Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 60 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    22 yıldır kas hastasıyım. Son 6-7 senedir kabızlıkla mücadele ediyorum. Soru başlığım pek genele hitap etmesede hareketsizliğe ya da hastalığa bağlı kabızlık gelişen arkadaşlar bu konuya yazsınlar lütfen. Gelelim konumuza. Son 1 yıla kadar çeşitli markaların çıkardığı Form poşet çaylarıyla idare ediyordum. Yetersiz gelmeye başlayınca beslemede bir takım değişikliğe gittim. Çay, kola, çikolata, yağlı yiyecekleri azalttım. Kuru kaysı ve erik menüye ekledim. Bu arada adı çok geçen Kefir yoğurdunuda yedim. Bütün bunların sonucunda umduğum farkı bulamayınca doktora gitme zamanıdır dedim

Gastroentroloji (mide bağırsak) uzmanına muayene oldum. Birkaç tetkik ve muayeneden sonra değerlendirme şu şekilde oldu. Kas hastalığımdan (Progresif müsküler distrofi) az hareket,dolayı bağırsaklarımın az çalışmaya başladığını, kullandığım form çaylarında bulunan sinameki bitkisinin uzun süreli kullanımda bağırsaksaklarda istenmeyen etkilere yol açtığını belirtti. Aşağı yukarı bu sözleri duyacağımı tahmin etmiştim.

Tavsiyelerine gelince form çayını kesmemi, beslenmede sebze ve meyvaya ağırlık vermemi, sıvı alımını artırmamı ve çay ve kahveyi balla tatlandırmamı söyledi. Balın bağırsaklardaki olumlu etkisinin altını çizdi. Birde Benefiber adlı katkı maddesini yiyeceklerime eklememi söyledi. Bu madde toz halinde ve bağırsaklarda hacmi artırıp, florasını düzeltiyor. Zor durumlarda ise Libalaks adlı lavman kremi listeye ekledi.

Neyse uzun süre doktorun tavsiyeleri uyguladım. Zaten bu işte tecrübe kazandığım için form çayı kesmek ve balı ilave etmekle yola devam ettim. Daha doğrusu edemedim. ): Rahatlama sağlayamadığım için Libalaks'a başvurdum. Bu lavmanı kullandığımda beni oldukça yorgun düşürdü. Oldukça olumsuz etkisi oldu.

Son günlerde bir tanıdığım tavsiyesi üzerine sabah akşam aç karına 1 tatlı ısırgan tohumu suyla içiyorum. Olumlu etkileri oldu. Rahatlamayı gece yatarken içtiğim Bekunis hapıyla sağlıyorum.

Buraya kadar kabızlıkla mücadelem kısaca bu kadar. Eminim ki bu illetle mücadele eden arkadaşlar vardır. Burada ilaç tavsiyesinden ziyade, mücadeleyi normal şartlarla yapmak temel amaç olmalı. Neler yapıyoruz paylaşalım lütfen.

Üye
    unicorn Avatarı

Son Giriş
    15.04-2009
    Saat
    12:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

walla arkadaşım sinameki otunu önercektim sana ama sen araştırmışın olumsuzluklarını yazmışsın :roll: büyük anneannem her gün bi tatlı kaşığı sinameki tou alırdı ve çok iyi geliyodu wefat edinceye kadarda hiç bi olumsuzluğunu görmemişti :roll: şu yeni çıkan yoğurtlar war onları düzenli kullandında işe yarıyo ben bazen öle zorluk çektimde kullanıyorum ama tabi senin tarzında bi rahatsızlıktan dolayı kabızlık olmuyo.bence ilaçlardan çok bitkisel şeyleri denemek lazım diye düşünüyorum.herşeyin ilacı doğada tabi doğru olanı bulmak gerekiyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, sinameki vb. otlar orta ve uzun süreli kullanımlarda barsakları tembelleştiriyor. Onun için kabızlıkla mücadeleye, kabız olmamaya çalışarak başlamak lazım.
    Her besin her bünyede farklı etkiler yapar. Hatta her bitki her mevsimde farklı etkiler yapabilir. Herkesin kendi bünyesini iyi tanıması ve ona göre beslenmesi, kabızlığıkla mücadele için çok yararlı olacaktır. Kabızlık yapıcı etkisi olan besin tüketildiğince, hemen akabinde barsak yumuşatıcı besin tüketmeye önem verilebilir mesela.
    Ayrıca, her sabah aç karnına bir bardak ılık su içmek ve 2 adet kuru incir ve iki adet kuru kayısı yemek de barsakları yumuşak tutar.
    Demli çaydan ve kahveden uzak durmak lazım
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kefiri düzenli uzun süre kullandım. Biliyorsunuz son dönemde bolca adı geçen probiyotik yoğurtlar arasındadır Kefir. Son 20 gündür aktivayı bende kullanıyorum. Pek yararı olmadı. Dönemsel etkide oluyor. Örneğin yazın şikayetlerim biraz azalıyor. Nedeni meyvelerin daha çeşitlenmesi olabilir.

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

onbeş yıldan fazla zamandır sinamekiyle işi çözüyorum
    olası zararlı etkileri gidermek için doktor amcalar içine biraz rezene ilave edin dediler. son yıllarda bunu uygulamaya başladım.
    içerde ne olup bitiyo bilmem ama görülür ve hissedilir bi zararı olmadı.
    bence dozaj çok önemli. yarım litre suya bi tutam bana iyi geliyor ama bu oranı tavsiye ettiğim bi kişi 2 gün tuvaletten çıkamadı. bir başkasına ise hiç etki etmedi. sonracıma yazın veya baharda toplanan, gölgede,güneşde büyüyen sinamekinin etki dereceleri farklı oluyor (..da nerden bilceksin..? )
    tabii bunun yanında lifli gıdaları ,bol suyu,meyvayı falan hiç ihmal etmediğimi belirteyim. ve periyodum haftada iki seferdir.

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Boşvermişim yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazmış olduğun bir çok maddeyi uygulamaya çalışıyorum. Ne yazık ki yardımsız dışkılayamıyorum. Gönül ister ki yardımcılara gerek duymayayım. Bu durum gitgide kısır döngü halini almaya başladı farkındayım. Alternatif arayışına girdim. Görüyorum ki fazla seçenek yok. Metabolizmam giderek yavaşlıyor galiba Cümlede hatam varsa uyar lütfen.

Ben ısırgan tohumundan umutluyum. Şikayeti olan arkadaşlara tavsiye ederim. Karın bölgesine masaj ve sporun etkili olacağını sanıyorum. Ayrıca bir sorum olacak. Şekerli maddelerin yararı var mı? Doktor bal önermişti. Hergün düzenli olarak bal karıştırılmış adaçayı ve ıhlamur içiyorum.

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

Arkadaşlar bu yazdıklarınıza ek olarak zeytinyağını öneriyorum.
    Sabah ve akşam aç karnına bir yemek kaşığı saf zeytinyağı içiyorsunuz.
    :lol: Tabi içebilenler

Üye
    naimsav Avatarı

Gerçek Adı
    Naim
    Son Giriş
    28.08-2017
    Saat
    15:07
    Yaşadığı Yer
    Susurluk, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 32 yıllık omurilik felçliyim en çok sıkıntıyı kabızlık ve yatak yaralardan çektim ,
    kaza geçirdiğim İstanbul da ki ve diğer hastahanelerde çeşitli İlaç kulandım,
    şimdi 10 yıldır kabızlık ilaç kulanmıyorum doğal yollarla bu sorunumu gideriyorum,
    bu gune kadar edindiğim tecrube sonucu kabızlığın bence nedeni ruhsal ve psikrolojik sıkıntı'gerginlik' birde hareketsizlik benim için ,bu herkese göre değişebilir, Sağlıklı gunler dilerim...

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Benim babam da müsküler distrofiydi. bu beladan o da çok çekti. ondan çok annem uğraştı desem yeridir. şu bahsettiğiniz lavman ( ismini yanlış telafuz etmiş olabilirim) denilen şeyden verdiler ona hastanede sürekli. normal yollarla ise, tuvalette saatlerini geçirmeye başlamıştı zamanla.

bu başımıza gelecek onur arkadaşım. biz kas hastasıyız. güçsüzüz...

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

sayın doktorumuz ve diğer arkadaşlar bu konuda yapılması gerekenleri fazlasıyla anlatmışlar ağızlarına sağlık bende bir kas hastası olarak sıvı yumuşak gıda ağırlıklı bir beslenme tarzını hayatamızde uygularsak bu yöndeki sıkıntıları daha aza indirgediğini söyleyebilirim
    herkese olabildiğince sağlıklı ve mutlu günler :wink:

Üye
    Onur Avatarı

Son Giriş
    02.03-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu başlığı katkılarınızla birçok arkadaşa rehber oluyor Uzmanlar genelde sıvı alımını artırmayı tavsiye ediyor. Kendimde uygulayınca herhangi fayda göremedim. Öteden beri idrar problemim vardır. Bünyemde en ufak fazla sıvı anında dışarı atılıyor. :shock: Fazladan bir-iki bardak su içmemle birlikte tuvalet nöbeti başlıyor. :? :? Bu durumu fakülteye giderek araştırttım. Herhangi sonuca varılamadı. :!: Gastroentroloji uzmanı kabızlık ile idrar problemim arasında ilişki kuramadılar.

Zeytinyağına ilave bir limon sıkıp ılık suyle içerseniz daha etkili olacağını inanıyorum.

Sevgili boşvermişim'e bir sorum olacak. Yıllarca sinameki kullandığım için kabızlık daha ağır seyrediyor. Geriye dönüş olabilir mi? Etkilerini azaltacak yol var mı? Şunu da eklemek isterim ki "doğru beslenme yöntemiyle" rahatlama sağlayamıyorum. Son çare olarakta yine laksatiflere başvuruyorum. Bu kısırdöngüden kurtulmanın yolu var mı, varsa neler?

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yafu onur bak aklıma ne getirdin...bildim bileli seninkine benzer bi sorunum vardı bi bardak su içsem anında tuvalete koşardım. (sağlam zamanlarımda) bi kızla bi yere gitmeden önce ön keşif yapar nerelerde wc var nereler işemeye müsait araştırır öyle çıkardım. acayip sık çişim gelirdi.
    tuvalet olmassa yandım ,gördüğüm her ağaç dibine yavru kaniş gibi kaldırıp bacamı işerdim
    sonra kırdık boynumuzu oturduk kıç üstü
    uzun süre hastanede yattım. ürüner enfeksiyon geçmek bilmedi..çok kuvvetli bi antibiyotiğe başladılar...
    neyse bi gün dr. geldi, yanımda hemşirelere fırça attı: bu ilacın bir hafta önce kesilmesi lazımdı dedi ve benim duyamayacağımı sandığı bi sesle
    " sıçtınız oğlanın böbreklerinin içine" hemen rontgene götürün...
    ta taaa sürpriiizz..!
    bende hepsi faal 4 (yazıyla dört ) böbrek varmış. ikisi normal diğer ikisi ufak ama çalışır vaziyette.
    30 yaşında öğrendim bu gerçeği.
    belki sende de böyle bi şey vardır .

Üye
    sanalcos Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    09.10-2012
    Saat
    17:58
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sabah kalkinca ac karna 1 bardak form zayiflama cayi...yetmiyorsa icine bir olcek dupulak surup...icinde goreyem sizi....2..fazla mi geldi....efes koyu dark bira..bu bana ait..tabiki.. 8)

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sanalcos
    sabah kalkinca ac karna 1 bardak form zayiflama cayi...yetmiyorsa icine bir olcek dupulak surup...icinde goreyem sizi....2..fazla mi geldi....efes koyu dark bira..bu bana ait..tabiki.. 8)
    1 ölçek duphalac şurup bile fazla :lol:
    Bu tür ürünler bağırsakları tembelleştirdiği gibi çalışma düzenini de bozuyor.
    Sizlere bir tavsiyem daha var bol sulu gıdalar dışında çay ve kahve yerine bol bol kayısı suyu tüketmeniz :wink:

Üye
    mustafanın annesi Avatarı

Son Giriş
    16.11-2015
    Saat
    02:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Size sabahları ac karna sıcak bal serbeti önermek istiyorum.Biraz tadı fazla olsun ama.Cok yararını göreceksiniz.Bal serbeti sadece bagırsakları calıstırmakla kalmayıp kanı da temizliyor ve daha sayamadıgım pek cok yararını göreceksiniz.Ve ot yemegi.yanlıs duymadınız.Ot yemegi derken,simdi bahar ya,pazarlarda bol bol bulabilirsiniz.Ebegümeci,ısırgan,labada,gelincik otu,madımak otu,pazı ve ıspanak.Ben bunların karmasından bazen haftada iki ekz yemek olarak pisiriyorum.Bildiğiniz ıspanak yemegi gibi.ebegümeci özellikle.Lütfen deneyin tavsiyelerimi.Cook faydalanacaksınız.Sadece kabızlıkta degil,baska seylerde de.Sevgiler.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon