Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bucalı Avatarı

Son Giriş
    28.10-2010
    Saat
    22:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar
    benin 10 aylık oğlumun var. olumun işitme kaybını 4 aylık iken öğrendim. izmir çidem de tesleri yapıldı sağ olsunlar çok güzel ilgilendiler.
    şimdi benim veya bu konularda ailelerle paylaşacağımız konular olabilir. bu konuları beraber paylaşalım...
    mesala ilk kelime veya seslendiyimde bakıyor mu
    işitme kaybı ne kadar.
    benim oğlumun işitme kaybı sağ 70 db sol 75 db işitme kaybı var
    oğlum şu anda ona seslendiyimde bakıyor sesin nerden geldiyini aramaya başladı.

bü tür konuları birbirimizle paylaşırsak seviniriz

Üye
    omer1faruk Avatarı

Son Giriş
    20.08-2012
    Saat
    18:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Kızımız Elif 16 aylık. 11 aylık iken işitme kaybı teşhisi kondu. Marmara üniversitesinde sağ 70 sol 80 db sensorinoral bilateral olarak. Phonak Naida marka cihaz kullanıyoruz. Sizin çocuğunuz gibi seslerin yönünü bulmakta zorlanıyor ancak buda işitme kayıplı çocuklarda normal bir durum. Rehabilitasyona gidiyoruz ayrıca Marmara üniv.ne düzenli olarak gidiyoruz.Cihazlanmanın yanında çocuğun ve ailenin eğitim alması çok çok önemli. Ayrıca çocukla iletişim için çaba sarfediyoruz ancak ilgisini toplamak çok da kolay olmuyor. Siz hangi cihazı kullanıyorsunuz? Rehabilitasyona başlamadı iseniz bir an önce başlamanızı öneririm.

Üye
    bucalı Avatarı

Son Giriş
    28.10-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok geçmiş olsun ... bizim oğlan haha 10 aylık 4 aylık iken işitme kaybı olduğunu izmir c,i,d,e,m işitme kaybı testi oldu .ben sonra 9 eylül üniversitesin de test ettirdim ordada nerdeyse aynı cıktı işitme kaybı işmdi her ay düzenli olarak c.i.d.e.m me gidiyoruz ama rehabilitasyon dediyiniz tam anlamadım demek istediyiniz pisigolok gibi bir şeymi çoşukla yapmamız gerekeni söylüyor .. kullandıgım cihaz phonok maz aldım siz cihazı kaca aldınız

Üye
    omer1faruk Avatarı

Son Giriş
    20.08-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

"İşitme Rehabilitasyonu", işitme kaybı sonucu yetersiz durumda bulunan sözel iletişim kurma yeteneklerinin yeniden kazanılması sağlamaktır.

Yani aslında sizin yapmakta oldugunuz şey. Size de cok gecmis olsun. 4 aylık iken baslamanız cok onemli , özellikle 6 aydan önce teşhisin normale en yakın konusma kabiliyetlerini sagladigini okumustum. Umarım cocuklarımız en guzel sekilde yetisirler cihazi kampanyali oldugunu söylemislerdi 3000 tl ye almistik.

Asagidaki site oldukca bilgi verici bir site tavsiye ederim. Ayrıca malesef ulkemizde bu konularda cok kaynak yok. Umarım ileride hem teknoloji hemde bilinc artar.

Saglikla kalin.

isitmekaybi.com

Üye
    oğlum Avatarı

Son Giriş
    01.10-2016
    Saat
    09:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba.oğlum 8 aylık 1 hafta önce ağır işitme kaybı teşhisi koydular.çok şaşkınım ve çok korkuyorum.işitme cihazlarını aldık.dr.3 ay sonra implant için bakacağız dedi.rehabilitasyon için bi yer bakıyorum.şu an ankaradayız.benim her türlü öneri ve bilgiye çok ihtiyacım var.oğlumun cihazı yatarken çok ötüyor.sırtı yaslı otururkende.rahatsız olmuyor ama annelik işte.burda vergi indirimi bakım maaşı falan okudum.bana bunlarla ilgili bilgisi olan varsa yazsın lütfen.Allah hepimize yardım etsin.umarım evlatlarımızı kazandırabiliriz.

Üye
    eda_naz Avatarı

Son Giriş
    06.05-2010
    Saat
    14:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de 6.5 aylık oğlum var. ay süren testlerden sonra işitme kaybı olduğu söylendi ileri derecede sensorinoral bilateral işitme kaybı mevcut. Cihaz aldık ama kalıplar tam yapılamadığı için tam olarak kullanamıyoruz. Yeni kalıpların gelmesini bekliyoruz.
    Anne olmak zaten zorken bu şekilde olması daha da zor. Kabullenmek ve evlatlarımız için ne yapabileceğimizin arayışı içinde olmamız gerekiyor.
    Cihazla iyi yol alan arkadaşlar moral için sizden gelecek cevapları bekliyoruz.

Üye
    bucalı Avatarı

Son Giriş
    28.10-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar cok gecmiş olsun benim oğlumun işitme kaybı sağ 70ds sol75ds cihaz kullanalı 8 ay oldu olun şu anda abzı kelimeleri söylemeye başladı mesala baba diyor gel gel diyor gel derken eliylede işaret yapıyor dede diyor ve birkac kelime daha doktoru şu anda oldukca iyi diye söylüyor özellikle annesinin çok faydası var sürekli cocukla kanuşuyar.. oğlum aynanın karşısına gecince sanki kendisiyle konuşmaya başlıyor şimdi rehabilitasyan icin rapor cıkartacagım izmir şirinyerde bir yer ve bir uzmanın ismini aldım onunla görüşüp sizlere aldığım birgileri yazarım...

Üye
    zülkarneyn Avatarı

Son Giriş
    23.05-2015
    Saat
    10:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam aleykum arkadaşlar
    ben kızımı bir puçuk yasındayken ken farkettim erzurumda test yaptırdık orta derecede işitme kaybı çıktı ordan earnet cihazı aldık beddua etmek istemiyorum ama kızıma earnet adlı cihazı verdi demek ayar yapmamış kızım cihazla hiç bir şey duymuyor baktık duymuyor cihazla ankaraya hacettepeye gittik orda ayarını yaptılar kızım şimdi 3 puçuk
    yaşında rehabilatasyon okulunada gönderiyorum 2 kelimelik cümleleri kurabiliyor en büyük amacım işallah okula gidene kadar konuşabilmesi bu aralar çok üzgünüm 1 aydır ankaradan geldim kızımın işitmesi ileri derece olmus çok kötüyüm allah yardımcımız olsun

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu siteyi bulduğum için çok mutlu oldum sizlerden görüşlerinizi, tecrübelerinizi bilgilerinizi benimle paylaşmanızı istiyorum. 4.5 aylık bir kızım var. 7.5 aylık prematüre doğdu. Almanyada ikamet ediyoruz. Kızıma 1 ay öncesine kadar sensörinal işitme kaybı teşhisi koydular. sol kulak %60 sağ kulak %50 bunu söylediklerinde büyük bir şok yaşadım doktor çok soğukkanlı bir şekilde söyledi. Hemen kulaklık ölçülerini verdiler. Biz tekrar başka bir fakülteye gittik tekrar test yaptırdık. Sonuç değişmedi ama ordaki doktor cihaz için erken olduğunu pramatüre bebekler için en az 6 ay beklediklerini durumun değişebileceğini iyileşebileceğinide söyledi. Öyle kalabilirde dedi bu bizi umutlandırdı ama ilk doktorumuza tekrar görüştüğümüzde derhal cihazın takılması gerektiğini söyledi. Sonucun fazla değişmeyeceğini biraz desibel olarak düşebileceğini söyledi yarından itibaren kulak ölcümleri alınacak sizlerden görüş almak istiyorum. Bu tür işitme kayıplarında bebeklerde ne oranda bir iyileşme oluyor bizi nasıl bir süreç bekliyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Üye
    omer1faruk Avatarı

Son Giriş
    20.08-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Reyyan hanım,

Öncelikle geçmiş olsun ve Allah şifa versin.

Bizimde şu anda 4.5 yaşında olan 11 aylıkken sensörinoal işitme kaybı olan bir kızımız bulunuyor. Kesinlikle bir an önce cihazı takmanızı tavsiye edebilirim. Bu konularda yerli ve yabancı kaynaklardan yapmış olduğumuz araştırmalarda ve doktorlarla görüşmelerimizde 4 aya kadarki teşhisin önemli çok olduğu ve bu zamanda yapılan cihazlanma ve teşhisin en efektif sonuçların alınacağı teşhis olduğunu öğrendik.

Bu tür işitme kayıplarında iyileşme teknik olarak mümkün değil.Belli dönemlerde test yaptırarak durumunu takip etmenizi öneririm. Ancak rabbimin müsadesi ve teknolojinin gelişmesi ile çocuklarımızın en iyi şekilde duymaları tabiki mümkün olabilir.

Kızımız rehabilitasyona gidiyor ve kreşe gönderiyoruz. Her ikisininde çok yardımlarını gördük. Kızımızın normal işitenlere en yakın şekilde yetişmesi için elimiznden geleni yapıyoruz. Bu sabır ve dikkat isteyen bir süreç. Ancak inanın o güç kendiliğinden geliyor.Kızımızın akranlarına çok yakın olduğunu düşünüyoruz. İşitme kaybıda sizinkine çok yakın sağ 70 sol 70 db

Umutsuzluğa kesinlikle kapılmayın araştırın ve doktorlarla konuşun ama en önemlisi çocuğunuzun durumunu kabul ederek ona göre yetiştirmeye çalışın.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Ömer Faruk

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ediyorum. Düşüncelerinizi paylaştığınız için bugün kızımın kulak ölçümlerini aldılar. Allah izin verirse 10 gün sonra hazır olacak. Sadece ne gibi evreler geçireceğimizi merak ediyorum. Umutsuzluğa kapılmıyorum. İnanan bir insanım herşey imtihan en güzel bir şekilde kızımın yetişmesini istiyorum. Sonuçlarda bir değişiklik olur mu onu merak ediyorum. Sizin kızınız şu an ki konuşması nasıl? Allah herkesin yardımcısı olsun şifa versin Rabbim.

Üye
    nurcan.altuntas Avatarı

Son Giriş
    30.04-2012
    Saat
    08:34
    Yaşadığı Yer
    yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar
    Reyhan Hnm.Öncelikle geçmiş olsun.Rabbim tez zamanda şifalar versin .
    Ben Elif Nur un annesi omer1faruk kullanıcısın eşiyim ...Geçenlerde kızımı görüntülerini çekmiştim sizlerde paylaşmak istedim elifnurumuz.mp4 - YouTube ..İnş. hepimizinki daha ii olacak ...

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nurcan Hanım Allah bağışlasın çok güzel bir kızınız var. Rabbim nazarlardan korusun. İnşallah tez zamandan akranlarını yakalar. Ben işitme engelli olduğunu anlamadım bile sizin çok emek verdiğiniz belli oluyor. Benim de Elif Nur yaşında bir oğlum var. Bilgi ver görüşlerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum. Bizim sorunlar dahada fazla iki dilli olmak zorunda kızım. Almanyada ikamet ettiğimiz için evde Türkçe konuşuyoruz. Nasıl bir yöntem izleyeceğiz tam bilmiyorum. Ama doktoru problem olmaz diyor bakalım Mevlam neyler neylerse güzel eğler diyerek. Durumu kabul edip çocuğumu en güzel bir şekilde yetiştirmek istiyorum. Selamlar.

Üye
    vrnykl Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    20.09-2017
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Reyyan Hanim,

Bizimde su anda 3 yasinda olan bir oglumuz var. 4 Ayliktan beri isitme cihazi takiyor ve hem ingilizce hem de cok guzel turkce konusuyor. Bizim durumumuz sizinkine benziyor, evde devamli Turkce konusuyoruz fakat yurtdisinda yasadigimizdan dolayi ufakligin Ingilizce'de ogrenmesi gerekiyordu.

Biz Ingilizce konusunda krese gondermek yerine ona bir tane yabanci bakici tuttuk. 3 yasina kadar bakicisi ile birlikte konusarak cok ilerletti. Su anda diyebilirim ki Turkce ve Ingilizce seviyesi ayni ve normal duyan cocuklarin seviyesinde.
    Tabii ki her hafta bir terapist evimize gelip dil gelisimini kontrol etti, 2,5 yasinda terapistimiz artik ona ihtiyacimiz olmadigini soyledi cunku gelisim dogru bir sekilde tamamlanmis idi.

Ilk basta tabii ki cok korkmus idik fakat sonra bu problemin oglumuzda yaratabilecegi problemleri minimuma indirebilmek icin tum gucumuzle 3 yildir calistik. Ileride tabii ki zorluklar karsimiza cikacak ama onemli olan biz kendimizi ve ufakligi bu zorluklara nasil hazirladigimiz.

Korkmayin, her sey guzel olacak onemli olan erken teshis ve biraz bu konunun ustune dusmek. Biz hergun en az 10-15 cocuk kitabi okuyoruz (4 ayliktan beri). Onmeli olan sessiz bir ortamda mumkun olan en cok kelimeyi cocuga duyurabilmek.
    Terapistimizin dedigi uzere, 3 yasina kadar televizyon seyretmedi ve biz devamli konustuk, devamli bir seyler anlattik. Cogu zaman dudaklarimizi gizledik, dudak okumaktan daha cok kendini duymaya zorlasin diye.

Merak etmeyin gereken ozeni gosterdiginiz surece cocugunuzun normal duyan cocuklardan hic bir farki kalmayacak....

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Kafamda öyle sorular var ki hangisinden başlayacağımı bilmiyorum. Öncelikle şunu söylemek isterim hemen hemen 2 aydır cihaz kullanıyoruz. Günde ortalama 4-5 saat kullaklığını takıyorum genelikle uyandık olduğu zamanlar takmaya çalışıyorum bazen kulaklıklada uyuyor. Benim en büyük merakım ben kulaklık kullandığından beride fazla bir fark göremiyorum. Kulaklık olmadığında uykuya dalarken gözleri kapalı iken uzaktan ona sesleniyorum kısık bir sesle gözlerini açıyor. Duyuyor olabilir mi bunu çok merak ediyorum. Ayrıca farklı iki doktora götürdüğümüz için birisi erken cihazlanmayı önerdi birisi de en az 6 ay bekleyelim dedi. Ben erken takılması taraftarı oldum ilerde keşke dememek için. Biz sizin gibi özel bir çaba harcamıyoruz sizi okuyunca sizleri taktir ettim kendimin çok ilgisiz olduğunu düşündüm çünkü bize normal bir çocuk gibi davranın demişti. Kızım 7 aylık olacak bir hafta sonra sesler çıkarmaya başladı. Evda abimizde olduğu için sürekli tv açık bende sizin kadar olmasada konuşuyorum. Abimizde çok konuşkan ağzı hiç durmaz. Bana ne önerirsiniz neler yapmalıyım. Almanyada çocuklar 3 yaşından itibaren anaokuluna gidiyor. Nasıl bir süreç takip etmeliyim beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Rabbim bu mübarek günlerde hepimizin çocuğuna şifa versin. Allah a emanet olun.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon