Sayfa 6 / 35 İlkİlk ... 234567891016 ... SonSon
Toplam 520 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın ersinkarabulut nasıl yiyeceğiz yenilecek bir ilaçmı L-CARNİTİNE 1GRAM

başka önerinizde varmı,lütfen onları da yazın

Üye
    ersinkarabulut Avatarı

Son Giriş
    19.08-2005
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"L-CARNİTENE"ÇİĞNEME TABLET REÇETE EDİLEBİLEN BİR AMİNOASİTTİR.Ayrıca söylemeyi unuttum;Son günlerde akupunktura ek olarak 2 seans ta"hipnoz"la telkin aldım.bu konuda birsürü eğitim almış bir dr. arkadaşım"nasıl olsa zararı olmaz faydası olur"dedi ve iki kez hipnoz oldum değişik bir deneyimdi.daha pozitif hissediyorum devam edeceğiz.

Üye
    miss Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaslar

Benim muskuler distrofi diye bir rahatsizligim yok. Ama bu forumda, bu hastaligi tasiyan o kadar çok arkadasimiz var ki, bu hastaligi çok merak ettim (kuçuk bir arastirma yapmam gerekecek :wink: ).

Kendi kendime de yuksek sesle dusundum : "madem ki bu kadar hasta bu hastaligi tasiyor, neden acaba simdiye kadar bir ilaç bulunamadi" ?

yasemin :wink:

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

arkadaşlar yavaş yavaş yazı bitirip kışa geçiş yapacağımız şu günlerde değişen ve soğuyan hava koşullarından olumsuz etkilenmemek adına neler yapıyoruz :?:
    ben mümkün mertebe her ne kadar dışarıda hava sıcak olsa bile büroya göre , serinlemekte olan evlere göre giyinme taraftarıyım çünkü benim kaslarım soğuktan olumsuz etkilenmekte ve enerji verecek ama çokda kilo aldırmayacak gıdalarımızı almaya devam ediyoruz ve tabiki yapabileceğimiz sınırlarda hareketli olmaya devam .......
    sizlerin ne önerileri olabilir bu konuda paylaşırsanız sevinirim
    herkese mutlu ve sağlıklı günler

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

walla minerva en iyisi sıcak memleketlere göç etmek.ne uğraşıyorsun ankaranın kar2 ıyla buzuyla...
    bak sen benim gibi yap.gel karadenize yerleş :shock: :lol: :lol:

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum...

Orduda yaşıyorum ve buranın havasının nemli olduğu hepimizce biliniyor. Buradakilerden öğrendiğime göre hemen herkesin- ki büyük küçük farketmiyor- romatizma hastalığı mevcut.Sonradan edinilir mi bu hastalık bilmiyorum ama, beni korkutuyor açıkçası.

Acaba romatizmaya yakalnma ihtimalim var mıdır ve Kas hastası olarak romatizmanın bana ne gibi zararları olur?

Teşekkür ederim...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: dilemma
    Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum...

Orduda yaşıyorum ve buranın havasının nemli olduğu hepimizce biliniyor. Buradakilerden öğrendiğime göre hemen herkesin- ki büyük küçük farketmiyor- romatizma hastalığı mevcut.Sonradan edinilir mi bu hastalık bilmiyorum ama, beni korkutuyor açıkçası.

Acaba romatizmaya yakalnma ihtimalim var mıdır ve Kas hastası olarak romatizmanın bana ne gibi zararları olur?

Teşekkür ederim...
    Sevgili Dilemma,

1984-2004 arası Samsun'da yaşadım. Tıbbî özelliklerini tam bilmiyorum ama "ben olmadığıma göre için rahat etsin" derim ben. :wink:

Bildiğim kadarıyla "eklem yerlerindeki kıkırdak dokusunun iltihaplanması" oluyor ama o kadar çok çeşidi var ki meretin "kalp romatizması" diyorlar örneğin. Kalple eklem yerinin ne ilgisi var? Gel de çık işin içinden.. :wink:

Ama yine de korunmak çok çok önemli!!

Aslında nette arayınca bulunması gerekir.. Ben ararım aramasına da "Konya gibi yerde 'romatizma' arayınca biraz ayıp olur" diye düşünüyorum. :wink: :wink:

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

kış aylarında vücudu sıcak tutuan kalın giysiler giymekte yarar var.Her nekadar haber hoşumuza gitmesede alıntı olarak ekledim.

Romatizma kadına çektiriyor
    Prof. Dr. Tiraje Tuncer, “romatizmal hastalıklar büyük oranda kadınlarda görülüyor. Özellikle diz ve el eklemlerinde kireçlenme ve iltihaplı romatizmalardan romatoid artrit kadınların hastalığı” dedi.

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda yapılan araştırmada, 50 yaş üzeri her 5 kadından birinde diz kireçlenmesi saptandı, kadınların yüzde 67’sinin yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı çektikleri belirlendi.

AÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tiraje Tuncer’in başkanlığında yapılan ve AÜ Araştırma Fonu tarafından desteklenen “Antalya Kentinde Romatizmal Hastalıkların Prevalansı ve Prevalansı Etkileyen Faktörler” başlıklı proje kapsamında, Antalya’da 16 yaş ve üzeri toplam 3 bin 173 kişiyle görüşüldü.

Romatoid artrit, seronegatif spondilartritler gibi iltihaplı romatizmalar, kireçlenme olarak bilinen diz ve el osteoartriti ile belve boyun ağrılarının sorgulandığı araştırma, önemli sakatlıklara yol açan, iş gücü kaybına neden olan çeşitli romatizmal hastalıkların sıklığıyla hastalık gelişimi ve seyrini etkileyebilecek faktörleri araştırmak amacıyla yapıldı.

Araştırmada, 50 yaş üzeri bireylerin diz eklemlerinde belirti veren kireçlenme sıklığı yüzde 15, el eklemlerinde de yüzde 10 olarak saptandı. Dizdeki kireçlenmenin kadınlarda erkeklere göre daha sık olduğu, 50 yaş üzeri her 5 kadından birinde diz ekleminde kireçlenme görüldüğü bildirildi. Kadınların yüzde 17.6’sının el eklemlerinde kireçlenme olduğu belirlenirken, bu oran erkeklerde yüzde 4 olarak saptandı.

EV KADINLARINDA BEL AĞRISI
    Araştırmada, iltihaplı romatizmal hastalıklardan “Romatoid artrit”e bin kişiden 4’ünde rastlandığı, hastalığın kadınlarda erkeklere göre çok daha sık görüldüğü belirlendi. Araştırmacılar, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 1-2 olduğuna dikkat çekerek, bu durumun o ülkelerde yaşam süresinin daha uzun olmasıyla ilişkili olabileceğini vurguladılar.

İncelenen bireylerde yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı geçirme sıklığı yüzde 46 bulundu. Bunların yüzde 67’sinin kadın olduğu ve bel ağrısının en çok ev kadınlarında görüldüğü ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca bel ağrısı çekenlerin yüzde 15’inin çekme, balık bağlama, akupunktur gibi alternatif yöntemlere başvurdukları, alternatif metodlara yönelenlerin çoğunluğunu da erkeklerin oluşturduğu belirlendi. Araştırmada, çok doğum yapmak ve çok sigara içmek bel ağrısıyla ilişkili bulundu.

ROMATİZMA KADIN HASTALIĞI
    Prof. Dr. Tiraje Tuncer, romatizmal hastalıkların birçoğunun nedeninin bilinmediğini, toplumda sık görüldüğünü ve yaşla sıklığının arttığını söyledi. Romatizmal hastalıkların ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşturması nedeniyle işgücü kayıplarına neden olabildiğine işaret eden Prof. Dr. Tuncer, hastaların ağrılar nedeniyle de sürekli ilaç kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. Bu hastalıkların bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Tuncer, hastalığın sosyo-ekonomik açıdan da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Sık görülen bazı romatizmal hastalıkların kadınlarda daha çok görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Tuncer, “Romatizmal hastalıklar, büyük oranda kadınlarda görülüyor. Özellikle diz ve el eklemlerinde kireçlenme ve iltihaplı romatizmalardan romatoid artrit kadınların hastalığı” dedi. Prof. Dr. Tuncer, erken tanı ve uygun tedaviyle bu hastalıklardan ortaya çıkacak sakatlıkların önlenebileceğini, yaşam kalitesinin korunabileceğini vurguladı.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ KİREÇLENMEYİ ÖNLÜYOR
    Prof. Dr. Tiraje Tuncer, araştırmada ortaya çıkan en önemli sonuçlardan birinin, süt ve süt ürünlerinin özellikle kireçlenmeye karşı koruyucu olabileceğinin saptanması olduğuna dikkat çekti.

Araştırmaya göre günlük düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketenlerde belirti veren diz eklemi kireçlenmesinin daha az olduğunusöyleyen Prof. Dr. Tuncer, bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunubelirtti. Prof. Dr. Tuncer, düzenli olarak yürüyüş yapanlarda da hastalığın daha az görüldüğünü kaydetti.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz ile ilgili risk faktörlerini de araştırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Tuncer, kadınlarda süt ürünlerinin az tüketilmesinin ve erken menopoza girmenin osteoporoza bağlı kırıklar için risk faktörleri olduğunu, ayrıca yetersiz fizik aktivite ve yetersiz güneşin de önem taşıdığını saptadıklarını belirtti.
    kaynak:ntvmsnbc

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Sabah sabah güzel bir haberdi romatizmanın bayanlar için daha büyük bir risk oluşturduğu :twisted:
    peki o zaman ne yapacağımıza bakalım biz aynı zamanda bir kas hastasıyız romatizma+osteoporoz bizim için durumumuzu daha güçleştirici artı bir problem oluşturur ama çözümünde dikkatimizi çeken en önemli hususların yine başta harekete dikkat etmek, kalsiyumun en zengin kaynaklarından süt ve süt ürünlerini sık tüketmekle önlem alınabileceği görülmektedir.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Merhaba herkes...

Yaşasın yaa yine bissürü ( birsürü diye de düzelterek aslında bu kelimelerin yazılışını bildiğimi kanıtlamak istiyorum. Yoksa baben beni sobeleyebilir :lol: ) şey öğrendim...

Teşekkür ederim Baben, Abdullah ve Minerva...Gerçekten çok yararlı oldu yardımlarınız...Öncelikle şu süt içme meselesini iyice bir düşüncem güzel olacak gibi.Bunu bilmiyordum çünkü.Baben'in deneyimleri de benim için önemli...

Uzak durmalı böyle şeylerden değil mi?

Yaa baben bi babalık yapsaydın yahuu..Ben Konya halkına araştırmalarından bahsetmezdim :lol: :shock: Ayıp ettin yaniii :wink:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

... Yoksa baben beni sobeleyebilir ...
    :roll: :evil: :wink: Korktuğum başıma geliyor... Allah kimseyi Dilemma'nın diline düşürmesin.. :lol: :lol: Sonunda "smiley" olan cümlelere sözüm yok :!: Çünkü oradaki hata "espri" olsun diye bilerek yapılmıştır. Ben de yapıyom arada sırada. :wink:

... Yaa baben bi babalık yapsaydın yahuu..Ben Konya halkına araştırmalarından bahsetmezdim :lol: :shock: Ayıp ettin yaniii :wink:
    "Balık vermek yerine balık tutmayı öğret!" demişler..

1. Sitenin ilk sayfasındaki "Google" arama motoruna gittim...

2. "romatizma" yazdım, "Web'de" seçeneğini işaretledim ve "ara"yı tıkladım...

3.
    romatizma için yaklaşık 45.400 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,05 saniye)
    diyen bir yazı çıktı..

4. İkinci seçeneği tıklayınca: http://www.genetikbilimi.com/genbilim/romatizma.htm 'de aşağıdaki yazıyı gördüm:
    Romatizma
    Romatizma kas, kiriş, mafsal, kemik ve sinirlerde görülen, kuvvetsizlik ve ağrıya neden olan hastalıkların tümüne verilen addır. Birçok karışıklıklara neden olduğu için romatizma hastalığı yerine romatizmal hastalıklar demek daha doğrudur. Romatizma deyimi tıpta sayıları 50’ yi aşan bir dizi hastalığın ortak adıdır.

Bu hastalık veremden, diyabetten ya da kanserden on misli daha sık görülen, çok yaygın ve kronik bir hastalıktır. Günümüzde otoimmün hastalıklar arasında kabul edilmektedir.

Romatizmanın en çok görülen biçimi, romatoid artrittir. Öteki çeşitleri, mafsal hastalıkları, spondilitis, sinir iltihabı, bursitis, lif iltihabı, miyositis, lumbago, siyatik ve nikris gibi isimler alırlar. Bunlar, kırk yaşın yukarısındakileri etkileyen belli başlı hastalıklardır.

Ateşli romatizma ise 5-15 yaş arası çocuklarda görülür, en ziyade kalbi tutar ama aslında bir enfeksiyon hastalığıdır. Yapılacak laboratuar testlerinden antisroptolizin-O (ASO veya ASTO) reaksiyonu, çocuğun streptokok enfeksiyonu geçirip geçirmediği anlamaya yardımcı olmaktadır.

Diğer bir çeşit romatizma da ankilozan spondilit denen, omurga eklemlerini tutan bir hastalıktır. % 90 erkeklerde görülür. İltihaplı romatizmal hastalıklar arasında, romatoit artrit’ten sonra, en sık görülendir. Hastalık, kalça kemikleriyle sağrı kemikleri arasındaki eklemlerde başlar. Ağrılar giderek şiddetlenir. Bele, bacaklara, sırta yayılır. Ağrılar, günün erken ve geç saatlerinde şiddetlenir. Diğer zamanlarda ağrı azalsa da küçük bir sarsıntı, merdiven inip çıkma, otobüse inip binme, hastaya ağrılarını hatırlatır. Başlangıç döneminde,gözlerde kızarma, topukların arka bölümlerinde ağrı, peniste akıntı olabilir. En sık tutulma yaşı, 20-30 arası olmakla birlikte, çocuklar ve yaşlılar da hastalanabilirler.

Eklem dışı bir romatizma olarak da bilinen yumuşak doku romatizması; yumuşak dokulara yerleşir. Bu dokular; kaslar, kasların tendonları, tendon kılıfları, yağ ve bağdokuları gibi, yumuşak dokulardır. En tipik belirtisi, oluştuğu yerdeki ağrılardır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Tek yanlı aşırı zorlamalar, soğuk esinti, omurgadaki duruş hataları, yumuşak doku romatizmasının başlıca nedenidir. Bademcik, sinüzit, safra kesesi, yumurtalık iltihapları, yumuşak dokulardaki ağrılara neden olur. Yumuşak doku romatizmasının en çok görülen nedenlerinden biri de; ruhsal gerginliktir. İnatçı omuz, baş, sırt, bel ve eklem ağrılarının arkasında, ruhsal sorunlar gizlidir.

Romatizmal hastalıkların sistemik olan diğer şekilleri kollajen doku hastalıkları ( sistemik lupus eritematosus, skleroderma, dermatomyositis, periarteritis, nodoza vb.) ayrılmakla beraber eklem ağrıları bakımından romatizmaya benzerler.

derleyen
    Mustafa Sezgin
    Hepsi bu...

Benim gibi acemi ops: bir netçiye de "net öğretmenliği" yaptırdın ya.. Helal olsun sana Dilemma.. :wink:

Son olarak sözüm: tüm bayanlara: Gece yatarken sütünüzü içmeyi unutmayın!! :wink:

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Babennn...Sen var yaaaaaaaa :cry: İnan gözlerimi yaşarttın. Sana kısaca " baba" demek geçiyor içimden........

Süppersin Bu bilgiler bana bayağı bir gider.

Süt meselesi aklımda :wink: :roll:

Ellerine sağlık.Bitanesinnnnnnnnnn

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yok.. Sadece "abi" desen yeter.. :P

"Baba"lığı bilmediğim için becerebileceğimi düşünemiyorum.. ops: :wink:

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Dilekciğimmmm sadece aklında kalmasınnn süt meselesi okey
    bak kontrole geleceğimm ona göre :evil: :wink:
    ve Baben e ek olarak yatmadan önce ve sabah kalkınca 1 bardak süt

içiyoruz arkadaşlar kendimiz için :wink:

Üye
    ATiM Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    09:22
    Yaşadığı Yer
    Kayseri\Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Buraya mesaj atmakla yetinirsek anlamı olmayacak zaten :roll:. Merak ediyorum bilen varsa kas hastalıkları derneğinin faaliyetleri neler. Diğer hastalarla görüşmek ve arkadaşlık için ne yapabilirim.

Sayfa 6 / 35 İlkİlk ... 234567891016 ... SonSon