Sayfa 4 / 12 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 177 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    quanzm Avatarı

Son Giriş
    08.03-2012
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iramic aramıza hg bende aynıyım benımde 20 yaşında baçşaldı şu an 24 yaşındayım ama ilerleme falan olmadı çok şükür kendine çok iyi bak araştır tedavi ol elinden ne geliyosa yap bırakırsan hiç iyi olmaz bence

Üye
    umudcan Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    23:48
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

duyduğumsa fshnin tedavisi yakın bir tarihte çıkacak
    Bu Bir bilgi mi yoksa temen ni mi,ne duyduğunuzu biraz açıklayabilirmisiniz?

Üye
    iramic Avatarı

Son Giriş
    31.10-2009
    Saat
    12:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese merhabalar. ayaktaki gerileme bir iki senedir var ara yaptıgım sporlar saysinde normal hale gelmisti ama son iki haftadır hisssettiklerim beni gercekten korkutuyor her seferinde cok yakın bir zamanda yuruyemiyecegimi dusunuyorum. bunun onune gecebilmek icin negibi onerileriniz var.

Üye
    gokcerkan Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar. Epeyce mesaj yazılmış. Şöyle bir göz gezdirdim. Evet salbutamol ben de aldım ( ventolin) ama daha kullanmadım. Üşengeclikten sanırım. quanzm kullan bence. ama 3 ay kullanılacak sadece. 3 ayda % 12 kas artısı saglıyormus.
    segesell66 proteinleri veya amino acidleri kullanırken bol su iç ve en önemlisi de b6 vitamini al. karacigerlerin yıpranmasın. Kreatin de çok iyi gelir sana. Doğal ürünlerdir. Ama herseyin fazlası zarardır. Mesela 1 ay kullan 1 ay ara ver. Kreatin yüklemesi var bir de. Ben yapmıstım baya güçlenmiştim. Sonuc olarak geçici şeyler bunlar.
    Önemli olan iyi beslenme, iyi hareket, iyi moral.

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    6

3 İyi kuralı gibi olmuş Gökce ama kesinlikle doğru bu başlık açıldığında bir zamanlar sadece Gökceerkan ın mesajı vardı nerden nereye gelmiş daha çok md liler ağırlıkta olsada sitede FSH olanda bayağı arkadaş varmış yazılan mesajlardan anlaşılıyor hepimize bir gün inşallah geçmiş olması dileğiyle arkadaşlar...

Üye
    ONE MINUTE Avatarı

Son Giriş
    15.08-2016
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben,salbutamol (ventolin) kullandım hiç bi faydasını görmedim,,hatta içince..hani insan heyecanlanınca içi ürperir,,kalbi çarpar için titrer öyle oldum her içişimde ve ilacı hemen kestim,,qenziym 10 150mg kullanıyorum

Üye
    gokcerkan Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

minervacım erkan de bana Ankaraya ilk gelişimde uğruyacam sana. seni bakışlarımla iyileştiricem. Öyle bir güç var bende. Bakarak iyileştiriyorum 1 saati 250 tl. Valla ben de dikkat ettim. sen modoretor olunca siteye farklı bir hava geldi. Bir güzel oldu. Yani daha da güzel oldu.
    Arkadaslara bir tavsiyem var oturdukları yerde bacaklarını titrensinler. Kan dolaşımı hızlanıyo. Hani bazılarının tiki olur.
    Bir de kas hastaları olarak bir dernek kurulmalı. Yeni bir dernek. Varolan dernek yetersiz. Çünkü görüyorum ki bu ülkede engelliler, özellikle de kas hastaları yok sayılmakta. Kaldırımlar, otobüsler bile ayarlanmamış.

Üye
    ercan %50 Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    04.03-2017
    Saat
    13:27
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Degerli arkadaşlar hepinize Selamlar nasılsınız ? Umarım hepiniz iyisinizdir.

Arkadaşlar ortalıkta sanki bir durgunluk varmış gibi duruyor sanki tedavi araştırmaları durmuş gibi yeni birşeyler yeni haberler gelmiyor çoktandır.

Ben bugünlerde doktora gitmeye başladım.Uzun zamandır ara vermiştim zorunlu olarak.Doktoruma bazı şeyleri danıştım yeni bir gelişmenin olmadıgını söyledi sadece hastalık teşhisi konusunda yeni gelişmelerin oldugunu tedavi olanagının halen imkansız oldugunu söyledi.Ayrıca doktoruma Co enzim Q10 ve diger ilaçlar hakkında sorular sordum kesinlikle önermedigini söyledi.Kafamızın sürekli karıştıgını hissediyorum.Bazı doktorlar önerirken bazıları kesinlikle karşı çıkıyor onlarda tam bir birlik içinde olamıyorlar.Her doktor ve kurum kendi özel araştırmasını yürütüyor ortak bir görüşte birleşemiyorlar.Birçok arkadaşıma kendi doktorları Co enzim Q10 öneriyor ve bu arkadaşlar halen kullanıyor.Benim doktorum Pr. Dok. Piyare Serdaroglu bunların yanlış oldugunu kendilerinin bir araştırma yapmadan ve önermeden kullanmamam gerektigini söylediler.Kişisel olarak bu ilacı bende aldım ve kullandım kişisel kanaatim ise bana zarar verdigi yönünde.Biraz enerji veriyor yorgunluk hissetmiyorum.Bu gibi özellikleri var.Fakat iki aydır bu ilacı içmeyi kestim ve gücümde eskiye nazaran bayagı bir azalma var arkadaşlar.Sizlere tavsiyem bu ilaçları kullanıyorsanız bazı arkadaşlar kullandıklarını söylüyorlar ve kesinlikle bir doktor önersin tabiki sonrasında kontroller şart arkadaşlar kesinlikle doktorunuza sürekli gidip görünmelisiniz.Bu ilacın vücudunuza yaptıgı etkiyi takip etmelisiniz.Belkide hastaya göre degişkenlik gösterebilir.Benim Co enzim Q10 için gözlemlerim ve yaşadıklarım bunlar.

Ve diger bir ismi geçen ilaç Ventolin bu ilacı çok yakından biliyorum ve bunuda kullandım.Bu ilacı kullanmam biraz tesadüf oldu ama 1 ay boyunca kullandım ve bu ilacın şurubu spreyi var hangisinin kullanılacagı belli degil ayrıca benim kullandıgım Ventolin ilacının içindeki ana madde albuterol degil sülbitamol du piyasadaki Ventolin ilacının içerigininde sulbitamol oldugunu sanıyorum buna dikkat etmek gerekiyor.İki maddede astım hastalıgı için kullanıyor sonuçta ama etkilerinin aynı olacagı kesin degil.Yani şöyle düşünürsek eski kimya bilgilerimizi hatırlayarak kolon yagıda bir alkol dur.ve araçlarda yakıt olarak kullandıgımız maddelerde alkoldur ama ikisini aynı iş için kullanamıyoruz.Bu ilaçlarında etkisinin aynı olacagı belli degildir.Ve bu ilacında bana etkisi kötü yönde oldu hatta Co enzim Q10 dan çok fazla etkledi diyebilirim.

Arkadaşlar bu ilaçlar hakkında yaşadıklarımı anlatmak istedim.Düşüncem bu ilaçları bırakmanız falan degil beni yanlış anlamayın kesinlikle sadece çok iyi araştırmalıyız ve kesinlikle bir faydası olacaksa kullanmalıyız.Zaten her geçen gün bir önceki günümüzü arıyoruz bunu dahada hızlandırmayalım.

Sizlerden ricam biz bu ilaçların içerigini bir kimyager gibi bir doktor gibi bilemeyecegimiz için doktorlarımız garanti vermeden kullanmayalım ve sürekli kontrol altında olmamızı saglayalım.Kan tahlillerimizi yaptıralım.Bu ilaçları kullanan arkadaşalar için söylüyorum.Bana gelince ben bu günlerde alternatif yolları deniyorum artık.Bitkisel karışımlar yapıyorum bildigim bitkilerden daha fazla faydasını gördüm diyebilirim yani iyileştirici bir etki yapmıyor tabiki sakın yanlış anlamayın arkadaşlar daha rahat hissetmem için bir önlem sadece benimkisi.Örnegin ada çayı içiyorum.Sitelerden falan araştırma yaptıgınız taktirde kuvvet verici etkisinin oldugunu görebilirsiniz.Birde aslan pençesi ve çoban çantası karışımından faydalanıyorum.İkisininde bir yan etkisini görmedim.Faydası ise belli olmuyormuş gibi duruyor ama oluyor hissediyorum.Şimdilik böyle devam edecegim.

Degerli arkadaşlar hepimiz için Yüce Allah(c.c) tan sabır ve acil zamanda şifa diliyorum.En kısa zamanda hayatın tadını çıkaracak güzel günler dilegiyle hepinizi en güzel dileklerimle selamlıyorum.Allah'a emanet olun.Görüşürüz arkadaşlar....

Üye
    vedat47 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bütün yazılanları okuyamadım ama ilaç kulanan var yanlış anlamadıysam bu ilaçları kim önerdi ve ayruca fizyoterapistler bu konuda egzersiz veriyorlar mı yada devlet kanalı ile fiziktedavi merkezlerinden yararlanabiliyor muyuz ?TEŞEKÜRLER %63 BENİM ORAN

----------

Ben bu hastalığı 12-13 yaşlarında farketim ve o zamandan beri biliyorum yaşım 25 ama böyle merdiven çıkma falan bana hikaye geliyor yani zorlanmıyorum küçüken spor yapardım hemen hemen her dalda belki ondan biraz güçlüyüm ama kol kasları yukarıya hareket imkansız zaten ama bende farklı olan bir şey var göğüslerim şişik biraz küçüken basketbol oyununda dirsek darbesi almıştım göğsüme hatta o zaman nefesim de kesilmişti yarım saat geçti bir şeyim kalmamıştı ama büyüdükçe çukurlaşma başladı göğsümde ve yani göğüs kafesim çökük ,çukur gibi bu herkeste mi var yada bana özgü mü ?

Üye
    ercan %50 Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    04.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam kardeşim hoş geldin aramıza...Ve geçmiş olsun dileklerimi sunarım kardeşim...

Degerli kardeşim şahsen bende öyle bir durum yok yani görünüm normal benim hastalıgım dışarıdan neredeyse hiç belli olmuyor yalnız oturup kalkarken, merdiven çıkarken, kısaca bazı hareketleri yaparken farkediliyor.

Bu hastalıkta en çok omuzlar kollar ve yüz etkileniyor, ama herkeste aynı olmayabilr tabiki mesela benim yüzümde hastalık belirtisi hiç yok yüz kaslarım gayet güçlü normal yani ama bende spor yapardım kişisel olarak tabiki yani bir merkeze gidip profesyonel olarak ugraşmadım ama spor çok önemli.Senin gögsündeki bu çöküklük sana özgü bir durum olabilir bunun için doktoruna gittiginde ayrıca br muyane isteyebilirsin faydalı olacaktır bence.

Doktorların ilk verdigi tedavi zaten fizik tedavidir.Muyane sonucunda gücünde eksiklik olan kaslarına yönelik ve bazı genel hareketlereden oluşan bir fizik tedavi veriliyor bu egzersizleri yapmak çok önemli yaptıkça gücünün artıgını görebilirsin ama kulagınızın üzerine yatarsanız hastalık ilerledikçe bu hareketleri yapamaz hale geliniyor.

Şuandan itibaren yaptıgın eski hareketleri devam ettir mesala; oturdugun zaman ellerini kullanmadan kalkabiliyorsan bunu devam ettir ve hiç bir zaman bir yeri tutmadan kalkmaya çalış, yada ayakkabılarını baglamak için çömelebiliyorsan ve sonradan kalkabiliyorsan bunu hiç bırakma bazı işlerini kendinden küçüklere yaptırma basit gibi görünsede kendin yapmaya çalış.Bunun gibi ufak önlemlerle kaslarını dahada koruyabilirsin.

Devlet tarafından fizik tedavi merkezleri var ama bir maaş veya aylık gerekiyor galiba tam olarak bilemiyor bildigim kadarıyla fizik tedavi merkezleri var.Engel oranının % 63 oldugunu yazmışsın.Bu oranla üç aylık maaşı alabilirsin ve bu maaşlada bir merkezde tedavi görebilirsin tabik böyle bir merkezde düzenli bir egzersiz programı izlenecegi için ve sürekli fizyoterapist eşliginded olacagın için daha büyük bir koruma ve güçlenme saglayabilirsin daha faydalı olur tabiki.Herhangi bir kurumun böyle bir destegi oldugu konusunda bir bilgim yok.Ama dedigim yöntemi düşünebilirsin.Ben istanbulda yaşıyorum İstanbulda bildigim fiziksel engelliler ve rehabilitasyon merkezleri var özel olarakta var devlet kurumu olarakta var.Bunları netten bulabilirsin ve tedavi şartlarını ögrenebilirsin.

Degerli kardeşim ; Tekrar aramıza hoş geldin.Geçmiş olsun kardeşim Allah (c.c) acil şifalar versin hepimize.

Üye
    ercan %50 Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    04.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam degerli arkadaşlar;

Arkadaşlar MÜSKÜLER DİSTROFİ tedavisi için yeni bir çalışmanın içine girilmiş.Bu gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim.Daha çok duchaneliler için yapılan çalışmalardan bahsediliyor ama burada olacak gelişmeler mutlaka bizide kapsayacak o yüzden bu gelişme çok önemli bizim içinde.İnşaallah daha kısa zamanda daha güzel gelişmeler olacak ve hepimizin dilekleri gerçekleşecek.Arkadaşlar yazı biraz uzun sıkıcı gelebilir hepsini okumaya çalışalım.

MÜSKÜLER DİSTROFİDE TEDAVİ UMUDU

Genler uzayıp giden zincir gibi eksonlardan oluşuyor. Duchenne geni 85 eksona sahip. Bu eksonlar
    kusursuz çalışırsa, distrofin isimli protein üretiliyor. Eğer eksonlardan bir ya da birkaçı eksikse
    (delesyon) o zaman bu süreç işlemiyor ve distrofin üretilemiyor. Ve bunun doğal sonucu Duchenne
    müsküler distrofi hastalığı oluşuyor.
    Şimdi araştırmacılar bir türlü başarılamayan sağlam gen koymak yerine, kusurlu geni onarma yolunu
    seçiyorlar. Distrofin üretimini engelleyen delesyonu (ekson kaybı) atlayarak “okumayı” ve böylece
    distrofin üretimini sağlayan bir metot geliştirildi. Bu denemeler birkaç yıldan beri çeşitli merkezlerde
    süregeliyor. “Anti sense” tedavi adını alan ilk denemeler hayvan modellerinde yapıldı ve iyi sonuç
    verdi. Birkaç merkezde önce anti sense tedavi (drug) lokal olarak kaslara uygulandı ve iyi sonuç alındı,
    yani kaslarda distrofin üretildiği görüldü. Daha sonra tedavi maddesi sistemik olarak verilmeye
    başlandı ve bu da olumlu sonuç verdi. Denemeler canine (köpekler) üzerinde yapıldı.
    Şunu eklemek yerinde olur ki, bu denemelerin yürütücüsü ünlü araştırmacı Dr. Hoffman her bir köpek
    için, 3 ay süren tedavide 20 bin dolar değerinde ilaç harcandığını bildiriyor. Ayrıca bu tedavinin ne
    sıklıkla yapılması gerektiği henüz bilinmiyor. Üretilen protein %100 normal değil, ancak araştırmacılar
    bunun hastalığı kısmen önleyerek daha hafif bir duruma getirmek için yeterli olduğuna inanıyor. Yazık
    ki distrofinin doğrudan kan dolaşımına verilerek vücut ve kaslar tarafından kullanılması sağlanamıyor.

İLK TEDAVİ DENEMELERİ
    İlk hastalarla klinik tedavi çalışması 2006/ 07 yıllarında Leiden’de (Hollanda) yapıldı. 10-13 yaşlarında
    4 hasta çocuğa AON (anti sense ribonucleotides) verildi. Amaç 51 eksonun atlanması idi ve
    enjeksiyon bir bacak kasına yapıldı. 4 hafta sonra o kasta distrofin varlığı görüldü. Böylece bu
    tedavinin insanlarda da etkili olduğu saptanmış oldu.
    2008’de Leiden’de 12 hasta çocukta bu defa lokal değil sistemik tedavi başlatıldı. Hedeflenen yine 51.
    ekson idi. Sonuçlar şu sıralarda alınacak (2009 yaz). Bu sonuçlar beklendiği gibi ise, 100 duchenneli
    çocuktan oluşan daha geniş bir grup üzerinde sistemik çalışma başlayacak ve 6 ay sürecek. Prosensa
    firması şimdilik sadece 51. ve 44. ekson için AON ilaç hazırlayabiliyor. Böylece anti sense drogların
    ekson spesifik olduğunu öğreniyoruz.
    Duchenne geninde 79 veya 85 ekson var. Bu iki eksondaki delesyon hastaların % 19,2’sini kapsıyor
    (ekson 51: %13, ekson 44: % 6,2). Hollanda’da araştırmacılar finansman yeterli olursa 43, 45, 46, 50,
    52 ve 53 için AON’s ilacı geliştirmek istiyor. Bu gerçekleşirse tüm hastaların % 51,2’sine uygulama
    yapılabilecek. İleriki gelişmeler bu oranı arttırabilecek.
    Bu tedavi denemelerinin neye mal olacağı önemli bir konu elbette. Yukarıda 20 bin dolardan söz
    etmiştim. Başka bir merkez de her hasta çocuk için 20 000 Avro hesaplıyor. Pivotal faz 2b tedavisi 100
    hasta üzerinde 3-4 yıl sürecek çalışma için her yıl 500–750 bin Avro harcama öngörülüyor.
    Hollanda’dan başka İngiltere’de de benzer çalışmalar sürdürülüyor.AVI Bio Pharma AVI4658 ile
    Duchenne hastalarında sistemik ilaç uygulaması gerçekleştiriliyor.12 haftalık bir tedavi Londra’da
    Francesco Muntoni yönetiminde yapılmakta. AVI4658 de bir anti sense madde ve exon atlamayı
    sağlıyor. İlk sonuçlar (ekson 51 için) fonksiyonel formda distrofin üretildiğini ve hastalarda iyileşme
    sağladığını gösteriyor.
    HASTALARA BİLGİ
    Önümüzdeki yıllardaki gelişmeleri merakla bekleyeceğiz. Bitirmeden özellikle hasta ve aileleri için şu
    bilgileri eklemek istiyorum. Duchenne genetik bir hastalık. Genetik defektin cinsini laboratuvarların
    yaptıkları incelemelerle öğreniyoruz. Üç olasılık var:
    • Delesyon (yani bir ya da birden fazla ekson yokluğu)
    • Duplikasyon
    • Nokta (point) mutasyon
    Ekson atlama tedavisi birinciler için söz konusu. O nedenle hangi delesyonun hangi eksonu yada
    eksonları kapsadığı önemli. Yukarıdaki bilgilerden tedavi girişimlerinin 51. ekson için başladığını
    öğreniyoruz. Hedef tüm delesyonlar için gerekli ilacın geliştirilmesi. Hastalar anlayamadıkları noktaları
    bu konunun uzmanı kişilerden ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nden sorup öğrenebilir. Umut verici
    gelişmeler bunlar.
    İkinci bir tedavi metodu, delesyon değil nokta mutasyonu olan hastalar için geliştirildi. Onu ayrı bir
    yazıda işleyeceğim. O da çok önemli. Çünkü Duchenne dışındaki bazı genetik hastalıklar için de
    uygulanabilirliği söz konusu.

Üye
    vedat47 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Verdiğin bilgiler ve sıcak yaklaşımın için teşekür ediyorum ... dediklerinizi yapacam

Üye
    ercan %50 Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    04.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tüm yürekler sevinç dolsun, umutlar gercek olsun,acılar unutulsun,dualarınız kabul ve bayramınız mübarek olsun...

Üye
    elif55 Avatarı

Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    12:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar geçen gün doktorum hakuk topaloğlu ile telefonda görüştüm gelişmleri sordum devam ediyo dedi 8-9 ay kaldı az kaldı dedi ptc den fayda görecezmi dedim bakacaz görecez dedi umudumuzu yitirmeyelim inş en kısa zamanda ilaç çıkar herkeze umut olur.

Üye
    vedat47 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    elif doktorun sana bu tarihi verirken hangi çalışmaları öncü almış bir an heyecanlandım ama sanırım yine foss çıkacak

Sayfa 4 / 12 İlkİlk 12345678 ... SonSon