Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 89 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bayke, bu tür tecrübelerini yazman çok güzel. Teşekkür ederim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hatice Avatarı

Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    22:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.
    8 yıldır paraplejiyim. İlk zamanlarda lioresel veya üropan kullanmadım. 6 yıl tuvaleti normal yollardan yapmanın mutluluğunu büyük bir şükürle yaşadım. Fazla basınç uyguladığımı doktorum hep söyledi, ama çok kulak asmadım, çünkü ara sonda kullanmaktan kötü bişey olacağını düşünmüyordum. 1 yıl önce ultrasonda böbreğimde (ektazik) yazısını gördüğümde panikledim, ivp ve retru sonucunda böbreğe idrar kaçtığı tespit edilirse daimi sondaya geçme riskiyle karşı karşıya kaldım ve o an ara sondadan daha kötü birşey olduğunu fark ettim. Retru temiz çıktı şimdi ara sonda kullanıyorum, hemde daha büyük bir şükürle. Heran daha kötüsü olabilir, en mantıklı olanı doktorları dinlemek ve kendi kendinin doktoru olmak. Hemşire titizliğiyle sonda kullanmak gerekiyor yoksa üreden kurtulmak mümkün olmuyor. Oturanboğa bu arada sonda kullanımı konusunda ki önerilerin için teşekkür ederim, purunolu denemedim ama batikom bu konuda harika.

Üropanın işe yaradığı çok doğru, ama vücutta müthiş bir kuruluk yapıyor, piskolojimide bozdu, bu yüzden bıraktım onun yerine spasmex e geçtik, 1 ay sonra kontrole gel demişti ama gitmedim.
    Kasılmalardan dolayı lioresel kullanıyorum 2*1 e düşürdüm, yinede çok fazla kasılmam var. Ayak parmağımda minicik bir su toplaması yapada bacağımda bir sivilce olsa hemen kasılmadan anlıyorum, sizleride etkiliyormu bu tür şeyler.
    Bir defasındada lioreselim bitti 2 gün alamadım bir gece aniden uyandım çok şiddetli kalp çarpıntısıyla, sabaha kadar bir titreme devam etti. Aniden bırakmaya gelmiyor bu ilacı.

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

benim 4 yıl olacak 3 ay sonra ilk sene günde 5 taneyle başladım düşe düşe günde 2 taneye düştük halen devam lioresal iyi ki var..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Mmmm, desenize, "TAK yapmamı kolaylaştırıyor" derken uydurmuşum Meğer psikolojik bir rahatlamadan başka bir şey değilmiş!
    Peki, TAK yapmakta zorlanırsak, ne tür bir kas gevşetici almalıyız?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1981 de felç oldum. o yıllarda lioresal çok pahallıydı, diyebilirim ki şimdiki fiyatla 80-90 milyon falan.. SSK lı olduğum için koymuyordu. ama uzun süre yattığım Ankara Rhb.Mrk. de şimdi yeşilkartlı dediğimiz hastalara lioresal yerine ucuz olduğu için diazem veriyorlardı. Şimdi bile lioresalim bittiğinde diazeme asılıyorum. Ayrıca uyku sırasında -uzun süre hareketsiz kalmaktan sanırım -spastite fazlalaşıyor . 1 lio+2mg lık 1 dia alıyorum sabah rahat kalkıyorum. Mesane çok dolduğunda idrar yapmakta zorlanıyorum 5mg lık bi diazem beni çözüyor. Bu psikolojik de olabilir ,çünkü mesane çok dolunca tansiyonum fırlıyor panikliyorum. Bu sebeple 3-4 sefer acile kalktım.
    Dia. bağımlılık yapıyor(muş) bu yüzden ne kadar sıkışırsam sıkışayım günde 5mg ı geçmiyorum. 20 küsur senedir bu böyle.
    Yine uzun yıllardır bir lio kullanıcısı olarak şunu belirtmek isterim. Sebebini henüz çözemedim havadan mıdır,sudan mıdır,yiyeceklerden midir bilmiyorum. Bazen ayaklarım öyle rahat oluyor ki anlatamam ,bazende bi kasılıyor beton gibi..lio ,dia falan hak getire..!

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Buradaki mesajlari okuyarak omurilik felclisi olmanin nasil birsey oldugunu anladim diyecegim ama elbette yasayanlar kadar degil.. Ben sadece tekerlekli sandalyede olup yuruyememek zannediyordum ama dereceleri varmis ve yuruyememekten baska hareket kisitlamalari da varmis. Hele su TAK olayi.. Bulent'in yazilarini okurken kendim yapiyormusum gibi geldi, boyle olur zaten, bir hastalikla ilgili ayrinti, bir ameliyat fotografi filan gorsem sanki bana oluyormus gibi hissederim. Hergun gobegimden 1 igne olmak zorundayim diye agladigim icin kendimden utaniyorum..

Siz aranizda sorunlarinizi paylasmak icin yaziyorsunuz ama bu sayede insanlar felc konusunda bilincleniyor, felcli bir insanin neler yasadigini biliyorum ben artik (hastalik boyutunda tabii), bunun icin sagolun..

Üye
    alp_alp Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    22.04-2015
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Okadar güzel yazmıssın kı konuyla ilgili değil ama etkilendim yazından senın bir omuilik felçli olmaman tekerlekli sandalyede oturmaman fakat sankı bizim gibi yazman,hısetmen gerçekten çok güzel Barış Gürol sana tüm içtenliğimle tum samımıyetımle çok teşekkür ediyorum...

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sagol alp, dusuncelerimi ve hislerimi yaziyorum sadece,

aslinda `vaaay bizi nasil anlarsin, bunu yasamadan boyle bir iddiada bulunman cok komik..` gibi bir tepki bekliyordum ama senin mesajini okuyunca bu nedenle sasirdim, tesekkur edilecek birsey yok asil ben size tesekkur ediyorum. Hayatinizin ayrintilarini bizimle paylastiginiz icin..

Üye
    Gülcan83 Avatarı

Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evet barış hakılsın arkadaşlarımız aralarında sorunlarını konuşurken bizde bilgileniyor ve aslında yüzeysel bildiğimiz omurilik felcinin zorluklarını öğrenmiş oluyoruz.
    ben yazılanları hepsini okudum ve bazı terimleri hiç anlamamıştım sizlerin sayesinde tek tek araştırıp öğrendim.
    sorunlarınızı açıkça bizlerle paylaştığınız ve bizleride bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Üye
    necmeddin Avatarı

Gerçek Adı
    Necmeddin
    Son Giriş
    29.05-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

22 Yıldır 1*1 lioresal kullanıyom.gece rahat uyuyom.Seviye T8

Üye
    guldamlasi Avatarı

Son Giriş
    15.08-2016
    Saat
    23:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar
    ben 92 den beridir omurilik felçlisiyim T12 lioresal 5yıl önce bir ay kadar kulandım doktorumun cehaleti sonucu kulandım kasılmalarım olmamasına rağmen durumumu tam olarak bilmediğimi çin vermiş olucak ben ilaç neden kulanıldığını öğrendikten sonra kendim kestim ve doktoumu değiştirdim sonra yeni doktorumun kullanmama gerek olmaddığını söyledi şimdi sadece üropan kulanıyorum 3x1 ve osteoropos tedavisi için kulandğım calsiom ve başka bir ilaç var

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    07.07-2017
    Saat
    00:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

omirilik felçlisiyim,ama;
    lioresal nedir? hiç duymadım,
    daha doğrusu hiç kullanmadım,
    aslında epeydir doktorada gitmedim.

Üye
    AYDEM Avatarı

Gerçek Adı
    Abdulkerim
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

9 yıldan beri omorilik felçliyim. Lioresalı hiç duymadım. ilk kullandığım ilaç üropan oldu. yaklaşık 4yıl kullandım. daha sonra üniversite hastanesine gittim. üroloji servisinin bölüm başkanı üropan ilacının yerine DETRUSİTOL tavsiye etti. 4 yıldır günde 2x1 kullanıyorum şimdiye kadar sorun yaşamadım.

Üye
    hatice Avatarı

Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    22:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ozaman neymiş? Her omirilik felçlisinin mesanesi küçülüyür ama her omirilik felçlisinin spasitesi olmuyormuş. Spasitesi olmayanları kıskanıyorum.

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hatice
    Spasitesi olmayanları kıskanıyorum.
    sene 1350 teşrin_i sani
    taburcu olcam..
    heyetteki bi nöroşirolog bana: aslında senin yürüyememen lazım ama sen spastiteyi çok güzel kullanıyorsun demişti.
    bu işi ne zaman ve nasıl öğrendiysem..!
    gerçekden de yıllar içinde spastite azaldı yürüyüşüm zorlaştı.
    haa... bazen kasılma o kadar çoğalıyordu ki değil yürümek, nefes dahi almak zorlaşıyordu.

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon