Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gokgurel Avatarı

Son Giriş
    19.06-2012
    Saat
    13:16
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar arkadaslar, benim sorunum kısaca söyle: ben 10 senedir prezervatir sonda kullanmak vasıtasıyla torbaya ıdrar işimi hallediyorum. iyi mi yapıyorum kötü mü bilmiyorum. bana tak yapmak hakkında bilgilerinizi verir misiniz. tak hakkında neler yapmam gerek?
    tesekkürler

Üye
    HarikaG Avatarı

Son Giriş
    29.01-2009
    Saat
    17:57
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

TAk yapmak hakkında bilgi istemişsiniz. Öncelikle tak yapabilmek için ÜRODİNAMİ çektirmeniz gerekmektedir. Onun neticesinde sizi hemşire yönlendirecektir. Fakat TAK ın ne olduğunu bilmiyorsanız anlatayım. Sizin 6 saatte 1 mesaanenizi boşaltmaya yarayan kataterdir ve bu yöntemle mesaneniz tamamen boşalır. Enfeksiyon riski azdır.

Harika GÜZENGE

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

TAK (Temiz Aralıklı Kataterizasyon) uygulaması, mesanenin bir sebeple boşaltılamaması halinde uygulanan bir yöntemdir. Ve prezervatif sondadan TAK'a geçiş konusu doktor tavsiyesi gerektirir diye düşünüyorum. Doktor ürodinami neticesinde bakar, prezervatif sonda ile mesaneyi boşalttığında mesanede tolere edilebilecekten fazla idrar kalıyorsa, bu durumda TAK önerir.
    Kişisel tecrübelerim, prezervatif sonda ile TAK'ın eş anlı olarak uygulanabileceği yönünde. Yani, prezervatif sondanın yanı sıra günde 1-2 defa da TAK yapmak, mesanede idrar birikmesinin risksiz şekilde tolere edilmesini de sağlayabilir... Bu da doktora sorulup karar verilecek bir konudur.

Bunun dışında, pratik olarak TAK nasıl yapılır sorusunun yanıtını arıyorsan, belirt lütfen. Detaylı şekilde anlatmaya çalışırım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Günay1944 Avatarı

Son Giriş
    27.03-2009
    Saat
    15:48
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba babam TAK yapmaya yeni başlayacak. 6 yıldır prezervatifli sonda kullanıyordu fakat 3-4 aydır bez kullanmaya başladı. Her ikisindede hijyen sorunu yaşamaya başladık. Dr TAK önerdi. Araştırdım biraz sanırım enfeksiyon riski yüksekmiş ve bu işlem ne kadar zaman yapılabilir yani sondaya 5-6 yıl dayanabildi babam bu işlemde işe yaramazsa ne yaparız bilemiyorum. Tak'ı annem yapacak bu arada kendisi kollarını kullanamıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Ellerini her seferinde yıkarsa, bol su içerse olabildiğince korunabilir.
    Ben mesela, 10 yıldır TAK yapıyorum. Yaşamım boyunca da yapacağım. Çok da memnunum.

Eğer babanız penis çevresini hissediyorsa, daha doğrusu katateri iterken acı çekecekse, çok zor olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bolubeyi Avatarı

Son Giriş
    02.09-2012
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gelişen medikal ürünler, yaptığımız tak uygulamasının eskiye nazaran daha rahat ve steril olmasına imkan tanımıştır.
    Bu konuda 15 yıl öncesine kadar ne şekilde tak yapıldığını 2 örnekle anlatacağım. Bu uygulamalar çok daha az maliyetli fakat daha zor uygulamalardır. Sosyal güvencesi bulunmayan hastalar çok düşük bir maliyetle aşağıda açıklayacağım iki uygulamadan birini yaparak tak işlemini yapabilirler.

Yöntem 1:
    Foley sonda ile tak işleminin gerçekleştirilmesi:

Foley sondalar, aslında tak işlemi değil de daimi sonda uygulamaları için imal edilirler. Sonda mesaneye takıldıktan sonra sondanın ucu balon şeklinde şişer ve mesaneden dışarı çıkamaz. 20 güne kadar bu sonda mesanede kalabilir. Spina bifidalı hastalarda bu şekilde daimi sonda kullanılması enfeksiyonlara neden olduğundan ve cinsel aktiviteyi engellediği için uygun değildir. Şimdi aşağıdaki paragrafta bu daimi sonda ile nasıl tak uygulaması yapıldığını anlatacağım.
    Foley Sonda (Daimi Sonda) ile tak işlemi için gerekli malzemeler:
    1- Foley sonda
    2- Zeytinyağı
    3- Küçük tencere
    5- Batikon
    6- Alkol
    7- Su
    9- Pamuk
    Foley - Tak Yapmak hakkında detaylı bilgi verir misiniz? foley sonda
    Foley Sonda (Daimi Sonda) ile tak işlemi işlem basamakları:
    1- Yukarıda yazılı malzemeleri temin ediniz.
    2- Foley sondayı tencerenin içine koyarak, üzerine su koyunuz.
    3- Piknik tüpü ile suyu 2 dakika kaynatınız. Bu işlem sonda üzerindeki bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.
    4- Başka bir kaba bir miktar zeytinyağı koyunuz. Zeytinyağının üzerine bir miktar alkol döküp, üzerine yanmakta olan bir kibriti yaklaştırınız. Alkol yanmaya başlayacaktır. Bir müddet sonra alkol yanarak bitecektir. Bu işlem zeytinyağında bulunması muhtemel bakterileri öldürecektir.
    5- Ellerinizi sabunla suyla yıkayıp dezenfekte ediniz.
    6- Batikon ve pamuk kullanarak cinsel organınızı dezenfekte ediniz.
    7- Tencereden sondayı çıkartarak sondanın ucunu zeytinyağına daldırınız. Bu işlem sonda idrar yolunda ilerlerken sondanın rahat ilerlemesini sağlayarak acı çekmenizi önleyecektir.
    8- Sondayı uygulayınız.
    9- İdrar boşaldıktan sonra sondayı yavaşça çekiniz.
    10- Çıkardığınız sondayı yıkayıp saklayınız. İşlem bitmiştir.
    Aynı malzemeleri 10 gün daha kullanabilirsiniz.
    Yöntem 2
    Feeding Tube ile tak işlemi için gerekli malzemeler:

1. Feeding tube (beslenme hortumu)
    2. İzotonik solisyon
    3. Batikon
    4. Pamuk
    5. Zeytinyağı
    6. Alkol
    Feeding - Tak Yapmak hakkında detaylı bilgi verir misiniz? feeding tube
    Uygulanışı:
    1- Bir kabın içine bir miktar zeytinyağı koyunuz.
    2- Zeytinyağının üzerine bir miktar alkol koyunuz.
    3- Yanmakta olan kibriti kaba yaklaştırınız.
    4- Alkol yanacaktır. Yanma olayını sona ermesini bekleyiniz.
    5- Batikon ve pamuk kullanarak cinsel organınızın temizliğini yapınız.
    6- Feeding tubenin ucunu hazırlamış olduğunuz zeytinyağına bulaştırıp, katateri uygulayınız. Mesane boşaldıktan sonra 1-2 cm kadar katateri çekiniz. Bir miktar daha idrar çıkacaktır. Daha sonra kateteri çıkartarak bir sonraki uygulama için izotonik – batikon karışımının içerisine bırakınız. İşlem bitmiştir.
    Bu şekilde aynı malzemeleri 10 gün kullanabilirsiniz.
    Maddi durumu daha iyi olanlar zeytinyağı yerine instilagell ya da cathagell isimli kayganlaştırıcıları kullanabilir. Kayganlaştırıcalara alkol uygulaması yapmak gerekmez.
    Ben kendim 2001 yılına kadar bu 2 yöntemi uyguladım. Jelli sondalar 1990 lı yılların başlarına kadar yoktu. Olsa da sosyal güvenlik kurumum katater masraflarımı ödemiyordu. Ben de daha ucuz maliyetli bu uygulamayı yapma durumunda kalmıştım. Başka insanların da faydalanabileceğini düşünerekten burada paylaşım yapma ihtiyacı duydum. Sağlıcakla kalınız.