Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 20 mesajın 16-20 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    vrnykl Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    20.09-2017
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Reyhan Hanim,

Merak etmeyin, eminim sizde gerken alaka ve ilgiyi gosteriyorsunuz ve emin olun normal duyan bir cocuktan farkli olmayacak. Benim size tavsiyem, kulakliklarini herzaman - uyurken haric tabii - takin. Bizim ufaklik simdi kendisi hic cikarmak istemiyor. Bunun etkisi o anda farketmiyorsunuz ama cok var. Ilk kulakligi taktigimizda doktorumuz cok sasiracagimizi soylemisti fakat bir fark gorememistik. Simdi o gun cekilen fotograflara bakiyoruzda gercekten bizimkinin gozleri kocaman acilmis, o anda fark etmedik ama simdi onu gorebiliyoruz.

Ve evet, kulakliksiz duyabiliyorlar! Odyoloji doktorumuz banada defalarca anlatma geregi duydu cunku bende sizin gibi - ama duyuyor - dedim. Merak etmeyin, duyamadigi sesleri kulaklik yardimi ile duyacak. Bu yuzden eger dogumda teshis edilmese, 3-4 yasina kadar isitme kayipli oldugunu anlamayabilirdiniz. O vakitten sonra ogrenilen konusmayi duzeltmek ise daha fazla caba ve efor gerektirmekte.
    Onemli olan 5 yasina kadar butun sesleri duymasini saglayip, dogru bir sekilde konusmasini saglamak. Bu yuzden kulakligin devamli takili olmasi cok onemli. Birde kontrolleri sakin aksatmayin; kontrollerde odyologunuz cihazi devamli olarak o anki duruma gore ayarlayacaktir.

Abisinin olmasi cok guzel bir sans, abisiyle beraber devamli konusarak hem Turkcesini hemde Almancasini ilerletir!
    Dedigim gibi isitme kaybinin erken teshisi cok onemli bir rol oynuyor ve beyinin konusma falliyetini ogrenmesi; duzgun ogrenmesi icin her sesi duymasina ihtiyaci var.

Normalde Almanyada hukumetin size sagladigi bir konusma terapisti olmasi lazim ,size tavsiyem, alabildiginiz kadar profesyonel yardim alin. Ayrica http://www.schwerhoerigenforum.de adresinden de diger aileler ile irtibata gecebilirsiniz. 3 yasina kadar alacaginiz yardim ve gozetim sayesinde, ufaklik normal duyan cocuklarin gittigi Kindergarten'a basliyabilir.

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle ilgi alakanız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kulaklık taktığımızdan beri ben hiçbir değişiklik görmüyorum. Faydası oluyor mu olmuyor şu an anlamış değilim ama büyüdüğünden mi kulaklığın etkisiyle mi artık sesler çıkarmaya başladı. Kulaklığını ilk taktığımız zaman çıkarıyordu şimdi çıkarmıyor kulaklığının her ayarlanışında biraz huzursuz oluyor o zaman çıkarmak istiyor. Odyologo 3 ayda bir gidiyoruz. Cihazını aldığımız yer ayarlamasını yapıyor 15 günde onlara gidiyoruz yükleme yapıyorlar sanırım. <br>Sizin oğlununuz işitme kaybı ne kadar? Yazılarınızda bir de dikkatimi çeken birşey oldu dudak okumasını pek istememeşisiniz dudak okumak konuşmayı engeliyor mu? Size birde şunu sormak istiyorum ilk bera testinde orta derecede işitme kaybı çıktı ilerki zamanlarda bu değişiyor mu düşme ve çıkma gibi bir durum oluyor mu? Sizler çok kitap okumuşsunuz sizi örnek almaya çalışıyorum. Oğluma da kitap okurdum ama sizin kadar değil.Şimdi elimden geldince kızıma okumaya çalışıyorum. Sizi soru yağmuruna tuttum kusura bakmayın. Merak ettiğim için kulaklı yada kulaksız çocuğum nasıl olacak çok merak ediyorum. Bloglarda takip ettiğim kadarıyla orta dereceli işitme kaybı olan kişilerde dudak okudukları için bazen kulaklık dahi kullanmadıklarını yazmışlar bu mümkün mü?<br>Eve terapist gönderiyorlar mı bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi bir imkan varsa değerlendirmek isterim.Araştırmalarımda da sizin dediğiniz gibi her sesi duyması lazımmış ki konuşması gelişsin. Siz hangi marka kulaklık kulanıyorsunuz? Herşey için teşekkür ederim.

Üye
    vrnykl Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    20.09-2017
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Emin olun kulakligin cok buyuk faydasini goreceksiniz. Bu ilk ve en onemli adim - Kulakligin devamli olarak kulaginda olmasi ve butun sesleri algilamasi & duymasi. Biraz zaman taniyin, ufaklikda kulakliga alisacaktir.

Bizim ufakligin isitme kaybi; sol kulak 60 desibel ve sag kulak 70 desibel. Kullandigimiz cihaz Phonak Exelia Art. Oncelikle sunu belirtmek isterim ki her cocugun durumu farkli - birinin isitmesi daha kotuye gitmesi ayni durumun sizin ufakliginda basina gelmesi demek degil. Lutfen bu bilincte olun. Ilk yapilan BERA yada ABR testi asil sonuca cok yakin olan bir varsayimdir. Gercek isitme kaybinin derecesi ancak oyun odyometrisi ile yada ufakligin -evet duydum / hayir duymadim - demesi ile belirlenir. BERA testi 5/10 desibel yaklasik dogru sonuc verir. Bazi cocuklarin isitme kaybi 2-3 yaslarinda daha kotuye gidebilir, bu yuzden devamli kontrol onemlidir. Bize soylenen, ileriki yaslarda kulaginda buyumesi ile 5-20 desibel arasinda bir artis beklememiz idi. Ama dedigim gibi kontrol ve dogru cihaz ayari ile hic bir sesi kacirmamak onemli.

Lutfen kitap konusunda sikintiniz olmasin, bu kitaplar zaten 4-5 sayfa olan bebek kitaplari; bir tanesini okumak 5 dakikanizi alir! Bol bol konusun (kulakliklarini takin)

Simdi gelelim asil konuya - dudak okuma yada anlama. Bizim sectigimiz metod Isitsel-sozel metod, buradan daha detayli bilgi edinebilirsiniz.

http://www.doktorsitesi.com/yazi/isitme-engellilerde-isitsel-sozel-terapi/95919

Merak etmeyin, sizinde yardiminizla ufakligin normal duyan cocuklardan bir farki olmayacak!

Üye
    Reyyan Pınar Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sitede bulunan benim çocuğum gibi sorun yaşayan bütün arkadaşların fikrini almak istiyorum. Yardıcım olurlarsa sevinirim. Kızımda orta derece işitme kaybı var. Bir ay öncesi işitme cihazı ayarlaması yapan görevli değişiklik olduğunu söyledi tekrar doktorumuzdan test istedi sonuçlarda sol kulağında 60 db kayıp 40 düşmüş çıktı doktor çok sabit fikirli olduğu için bir değişiklik olarak görmedi. Fakat biz birde fakülte hastanesine gidiyoruz ordaki profesör kızımda gelişme olduğunu söyledi bu kez bera testinde kulaklarında 30 db işitme kaybı olduğunu hava yolunun 70 db olduğunu söyledi o gün kızım çok hastaydı zaten antibiyotik alıyorduk kulağında sıvı olduğundan hava boşluğunun sağlıklı sonuç vermediğıini sevindirici olduğunu kızımın düzeldiğini söyledi sıvı içinde tedavi olmazsa tüple açabilieceklerini söyledi 2 ay daha beklememizi ona göre cihaz takıp takmayacağımız söyleyeceğini söyledi biz kullandığımızı söyleyince çok şaşırdı. Çünkü pramatüre bebeklerde en az 1 yaşına kadar beklediklenini söyledi odyolog olan arkadaşlar varsa sonuçlar elimde okuyabilirler mi?

Üye
    Asevder Avatarı

Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    01:47
    Yaşadığı Yer
    Kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim kizim da isitme kaybi var ama her sese bakiyor her sese tepki veriyor beni taklit ederek 3 defa anne dedi daha 6 aylik avva avvv buuu gibi sesler çikariyor ama testten geçemiyor bera testi yaptirdigimiz test cok neseli ve güler yüzlü

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12