Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 89 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    732

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Omurilik Felçlilerde Lioresal Kullanımı

Arkadaşlar bir kaç sorum olacak, ilgili arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.

1- Kaç senedir omurilik felçlisiniz?
    2- Lioresal kullanıyor musunuz? Ya da emsali başka bir ilaç.
    3- Ne zamandan beri kullanıyorsunuz?
    4- Hangi dozlarda kullanıyorsunuz?

Üye
    Libertarian Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

5 yıl oldu
    ilk senelerde 5 tane alıodum sımdi 2 ,

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    00:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

3 yıl onceki bir trafik kazasıyla omurilik felclisi oldum.(t 7)Sozkonusu ilacı kullanmadım.Ne oldugu hakkındada bir fikrim yok.kullanmalımıyım??? Onceleri uropan kullanıyordum son bir bucuk yıldır kullanmayı bırakdım.Simdilik bir sıkıntım yok.Yada bilmiyorum...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    732

Üropan: Mesane içi kasılmaları önler. Kullanmakta fayda var (Tabi doktor kontrolünde). Deneyimlerimden yol çıkarak şunu söyleyebilirim. Günde 1 üropan kullandığımda mesane kapasitem 1000cc’lere kadar çıkabiliyor. Tabi ki öncesinde sıkışıyor ve tuvalet ihtiyacı duyuyorum. Ama asla sızıntı olmuyor.
    Ayrıca mesane içi basınç çok olduğunda şu oluyor: Mesanede biriken idrar dışarı çıkamadığı için böbreklere doğru geri kaçıyor. Bu da böbrekler için intihar demek! Biz omurilik felçlilerin en çok koruması gereken organı böbrekleridir..

Lioresal: Vücudun istem dışı kasılmasını önler.
    Vücut her kasılmada özellikle eklem yerlerinde kalsiyum salgılanır. Bu da –kullanılmamaktan dolayı- eklemlerde kireçlenmelere yol açar...
    Ayrıca kendi deneyimlerimden şöyle de bir sonuç çıkardım: Lioresal kullanmadığımda (günde 1 bazen 2 tane) TAK yaparken biraz zorlandığımı hissediyorum. İterken mesane kası çok sert oluyor. Bu durumda tahriş söz konusu oluyor. Hatta -5 senede iki defa- berbat bir şey başıma geldi! TAK yapamadım! Yani sonda mesaneye girmedi. Tam mesane girişine kadar girdi ama orada kaldı. Saatlerce uğraşmama ve denememe rağmen olmadı. O kadar berbat bir şey ki, anlatamam. Mesane doldu, başım dönmeye başladı, gözlerim karardı... Tam doktorumu aradım ve acil olarak hastaneye kaldırılacaktım ki, son bir kez daha TAK yapmayı deneyeyim dedim ve oldu Ama ne TAK’tı! 2000cc’ye yakın! Tabi bu kadar uğraşınca büyük bir tahriş de oluştu. Sonucunda 10 gün kadar –gittikçe azalan periyotlarda- idrardan kan geldi. İşin ilginç yanı her ikisinde de 15-20 gündür Lioresal almıyordum! Ve son anda bunun ayrımına varmış ve son denememden yarım saat önce 2 tane Lioresal alarak TAK yapmayı başarmıştım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    00:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bende kazadan bu yana en kucuk bir kasılma olmadı.Sanırım beni kurtaracam diye tasıyanlar , yaka paca bu tasıma nedeniyle omuriligimdeki kesi işini temiz yapmıslar.Spasite deniyor sanırım bu olmuyor ancak olmaması iyimi kotumu bir fikrim yok .Bu nedenle sozkonusu ilacı kullanmıyorum..Uropana gelince ben bu ilacın tam tersi mesaneyi uyararak kasılmasına yardımcı oluyor sanıyordum.Sansıma bendede hic sızıntı falan olmuyor ama egerki birgun olursa demek uropana geri donmek gerekiyor.Bu arada su takı yapamayısını okurken benim bile basım donup gozlerim karardı nerdeyse 2000cc ha eh yani ne diim rekor sende ben en fazla 1100 cc de kalmısdım )) :lol:

Üye
    C5 Avatarı

Son Giriş
    08.07-2006
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    belcika/istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 13 senedir liyorezal 25mg sabah 1 aksam1 kullaniyorum

kullanmadigim zaman cok kontraktur oluyor yani vucudum kasiliyor

ayaklarim kendi kendine kimildiyor sozun kisasi iyiki var

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeni üyeyiz tabiancak cevap veriyorum
    bende lioresal pompa var deri altında SSK karşıyor
    İlk seneler tablet kullandım 5 senedir bu sistemi kullanıyorum

