Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    19:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Herkese

Sitenize bugün üye oldum. Erkek arkadaşım 29 kasımda ciddi bir trafik kazası geçirdi ve taksim ilkyardım hastanesine kaldırıldı kafatasında çökme meydana geldiği için öncelikle beyin ameliyatı gerçekleşti. Omurilikte de ilk zamanlarda MR ile tam kesi veya yarı kesi gibi bir teşhis konulamadığı için acil ameliyata alınması gerektiği söylendi bizlere ve bizde ameliyatı gerçekleştirecek bir doktor arayışı içerisine girdik.

Kazadan 12 gün sonra Maltepe üniv. araştırma hastanesinde beyin cerrahı Prof. Dr.Ahmet Çolak tarafından ameliyat edildi. çok şükür ki başarılı bir operasyon geçirdi ve bize tam kesi olmadığı söylendi. hastaneden taburcu olmasının akabinde 70.yıl rehabilitasyon merkezinde muayene oldu ve hastaneye yatış için sıraya alındı. bekleme sürecini evde geçiriyoruz. Halen belden aşağı hisleri yerine gelmedi.

Bana bu dönemde önerebileceklerinizi bekliyorum?

Zaman ayırıp okuduğunuz için de teşekkür ederim.

sevgilerimle

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle geçmiş olsun.arkadaşınızın hasar seviyesini belirtmemişsiniz.yarı kesi olmaması çok iyi.çünkü kök hücre nakli artık uygulanacak.bu da bizler için büyük bir umut tabi.arkadaşınız rehabilitasyon merkezine yatana kadar evde pasif egzersiz yapmanızda fayda var.unutmayın ki sinirlerin tekrar dönebilmesinde ilk 2 yıl fizik tedavi çok önemli...

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hasar seviyemiz T6-T9 arası.
    70.yıl rehabilitasyon merkezinin evde yapmamızı önerdiği bazı egzersizleri uyguluyoruz.
    hastamız azimli inşallah yürüyecek ve eski günlerine dönecek umudundayız.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Geçmiş olsun..Evet tam kesi olmaması büyük şans ,bu tür yaralanmalarda yaralanmanın şiddetide önemli ,arkadaşınıza his ve hareket dönebilirde dönmeyebilirde(Bende tam kesi olmamasına rağmen his döndü hareket dönmedi) zamanla o belli olacak birde arkadaşınızı dikkatli bi şekilde her 2 saatte bi çevirirseniz yatak yarası dediğimiz decubitis ülserini engellemiş olursunuz

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet haklısınız ailesi bu konuda oldukça hassas yatak yarası olmaması için büyük özen gösteriyorlar.günün büyük bölümünü koltukta oturarak geçiriyor.sol koldada kırık olması sebebiyle omurilik ameliyatı esnasında sol kolada platin takıldı.alçısı geçtiğimiz hafta çıkartıldı şimdi sol kolu güçlendirmeye çalışıyoruz.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Bu dönemlerde arkadaşınızın moralinin yüksek olması çok önemli, tabii size ve ailesine çok iş düşecek Allah yardımcınız olsun.

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Amin inşallah Rabbim herkesin yardımcısı olsun.
    Moralimiz iyi hatta bacak hisleri konusunda espriler dahi yapabiliyoruz.
    hastane sürecinde herşeyin daha iyi olacağı kanaatindeyiz.
    yorumlarınız içinde teşekkürler bu arada

Üye
    asabi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle çok geçmiş olsun acil şifalar arkadaşlarım size çok güzel açıklamalarda bulunmuşlar burda benim eklemek istediğim konu tuvalet ihtiyacı eminimki oradaki doktorlar sizleri bu konuda yönlendirmişlerdir;çişini rahat bırakamadığı için şuan devamlı sonda vardır bunu sık aralıklarla 1ve 3 hafta(normal sonda 1hafta,silkon sonra 3 hafta) gibi zamanlarda değiştirilmesi daha sonra hastane ortamınada üredemi denen mesane doluluk ve boşaltım testi yine bunun akabinde tak(hastanın kendisinin yapacağı 4 veya 6 saat aralıklarla mesaneyi tek kullanımlık sondayla boşaltım uygulaması) gibi ürolojik yöndende doktor desteği almanız gerekebilir düşünüyorum.Allaha emanet olun

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok çok teşekkür ederim ilgileriniz için

Üye
    ahmet_t12 Avatarı

Gerçek Adı
    Amet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende 70.yılda 2004 de 3.5 ay yattım
    uzun zamandır gitmedim en son 1.5 sene önce dr çengiz türkmenle görüşmek için gitmişdim spor soluna da uğradım ve tedavi ve araç gereç
    aynıydı çok üst düzey bir fizik göremezsiniz orda
    ama zaten hastayı ne hastane iyleşdirebilir nede dr çünkü en iyi hasta bilir vucutunu
    kendi dr kendi olucak
    hastanızın ilk önce vucutu bu yeni duruma alışıcak kazada vucut da şok durumu oluşur bu şok geçdikden sonra yavaş yavaş bir takım iyleşmeler 2 sene devam eder 2 senenden sonra da devam edebilir ama çok az olur genelde. onun için ilk 2 seneyi iyi degerlendirin.

şunu bilin bu hastalık bütün of lerde farkılı özellikde olur yaralanma seviyeleri aynı olsa dahi.

zor bir hastalık morel iyi bir ilaçtır bu süreç de
    allah sifa versin
    hastanıza bir kucak selam ve sevgiler
    asla pes etmesin asla pes etmesine izin vermeyin.

