Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 20 mesajın 16-20 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Birumut15

Sabırlar diliyorum. Fizik tedaviyi aksatmayın bence. Nevşehir ya da Bolu'daki yatılı fizik tedavi hastanelerine gidebilirsiniz. Orada hem tedavi uygulanır, hem de o ortam psikolojilerine iyi gelir.

Bu arada yatak yarası olmaması için dkkat edin. Mutlaka tekerlekli sandalyeye otursun. Otururken bası yarası olmaması için havalı minder kullanın. Sağlı beslenin. 2-3 haftada bir sabit sondasını değiştirtin... Bu ve benzeri bir çok öneriyi bu forumda detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Üye
    ihdmr69208 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim Halil
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba. Ben 2015 Şubat ayında t.yelit hastası oldum. ilk başta bacaklarımda hissizlik ve vücutta yorgunluk ile başlayan bu süreç daha sonrasında mesane boşaltmada zorlanma ve daha sonrasında mesaneyi boşaltamamaya dönüştü. aynı gece mesane ağrısından acile kaldırıldım ve sonda yoluyla mesanem boşaltıldı. Sabah acilde uyandığımda bacaklarımı oynatamıyordum. aynı gün içerisinde hissizlik göğüsüme kadar ilerledi. Bana kortizon serumlar verildi ve sırtımdan lumber f. alındı. transvers miyelit olduğum teşhisi konuldu. Ancak Nmo ve Ms olmadığıma dair başka testlerden geçtim tabii.
    Başta yürüyemiyordum. hareket edemediğim için büyük abdeste çıkamıyordum. küçük abdestide sonda ile hallediyordum. Hiçbir zaman moralimi bozmadım.Azimliydim. Daha önceki süreçlerde engelliler ile çalıştığım için beni bekleyen şeylerin ne olduığunu biliyordum. Aynı zamanda hastalığım hakkında tüm bilgileri okudum( Merak ve hastalığın ne olacağını bilmemek hastalığı artırır). bu şeyler benim rahatlamamı sağladı. Aynı zamanda ailemde duygusal olmayan ve sert mizaçlı abimi refakatçi olarak yanıma istedim. Bana acınılmasını istemiyordum. Sonuçta benim gibi olan milyonlarca insan vardı. Bu başkasının başına gelebilecek bir şey olduğu gibi benim başıma gelebilecek birşey olduğunu bilmek beni rahatlatıyordu. Telefonda ağlayan kişilerle görüşmüyordum.
    Neyse ben azimli birisiyim. başta ayak parmaklarını oynatabiliyordum. Yavaş yavaş ayaklarımı kaldırmaya sonraki süreçte ayakta birkaç saniye kalmaya başladım. Hergün daha fazla daha fazla istek. Gelmek istedğim nokta için bir sporcıu gibi az da olsa(hastanede anllatığım bu olaylar) hareket kabiliyetimi geliştirmeye çalışyordum.
    20 gün sonra taburcu edildim sondalı bir şekilde . üniversite son sınıf öğrencisi olduğum için hocalarımla hastalığımı görüştüm ve bana imtiyaz sağlanılmasını istedim. 1 ayda sakarya da evde dinlendikten ve aynı azimle çalışmaya devam ettikten sonra yavaş yavaş yürümeye başladım. üniversiteye sondamı cebime koyarak yolda dinlene dinlene gittim. derslerimi verdim hemde 4.00 yaptım.( sınavlarda ayrıcalık tanınmadı )
    mezun oldum her geçen gün kendimi daha iyi hissettim. sonda çıkartıldı başta başarılı olmasada bana tak önerildi. ben ttak yerine mesanemi elimi bastırarak(ya da parmak uçlarıyla vurararak) boşaltımı sağlayabildim. mezun olduktan 3 hafta sonra tayinim Hakkariye çıktı ve sosyal hizmet uzmanı olarak çalışmaya devam ettim. Normal bir insan gibi devam ettim . Başata zorlansamda çalışmak beni hastalıktan uzaklaştırdı. Hastalığım 1. senesinde kontrol amaçlı hastaneye gittim. Lezyonlarım azlamıştı. Memur olduktan sonra dağa tırmanma , futbol maçı, güreşme, yüzme faaliyetlerine devam ettim. şuan hafiff derecede mesane ve yine hafif sertleşme bozukluğu dışında kendimi iyi hissediyorum.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Herkeze geçmiş olsun Allah şifa versin benim babam tresvers miyelit hastasi oldunu söyledi dokdor lar omurilikte intihap varmış dendi ayaklarını oynatmıyor yürüyemiyor idrari büyük abdest ni hissetmiyor fizik tedavi görmesi lazım diyorlar sizce bu hastalık duzelirmi

Transvers miyelit hastasi dediler babama omurilikte intihap varmış dendi sizce bu hastalık gecermi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu konuda deneyimlerinizi paylaşır mısınız arkadaşlar
    @Crvnokan

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Slm babam 2 aydır hala aynı dizden aşağı oynatmıyor idrar hissetmiyo fizik tedavi de yatıyor sizce yuruyebilirmi ayaklik yapacaklarmış

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12