliyat olduğum zaman çok kısa mesafelerde yürüyebiliyordum. 2-3 adım gibi.. hiç yürüyemiyodum desem bile olur ..

ameliyat sonrası 1 hafta ara ara ağrı ve sancılarım oldu .. yanma veya batma yok . zaten dışarıdan vidalar belli değil bende ..
    ameliyat sonrasında ilk 1 ay tek başıma yürüyemedim sebebi ise ayak kaslarımın olmaması . kalkarken ve yürürken tüm baskı belime oluyodu .. bu da tehlikeli ve sancılı oluyodu. kaslar geliştikçe günden güne yürüme mesafem arttı .

metallerle yaşamak nasıl demişsin ? ilk etapda aman kırılırmı aman bişey olur mu .. aman batar mı dediğim çok oldu ..
    ama 2. ayın sonunda fizik tedaviye başladım , daha doğrusu rehabilitasyon . bi uzman eşliğinde hareket ederek kendime güvenim geldi ve günden güne o metalleri unutup eski hayatıma dönmeye başladım. 30 seans tedavi gördüm .. bu ay tekrar başlıycam fizik tedaviye ..
    (doktorum 6-7 ay ara ile 2 sefer fizik tedavi görmem gerektiğini söyledi o yüzden )

HASTANE : Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi
    DOKTOR : Beyin Cerrahı Uzm. DR. Ahmet KARKUCAK
    Fizik Hastanesinde de fizik tedavi oldum ..
    ben özel ve üni.hastanelerine biraz karşı görüşlüyüm ..

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@nofear39

çok teşekkür ederim....tekrar çok çok geçmiş olsun....aklıma takılan birşey oldu....ileri vaka derken sanırım siz bir tetikleyici ters hareketle aniden felç oldunuz ve sonrasında yapılan tetkiklerde aslında ileri düzey stenoz olduğunuz tespit edildi?? yanlış mı anlıyorum acaba? çünki ameliyatın hemen öncesi ayak kaslarım erimişti demiştiniz,,keza belki bacak kasları da biraz,,,bu aşamaya gelene kadar zaman geçmiş olmalı felçte? tanı koyulması gecikmiş olamaz mı sizin gecikmenizden ziyade...çok ani 1-2 aylık süre içinde 1-2 adım atamaz olduysanız artık---nasıl size gecikmişiniz demişler,,orayı net algılayamadım? kimbilir tam tanı konulana dek ne kadar doktor,hastane gezdiniz,,,en sonunda var olan şikayetiniz(ağrınız yada kısmi felciniz) tavan yaptı ve iki adım yürüyemez oldunuz....bu durum da geciken siz değil de sanki tanı koyamayanlar olmuyor mu? teşekkürler

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

İyileşme süreci sıkıntılı ve geç oldu yazmışsınız 1 ayda ayağa dikildiyseniz bu büyük başarıdır.Sanırım sizin omurilik kanalı açılmamış acılsa ayağa kalkma süresi ortala 7 ayı bulurdu.Beyin omurilik sıvısı kendini ancak bu sürede yeniler.Ameliyata felç girmekte iyileşme sürecini uzatır.Anlattığınız gibi kaslar erir birde bunun üstüne 1-2 ay yatakta yattığınızı düşünün nasıl ayaga kalkacaksınız bel bir tarafa kayar dizler bir tarafa.Uzman bir fizyoterapistin eve gelip tedavi yapması çok önemli.Çok geçmiş olsun.

Üye
    nofear39 Avatarı

Gerçek Adı
    Emrah
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@faruk34
    iyi dileklerin için teşekkürler ..

bana 8 sene önce 2 tane bel fıtığı olduğu söylendi .. ayağımın birini sürükleyerek yürüyodum .. ameliyattan korktum belden 10 tane kortizonlu iğne oldum . ( isimlerini hatırlayamıyorum) 3-4 ay sonra düzeldim hayatıma devam ettim ..

2013 ün 8 ya 9. ayında sol ayak parmağımdan uyuşma başladı yaklaşık 2 ay da ayaklarım tamamen uyuştu . bu süreçte zaten MR çekindim doktor doktor gezdim . ve ameliyatsız düzelemiyeceğimi anladım .

daha önce uzun süre kullandığım antideprasan ve ağrı kesiciler yüzünden Karaciğer de AST ve ALT değerleri yüksek çıktı. ve Ameliyattan sonra karaciğer yetmezliği çekebilirim diye anestezici ameliyatı onaylamadı . baya bi uğraş verdim bu konuda . en sonun da lokal anestezi ile yapıldı ilk ameliyatım .

ilk ameliyatım 2014 ocak da oldum. doktorum vidasız kurtarmaya çalıştı bende çok istedim ama olmadı .

2014 ağustos ayına kadar her geçen gün kötüye gitti . ağustos ayında tekrar ameliyat kararı aldık . AST ve ALT için tekrar düşmesi için çaba sarfettik ama çok bi değişiklik olmadı . 20.11.2014 tarihinde 2. ameliyatımı oldum . 1 gece yoğun bakımda kaldım ( karaciğer için ) 3. gün yürütmeye başladılar . 5.gün taburcu oldum. 1 ay boyunca sağ ve sol tarafıma yattım . destek almadan hiç bir şey yapamadım . ve 3ay çelik korse taktım.

2 senedir uğraşıyorum . şikayetlerim tamamen bitmedi. tedavim devam ediyor fizik tedavi olarak . çok şükür dikkat ederek günlük hayatımı devam ettiriyorum ..
    yaklaşık 2 senede kemikler tekrar kaynıyo ve platinlere gerek kalmıyor .. 2 sene boyunca dikkat etmek gerekiyor

@Solveus
    Bu hastalığa sebebiyet verecek hiç bir olay yaşamadım . nasıl olduğunu bende bilmiyorum .. Ben bel fıtığıydım ama 8 sene sonrası stenoz ameliyatı oldum
    dediğim gibi uyuşmayla başladı , hissizlikle devam etti . herşey çok çabuk oldu . ilk ameliyatıma kadar yine iyiydim . ama ilk ameliyatı olduktan sonra her gün daha kötü oldum ..

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@nofear39

,,,durumunuz benimki ile aynıymış hemen hemen...benimki de nasıl olduğunu anlayamadığım bir felç....şuan ayak yada bacak kaslarım erimiş durumda değil fakat o dediğiniz tarz uyuşma hissizlik şuan bende mevcut...tek bacakla başladı,derken o bacağı toparladım fizik tedavi ile,,sonra da diğer bacak....herşey bu son 2 ay içinde tedricen oldu bende....2 aylık bir süre gecikmiş bir ameliyat olacağım anlamına mı geliyor acaba?( bir de belimde yeni yeni ağrılar oluşmaya başladı.....hayatım boyunca hiç bel ağrım olduğunu anımsamıyorum....teşekkürler,,

Üye
    nofear39 Avatarı

Gerçek Adı
    Emrah
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Solveus

Bence gecikmiş bi durumun yok .. ama ihmale gelmeyen bi hastalık .. fizik tedavi ile toparlaman da çok iyi bence ..

bende fizik tedavi istedim fakat omurilik kanalının içinde kemik oluşmuş o kemikler sinirlere baskı yapıyor . fizik tedavinin ameliyat olmadan hiç bir işe yaramıyacağını söylediler ..

ben ameliyat öncesi otururken ve yatarken belli pozisyonlarda kendimi iyi hissediyordum ..
    onun dışında ağrılarım çok oluyodu belimde ve iki bacağıma birden ..

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@nofear39

ben öne eğik hafif kambur durduğumda sandalyede vs..kendimi rahat hissediyorum biraz daha...ayakta durduğumda yada yürüdüğümde belimde yada sırtımda anatomik bir şekil bozukluğu mevcut değil ama dediğim gibi sadece öne eğik durduğumda rahatım....sizde de böylemiydi acaba ameliyat öncesi? hiç dikkat ettiniz mi o dönemler? bir de ameliyat kapalı mı açık mı yapıldı,,,,kesi uzunluğu ne kadar oldu? genel mi belaltı anastezi mi tercih edildi? yada size sordularmı seçmeniz için? belinizden mi yoksa yan taraftan mı ameliyat oldunuz acaba? iki türlü stenoz ameliyatı olabiliyormuş,,duruma göre....ameliyatınız kaç saat sürdü, ne kadar zaman sonra taburcu edildiniz? hastanede yattınız mı? hastanede kaldıysanız sonda benzeri şeyler kullanıldı mı? ne tür dikiş atıldı? bazı dikişleri vucut kendi kaybediyo,bazılarını alıyorlar....biliyorum çok soru soruyorum ama neyle karşıkarşıya kalma ihtimalim var bilmeliyim...6 ekime kadar sizi rahatsız edebilirim,,,özür dilerim peşinen...6 ekim de görüşeceğim doktor türkiyeye dönecek çünki,,maraton benim için yeni başlıcak( tekrar geçmiş olsunnn

Üye
    nofear39 Avatarı

Gerçek Adı
    Emrah
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Solveus

Problem değil aklınıza gelen herşeyi sorun . elimden geldiğince cevaplıyım .. birbirimize yardım etmek için burdayız
    bende öne eğildiğimde kendimi rahat hissediyordum . omurilikler arasında açılma olduğu için o anlık sinire baskı azalıyo yada kalkıyo.. bu yüzden bi rahatlama mevcut.
    Ameliyatım açık oldu . ameliyat yeri yaklaşık 10-12 cm - 24 adet tel zımba ile dikiş atıldı.. bana sormadılar ameliyat uzun süreceği için genel anestezi olacaksın dedi. ameliyat yerim belimde (yan taraf değil ) ameliyatım yaklaşık 5-6 saat sürdü . ameliyat sonrası 1 gün yoğun bakımda kaldım , ( karaciğerden problemim vardı her saat kan alındı değerler kontrol edildiği için ) sonra servise aldılar. servisde 3.gün çıkabileceğimi söylediler ama ben 5 gün kaldım ( kendimi iyi hissedince çıkış yaptım ) . ameliyattan çıktığımda sonda takılıydı problemler yaşadım söktürdüm , bi daha da takılmadı . ameliyattan 10 gün sonra da dikişlerim ( yani zımbalar ) alındı ..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon