Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    genel olarak kas hastalarina soruyorum sizler ev ortaminda nelere dikkat ediyorsunuz? giyimden yeme icmeye kendi bakiminiza kadar...
    neleri iyilestirdiniz evin icinde, daha once neyi eksik hissediyordunuz, ne gibi onlemler alarak bu eksikligi tamamladiniz?

mesela bizim kollarimiz zayif, mesela omuzumuz zayif, bacak zayif, bu anlamda yasam kosulllarimiz cok dar, hareket alanimiz gun gectikce daraliyor. bu sartlarin bilincinde olarak neleri yapabiliriz de bu sartlarda biraz daha ozgur olabiliriz?
    mesela yatakta pantolon giymek bir zulum ) kalcada kuvet yok ki havaya kaldirasin pantolun bir kismini giyesin ...
    yada afedersiniz wc tam bir iskence gunde 6 kere gidiyorsun diyelim kucuk ihtiyacin icin, hepimizde vardir bu sey, tahta kaydirak, guc yok ki ellerinle kolunun kuvetiyle sandalyeden klasote gecebilesin; yapisiyor insan kayamiyor ... :lol: :lol:

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

kimseeee yokmuuuu neredesiniz arkadaslar demek siz menmunsunuz
    sikayetiniz yok... bir soru sorayim bakalim benim yatagim elektrikli
    bu anlamda yatak yukseliyor ve bas tarafi kalkiyor buraya kadar tamam
    yataktan ustunu giymek bir bela zaten pantolonumu zorla giyiyorum
    sandalyeme gecmem icin kullandigim kaydirak popomu kaldiramiyorum
    :lol: guc yok tam altima alamiyorum bir tarafin freni kapali diger taraf
    acik uzanamiyorum derken tam bir risk sizin yatak nasil arkadaslar nasil yapiyorsunuz...

Üye
    gecemasalcisi Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    01.07-2016
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    lâmekan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba..ben de kas hastasıyım,ancak evde yaşamımı iileştirmek icin herhangi bişi yapmıyorum,evin olagan şartları zaten bana uygun,cok şükür yürüyebildigim icin zaten cogu işimi kendimi yapıyorum,bu yüzden şimdilik bi iileştirmecabamız olmadı..ya da cok sıradan şeyler oldu,örnegin cekyatlarımız cok alcak degil ya da banyonun yapısını daha elverişli hale getirdik..fakat ev 4.katta onu indiremiyoruz aşagı

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Öncelikle evimiz girişte allahtan bu büyük bir şans tabi tesadüfi değil 8) evde ıslak zeminler çok kaygan cinsten değil ama yinede dikkatli yürümek gerekiyor yer beni bende yeri seviyoruz malum salonda odalarda çok sivri es kaza düşünce sizi yaralayacak türden eşyalar aksesuarlar yok,koltuklar ne alçak ne çok yüksek,klozet mutlaka var ımmm ve geriside sizin dikkatinize kalıyor çokda özel düzenlemeler yapılmış değil şu an için yeterli ama ileride ne olur ne gerekir onu zaman gösterir,umarım hiç bir düzenleme yapmamız gerekmez 8) :wink:

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oldukça bağımlı bir kas hastası olarak yaptıklarım şunlar. WC işini ördek dediğimiz seyyar bidonla hallettim. Ben nedense tekerlekli sandalyede oturamıyorum. Oturunca bacaklarımda ağrı ve uyuşma oluyor. Bu yüzden olduk statik bir hayatım var. Önüme kalınca bir süngerden yastık koyarak bunu bir nevi masa olarak kullanıyorum. Yemeğimi ve tıraşımı Allaha şükür kendim halledebiliyorum. Hastalık ilerleyici olduğundan bir nevi köşe kapmaca gibi oyun oynuyoruz. O ilerledikçe yeni çareler icat ediyorum. :?

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bende anLatayım...
    Zati evim 1.kat girişte 2 basamak var oda sorun oLmuyoo çünkü duvara demir monte ettik tutunmam için...böyLece eve girişi haLLettik...
    Ev yaşamım ise evde ısLak ve kaygan zemin hiç yok sadece banyo var,banyo için de takunya oLarak biLinen terLikLerden kuLLanıyorum,kayma derdim hiç yok korkmadan girerim banyoya artı banyomu oturarak yaparım taburem emrime amede dir 8) Yemek oLayı zaten masada,onuda geceLim...KLozet oLayı bi sorunu daha haLLEdiyo....yerlerde ayağımın takılacağı hiç bir şeyin olmamasına ailem ve ben çok dikkat ederiz.....bu çok önemlii....soracıma evimin her yerini ezberledim için karanlık ta olsa odama yürüyerek gidebiliyorumm.....
    En önemli şeyde yürürken sonraki atacağım 3-4 adımı kafamda canlandırıyorum....böylece düşmeden sorunsuzca yasantımı sürdürüyorum

Üye
    ilk bahar Avatarı

Son Giriş
    12.11-2009
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benden bir öneri,pantol yerine rahat bir eşofman giyersen daha rahat giyinebilirsin.sadece bir öneri,denemesi sana kalmış

Üye
    UYGAR Avatarı

Son Giriş
    30.07-2017
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İLK BAHAR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ GİBİ RAHAT VE SPOR KIYAFETLER TERCİH EDİLİRSE HAREKET ETME OLANAĞI KISITLI OLMAZ.SEVGİLER

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kollarımda hareket olanağı oldukça az. Bir başka deyişle kollarım kalkmıyor. Yemek yerken zorlanıyorum haliyle. Bende çarşıda satılan bölmeli tabaklardan aldım. Adı Çerez tabağı olarakda geçiyor. Özellikle bölmeleri derin olanları tercih ediyorum. Bu sayede ana yemek+çorba+salata yanyana duruyorlar. Hemen aklınıza tabildot gelmiştir. Onlardan kullandım ama büyük geldi. Dediğim tabaklar 30 cm çaplı oluyor. Yani kısıtlı bilek hareketiyle kolay yiyebilme imkanınız var.

Bir başka icadım 40 cm'lik vidalı sopa yapmak oldu. Yapımı çok basit ama işlevi büyük. :wink: Bir sopa bulun. Uzunluğu size kalmış. Bir ucuna 3-4 cm'lik tahta vidası takın. Vidayı sonuna kadar değilde 1 cm kadar içine girecek şekilde sağlamca sopaya vidalayın. Vidanın büyük kısmı dışarıda kalsın. Bu sopayla yere düşmüş bir çok şeyi alabilmek mümkün.

Yasaklı Üye
    kutuplar Avatarı

Son Giriş
    05.11-2009
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    ankara/mamak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bir kas hastası olarak evde hiç hareket yapmıyorum nedenmi günden güne eriyorum egzersizlerin bir faktörü olmuyacagını düşündügüm için hareket etmekten kendimi soyutluyorum

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

:lol: :lol: isteyince oluyor bazi seyler hatta bazen gozumuzun onunde oluyor kullanmiyor yapmiyoruz evin icinde kendi basimiza ve aldigimiz destekle kucuk seyler basariyor hatta bazen basardim diye seviniyorum )) ... kutuplar bu sorun hepimizde var bir zaman yapiyoruz spor birakiyoruz yine basliyor yine birakiyoruz aslinda oyle halterciler gibi birsey beklemek olmaz ne diyor fizik tedaviciler yuzde %5 ile %15 arasi kashastalarinda % 5 bile degildir katkisi ama o yuzde bes bile onemli bizim icin hasta olmayan kaslar bile durdugu yerde eriyebilir ) yuzde bes hic yoktan iyidir kutuplar..

Üye
    körfezli80 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2011
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kutuplar olurmu öyle sey arkadasım ya saglıklı dedigimiz beden bile hareket etmezse kötürüm olur bunu bilmen gerekiyo ileri gitmek için degil elindekini muhafaza etmek için ufakta olsa spordan vazgeçme lütfen.. kuzeyin dedigi gibi baslayıp birakiyorum ama o arada yemek yeme rahatlıgı bile farkediyor yapmadıgım zaman 1 elim kasıgı 1 elim diger elimi kaldiriyo 2 si bi adam oluyo ama spor yaptıgımda penyemi giyebiliyorum

Üye
    körfezli80 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2011
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

genelde oturdugum bi kösem vardı pek ordan vazgeçmem.. bir dolap yaptırdım zaman zaman bana lazım olacak ıvır zivir esyalarım ve kitaplarım ordadır istedigim zaman annem bi o odaya bi o odaya kosmak zorunda kalmaz.. pc alırken laptop tercih ettim beni taşiyana kadar laptop taşır diye bunun disinda wc isi annemi ilgilendiriyo ben sadece tuvaletim geldi derim bu bana kolaylıktır yemegi yer sofrasında yeriz ki taşıma kolaylıgı vardır beni mutfaga tasımaktansa sofra ayagıma gelir ve ailemle birlikte yemek yemiş olurum.. kendim gezemesemde evimiz 2 basamaklıdır çünkü annem ve babam artık 30 lu yaslarda değil.. özel bi yatagım yok yine annem babam teknolojiyi kullanıyorum cagrı yapıyorum ilk uyanan gelir beni döndürür.. yani bütün kolayliğim annem babam ve diger yakınlarım.. onlardan Allah razı olsun..

Üye
    gokcerkan Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mümkün oldugunca zorlastırın herşeyi. Kolaylaştırmayın. Mümkün oldugunca diyorum yanlıs anlasılmasın. Mesela yatak alcak olsun ki zor kalkabilesiniz. Birisi yatak yüksek olsun demiş de. Bahaneyle bol bol hareket etmis ve kasları calıstırmıs olursunuz. Arkadaşlar bu hastalıgı kabullenmeyin. yere düşmekten korkmayın. Ya bol bol hareket arkadaşlar. Bizim kolaylaştırma lüksümüz yok.

Üye
    Ahmet Akkuş Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Akkuş
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    23:13
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar ben de PMD hastasıyım.tekerlekli sandalyeden popomun üstünde sürünerek tahta divanın üstüne oturuyorum.Sandelyeden inerken divanın üstüne gazete vb kaygan bir kağıt koyuyorum bu şekilde biraz daha rahat iniyorum.Gazeteyi şu şekilde koyuyorum,gazetenin tercihen ilk ve son sayfalarının bulunduğu ikili sayfayı alıyoruz ve katlıyoruz gazetelerin ilk sayfaları iç sayfalarına göre kağıdı daha kaliteli ve daha iyi kayıyor.Ben 46 yaşındayım hastalığım da çok ilerlemiş durumda tabi ki bana göre mesela ben yedi yıldır oturarak uyuyorum yattığımda hareketsiz kalıyorum beni döndürebilecek kimse olmadığı için çözümü oturarak uyumakta buldum şimdilik.Hepimize Acil Şifalar Dileklerimle

Sayfa 1 / 3 123 SonSon