Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hep orta kulak iltihabı dedik durduk; ama dış kulak kökenli akıntılı problemler de söz konusu. Dış kulak kanalında da iltihap oluşumu, kalıp ya da kulak ıslakken cihazın kullanılmasıyla mantar oluşumu gibi durumlar da akıntıya sebebiyet verebilir. Kulak zarınız ve orta kulağınız salim olsa bile dış kulak kanalınızdan kaynaklanan bir durum varsa bu da beraberinde pek çok sorunu getirecektir. O nedenle dış kulak yolu temizliği de özellikle ve özellikle kanal içi işitme cihazları için son derece önemlidir.

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende sadece burdaki anlatılanlarla sorun yok fakat cihazın kulak kemikçigine gelen yerde biraz sızı oluyor okadar gözlük tipi işitme cihazı kulaklar açıkta bende de biteral ileri derecede mixtip işitme kaybı mevcut

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Cvb için teşekürler abı

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

falim; kulak arkası cihazlarda kulak kalıbı dış kulak kanalında bir takım sorunlar yaratabiliyorsa, kemik yolu ile duymayı sağlayan cihazlarda da kulak arkasındaki kemikciklerde sorun yaratması doğal diye düşünüyorum... bende de bilateral ileri derecede mixtip işitme kaybı var... şu anda oticon sumo dm kullanıyorum ama onun da faydası olmuyor... bugüne kadar gözlük tipi hiç kullanmadım ama bazen kulak arkasındaki kemiğe parmağımla vurarak sesi test ediyorum... gelen ses fena değil... gözlerim de bozuk değil, gözlük tipini tavsiye eder misiniz?

mavimsiyesil ve MeSut; rica ederim... bundan sonra da bilgilerimizi paylaşalım... birbirimizden öğreneceğimiz şeyler olabilir...

Üye
    BahaBp100 Avatarı

Son Giriş
    04.08-2011
    Saat
    15:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer işitme cihazları kulağına iltihap yapıyorsa ve akıntın oluyorsa, dış kulağından bağımsız bir cihaz kullanılması önerilir. Bu sayede hem kulak içi akıntın engellenir-çünkü kulağın nefes alır, hemde dış kulakta oluşan iritasyonlardan kurtulmuş olursun.
    kemikten duyma eşiklerin iyiyse kemik yolu cihaz önerilir. daha detaylı bilgi için yardımcı olabilirim. geçmiş olsun..

merhaba, gözlük tipinden fayda görmüyorsanız size Baha önerebilirim.kemik eşikleriniz iyi ise yaşam kalitenzi yükseltecek ve estetik açıdan da tamamen gizleyebilrisniz. lütfen inceleyin, önceden test edip fayda görüp görmediğinizi çok kolay anlayabilirsiniz. ödemesi tamamen devlet tarafından karşılanıyor ve Türkiye de kullanıcı sayısı artıyor ve memnuniyet oranı çok yüksek. size gerekli bilgi ve denemeniz için yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Sevgili arkadaşlar;
    Bu siteye çok önceden kayıt olmuştum ama maalesef sizlere istediğim şekilde bilgi veremedim. Şimdi izin verirseniz konunuz da sıcakken bir kaç kısa bilgi vermek isterim.
    Hepimiz kemikyolundan işitmenin doğal ve etkin bir çözüm olduğunu biliyoruz Bunun için kullanılan en sık yöntem gözlük tipi işitme cihazı. fakat maalesef hem estetik açıdan hem de işlevsel açıdan pek verimli değil. Benim tanık olduğum kullanıcılar konforsuzluğundan ve yaralardan yakınırken, işitme kaliteleri de iyi değil.

Kemik iletimi çin dünyada en yaygın kullanılan cihaz ise Baha. açılımı da Bone Anchored Hearing Aid diye geçiyor. Dünyada 1977 yılından bu yana kullanılırken ülkemizde son 5 yıldır var ve en çok bu sene aktif durumda. (usa,ingiltere ve avrupa da çok yaygın)

Endikasyon olarak : mix tip işitme ve iletim tipi işitme kayıplarını söyleyebiliriz.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de %100 ödemesi var (tabi hastaların bazı kriterlere uyması ve başka alternatifleri denemesi sonrasında koşulları karşılaması gerek)

Kısaca bu koşullar;
    -kemik eşiklerine bakılıyor
    -Kronik otit olan hastalar, sürekli akan kulaklar, işitme cihazına allerjik reaksiyon gösterenler, kulaklarının nefes alması gereken hastalar için çok uygun. (2 kulakta opere olmuşsa %100 ödmeesi var)
    -bi lateral atrezisi oan kulaklar-yani doğuştan kulak kepçeleri gelişmemiş hava yolları kapalı olan kişilerde.

kısaca faydası:
    -kulağın arkasına saçın içerisine yerleştiriliyor = estetik açıdan kolaylıkla gizlenebilir
    -dış kulak yada orta kulak rahatsızlıklarına son veriyor = kulağınız dan bağımsız arkasında saçın içine yerleşiyor
    -çok kolay ve kısa bir cerrahi ile kulak arkasına minik bir implant yerleştiriliyor ve cihaz bunun üstüne takılıyor = kulağınızdan bağımsız minik bir cerrahi olduğu için var olan işitmenize de hiç bir zarar vermesi söz konusu değil
    -önceden test edilebilinir ve fayda görüp görmeyeceğiniz o anda anlayabilirsiniz = karar sizin, önceden ne olacağını bileceksiniz

eğer uygun olabileceğini düşünüyorsanız sadece denemenzi tavsiye ederim. Tecrübe ederek hiç bir şey kaybetmez, fikir sahibi olursunuz.
    Denemek isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olmak isterim.
    Bana msaj atmanız yeterli

işallah yükleyebilirsem bir kaç kullanıcı yorumu ve videosu da ekleyeceğim.

İyi geceler

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

aman diyim aman arkadaslar
    su koklear implant hayatimi cehenneme cevirdi desem abartmam bu bahanin soledigide ameliyatli sakin ola ameliyatla isiten kulaginizi isitmez etmeyiniz
    kokleari aldirinca kurtuldum zannederdim degilmis 6 ayda bir kolestotam ameliyati oluyorum varin tahlil tetkik adamin canina okuyo dusunun
    buda bisi diil bu sira ameliyati biraz geciktirecek oldum kulagim agriyo hadi agrikeci dayiyoz daha bitmedi
    dun kulak arkasinda elime yumusak bir ipmi derimi geliyo bakin su neymis dedim evdekiler ne deselel ; bu kablo
    sasirdigim kadari da korktum acikcasi
    yani kokleada elektrod disari sarkmis 1 cm

Üye
    BahaBp100 Avatarı

Son Giriş
    04.08-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu bahsettiğim Koklear implant değil k benim. Lütfen karışıklık olmasın ve yanlış bir ilgi vermeyelim.

Tamamen farklı mantık ve hastalara uygulanıyor.
    Koklear implant uygulaması farklı endikasyonlarda ve çok erken yaşta sensorineral işitme kaybı - yani iç kulkata problem olan kişiler için uygun. Tercihen de doğum sonraı tespit edilip en erken zamanda yapılması ki işitme-konuşma-zeka problemleri olmasın...

BAHA ise çok farklı mantıkda ve genelde sonradan işitme problemi yaşayan bireylerde. Bu kişilerin iç kulaklarının sağlam olması bekleniyor.İç kulağa yada kulağa bir şey takılmıyor. İnternet sitesinden de görsellerine bakabilirsiniz.
    lütfen inceleyin, ve deneyin.

Kemik iletimli implantlar | Turkey

Facebookdan grubumuzu ekleyebilirsiniz: Baha - Kemik İletimi ile İşitme Sistemi (Bone Anchored Hearing System)

kısaca faydası:

-kulağın arkasına saçın içerisine yerleştiriliyor = estetik açıdan kolaylıkla gizlenebilir

-dış kulak yada orta kulak rahatsızlıklarına son veriyor = kulağınız dan bağımsız arkasında saçın içine yerleşiyor

-çok kolay ve kısa bir cerrahi ile kulak arkasına minik bir implant yerleştiriliyor ve cihaz bunun üstüne takılıyor = kulağınızdan bağımsız minik bir cerrahi olduğu için var olan işitmenize de hiç bir zarar vermesi söz konusu değil

-önceden test edilebilinir ve fayda görüp görmeyeceğiniz o anda anlayabilirsiniz = karar sizin, önceden ne olacağını bileceksiniz

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

koklear implant olmadigini biliyorum koklear implant daha bu kadar bilinmeyen 2000 yilinda iste bizlerede oyle soyleyip mucize gibi anlatildi bu meret isitmeyi tamamek kaybedilecegi benim yasadigim riskleri kimse hicbir doktor soylemedi
    simdi sen diyosunki sac icine ameliyatla takilacak saca ameliyat yapildiginida duyduk yaa:
    simdi insanlar uyaniyor dijital net ortaminda hastalar her seyin ne oldugunu biliyor :basit bir orta kulak ameliyatinda bile isitme kaybi yukselirken orta bir isitmesi olan biraysu senin anlattigin cihazi ameliyatla kolay kolay taktirmaz
    koklear implantta bari cok ileri isitme kaybina olur demislerdi
    bu anlattiginiz orta isitme kaybi orta bir isitmem olaydi ameliyat degil isitme cihazi takmazdim vallahi
    bide gercek olan teknoloji gun gunden gelisiyor bu cihazin ameliyatsiz olani = soundbite = dururken kim gidipte dogranip senin bahayi tercih eder

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın BahaBp100,

Verdiğiniz linkten baktım Kemik iletimli implant doğrusu ilk defa duydum..Devletin bedelini yüzde yüz karşıladığından eminmisiniz ?
    İleri derece işitme engelliler için fayda sağlarmı ?
    İstanbulda oturuyorum denemek için nereye başvuracağım ve devletin bedelini ödemesi için izlemem gereken yol nasıl? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Dip not:linke detaylı bakmadan bu mesajı yazmıştım şimdi daha detaylı bakınca daha çok bilgiye eriştim ama siz genede sorularımı cevaplayın bir yetkili kişiden cevap almak korkan kişilerinde korkularını yenmesine vesile olabilir bence

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

eger donerde bizleri bilgilendirirseniz bir soruda benden

bu baha once dyan sonradakonsmayi anlama skorlari iyi olana yani ne bilimsolece hayatini yasiyan baya bi hayat deneyimi olanlara
    insanlar bitek kulak hastasi diil sapasaglam insanlar bi kaza ne bilim bi hastalik durumunda emar cektirmek mr cihazlarina girmek zorunda olmayan hayatinda kontrasli mr cektirmeyen yok gibi baska baska hastaliklar vesilesiyle
    bu bahada titanyum bilmem ne alet edavat icerdiginden metel
    o mr celikirken cihaza vedami yoksam ameliyatla cikarilip tekrardan takilicakmi bu baha

Üye
    BahaBp100 Avatarı

Son Giriş
    04.08-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sorularınıza cevap vermem gerekirse;
    1- Sevgili shukufe;
    yerleştirilen titanyum implant mr çektirmek açısından kesinlikle zararlı değil, çıkarıp takılması gibi bir durumu söz konusu değil (diş implantı gibi düşünün-nasıl ki diş protezlerinde minik tittanyum implantlar kullanıyorsa bu da böyle)
    -bahsettiğin gibi sonradan tramvaya bağlı, tümore bağlı, kronik otite bağlı, yada orta kulakta oluşabilecek herhangi bir hasardan dolayı hepimiz işitmemizi kaybedebiliriz. Bu her an herkesin başına gelebilir. Bu durumda Baha hastalara iyi bir çözüm olarak sunulabilinir ve denenebilir.
    Yurt dışında endikasyonları çok yaygın ve bu dediğin durumlarda bir çok hasta kullanıyor.
    Var olan işitmeye zarar verme gibi bir durumu söz konusu değil. dediğim gibi kulağın içine değil dışına arkasına yerleştirilen minik bir implant (3/4mm)
    FAKAT ŞU AN TURKİYE DE GERİ ÖDEMESİ SADECE BAZI TEMEL KRİTERLER İLE SINIRLI. AMACIMIZ BU KRİTERLERİ GENİŞLETİP DAHA ÇOK İNSANA YARDIMCI OLABİLMEK.

2-sevgili ansızın : ileri derecede işitme kaybın olduğunu söylemişsin ama odyogramında ne yazıyor. mixt tip mi iletim tipi mi yoksa sensorinöral mi? bu soruların cevabını hatta son işitme testini görmemiz gerek.
    işitme testlerinde nasıl hava yolundan bakılıyorsa aynıu zamanda "kemik yolu" işitme skorlarının da olması gerekir.
    sembolleri < / > bu şekildedir testin üzerinde.
    Devletin ödemiessi kesinlikle var ve %100 bundan eminim çünkü bu şekilde hastalara öneriyoruz. Ama geri ödeme için yazılı bazı kriterleri taşıyor olmanız : kısaca bu cihazı kullanmak için SUT(Sağlık uygulama tebliği) kriterlerine uymanız gerekir.Uyan hastalarda devlet tamamını ödüyor.

Bunun içinde geçmişinize bakılarak, kulaklarınızda geçirdiğiniz ameliyatlara, rahatsızlığınıza, vs bakılarak bir karar çıkıyor.
    zaten her hastanede uygulanmıyor, kurul raporu gerekiyor.

Daha fazla yardımcı olmam ,için odyogramınızı, işitme kaybınızın ne zaman neye bağlı olduğunu, 2 kulakta da sorun olup olmadığını ve geçirdiğiniz ameliyatları öğrenmem gerek.
    Bu duruma göre sizlere ofisimizde cihazı gösterebilir ve denetebiliriz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    Daha fazla sorunuz varsa çekinmeden sorun.. Amacım sizlere böyle birşeyin varlığından bahsetmek, uygun olduğunuzu düşündüğümüz zaman ise denemenizi önermek.
    Bu sayede bilinci artırıp daha çok insana yardımcı olabilmeyi umuyorum.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

tesekkur ederimbaha100
    sizin bahayla ingilterenin =soundbite=sini karsilastirirsak ne gibi artisi eksisi var

bu kemik iletim soundbitede senin bahada bana olmaz ben koklear implant magduruyom ama bilgilerden faydalanalim okuyan arkadaslarimizin kafasinda soru isaretlerine tercuman olalim

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Baha,

Ben kulağımda hiç ameliyat geçirmedim.7 yaşımdan beri yavaş yavaş işitme kaybım ilerledi.Şimdiye kadar iki cihaz kullandım anolog olanı 10 yıl digitalda bu mayıs ayında bir yıl olacak.
    Malesef işitme kaybım konusunda yeterince bilgim yok.Elimdeki tek belge resim olarak bu linkte.

http://www.engelliler.biz/forum/isit...en-var-mi.html

Siz bu cevabı yazıyorken ben verdiğiniz linki incelemeye devam ediyordum ve bu linkteki http://www.cochlear.com/tr/n5-ile-isitme cihaz ilgimi çekti bu cihaz ameliyatlamı uygulanıyor? Ben açıkçası sevgili shukufenin yaşadıklarından dolayı ameliyat yoluyla cihaz uygulamasından cidden korkmaya başladım çünkü sebebi belli olmayan başağrılarımda var bunun için risk almaktan korkuyor ve çekiniyorum.Her iki kulağımda duymuyor kendi sesimi dahi duymuyorum bana göre ben çok ileri derece işitme kayıplıyım.

Verdiğim linkten bakıp işitme kaybım hakkında bilgi edinmeniz mümkün değilse ben en kısa zamanda bir test eder size sunarım veya ofisinize gelir siz test yaparsınız.
    sgk den sosyal güvencem var yani SUT bana uyuyor.

Üye
    BahaBp100 Avatarı

Son Giriş
    04.08-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili ansızın, işitme testine baktım ileri derecede işitme kaybın olduğunu gördüm. muhtemelen cochlear implanta uygun biri olabilirsin (ama tabi kesin bir şey diyemem şu an)
    Fakat bu testte senin kemik eşiklerine bakılmamış, onların nasıl çıkacağı da önemli. Odyolog tarafından kemik eşiklerine de bakılmasını isteyebilirsin onu da paylaşırsan daha sağlıklı olur.
    Bizim ofisimizde test odaları henüz tamamlanmadığı için yardımcı olamıyorum ama istanbulda ki odyolog arkadaşlarıma sorup bir yer önerebilir ler mi diye bakacağım ve testini göstereceğim.
    Cihazı test edebilirz tabi deneyebilirsin ama onunla test yapmak için gerekli cihazlarımız tamamlanmadı.
    Bir de testini görmeden seni yormak istemem boşuna..
    bu arada muhtemelen baş ağrının sebebi ayarlarından kaynaklanıyor. İstanbul da maalesef odyolog sıkıntısı olduğunu biliyorum.
    Ben neler önerebiliriz bir konuşup önümüzde ki hafta sana dönebilirim.

Baha evet cerrahi ile uygulanıyor ama cerrahisi diğer implantlar gibi değil, çok daha kolay ve minimal. elini kulağının arkasında ki kemiğe götürürsen o kemiğe saç çizgisine doğru bir implant yerleşiyor. çok küçük 3 yada 4mm kadar. Ben anlatırken sanki oraya bir küpe gibi düşünebilirsiniz diyorum kulaktan bağımsız olduğu için ne içiyle ne dışıyla yan etkisi olabilecek bir durumu yok.
    bazı doktorlar lokal anestezi altında bile yapıyorlar. işlem yaklaşık 30-45 dkn sürüyor.

Bu çekincelerde kesinlikle haklısınız, bende sizin yerinizde olsam aynı olurdu. "ameliyat" kelimesi bile insanı irite edebiliyor ama örnekleri görüp cerrahinin de çabuk ve basit olduğunu görünce insan rahatlıyor.

En doğrusu uygun olan adaylara baştan sona bütün + ve - leri anlatmak, kullanılan implant ve cihazı göstermek. Sonuçta bu bir süreç ve bir çok kişi ile görüşüyorsunuz. Sizlere en çok ne fayda getirecekse onu bulmak gerekir.

Bu sorularınız sayesinde herkese cevap vermiş oluyorum o yüzden teşekkürler.

Bu arada bende soundbite hakkında çok bir şey bilmiyorum, hiç böyle bir karşılaşma yapılmamıştı ve kimsede görmedim açıkçası.
    Sizde bana bilgi verirseniz farklarını beraber çıkartabilirz, link yollarsanız okurum. Bende merak ettim.

Bu arada cihazı çıkartınca ağrın kesiliyor mu? yani cihazdan kaynaklandığına emin misin? Tedbirli olmak adına bunu iyi bul belki de başka bir doktorla görüşüp baş ağrının sebeplerini konuşman gerekebilir.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tevekkeli degilllsgk kurumubiz cok agir isitip isitme cihazimiza sadaka gibisinden 370 liracik alabiliyos yeni yonetmenlik karsiliycak diye isitderden gorus aliniyo herne kadar odemeler iyilestirilmis densede ortada bisicik yok
    iste koklear implanta tam odeme artisi yedek parcasi pil odemesi fiat olarak 35
    45 bin dolar
    bu baha kemik iletimiede yuzdeyuz tam odeme
    yaktin bizi isitder uyesi isitme cihazlarina gorus sorulunca en adi cihaz parasi
    kendi pazarladiginiz koklear implanta ameliyatli kemik iletim cihazina molyonlarca para
    diceksiniz ki doktor tavsiye edince
    ee doktor milletide basarilartini kanitlayacak bolesine parasi hastadan cikacak riski hasta cekecek bi uygulamaya evet demesinde ne desindi
    yetisin isitme cihazi satanlar pazarda isitdere uye olanlar gemisini yurutucek
    ya allah bizleri yani isitme cihazi kullananlarinda hakki8mizi sor ilgililere

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon