Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 59 mesajın 46-59 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmet_t12 Avatarı

Gerçek Adı
    Amet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:12
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevindirici bir haber devamı gelir inşallah

Üye
    cigdemm84 Avatarı

Son Giriş
    25.03-2009
    Saat
    09:12
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaslar aılem bana compex dıye bı alet almıs ama hıc kullanmıorum ıse yarıyormu gercekte, aynı zamnda mude ve ipek cok saolun ama demımya korkuyorum eskısı gıbı olamamasından cunku ben yalnız yasıyorum böle devam ederse sonum ne olur bılmıyorum 23 yasındayım hadı gencım calısıp bakıom kendıme ya sonrası böle kalırsam sonrasında napcamm

Üye
    pati Avatarı

Son Giriş
    19.05-2010
    Saat
    15:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çigdem 15 ayda çift bastonla yürüyebilmenin ne kadar büyük bir gelişme olduğunu söylememe gerek yok sanırım. hele bunu cihazsız yapıyorsan of'liler için bir hayali gerçekleştirmiş olduğunu da hatırlatayım. sen korkularını bir kenara bırak, çalışmalarına devam et. gerisi gelir diye düşünüyorum. bir ışık varsa sönene kadar devam..

patiklicadi, arkadaşının hissettiği uyuşmalar devamında harekete dönüşürse eğer hiçbir şey düşünmeden tedaviye devam edin. benim ilk hareketim ayak parmaklarımda olmuştu ve bu iyiye işaret dediler, öyle de oldu. zorlu bir süreç olacağını daha önce de söylemişlerdir. ama sonu iyi olsun..

Üye
    cigdemm84 Avatarı

Son Giriş
    25.03-2009
    Saat
    09:12
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cok saoll patı ama gel sen onu bıde bana sor , bu arada ayakta desteksız durmaya basladım ama en fazla 1 dakıka bakalım nasıp mayıs gıbı kök hucre dusunuyorum su ayak bıleklerım bı gelse cok seymı ıstıyorum ben baskalarının benden aldıklaırnı gerı ıstıyorumm

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

bende 22 yasındayım unıversıtedeyken trafık kazası sonucu omurılık felclısı oldum T5 sevıyem herkesse gecmıs olsun allah herkese yardım etsın...

mac72 sızde uygun gorursenız eger sızınle konusmak tecrubelerınızden yararlanmak ıstıyorum.bende yenı trafık kazası sonucu t5 omurılık felclısıyım.tsk ılgılendıgınız ıcın besalti20@hotmail.com benım adresım

defnex selam rahatsız edıyorsam ozurdılerım ılgılendıgınız ıcın sımdıden tesekur ederım bende yenı trafık kazası sonucu t5 paraplejılıyım tam kesı yada yarı kesı yanı omurılık zedelenmesı nasıl nerden anlasılır sızce.

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

mrb
    bende yenıyım sayılır yanı t5 arkadaslar ne nasıl olmuş onmli degıl.bası yaraları onmlı bastıra bastıra soyluyorlar arkadaslar kaybetıklerımı kaybetık bence onemlı olan bu saatten sonra ne yapacagımız...ve ne olursa olsun oturanboga dedıgı gıbı tam-yarı kesı onemlı degıl hep yarın yuruycekmışı gıbı egzersızlere devam edelım bence.

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar bende 19 ay once trafik kazası gecirdim kazayı gecirdigimde hic bir sosyal guvencem yoktu ve ameliyatı gaziantep tıp fakultesinde oldum yanlış degilsem 5 bin lira yani 5 milyar eski parayla ameliyat masrafı olmustu şimdi bagkurluyum.bu arada kazadan 5 ay sonra 2 kanadyenle yurumeye basladım ve yakalasık bir senedir evdeyim ve yurumuye basladıgım ilk gunden bu gune gelişmeler oldu ama kanadyensiz yurumeyi beceremedim ama buna da cok sukur diyorum cunku ilk zamanlar bir gun ayaga kalkacagıma hic umudum yoktu şuan iyiyim sandalyede otururken kanadyenlerin yardımı ile ayaga kalkıyorum ama oturmada kendimi kontrol edemiyorum ve birden düşüyorum hissıyat olarakta size diyebilirimki ayak parmagımdaki kılı bile hissediyorum ama kasılmalarım biraz cogaldı kasılmalardan dolayı bazen spastise oluyorum yani ellerim.bide cigdemm84 arkadasımız kök hücreden bahsediyor kok hucre naklını nerde ve nasıl olacagını anlatırsa sevinirim herkese acil şifalar dilerim yorumlarınızı bekliyorum

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    19:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar çok uzun bir aradan sonra yine yazıyorum.
    Bu uzun aranın sebebi geçirdiğimiz dönemde bulamadığımız zamandan kaynaklanıyor.
    Uzatmadan gelişmeleri yazmak isterim.
    Ameliyatın hemen sonrasında ameliyatı yapan doktorumuz 3 ay boyunca korse takması gerektiğini oturduğu ve fizik tedavi yaptığı süre içinde hep korseli olması gerektiğini söyledi.
    İlk ayda fazla oturma pozisyonuna gelemedi ne yazıkki çünkü sadece baba ilgileniyor ve tek başına da oturma durumuna getiremiyordu.
    fakat daha sonra yavaş yavaş oturmalar başladı tekerlekli sandalye üzerinde belirli sürelerle oturma...
    70. yıl rehabilitasyon merkezinden de yatış sırası takribi bir ay kadar önce gelmesine karşın hastane hastamızı yatırmadı çünkü kazayı geçirdiğinde omurilik ameliyatının yanısıra birde kolundan ameliyat geçirdi ve koluna da platin takıldı.
    Bahçelievler 70. yıldaki ortopedi uzmanları hastamızın koluna çok fazla yüklenme olacağı için en az 6 ay süre geçecek seni öyle yatıracağız diyerek eve gönderdiler.(Bu benim görüşüme göre biraz baştan savma durumuydu) ameliyattan yatış sıramız gelene kadar geçen sürede fizik tedavi uzmanının tavsiye ettiği egzersizler aksatılmadan yapıldı.
    Ben bahçelievlerdeki bu baştan savma durumunu görünce tabiki içim rahat etmedi.
    Bursada yaşadığım için buradaki devlet hastaneleri ve Uludağ üniversitesi Tıp fakültesini araştırdım.Uludağ üniversitesinden muayene randevusu aldım.fizik tedavi uzmanlarıylada görüştüm kol ameliyatından 2 ay sonra birden bire olmamak koşuluyla yavaş yavaş fizik tedavi ve yüklenmeler yapılabilir dediler.
    2 hafta önce erkek arkadaşım ve babası bursaya geldiler uludağ üniversitesi fizik tedavi bölümüne muayene oldular. fizik tedavi ortopediye yönlendirdi omuz ve omurga röntgenleri çekildi ve ortopediden de yavaş yavaş yüklenilmesi koşuluyla yatışa onay verildi.
    15 gün ile 1 ay arasında yatış sıranız gelir dediler fakat hemen ertesi gün aradılar ve öğleden sonra hastanızı yatışa alıyoruz dediler.
    1 haftadır uludağ üniversitesinde Başfizyoterapist Aydın Bey ve Fizik Tedavi doktorumuz Serap Hanım kontrolünde tedavimiz başlamış bulunmaktadır.

Belirtmek isterim ki araştırma hastaneleri çok daha ilgili ve özenli davranıyorlar hastalarımıza. en ufak bir sorunun üzerine tetkiklerle gidiyorlar. ilk ameliyat sonrası 70. yılda bir süre yatış deneyimimiz olduğu için kıyaslama yapma olanağımızda oldu haliyle.
    70. yılda hastanın her ihtiyacıyla refakatçi ilgilenirken Uludağ Üniversitesinde refakatçiyi yormuyorlar bile herkes bu bizim görevimiz diyerek size yardımcı olmaya çalışıyor.Psikolog desteği de cabası.
    Kısacası Hastamızın morali ona gösterilen ilgi karşısında çok daha iyi olduğu için bu da tedavimize olumlu yönde yansıyor.
    Bugün ameliyatı yapan doktorumuz Sayın Sedat Dalbayrak ile de telefonda görüştüm.
    Sırtını yaslayarak oturduğunda korseyi çıkartabileceğimizi sadece fizik tedavi yüklenmeleri aşamasında korse takılmasının uygun olacağını söyledi.
    2 hafta sonra mr ve filmlerimizi çektirip Sedat Bey'in de görüşlerini alacağız hastamızın son durumu hakkında.
    Son olarak his ve refleks durumundan bahsetmek istiyorum.Hislerimiz ayak parmak uçlarımızı sadece ovuşturduğumuzda ortaya çıkıyor dokunmaları henüz hissetmiyor.
    birde önceden göbeğin yukarısını hissederken son 1 haftadır göbeğin yaklaşık 4 parmak aşağısına kadar baskıları hissetmeye başladığını söyleyebilirim. ayrıca hastaneye yattığının 2. gününde hastamız bağımsız oturabildi bu da bizi çok mutlu etti.
    Reflekslerimizde oldukça arttı.Ameliyat sonrasında 20-30 dakikada bir bacaklarda reflekslere bağlı çekmeler yaşanırken Bursaya geldiğinden beri bu çekmeler 3-4 dakikada bir yaşanmaya başladı(Bursanın havasından mıdır benim yanımda olduğu için midir artık orası bilinmez) işin esprisi bir yana size ayrıntılarıyla tüm gelişmelerimizi yazmak istedim ve sanırım da başardım.

Biz sabırla ve azimle yolumuza devam ediyoruz.yaklaşık 3 ay kadar uludağ üniversitesinde kalacağımız söyleniyor.bu süre içindeki tüm gelişmeleri olumlu yada olumsuz sizlerle paylaşmaya çalışacağım (zamanım elverdiği ölçüde) herkese acil şifalar diliyorum ve yardımcı olabileceğim her türlü konuya da açık olduğumu bilmenizi isterim.

sevgilerimle
    müge

Üye
    aliş şerif Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    45

allah acil şifalar versin erkek arkadaşınıza kardeşim yolun başında sayılrsınz allah sabırlar versin

Üye
    karikutal Avatarı

Son Giriş
    26.03-2012
    Saat
    12:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,

Bende bu konuda çok yeniyim. 2009 yılbaşı geecesi trafik kazası geçirdim.
    Şunu belirtmek isterim ki, iyileşme sürecinde NE DOKTORLARI, NE OMURGA SEVİYESİNİ önemseyin. Herşeyin eski haline döneceği gibi davranın. Aksini düşünmeyin ve hastaya düşündürtmeyin... Benim seviyem c4-C5-C6-c7...

Benim 4 ay oldu hislerim yerinde ve birisine ufak tutunarak dengemi sağlayarak yürüyorum. Bu kadar kısa sürede bu kadar gelişmeyi MUCİZE olarak adlandırdılar. Ve tıp alt üst oldu yorumu yapıldı doktorlar tarafından...
    Buda ailemin böyle ihtimali bile düşünmeyişinden kaynaklandı.
    Hasta psikolojik olarak hiçbir söylenene inanmayıp, tüm söylenenlerin kendisine moral verilmek amacı ile söylendiğini düşünebilir.

Yapmak istediği herşeyi yaptırın..
    Bunu altını çizerek belirtmek isterim..
    Doktorlar çok erken henüz demesine rağmen, 2. ayda ayağa kalkmak istiyordum. onlar hazır değilsin deselerde ben zorla kalkmaya çalıştım, olmadı kalkamadım. (Ayaklarıma his ve hareket geldikten sonra, o süreci yazmadan geçtim)
    Bir sonraki gün bi daha denedim yine olmadı ama olacaktı hissediyordum. Siz çok üstelemeyin bence hasta kendi duruumunuu hisseder...
    Sonda değişecek dediler çıkarttırdım ve taktırmadım. Denemem lazımdı idrarımı hissedip hissetmediğimi. Ve hissettim.. Sondayı ameliyattan 1.5 ay sonra gibi kısa sürede attım...
    Ve son olarak belirtmek istediğim, doktorlarıma hep ayağa ne zaman kalkacağıımı sorardım. (Ameliyattan 10 gün geçmişti) 1-2 yılı çıkar gözden bi kere dediler. Ben "ne diyorsunuz siz ya? Maksimum 3 ay yatarım dayanamam ben" diye itiraz etmiştim. Tam 3 ay 1 gün olduğunda adım atmaya başladım..

Sonuç olarak hastanın beyninde biter olay. İnanmak, hırs ve moral çok önemli.Lütfen hastanın moralini tutabildiğiniz kadar yüksek tutun.
    Yardımcı olabileceğim bir konu olursa bilgi paylaşımı yaparım seve seve...

Özel mesajda atabilirsiniz..

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Büyük geçmiş olsun
    şu anda sağlığınızı yeniden kazanmış olmanıza çok sevindim.
    darısı diğer of li arkadaşlarımızın başına inşallah...

Üye
    patiklicadı Avatarı

Son Giriş
    14.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çiğdemcim ayakta desteksiz de durabiliyormuşsun ne kadar müthiş bir gelişme bu.
    hatta bu sıralar ayakta durma süreni uzatmış olmanı ümit ediyorum.Allah acil şifalar versin inşallah

Üye
    pati Avatarı

Son Giriş
    19.05-2010
    Saat
    15:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

karikutal, öncelikle geçmiş olsun diyorum ve ne mutlu ki sen şanslı boyun kırığı vakalarındanmışsın. herkes senin dediğin kadar şanslı olamıyor..

senin de bildiğini zannediyorum; gelişmeler inanca ve morale bağlı olduğu kadar alınan hasara da bağlı. dolayısıyla "hastaya yapmak istediği herşeyi yaptırın" "doktorlar erken dese de.." gibi cümlelerle insanları yanlış yönlendirmenin doğru olmayacağını düşünüyorum. bu hastalığın sebebi aynı organın zedelenmesi olsa da seyri hastaya özel ve anlamlandırılması da zaman zaman zor bir hastalık. hiç kırık olmayıp ne his ne hareket ortaya çıkanların yanı sıra paramparça olmuş bir omurgadan hatta ateşli yaralanma ile omurlik felci geçirip sonrasında gelişmeler elde eden hastalarla tanıştım.

tekrar senin adına mutlu olduğumu söylemek isterim çünkü yaralanması senin seviyende olan ve çok zor durumda olan hastalar arasında yer almamışsın. senden ricam bu kadar keskin önerilerde bulunmaman.. bizler için moral çok şey ifade ediyor ama dikkatli ve korumacı da olmamız şart.

Üye
    nesrin özturan Avatarı

Son Giriş
    06.09-2009
    Saat
    02:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    merhaba canım çok geçmiş benimde kızım 4 06 2008 de araç dışı kaza geçirdi şimdi göğüsden aşağisi tutmuyor kızımda 70.yılda fizik tedavi gördü şimdi oturabiliyor sizin yapacağınız tek şey arkrdaşına egzersiz yaptırmanız sıranız gelinceye kadar tekrar geçmiş olsun

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234