Üye
    yakuza Avatarı

Son Giriş
    07.06-2005
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Mardin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

10 senelik omirilik felciyim.evet bende kullanıyorum 3x1 hergün alıyorum.ama bu arlar azalttım pek kasılma olmuyor fizik hareketleri yapınca pek gerek kalmıyor zaten.uropan hapi onuda 3x1 alıyorum mesanem en son baktığımda 200 cc ye inmiştigenişletmekle uğraşıyorum şimdi yani ALLAH yardımcımız olsun.)bide Cardura diye bir ilac var onuda günde yarım olarak alıyorum her öğlen.başka kullandığım ilac yok bende kasılmalar eskisi gibi olmuyor sanırım cok calışınca oda rahatlıyor ilactan daha etkili fizik hareketleri yapmak tavsiye ederim :wink:

Üye
    Mr Forehand Avatarı

Son Giriş
    10.03-2012
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

3x1 Lioresal kullanıyorum. Başlangıçtaki doz da buydu. Halen böyle devam ediyorum. Yine de kasılma var ama idare ediyorum.
    2x1 Üropan kullanıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    732

Peki arkadaşlar, kasılınca ne oluyor?
    Yani sandalyeden düşme riski mi oluyor?
    Yoksa kasılmanın başka zararları mı var?

Ben günde 1 Lioresal kullanıyorum. Bana sorarsanız, ilaç kullanmamın iki sebebi var. Birincisi, TAK yaparken mesane kasının gevşemesine ve daha rahat TAK yapmamı sağlıyor, ikincisi de malum, kasılmalar azalıyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mr Forehand Avatarı

Son Giriş
    10.03-2012
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kasılınca;
    Öyle sandalyeden yere düşmek gibi bir risk yaşamadım ben. Ama yatağa yatınca örneğin ayaklarımı uzattığımda kısa bir süre titreyip sonra kalıyor.
    Uzun süre oturduğumda, ayaklarımı düzeltmek istediğimde, tekerlekli sandalyeden başka bir yere geçmek istediğimde, kasılmış oluyorlar. Bu da zorluk yaratabiliyor ve sininir bozucu oluyor.
    Paralel demirler arasında yardımcı cihazla günde 1-2 defa 1'er saat kadar süreyle yürüme antrenmanı yapıyorum. Bu hem kasılmaları azaltıyor hem de vücut fonksiyonlarının daha düzenli olmasını sağlıyor. Yediğim- içtiğim şeylere ve miktarlarına dikkat etmeme rağmen aldığım kalorileri harcamamı da sağlıyor.
    Arabayla seyahat edip, indiğimde de kasılma olmadığını ya da az olduğunu görüyorum. Sanırım arabadaki sallantıdan dolayı oluyor bu.
    Lioresal'ın TAK yaparken fayda sağladığı konusunda pek bişey söyleyemeceğim. Ama dediğin mantıklı..

Üye
    saros1 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

11 yıldır liorasel kullanmıyorum.Kasılmalarımda şimdi eskisi gibi değil.Günde yarım saat egzersiz yapıyorum,otururken de bacaklarımı oynatıyorum.Uzun süre hareketsiz kalmayan bacaklarımda kasılmada olmuyor.Tavsiye ederim.Kasılmanın zararları :münasebetsiz zamanlarda aniden sert bir şekilde uzayan ya da geri çeken bacak,gün geliyor uyuyamıyorsun bile.

Üye
    Brown Sequard Avatarı

Gerçek Adı
    Aşkın
    Son Giriş
    19.01-2011
    Saat
    09:12
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar.. bende 2,5 yıldır omurilik felçlisiyim.. boyun kırığı C7... aslında her omurilik felçlisi aynı düzeyde olmadığı için kimine faydalı olan bir ilaç kimine zarar verebiliyor... ben ilk zamanlarda 3x1 Lioresal kullanıyordum, zaman içerisinde günde 2 ye sonra günde 1 kullanmaya vede 8 aydır da hiç kullanmamaya başladım.. Benim bu uygulamam Doktor kontrolü altında oldu tabiki.. ama ben kendim azaltmayı teklif ettim onlarda uygun gördü.. Çünkü kendi gözlemime göre aldığım Lioresal ilaç benim kasılmamın yanında kullanmam gereken diğer kaslarımı da gevşetiyordu.. Daha sonradan gördüm ki ilacı azaltmaya başladıktan sonra hareket olarak biraz daha gelişmeye başladım.. en sonundada tamamen bıraktım.. hiç kasılmam olmuyor demiyorum ama kontrol edilebilir halde.. çok oturduğum zamanlar veya hiç egzersiz yapmadığım zamanlar belli bir süre bacaklar dosdoğru oluyor veya geriye çekiyor kendini.. kendimi tanıdığım için hemen egzersiz yapıyorum kasılmam geçiyor.. bu ya yürüyüş oluyor yada yatak egzersizi.. Egzersizlerin kasılmayı geçici de olsa gidermede büyük rolü var bu kesin...
    Ben kaza anından itibaren tüm vücudumu dokunma olarak hissedebiliyordum.. doğal olarak idrarımı da hissedebiliyorum ama tam anlamıyla değil.. kendim spontan olarak yapabiliyorum ama mesaneyi tam anlamıyla boşaltamıyorum.. genelde 250 ml çıkartabiliyorum fakat içeride 150 ml daha kalabiliyor... en son hastaneye yatışımda ürodinami testi yapıldı.. bu test mesane kapasitesini ve işeme basıncını ölçüyor... sizin hangi aşamada sıkıştığınızı tespit ediyor... ben 220 ml civarında idrara sıkıştım, kapasite yüksek çıksın diye biraz kendimi tutmaya çalıştım 260 ml de artık çıkarmak zorunda kaldım ama bu kendimi tutma işi benim yüksek basınçta işememe sebep oldu.. normalde insanlarda en yüksek 60 c3 basınçla işeme yapılırmış, bendeki oran 105 c3 tü.. bu yüksek basınç böbreklere tepme yapabilirmiş.. bana mecburen TAK yapmamı önerdiler.. hastanede bu uygulamaya uydum fakat evde ne yalan söyliyeyim genelde spontan olarak yapıyorum, yatmadan öncede bir kez TAK uygulaması yapıyorum.. Bildiğim kadarıyla günde bir kez de olsa mesanenin tamamen boşaltılması gerekiyor... çünkü içeride kalan idrar bakteri üremesine sebep oluyor... ben ilk başlarda Üropan kullanıyordum fakat bende müthiş ağız kuruluğu yaptı ve doktorum ilacı Detrisitol olarak değiştirdi.. Detrisitol de böyle bir sorun yok çünkü Üropan doğrudan tükürük bezlerine yöneliyor, Detrisitol ise böbrek üstü bezlerine... Yinede bu mesane kapasitesini arttırıcı ilaçların faydalarının yanında bir sürü de yan etkilerinin olduğunu belirtmek isterim.. Prospektüslerini bir okumanızda yarar var... benim deneyimlerim şimdilik bu kadar..
    Allah herkese acil şifalar vesin...

Misafir Üye

6 yıldır parapolojiyim ------ lıoreseli ise hastanede 1yıl boyunca kullanmıştım ama sonra yan etkisinin olduğunu öğrendim şimdi kullanmıyorum
    tak sorununa gelin ce arada bir yaşıyordum ama ben sondaya bağlıyordum nedenini demekki başkaymış......
    yaşadıklarının aynısını yaşıyorum bülent...ve arkadaşlar

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2x1 sabah akşam alıyorum epey faydasını görüyorum . geçen sene doktoruma sormuştum yafu 20 küsur senedir kullanıyorum bu ilacı ..! daha etkili yeni bir ilaç çıkmadı mı hala? Bu spastitenin aspirini gibidir dedi..nasıl aspirin icadından beri aynıysa ve hala kullanılıyorsa bu da öyle dedi. Bi kaç ay yine başka bir doktorun tavsiyesiyle sirdalut kullanmıştım 6mg . Evet spastiteyi kesiyor ama insanı hoşaf gibi yapıyor .Belkide yüksek dozda aldığım içindir 2mg lıklar da var. lioresal daha çok çizgili kasları gevşetiyor mesane düzkastır ama az da olsa mesane kaslarını da gevşetiyor. Sonda kullanmamayı mesanenin kasılması sayesinde başardım...ve tam 7 sene uğraştım sondadan kurtulabilmek için . Bi gün bu süreci uzun uzun sizlere anlatacağım. Tabii benim durumum herkese uymayacaktır ama uyan arkadaşlara yararlı olacağını sanıyorum

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon