Sayfa 1 / 35 1234511 ... SonSon
Toplam 520 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar,
    ben Ankara'dan minerva. bu hastalık doğuştan gelne kiminde yavaş seyirde kiminde daha ağır seyirde ilerleyen ilerleyici kas güçsüzlüğünün olduğu buna bağlı yürüme, merdiven çıkma, yokuş çıkma daha ileriki evrelerde de kimi tiplerinde iç organ kaslarındada zayıflığın oluşmasına bağlı komplikasyonların eşlik ettiği bir kas hastalığı
    günümüzde henüz bu hastalığın tedavisi bulunabilmiş değil; yalnız yurt dışında ciddi ve ümit vaat eden tıbbi araştırmalar olduğunu duyuyoruz ve bekliyoruz. yalnız bu tedavinin bulunsa bile faydalı olmasının kişiye hastayada çok bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiriz.
    burdan kastettiğim kendi tecrübeme dayanarak hareket ve beslenme bu konuda neler yapıyorsunuz merak ediyorum..?
    ben neler yaptığımı da daha sonra uygun bir vakitte arkadaşlarla paylaşacağım
    hoşcakalın ve mümkün olduğunca sağlıkla kalın

Üye
    HAVA Avatarı

Son Giriş
    02.06-2006
    Saat
    10:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili minerva şuan kasları güçlendiren bir ilaç bulundu amerimada bu ilaç hareket halinde ki insanların kaslarını 2 katına hareketsiz insanlarında yüzde 70 kas gücünü artırıyor yalnız şuan deneme aşamasında ve doping kurulu ilacın mullanımına izin vermiyor dr.lee sveeney ilacı bulan kişi...
    ayrıca mosküler distrofilerde Q enzim Q nun az oldugu belirlenmiş yani Q enzim Q bizlere faydalı bu ilaca gnc lerde bulabilirsin...
    ve yine alternatif tıpta akupunturla tedavisi kısmende olsa mümkün ben geçen hafta başladım ve memnunum sonuçlardan seni yine haberdar ederim...iyi günler herkese acil şifalar

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Minerva ben ve ablam progresif tipte kas hastalarıyız. Bahsetmiş olduğun "kasları olabildiğince zinde tutmada" bizler ilk yıllar uzunca bir süre ayakta kalkık durumda durarak hastalığın olumsuz yönlerini azaltmaya çalıştık. Bir noktadan sonra bu uygulama tehlikeli olmaya başladı. Düşme tehlikesi anlayacağın. Şimdilerde ise pek bir şey yapmıyoruz. Aslında düzenli fizyoterapi şart. Kas ve eklemlerin esnekliği zamanla azalıyor.

Beslenmeye gelince...Yemek yemekten oldukça hoşlanan birisiyim Şişmanlamaya müsait bir yapım var. Ama oburda değilim. 3 öğün mutlaka yerim. Öğünlerim dengeli olur. Hareketsizlikten olan peklik sorunlarına karşı lifli gıdalar alıyorum. Proteince zengin gıdalar almak faydalı. Et, süt, yumurta gibi... E vitaminin faydalı olduğunu uzmanlar belirtiyor.

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim sel senin akupunktur tedavisine başladığını dilemden duymuştum ilerleyen günlerde yinede bilgilendrirsen sevinirim bende herkese acil şifalar diliyorum

Üye
    ahmetyildiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Minevra
    Ben de kas Hastasıyım.
    Bilgi:
    Yaş 29
    Erkek
    tekerlekli sandalye kullanıyorum
    İlk farkedilme: Ailem bir sorunun oldugunu ilk 2-3 yaşında hissetmis(Parmak uclarında yürüme)
    21-21,5 Yaşa kadar yürüyebiliyordum
    İlaç kullanmıyorum.
    Fizik tedaviyi evde annem ile yapmaya çalışıyorum.
    Sert yatakta yatıyorum yani altina Tahta koyup uste 2 adet yorgan serili boylece yatmada rahatlık saglamış oluyorum...
    Bir de uykuda 8 saat aşmamaya çalışıyorum aksi taktirde fazla uyku zarar verir. (Depresyonda iken bu kuralı sık sık ihlal ediyorum.)
    Lifli beslenme ve Bal (Mümkünse Karadeniz-Kafkas arılarınınki Ancak Pahalı)
    Kollar için ismini bilmiyorum yuvarlak kücük kol çalıştırıcılar var sık-bırak egzersizi...

ANCAK EN ÖNEMLİ OLAY AKTİF HAREKETLİ BİR HAYATİN YASAM TARZİ EDİNİLEBİLMESİ MALESEF BEN BUNU ÇOK GEÇ ÖĞRENDİM...

Kısaca eğer işiniz oturarak ise bu size zarar verir hastalık daha çabuk ilerler.

Başka aklıma gelen bunlar gelirse yine yazarım...

Öneri buraya Kas Hastaları

Standart bir Formatta bilgilerin doldurulması

tekerlekli sandalye kullanıyorum
    21-21,5 Yaşa kadar yürüyebiliyordum
    İlaç kullanmıyorum.
    İlk farkedilme yaşı Sebebi
    vb

asagidaki sayfayi öneririm

http://www.hacettepem.org.tr/makalel...a=&b=16&mNo=57

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

teşekkürler Ahmet bizimle sahip olduğun bilgileri paylaştığın için hepimizinde bildiği gibi hareket önemli diyoruz vücudu fazla zorlamadan ama düzenli yapılıbilen hareketlerin ki bunun faydası sadece kasgücünü olabildiğince muhafaza etmek adına faydası oluyor kasların çok önemli bir özelliği kaslar kullanılmadıkça atrofiye uğruyor zayıflıyor gücü azalıyor yıkıma uğruyor bu sağlıklı insandada aynı şekilde bizim için hareket bu yüzden daha önemli eğer henüz yürüme yetisini kaybetmemiş kas hastası arkadaşlarımıza benim önerebileceğim bir kondüsyon bisikleti alıp kullanabilirlerse kaslarını en azından harekte ettirerek atrofiye olmasını(yıkımını) geciktirebilirler veya yapabildiğimiz nasıl olursa olsun kasları kullanabileceğimiz her hareketi yapabiliriz zararı olmaz faydası olur Ahmet arkadaşımızın dediği sık-bırak egzersizlerde kası kuvvetlendirme adına yapabileceğimiz egzersizlerden beslenmedede diğer arkadaşlarımızın dediği gibi protein ağırlıklı minerallerdende ptasyum,magnezyum içeren(muz.patates.kurutulmuş meyve,kuruyemişlerde özellikle fındık,fıstık,cevizde bol miktarda bulunmakta) tabi bunları yerken kiloda almamaya dikkat etmemiz gerekiyor şimdilik benim paylaşabileceklerim bunlar öğrendiğim gelişmeler olursa muhakkak aktaracağım sizlerdende paylaşmanızı bekliyoruz sevgiyle,mutlulukla ve sağlıkla kalın

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

merhaba arkadaşlar
    misküler distrofi ben =)
    minerva yine döktürmüşsün..doctor gibi konuşuyorsun valla.korktum yahu.. =)
    ahmet gibi benimde topuklarıma basamamak gibi bir sorunum var.ameliyatla giderilmeye çalışıldı ama kar etmedi. =(
    herşey yolunda şimdilik çok şükür.Allah daha kötü etmesin.
    gelişmeleri böyle böyle takip ediyorum.ahmet şu bal olayının üstüne gitmek lazım ne dersin?
    iyi bakın kendinize

Üye
    ahmetyildiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Dilemma...

Bal konusu tam bir mit efsane olmus durumda öyleki bal kürü satılıyor ancak bu bilimselligi ve işe yararlılığı tartışılır...

Bazı bilim adamlari ayılarda(uzun süre kış uykusuna yatıyorlar kaslar neden gucsuzlesmiyor) neden kas distrofisi olmuyor sebep bal olabilir mi diyorlar...

Bu banada mantıklı geldi balda yogun miktarda enerji vardir hele ki bal poleni ve ari sutunde bu miktar daha da fazladir..

ancak internette New Nectar Treatment denen bir satış var ve astronomik rakamlar isteniyor bana mantikli gelmedi. Cunku bilimsel bir sey degil sonucta...

Bal konusunda babam arici oldugundan uzman sayilirim..
    Turkiyede 4 cesit ari tipi ve haliyle 4 tip bal var denebilir..
    -Ege =cok tatlı
    -İc Anadolu =az tatlı
    -Dogu Anadolu =hafif aci
    -Karadeniz (Kafkas) =baya eksimsi girtlağı yakar

Kafkas arilar tur itibariyla digerlerine gore daha guclu ve dayanıkllıdir ve senede cok daha az yavru verebilirler yani bu nedenle kovan sayısı sınırlı artar ve bal da az olur... Ve bundan dolayi diger cesitlere gore haylı daha pahalıdır malesef son yillarda da gittikce bal uretimi azaldi...(kafkas)

Bir de Anzer balı miti vardir gercekten iyidir ve cok onceden siparis ile temin edillir sebep ise ilac sanayinde kullanılması sebebiyle kalmaz istediginiz kadar da alamazsınız bunlar benim duyumlarım...

Sahın balı ise fazla bilinmeyen ama cok kaliteli olan bal...
    Ben de hastasıyımdır gırtlagınızı yakar ancak son yıllarda baska ballarla karistirilarak satılabilmektedir tanıdıktan alınmalı gerci tanıdık da ne kadar guvenilir??

E sonuc belki bilimsel belki pisikolojik kahvaltida buldukca yiyorum...

Ya amma yazmısım ya goren de uzman zannedecek...

Arilarda korkar cogu insan ya su filimler hep suclusu yoksa alerjin yoksa isirsa ne olur ...

Haa bir de birkac sitede gordum kas hastalarina arı sokması iyi geliyor diye...
    Zaten ilac yapımında arı igneleri kullanılır yıllardır...
    Ha bu arada arılar ısırdıktan sonra malesef ÖLÜRLER((

Erkek arılar ise ısıramaz...
    Kralice arı ise erkek aridan 3-4 kat buyuktur ve cok güzeldir...Kovan olusumunu saglar..

Yaa konu dagildi...
    Özet:

-Bal ve bal isiriginin kas hastalığına faydalı olduğu rivayeti vardır lakın bilimsel olarak bir bilgim yok...

-Ve arilari sevdigim...

Ha bir de Totemuyi(Kürk gimis ve tombul ari goruntusunde) cinsi arilar vardir ve cok cok cok az bal yaparlar
    kendileri icin kovanlari magaralaridir Eger bir guzellik ve sirinlik yarişmasi yapilsa favorimdir..

Yukardaki yazi Kopya korumalıdır...

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Sevgili Ahmet bal hakkında bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz şöyle minik bir tüyo daha verirsen örneğin bal alırken(marka ismi ver demiyeceğim ama sakıncası yoksa verebilirisin)neye dikkat etmeliyiz bir kaç detay söylersen sevinirimmm kendinize iyi bakın arılarla kalın ne diyorum ya tabiki mutlu ve sağlıklı kalın aaa arılarda yardımıcı oluyormuş (bilimsel değil okey) ne güselll

yunusa
    Misafir Üye
    yunusa Avatarı

sevgili arkadaşlar,bilimsel olarak elde edilmiş bilgileri paylaşalım.herbirimizin belki bilemediği önemli bilgiler olabilir.bizlere yol göstermesi açısında bunlar çok önemli.

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgi ve deneyimlerimizi belli bir düzende örneğin Beslenme, Egzersizler, Yardımcı Aletler... gibi tartışalım. Hem karmaşa olmaz hemde rehber niteliği taşır.

Üye
    ahmetyildiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Minevra Öncelikle benim markala hakkında bilgim yok Memleketten -Arhavi- tanıdıklara getirtiyorum... Ancak Migrosta Kafkas adlı bir marka görmüştüm bir kez almıştım fena değil alınabilir ve kahvaltida Tüketilebilir... Arı sevgisi babamdan geliyor

Yunus ve Kuşcu Arkadaslara katılıyorum bu kısmı Kas Hastalıklarından muzdarip olanların bilgilendirme ve paylaşım kısmı yapalım...

Daha önce verdiğim linke lütfen göz gezdirin ve kısa kısa Notlar alın derim...
    http://www.hacettepem.org.tr/makalel...a=&b=16&mNo=57

Benim tıptaki gelişmelerdeki yavaşlıktan şikayetim var...
    -Hastalık genetik ve komplex
    -Hastalıktaki arştırmalar çok yetersiz sebepte belki cok yaygın olmayışı yani fazla insanı ilgilendirmediği için.
    -Bir de tabi süreçler uzun aslında gerekli 3 faz var o fazda örneğin bir ilaç için minimum 5 dene 15 seneye kadar çıkabiliyor sonuçta yan etkilerin ve sürecin tam ölçülmesi için.

10 sene öncede söylenen 5 seneye kalmaz çözüm bulunur ...Fazla ümitlenmeyin derim...

Bu durumda yeni hastalar oluşmaması için genetik danışmanlık önem kazanıyor... Ancak buda para demek bence bunun bir politik yaklaşıma ihtiyacı var...

Genetik sık görülen hastalıklar belirlenerek risk guruplarını iceren bir bilgihavuzu il takip edilerek ebebyinlere gerekli tetkikler ve yardımın yapılması hatta bir sigorta çeşidi bile oluşturulabilir...

Form: Lütfen Kas hastası arkadaşlar bu formu cevaplasın:

01-Hastalık ilk kez kendini nasıl gösterdi ve Yaş kaçtı:
    02-Hastalık tanısı kaç yaşında konuldu ve neydi:
    03-Vucuttaki bıraktığı şekil bozukluğu oldu mu olduysa nedir:
    04-Bu hastalıktan olduğuna inandığınız veya olan yansıma hastalıklar ve rahatsızlıklar var mı varsa belirtiniz:
    05-Şu anki Fiziksel durumunuz? Yürübilme? Yokuş çıkma? Merdiven cıkma? desteksiz ayaga kalkabilme? Koşma? Zıplama?
    06-İlaç kullanıyormusunuz? Nedir faydasına inanıyormusunuz?
    07-Fizik tedavi yapıyormusunuz? Düzenli mi?
    08-Çalışma(iş olarak) şekliniz nedir? i)Çok aktif ii)aktif iii)az aktif iv)pasif v)tamamen pasif (oturarark)
    09-Noroloji doktorunuz ile ne sıklıta görüşüyorsunuz?
    10-Eklemek istedikleriniz

||| umarım değerli Zamanınızı ayırırsanız |||

Benim düşüncelerim bu kadar...

||||Cevap yazın ve başkalarıyla düşüncelerinizi paylaşın ki onlar da sizinle paylaşşın 2 satır yazarak verilen cevaplar bana göre bencillik olur||||

OturanBoga bir oluşum başlatmiş destek verelim ki bize de destek veren birileri cıksın...

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ahmet fikirlerin gerçekten güzel. Yürekten katılıyorum. Maalesef akraba evlilikleri ülkemizde hayli yaygın. Ben ve ablam bu talihsiz uygulamanın kurbanlarındanız. Devletin bu konuda hiçbir yaptırımı yok. Medyada ara sıra konusu geçer. Ya sonrası.. :!: :?:

Cevaplarım ise;

1- İlkokul yıllarında deyip klasik kas hastaları söylemini tekrarlayayım. Kabaca 8-9 yaşları diyebilirim. Oyunlarda arkadaşlrıma yetişemem dikkatimi çekerdi.

2- Hastalık tanısı ablama konuldu. Hacettepe Fakültesinde. Tanı "Progresif tipte kas hastalığı" denmiş. Yıl 1980. O günden bu güne daha gelişmiş bir tarama yaptırmak istemediler. Daha kesin tanı açısından yazıyorum. Bana gelince aynı belirtiler tümüyle aynı olunca tanı gereği duyulmadı.

3- Ablamda Skolyoz oluştu. Desteksiz oturamıyor. Son 1-2 yıldır Skolyoz oluşumu bende de başladı. Eklemlerde kısalık.

4- Direk başka hastalıktan çok bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı üst solunum hastalıklarına yatkınlık (grip, zatürre, farenjit)

5- Şu an tekerlekliye mahkumuz. Yemeğimizi kendimiz yiyebiliyoruz. Çoğu zaman stabil bir hayatımız var.

6-İlaç kullanmıyoruz. Tanı ilk konulduğu zamanlarda bir çok vitamin almıştık. Bu tür hastalıklarda "genellikle" ilaç tedavisi yok.

7- Hayır.

8- v)tamamen pasif (oturarak) (İşsizim)

9- Nöroloji doktorum olmadı. İlk yıllar Çalınmadık kapı bırakılmamış neredeyse. Hayal kırıklığı yarattı girişimlerimiz. Şimdi bir şekilde kaderine mahkum modundayız.

10- Son yıllardaki Kök Hücre tedavilerinin geliştirilmesinden açıkcası umutluyum. Doğru çözüm bu olabilir. Bekliyoruz... Ben duyalı 10 seneyi geçti. Kimbilir belki yakındır gerçekleşmesi.

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Sevgili Ahmet sorduğun soruları belki o başlıkta olmasada kendimce cevaplamak istiyorum hastalık kalıtsal yani sonradan kazanılmıyor doğuştan geliyor kendi adıma bir takım problemler olduğunu üniversitede anladım o zaman merdiven çıkmada bariz zorlanma,yokuşta yin belirgin zonrlanma biraz tempo artınca veya uzun yolda çabuk yorulma ve kaslarda sertleşme başladı ve üniversite 2.sınıfta artık doktora gidip(biliyorum çok geç daha önce gidilmeliydi) bana neler oluyor ben niye gittikce yavaşlıyorum zorlanıyoruma cevap aramak istemedim(üstelik Hacettepe hemşirelikte okuyrum nedense hastanelere karşı hep bir antipatim oldu bilemiyorum belki ondan bu kadar geç doktora gittim) ve sanırım 18 yaşında tanım progresif müsküler distrofi olarak konuldu ve şu aşamada ozaman için konuşuyorum bana doktorum aynen şunları söyledi kötünün iysi ve hiç bir tavsiyede bulunmadı emin olun bir şeyler önermesini çok istedim ama maalesef ve o günden sonra nöroloji doktoruna hiç gitmedim birde şu aşamada tedavisi yok diye gerçekten işin peşini bıraktım kendi kendime doktorum olmaya çalıştım kası güçlendiren veya iyi geliyor denilen gıdaları almaya çalıştım ve olabildiğince hareketimi korumaya çalışıyorum(itiraf etmeliyim bu bilincim son yıllarda daha fazla gelişti yani hareket etmenin önemini öncedende bilmeme rağmen şu sıralar daha dikkat etmeye çalışıyorum kamuda memurum işyerimde asansör var ama mümkün mertebe günde bir kaç kerede olsa bazen daha fazla merdiveni inip çıkmaya çalışıyorum öğlen şöyle bir mini yürüyüş yapmaya çalışıyorum 2 aydır kondüsyno bisikletine sahibim onu kullanmaya çalışıyorum yavaşta olsa yeri gelse zorlansamda hareket etmeye çalışıyorum ailem çok ısrar ediyor doktora gitme konusunda bende yakın bir zamanda iyi bir doktor adı alabilirsem gitmeyi düşünüyorum açıkcası anlatabileceklerim şu an bunlar

Üye
    ahmetyildiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    01-Hastalık ilk kez kendini nasıl gösterdi ve Yaş kaçtı:
    3-4 yaşında parmak uclarında yürüme ile ve şımarıklık olarak algılandı.
    02-Hastalık tanısı kaç yaşında konuldu ve neydi:
    19-20 yaşıydı sanırım ve biyopsi ile kondu biyopside proksimal kaslarda güçsüzlük ve myopati ile uyumlu Müsküler Distrofi yaziyor...Daha sonrada bir şey yaptırmadım...
    03-Vucuttaki bıraktığı şekil bozukluğu oldu mu olduysa nedir:
    Evet oldu ayaklar ve kollarda Ayaklarda topuk basamama ve kollarda tam (180 derece) açılmama sanırım 150-160 derece açılıyor...
    04-Bu hastalıktan olduğuna inandığınız veya olan yansıma hastalıklar ve rahatsızlıklar var mı varsa belirtiniz:
    Ayak bileklerinde Ağrı.
    05-Şu anki Fiziksel durumunuz? Yürübilme? Yokuş çıkma? Merdiven cıkma? desteksiz ayaga kalkabilme? Koşma? Zıplama?
    tekerlekli sandalyedeyim
    06-İlaç kullanıyormusunuz? Nedir faydasına inanıyormusunuz?
    Hayır kullanmıyorum.
    07-Fizik tedavi yapıyormusunuz? Düzenli mi?
    Evet ama bazen ihmal ediyorum..
    08-Çalışma(iş olarak) şekliniz nedir? i)Çok aktif ii)aktif iii)az aktif iv)pasif v)tamamen pasif (oturarark)
    Pasif oturarak.
    09-Noroloji doktorunuz ile ne sıklıta görüşüyorsunuz?
    Görmüyorum.
    10-Eklemek istedikleriniz
    Bana göre hastalıkla mücadelede anahtar kelimeler: aktif hayat(bedenen çalışma) , az uyuma, fizik tedavi, yüzme düzenli

Sayfa 1 / 35 1234511 ... SonSon