Üye
    ÖNDİŞ Avatarı

Son Giriş
    22.04-2013
    Saat
    14:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle çok geçmiş olsun.benim eşimde t12 seviyesinden trafik kazası sonucu felç oldu.bizde de tam kesi yok,18 ay oldu ve tedavimiz devam ediyor.biz ilk fizik tedaviyi gata da aldık.benim size tavsiyem evde hastane için beklerken bir fizyoterapist le çalışın.çünkü hasta ne kadar erken oturtulur ve erken ayağa kaldırılırsa o kadar iyi ,çünkü hastaneler çok yoğun ve sizinle birebir çok uğraşamıyorlar.birde arkadaşların dediği gibi mutlaka bir ürologla görüşün.allah sabır ve kolaylık versin.

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar tekrar
    bugün hastaneden haber geldi.Bir aksilik çıkmazsa yarın yatışı gerçekleşecek.

sizlere bir soru sormam gerekiyor.
    tam kesi ve yarı kesi kavramlarını biliyorum fakat doktorumuz bize ne tam kesi ne de yarı kesi demedi de sadece omurilik zedelenmesi dedi. omurilik zedelenmesi kavramı yarı kesi olarak mı tabir ediliyor bunu merak ediyorum herşeyden önce.
    ayrıca yatak yarası problemini ortadan kaldırmak için sık sık yatış pozisyonu değiştiriliyor.ayrıca hastamız günün büyük çoğunluğunu koltukta oturarak geçiriyor.

ayrıca asabi arkadaşımın ürolog tavsiyesini hemen değerlendirmek gerektiğini bende düşünüyorum.
    hepinize gerçekten çok teşekkür ederim tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için.
    gelişmelerimizden sizleri sürekli haberdar edeceğim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Siz şu tam-yarım-kesi-bası işini hiiiç düşünmeyin.
    Şunu bilin: Kaybedilen his ve harekette her ne kadar geri dönüş olacaksa, bu, ilk 2 senede olacak. Ne kadar moral, fizik tedavi ve istek, o kadar çok kazanım demektir.
    Yapabildiği her şeyi kendisi yapsın. Kol kaslarını güçlü tutsun. Her gün en az 1 saat wolker ve uzun bacak yürüme cihazı ile ayağa kalksın. Bu, metabolizmasının çalışmasına yardımcı olur.
    Fizik tedavi dediğimiz şey de atla deve değil (ki bunu hastanede göreceksiniz). Eklem hareketlerini sizler de eklemeleri zorlamadan yapabilirsiniz. Sizin bacağınız ne kadar açılıyorsa, hasanın eklemleri de o kadar ve çok çok narince açılıp kapatılmalıdır. Aman dikkat, elinizde kuç tutar gibi... His olmadığı için caaart diye açıp eklemlere zarar vermeyin (Ben yaptım o dangalaklığı ordan biliyorum )
    Sandalyeden yatağa geçmek, tuvalete geçmek, arabaya geçmek vb. hareketleri iyice öğrensin.

Hastaneye yattığında sabit sondadan Temiz Aralıklı Kateterizasyona (TAK) geçsin. Bu hem hareket kısıtlılığından kurtaracak, hem mıralini düzeltecek hem de idrar yolu enfeksiyonlarından (nispeten) kurtulmasını sağlayacak. (Unutmayın sosyal güvencesi varsa günde 6 adet kendinden jelli-sulu katataeri kurumdan alabilirsiniz)
    İdrar sızıntısı oluıyorsa bilin ki enfeksiyon olmuştur. Kültür testi yaptırıp sonucuna göre antibiyotik kullanın.

tekerlekli sandalyede otururken yatak yarası riskini sıfıra indirmek için mutlaka minder kullansın: http://www.engelliler.biz/forum/enge...t-cushion.html

Banyosunu ihmak etmeyin. Bu moralini düzeltir; yaşamında sürekli tekraredegeldiği şeyleri yapmak iyidir...

Her türlü bilgiye ilgili forumlardan ulaşabilir, aklınıza gelecek her her her her her soruyu sorabilirsiniz:
    - http://www.engelliler.biz/forum/sagl...lik-hasarlari/
    - http://www.engelliler.biz/forum/enge...gi-soru-cevap/

Ayrıca, sisgortası var mı? İlk sigortalı olduğu tarihi, doğum tarihini ve bugüne dek yaırdığı prim gün sayısını yazar mısınız buraya. Malulen emeklilik şartları oluşmuşsa malulen emekli olup aylık 600 TL maaş alabilir.
    Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalılık süresi ve en az 1800 gün prim gerekli.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Tekrardan selamlar hastanenin erken gün vermesi sevindirici..Omurilik zedelenmesine gelince doktorunuzun neyi kastettiğini kendisine sorsanız bence daha iyi olur ve emin olmuş olursunuz.. tekrar geçmiş olsun

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Geçmiş olsun,bendede omurilikte ameliyata bağlı problemler yaşadım, yatak yarası için havalı yatak öneririm, koltukta oturmak bile büyük bir ilerlemedir,cünkü ben 4 ay yattım yatakta resmen insanın bel kasları iflas ediyo,mesane için sonda kullanıyosa, sonda devamlı acık kalmasın sıkıştığı zaman açsın, sızdırma yapsa dahi, (mesane cimlastiği yani), bol bol su içsin, bu dönemde bakteriye bağlı mesane taşı oluşma riski vardır, fizik tedavi ihmal edilmemeli ilk 2 sene cok cok cok cok önemli, altını çizerek söylüyorum,çünkü ayaklarda hareketsizliğe bağlı kas incelmesi olur (atrofi),arkadaşınızın durumunu yaşadığım için , onu çok iyi anlayabiliyorum, açil şifalar dilerim.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon