Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 47 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    20:21
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    uzun bir yazı olacak ama en baştan anlatmak istiyorum:

doğuştan kulak siniri zarar görmesi var yani tedavisi yok.
    4 yaşımda fark edilmiş ve kulaklık verilmiş.
    6 yaşıma kadar işitme cihazı kullandım.
    6 yaşımdan 18 yaşıma yani şimdiye dek işitme cihazı kullanmadım.

işitme değerlerim:

saf sen ort :
    sol 72 sağ 55

konuşmayı anlama eşiği sol 65 sağ 45

konuşmayı anlama testi sol 36 sağ 32

6 yaşımdaki testlere yada 12-13-14 yaşlarımdaki testlere bakılırsa fazla bir değişiklik olmamış ancka konuşmayı anlama şeyim düşmüş ve şu an oldukça düşük.

bunun nedeni olarak beynin sesleri unutması falan dediler.

ancak ben kulaklık kullanamıyorum kulaklık takınca insnalar bana farklı davranıyor ve normalde işitme sorunum olduğunu farketmiyorlar bile.dershanedekiler mesela hiç fark etmemiş.

şimdi ben kulaklık takarsam bu değerleri toparlama imkanım var mı?

bir de sesleri duyuyorum kulaklıklı kulaklıksız bir fark yok da.ancak anlamıyorum yakındakinde sorun yok genelde ama uzaktakinde zorlanıyorum ve gözlerimin de bozulması ile daha da zorlanmaya başladım çünkü dudak da okuyormuşum...

şimdi doktorlar dedi ki belli bir aşamadan sonra geri dönüşü yok duyma yetini kaybedeceksin...

bende öyle bir şey mi oldu ne kadarda toparlar duymam...

ve ben kulaklıkla gene anlamıyorum sesler yükseliyor en tiz sesleri falan duyuyorum eski telefon sesi mesela ama uzakta konuşulanları oldukça yüksek duyuyorum ancak anlamıyorum homurtu gibi geliyor .

bunun nedeni duyma yetimi kaybettiğimden mi... kulaklıkla da fark olsa da genede zorlanıyorum ilerleyen zamanlarda bu değişecek mi?

bir de kulaklığım naida

Üye
    blackman34 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasım hastamısın sen, kulaklık takınca insanlar sana farklı davranıyormus...Sen insanlar içinmi yasıyorsun şu 3 günlük dünyada, yoksa kendin için mi? Bırakın artık başkaları için yaşamayı da kendi hayatınızı yaşayın, yok o bana böyle davrancak, yok şu bana böyle davrancak... geçin bunları artık...burda saglıktan bahsediyoruz, bundan daha önemlisi olabilirmi?

Takacaksın arkadasım cihaz takacaksın, gözleri bozuk olan nasıl gözlük takıyorsa, ayakları sakat olan nasıl baston veya araba kullanıyorsa sende kulaklık takacaksın...Dediğin gibi takmazsan eğer ki takmazsan duymanı tamamen kaybedersin...Madem çevrendekilerin sana farklı davranmasından korkuyorsun, inan o zaman sana daha farklı davranacaklar....

İnanki yine de cok sanslısın, bak ne güsel buraya derdini anlatabiliyorsun, yazabiliyorsun içindekileri, inanki bunu yapamayanlar da var....Tek basına istedigin yere gidebiliyorsun, inan ki elinden tutmadan hiç bir yere gidemeyenler var...Cok sanslısın arkadasım hem de cok, neden biliomusun? Çünkü sadece ufacık bir cihazla bütün sesleri duyabileceksin...peki ya böyle bir sansı olmayanlar ne yapacak?

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamam da hocam esas sorun insanların işitme cihazına gözlük gibi muamele etmemeleri.uzaylı görmüş gibi tavırları ve ben buna sinir oluyorum.

hem ben de cihazdan tam diğer normal insanlar kadar verim almıyorum ondan rahatsızım gene .ne kadar doktora gitsek te ...

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki işitmeyi kaybetme gibi bir durum olur mu takmazsam?

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuşmam biraz bozuk çocuksu konuşuyorsun diyorlar sadece.kitap okumayı bayadır yapıyorum da sesli okuma gibi şey yok.

müzik dinlemenin faydası olur mu yüksek sesle değil?

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bundan daha kötüsü olmaz ...rahat ol literatürde yok...arkadaşımda aynı seningibi olmuş 19 yaşında işitme cihazı denemişler olmamış daha sonra başka denemiş olmamış şimdi 36 yaşında ben bu sorunumu 3 yıldır yaşama rağmen başlarda benimhafif kaybıma rağmen o sağırsın dedikleri halde
    benden daha iyi duyordu
    onunda konuşması bozuktu
    fakat şive sanıyorlardı oda hiç bozuntuya vermiyordu
    oda işitme cihazlarına evlendikten sonra senın gibi bakar olmuş
    ben bu hissi anlamıyorum ama böyle düşünende çok var
    niye rahatsızlık duyulur anlamış değilim
    dil hafızası zamanla zayıflıyor bunuda bol bol kitap okuyarak çözeceksin..

hiç duymazsanda koklear ımplant denersin oda olmadı yarınlar yarınlara gebe teknolojı neler neler doğuruyor... benim senden çok daha fazla kaybım ama bak gülümsüyorum...gülümsüyoruz gülmeye çalışıyoruz...

kafanda kurma büyütme ...bırak ilerlesin bırak sağır ol ya!ki olmazsın emin ol!

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iremsu ve buyucu cevaplarınız için gerçekten teşekkürler.

peki bir şey daha ben saçımı uzattım kulaklık ta siyah.cihaz görünmüyor ancak kalıbın borusu görünüyor kalıp da belli oluyor.gördüm bunların ufacık borulu ve kalıbı ufak olanları var onlar bana oluyor mu ki?

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya gamlı baykuş bana yarayan işitme cihazı olsun da
    kafama kova takıp dolaşırım
    bayan olarak ben bir kerebile düşünmedim bu senin dediklerini

ne ha ama anlamıyorum ya
    yazsana şuraya
    bir daha tekrarlayın lütfen ama
    kulaklarıma ellerimi getirip dayamak dahamı hoş?
    kime kimin için görüntü ızdırabı yaşatıyorsun kendine

yemişim görüntüsünü

Üye
    m_1903_d Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    07.03-2011
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul/ 4.levent
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar gamlı baykuş'u sen hiç bir zaman kaybetmesin yeter ki sen rahat ol rahatına bak keyfine bak
    ben de ciftte işitme cihazı daha 4 yaşında bu yana kullanıyorum şu anda 23 yaşındayım ama hala da hayatta devam kaba gibi olsa da bile hiç utanmadım rahatsız olmadım kim kimde kollu bacak yok hiç bir olmamış gibi hayatta devam
    NOT:benim sacede işitme degil ortopedi skolyoz ameliyat oldum ben de yine diyorum hiçbir seyden olmamış gibi hayatta devam devam ettirecem...................

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

=iremsu;

bence bayan olarak bu konuda daha şanslısınız en azından saçlarınız ile kapatırsınız...
    sevmiyorum işte.esas insanların şaşırmasını sevmiyorum.geçen hafta dershaneye kulaklıkla gittim herkes pervane etrafımda ne oldu falan filan.
    ayrı ilgi de istemiyorum kulaklığın benim bir parçam olmasını da istemiyorum ve bir sürü abuk şeyler bulan teknolojinin bunu tam anlamı ile çözememesine de sinir oluyorum.

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O kadar şeker ve hoş ifade etmişsin ki kendini ve endişelerini Gamlı Baykuş. Yazmadan edemedim.

Ben işitme engelli değilim, ancak 12 yaşımda işaret dilini öğrenmek için İstanbul'da bir işitme engelliler lokaline gittim. Zamanla ahbaplıklar başladı ve ben ergenlik dönemimde de ilk gençlik yıllarımda da orada gönüllü olarak çalışmaya devam ettim.

Yaşının 18 olması görsel endişelere sebep veriyor olabilir, ancak lütfen kulaklık takmayı ihmal etme. Hem daha çok gençsin. İleride çok daha sıkıntılı günlerle karşı karşıya kalabilirsin. Kimin ne dediğini şu an umursuyor olmanı anlıyorum, ama kendini umursamama yönünde geliştirmeye çalış lütfen.

Ayrıca büyücü'nün söylediği sesli kitap okuma işini de dikkate al. Emin ol sana çok faydası olacak.

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayır hocam o şekilde de değil dediğim söz konusu olan pozitif ayrımcılık gibi bir şey.yani sınıftakiler de baskı yapıyor tak tak diye.hiç kimse bana laf atma cesaretinde de bulunamadı zaten.

ben ilgiyi sevmiyorum gibi mesela okulun kabadayılarından biri (başka ifade edecek bi söz bulamadım da-yoksa iyi bi arkadaşımdırda) kulaklığına sataşan olursa ve sen rahatsız olursan bana söyle okulda yaşatmam ben onu dedi.

tamam güzel hoş da destek görmek ancak ben bunu da istemiyorum kulaklık yokmuş gibi muamele etsinler.negatif ayrımcılık kötü olduğu kadar pozitif ayrımcılık da huzursuz ediyor insanı...

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşten çıkarken yazmıştım. O kadar hızlı olmuş ki anlatacağım birşey vardı onu atlamışım. Bizim o lokalde bir arkadaşımız vardı. Duyamıyordu ama konuşabiliyordu. Kulaklığı vardı ama eskiydi. Ona sponsor gibi birşey bulmuştuk, doktor muayenede 2 kulaklık birden takması gerektiğini söylemişti. Alındı o kulaklıklar ve inan hayatı kurtuldu. Duyamadığı için iş bulamıyordu. İyi bir kargo şirketinde işe girdi. 5 senedir aynı yerde çalışıyor. Epey de yükseldi işinde. Geçen sene de evlendirdik onu. Şimdi çocuk bekliyor. Falaaaan filaaaan. Bu, takmazsam olur mu soruna cevaptı.

Pozitif ayrımcılık konusuna gelince, içinde ayrımcılık kelimesini barındırsa da oldukça yararlı bir faaliyettir kendileri. Arkadaşının yaptığı bana pozitif ayrımcılıktan ziyade kraldan çok kralcıymış gibi geldi.

Benim söylediklerim tabii ki benim yorumum. Dediğim gibi benim işitme kaybım yok. Neler yaşadığınızı bilemem, sadece anlamak için çaba sarf edebilirim.

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

boşversene ,
    bakan herşeye bakıyor
    yırtık kota
    kaşına küpe takana
    bastonla dolaşana
    mavi saçlara
    gözlüklere
    işitme cihazına

ben bayanım ama bu benım en uzun saçlarım

baksınlar ya
    bakarlar bakarlar gene bakarlar
    ta ki bakacak başka bişi bulana kadar...

arada bir takarsan hep bakarlar
    sürekli tak ve bıktır onları

ve şükret bana hitap eden bir işitme cihazı var diye....

-işitmem ilerlediği zamanlarda 2.kez heyete girdim ve bana işitme cihazı verdiler.tesler sonucu işitme cihazımı almaya gittim.
    paketi aldım taksiye bindim paketi açmaya korktum kendime acıdım uzun bir müddet..ağlamaya başladım.şöför bey ...abla çok kötü ağlıyorsun ya (anırıyordum çünkü)yakının varmı onu arıyım dedi..kenara çekti

neden ağlıyorum biliyormusun birdaha kulaklarım eskısı gibi olmayacağını o cihazla kabul etmiştim.
    onu bir müddet takmadım sankı ozaman durumu red etmem kolaymış gibi...
    sonra süreklı taktım ama fayda olmadığını anladım onun gibi 4 tane daha işitme cihazım oldum fayda etmedi
    şimdi 2 yıldır kesintisiz ağlıyorum neden biliyormusun?
    -bana fayda eden işitme cihazı YOK...

Üye
    Gamlı Baykuş Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    koklear ımplant olmuyor mu size ?

bende öyle olmaktan korkuyorum işte.

ancak bu yazdıklarınızdan sonra gerçekten saçmaladığımı anladım.
    eninde sonunda bir şey olacak taksam da takmasam da en azından bu zamanları iyi geçireyim.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon